476

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jesli nie mozna xBiosa umieszczac w innych obszarach to zyskalismy raptem 2 i pol strony RAM w stosunku do SDX w trybie BANKED ... co za OGROMNY zysk :P

mono: wiekszosc (jak nie wszystkie) loaderow potraktuje 6 kolejnych $ff jako 3 naglowki i bedzie oczekiwało adresu startowego po nich.

477

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No to jak załaduję coś do obszaru pamięci akurat przez xBiosa zajmowanego??? No jak?
Przeczytałem pierwszy post dokładnie, tam adres xBiosa jest wskazany precyzyjnie, ale ze struktury wynika że może być w innym miejscu pamięci. No i co z SIDem łądowanym pod $800 (żeby było ciekawiej)?

478

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bardzo dobry przykład tebe.
A co jeśli pod adresem $700 jest akurat xBios ???
Czy on nie zajmuje miejsca?, czy się sam relokuje szukając wolnego miejsca w pamięci?? Nie - on zajmuje - mało ale jednak, w związku z tym jeśli chcę ten kawałek pamięci użyć muszę mieć KOLEJNĄ WERSJE bibliotek, skompilowaną pod inny adres.
Czyli poza wersjami dla różnego sprzętu, powstawać będą wersję dla różnych programów - oczywiście każda z tych "podwersji" będzie musiała mieć wersje dla różnych konfiguracji sprzętowych....

Czy nie lepiej jednak trzymać się zasad przy pisaniu programów??

(tak wiem SIDy to wyjątkowa sytuacja, ale dlaczego do tej wyjątkowej sytuacji dorabiać ideologię uniwersalności rozwiązania)

479

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Marek Konopka napisał/a:

Nie załadujesz w ten sposób danych od adresu $FFFF

A to ulubiony adres kolegi ;P



P.-S. Chłopaki nie bierzcie tego do siebie... lubię drażnić czasem :P  Co nie zmienia faktu, że uważam to co napisałem - nie dopasowujmy systemu do gry, ale grę do systemu.

480

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

O.K. Nie doczytałem o ładowaniu, czyli, trzeba będzie mieć DOSa, do tego xBiosa i grę .... dla każdej gry podfolder, albo dyskietka, albo ciagła zmiana nazw na xAutorun. A nie prościej pominąć jedno ogniwo i napisać grę tak by umiała działać z DOSem???

A co do wykropkowania, to zacytowałeś moje zdanie, w którym wymieniłem listę komend, bez tych komend :P - a je wykropkowałeś. Bez urazy, ale patrz na to co sam piszesz.

481

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

nieprawda, NOTE/POINT nie dziala tak samo w roznych dosach.

No nie ładnie ;) wykropkowałeś listę komend, NOTE/POINT na niej nie było - pisałem o konkretnym rozwiązaniu - a u Ciebie NOTE/POINT jest ?? :P

xxl napisał/a:

nie, gre mozesz sobie przeniesc na inne urzadzenie z innym filesystemem dla ktorego masz biblioteke

Pytanie podchwytliwe.... jak taka gra załaduje sobie bibliotekę ?? - no chyba że będzie ona wkompilowana w grę - czyli: gra będzie miała różne wersje pod różne filesystemy/urządzenia. Cudowny pomysł.... "ops gra nie działa, czy to wersja Pod SIO i AtariDOS, czy może pod SIDE i SDX a może pod SIO i SDX .... muszę ściągnąć inna."

xxl napisał/a:

gdyby to byly zasady chociazby z tym memlo to 90% gier by sie dzialalo

MEMLO naciągałem, ale dwie pozostałe to zasady :) ... a gdzie by się te gry działy :) :) :)

xxl napisał/a:

niestety, tylko jeden plik otwarty na raz. dlamnie wystarczy

Beznadziejne ograniczenie, które trzeba będzie jakoś obchodzić :P

482

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

DOS ... niestety co moze umyka Twojej uwadze jest zwiazany z filesystemem zbyt mocno. czyli gra napisana pod "dosa" moze nie dzialac prawidlowo pod innym dosem :-)

DOSy są różne, obsługują różne filesystemy (mogę dzięki temy wybrać sobie HDD pod SDX i trzymać tam grę, która jest zgoadna z zasadami), jeśli ta gra prawidłowo używa OPEN, READ, PUT, WRITE, i CLOSE to MUSI działać pod KAŻDYM DOSem - pomijając zajętość pamięci oczywiście.

xxl napisał/a:

w przypadku tej biblioteki nie ma takiego zagrozenia.

Bo de facto gra z włączoną tą biblioteką będzie grą całodyskową zapisaną pod konkretnym filesystemem i działającą z konkretnym rozwiązaniem sprzętowym (w zależności od biblioteki oczywiście).
To nie łatwiej pisać po sektorach?

xxl napisał/a:

nieprawda, nie lamie zasad tworzenia pliku binarnego, jesli sie niezgadzasz podaj ktora zasad jest tu zlamana.

Z zasady nie ładujemy pliku w miejsce rejestrów systemowych, kulturalny programista nie ładuje bajtu 0 do zegara systemowego prosto z pliku, kultularny programista robi na początku programu kawałek kodu inicjujący rejestr zegara tym zerem. Jest to czytelne i jako takie prawidłowe. Zasady są jasne:
- nie ładujemy nic w obszar rejestrów systemowych, stosu itp.
- zakładamy, że to co jest pod MEMLO jest "święte", więc staramy się ładować kod jak najwyżej.
- nie wyłączamy ROMu w czasie ładowania.

xxl napisał/a:

nieprawda, gra/program ma tylko jedna wersje, API jest stale. to biblioteka odpowiada za komunikacje i to biblioteka jest w wersjach na filesystem/urzadzenie tak jak w calym bozym swiecie, zmieniasz sprzet to zmien biblioteke lub wybierz biblioteke pod konkretny sprzet, gry beda dzialaly nadal.

A jak jako programista tej gry chciałbym otworzyć dwa pliki jednocześnie?
Po prostu w efekcie końcowym albo powstanie kolejny DOS obsługujący w zależności od wersji rózny sprzęt i filesystemy - a nie będzie to już takie maleństwo. ... Albo zostanie to w postaci tego kadłubka, którym jest obecnie, który (eg Ciebie) znosi niektóre ograniczenia DOSa ale (wg mnie) nakłada na programistę inne ograniczenia, których nie ma DOS.
Może zakup w końcu 130XE i wtedy SDX załatwi Twoje problemy w większości... a przy okazji obsłuży od razu wszystkie filesystemy i użądzenia, bez posiłkowania się różnymi wersjami bibliotek.

Aaaa.... i zostaw $FFFA-$FFFF w spokoju !!!! :)

483

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

rozwiazanie to usunelo jedna z moich najwiekszych bolaczek czyli brak mozliwosci czytania/zapisywania danych na dysku.

Tę bolączkę usuwa dowolny DOS, wystarczy trzymać się zasad, nie trzymasz się tych zasad widocznie.

xxl napisał/a:

xBios moze dzialac jak zwykly inicjalizer (uruchami dowolna gre) ale nasza gra nie musi juz trzymac sie roznych ograniczen czyli moze przeprowadzic BEZPOSREDNIE ladowanie we wszystkie te obszary.

Mylisz ZASADY poprawnego tworzenia plików binarnych z ograniczeniami. W związku z tym Twoje produkcje nie trzymające się tych zasad będą działały tylko pod Twoim inicjalizerem - chora idea.

xxl napisał/a:

obecnie dziala dla AtariDos i urzadzen podlaczonych przez SIO czyli stacje dyskow, SIO2SD itp ale jesli ktos zrobi wersje na inny filesystem i/lub urzadzenie to tylko z pozytkiem dla userow tych urzadzen/filesystemow.

Jaki to "pozytek" że program będzie musiał mieć wersje pod:
- SIO + standardowa prędkość
- SIO + turbo (tyle wersji ile turb)
- SIDE
- MyIDE
a do tego wszystkie te wersje w odmianie AtariDOS, SpartaDOS, a może jakiś inny wymyślisz.....

Jednym zdaniem.
"Wymyślasz" coś co zostało już dawno wymyślone, oprogramowane i ustandaryzowane jako DOS, tylko po to by nie trzymać się standardów tworzenia plików binarnych i zasad współpracy programów z pamięciami zewnętrznymi.

To oczywiście moja prywatna opinia, ale się z nią zgadzam :) !!!

484

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oj tam.... w epoce TB można się chyba pomylić... ;)

485

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W długi weekend włączyłem sobie moje Atari by poprogramować trochę (bo się SIDE na emulgatorze nie emuluje ;) ), no i fajnie poprogramowałem. Aż tu odpalam w niedzielę i widzę Memory Test (akurat QMEGa miałem wyłączonego).
Test wykazuje jakiś błąd RAM. Nie miałem czasu sprawdzać dokładniej - z resztą sensu takiego sprawdzania nie widzę, bo i tak trzeba RAM wymieniać.

No i teraz...
Kto się podejma ??? Najlepiej z Wawy i okolic, bo sprzęt delikatny :)
Ja nie mam po prostu czasu na dłubanie się w tym i zapłacę komuś, kto zrobi to lepiej.

W środku jest SIO2IDE z przelotką na CF, mojej roboty AKI (co za dłubanina), Pasia SpartaX (na Epromie, chętnie wymienił bym na flashowalną) i jakieś rozszerzenie RAM (nie pamiętam jak zrobione, zdaje się SIMM 256MB (bo mam 320 MB RAM). Aaaaa i oczywiście EPROM z QMEGami.

Może wywalić to rozszerzenie i Spartę i Ultimate zastosować... no nie wiem.

W każdym razie - czekam na odzew.

486

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam już wszystko, co potrzebne. Kod odczytu sektora jest oczywisty jak się specyfikację IDE zna i sposób włączenia IDE w obszar adresowy atari. Kiedyś nawet IDE sobie rozpracowywałem, więc bym napisał, ale nie chciałem wyważać otwartych drzwi :)
Muszę tylko przepisać kawał kodu wyświetlający to na ekranie atari i umożliwiający wybór gry (tak by ten sam kod wyświetlał nazwy partycji i umożliwiał ich wybieranie), bo loader robi się zbyt wielki :)

A żona i dziecko nie pomagają (a wręcz przeciwnie...).

487

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Robi się, muszę kawał kodu przepisać na nowo a czasu brak. Na SV nie będę i obiecuję w tym czasie pokodować :)

488

(24 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ale tak jak pisał Fox, jeśli nie łączymy przetworników i gramy na jednym, to jest on praktycznie liniowy, dopiero granie kilku przetworników jednocześnie wprowadza b.duże nieliniowości.
Można to prawie ominąć (testowałem) metodą znaną z Atari ST. Ustawiamy największą możliwą częstotliwość generatora i sterujemy głośnością takiego dźwięku zamiast przełączać przetwornik w tryb "bezpośredni".

Ale.... w Atari ST po prostu inaczej się nie dało :) a w małym atari nie słychać już tej nieliniowości, ale primo - jest ciszej (a co za tym bardziej szumnie), secundo - ta najwyższa częstotliwość w przeciwieństwie do ST jest słyszalna.

489

(24 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Właśnie ze względu na nieliniowość POKEYa tą tablicą daje się osiągnąć 6 bitów, tak więc wystarczy dodanie 4-rech wartości 4-ro bitowych i już. Tyle, że "przeliczanie" sampli z MODów do MD8 było przez prymitywne obcięcie 4-rech najniższych bitów.... więc trochu szumiało.
A faktycznie załadowanie rejestru jeszcze raz i zapisanie do 4-tego generatora daje spory dodatkowy szum (aż dziwne jak spory).
Nieliniowość POKEYa była znana od czasu poswstania ST-Playera ;) czyli nie od 3 lat :P

490

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Of course I know these documents, but this is the software documentation.
I'm talking about a ready procedure for reading the  physical sector from CF card.

I already have this procedure. :)

Thanks Candle.

491

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No właśnie na Candle liczę. Oczywiście wyciągnąłbym sobie tę prockę z loadera EXEców z partycji FAT, ale po co....

492

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A zabrałem się w ten weekend, ale niestety moja żona pracowała, a po mnie dziecko chodziło, więc było ciężko i powstał tylko szkielet. Liczę, że następny weekend będzie bardziej spektakularny.

P.-S. Prosiłem tutaj o gotową procedurę odczytu sektora z SIDE, albo jakieś dokładniejsze dane techniczne (jak mapowana jest karta CF w pamięci atari - bo odczytać z karty to już nie problem).
I nie pisać mi tu że na łatwiznę idę :) , nie te czasy, skoro jest gotowa procka, to po co wymyślać ją po raz kolejny...

493

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

bezrobotny napisał/a:

co się dzieje jeśli jedna stacja jest w normalu, a druga w turbo... nie mogę tego pojąć

Ten cytat dowodzi, że ciągle nie rozumiesz standardowego protokołu SIO, a za turbo się bierzesz....

494

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli nie rozumie jak to jest z trybem Ultra-Speed, gdzie nawet komendy idą z różnymi prędkościami, to tak prymitywnego turbo też nie zrozumie :)

495

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzieki drac030 za spec... jak widzę ładnie zaprojektowana i prosta zarazem struktura.

No to jeszcze do pełni szczęścia brakuje mi gotowej procedury odczytu sektora z HDD (oczywiście fizycznego sektora karty CF).

Koncept jest taki, MSDOS po starcie pobierze informacje o wszystkich partycjach atarowskich znajdujących się w APT, sprawdzi po kolei czy są one sformatowane pod Spartą i wyświetli ich nazwy. Tak sobie myślę, że można olać mapowanie partycji na napędy Atari, przynajmniej w takim loaderze. W zasadzie możnaby dodać jakieś info w APT, że partycja ma być widziana przez loader lub nie. Wtedy można tak oznaczyć partycje z grami i mieć większą wygodę użytkowania (część partycji podmapowana pod napędy widoczna pod SDX a część wybrana jako partycje z grami, widoczna tylko dla loadera).

Oczywiście jeśli chcecie może być to rozpoznawane jakimś charakterystycznym oznaczeniem w nazwie partycji.
Po wyborze partycji działa już normalny MSDOS, oczywiście z możliwością szybkiego powrotu do tego wyboru.

Jak to wyjdzie.... nie wiem :)

496

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobie, zrobie (choć ostatnio strasznie mało czasu).
Przydała by się do tego tylko specyfikacja APT .... drac030 co Ty na to ??? :)

497

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To i ja i ja....
1 szt.

498

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sorry wiem, że gdzieś było...... zbliżonym do ilu zł ?? :)

Bo kupiłbym może, w ramach wspierania bractwa (muszę w końcu nową Atarkę sobie sprawić i wtedy to zapakuję do niej).

499

(10 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Z pamięci piszę.... może daj "gt" czyli Go with trace ??

500

(86 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No właśnie.... szczekam na deweloperski Cart i zrobie MSDOSa pod SIDE, troche się trzeba będzie nadłubać ale się da :)