Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
ICE-T 2.76 alpha 9 Nowa wersja zaawansowanego emulatora terminala
Street Fighter 2 na Atari - prace trwają W najnowszym materiale wideo autor zaprezentował aktualny stan rozgrywki.
Jurassic Spark - wersja finalna Podczas Grawitacji zaprezentowano wersję uproszczoną, pozbawioną kilku kluczowych elementów, które teraz zostały dodane.
ABBUC Software i Hardware Compos Ogłoszono coroczne konkursy.
Atari ANTIC Displaylist Designer Nowe narzędzie dla twórców oprogramowania na Atari 8-bit.
Opcje wyszukiwania (Strona 24 z 29)
Piguła - naprawdę warto przemyśleć, czy przy okazji rozszerzeń w wersji nazwijmy to "combo" nie przeprojektowac wszystkiego co się da na SMD a logikę i GALe zastępować tanimi CPLD (jak np. EPM3032A / EPM3064A ALTERY). Można by zrobić dużooo mniejsze i zgrabniejsze płytki.
A co do PCB to polecam firmę BAZEKO (nie robiłem, ale widziałem ich plytki) lub TECHNOSERVICE (w tej firmie robiłem PCB do vbxe)
Sam zamierzam zabrać się za temat, pewnie ze 3 lata to zajmie :)
obtestuję wieczorem i napiszę
edit:
ło rany
Na mojej atarce migający bar miga tak, że aż oczy wypadają.
Kolory na nim widać (ledwo - ledwo) tylko w dolnym zakresie luminancji, powyżej połowy
wszystko jest właściwie czarno-białe.
Górny, niemigający bar jest cały kolorowy.
Oglądałem to na TV 15" przez wejście composite.
Co do złamanego plastiku, to polecam klej dwuskładnikowy (distal lub podobny) - trzyma bardzo dobrze. Poza tym u mnie musiałem podpiłować troszkę plastik w miejscu docisku, tak aby nie dociskał już tak mocno - zbyt mocny docisk właśnie spowodował jego uszkodzenie.
Może wcale nie w innej kategorii bo i tak jest mało prac, autor by tylko pisał, że to jest "czysty basic" lub "są wstawki asemblerowe" albo "tylko asm" i reszta już pod rozwagę dla świadomej tego publiczności.
Wychodzę z domu a tu pada deszcz
Dely - jak to nie ma jak jest ;-)
Ale rzeczywiście - atari8 bit nie dysponuje wyjściem RGB i generacją poszczególnych składowych. Kolor tworzony jest bezpośrednio w systemie PAL lub NTSC przez przesunięcie fazowe sygnału color clock (4.43MHz dla PAL lub 3.57MHz dla NTSC) w 16 krokach co odpowiada 16 kolorom. Do tego dodawana jest wartość offsetu odpowiedzialna za 16 kroków luminancji (jasności) stąd w sumie teoretyczne 256 kolorów. W takim systemie po prostu nie ma przesunięcia, które akurat idealnie wpadałoby w kolor czerwony niestety. Poza tym nasycenie kolorów ustawione jest na stałą wartość. Podsumowując: Kolory są w przybliżeniu takie jak pokazuje g2f. Dużo zależy od telewizora ale cudów bym się nei spodziewał. Inne komputery 8- bitowe (c64, amstrad) z generacją koloru radziły sobie jednak lepiej od atari.
Nie nie, PIA nie będziemy montowali. Coś prostszego musi to być. Być może nawet pod adresem PIA, ale jakiś niezależny rejestr. W tym lub przyszłym tygodniu zajmę się tematem. Proszę o dalsze ciekawe wypowiedzi ...
ps. Tebe: oczywiście, że nie biorę poważnie uwag, które tutaj czytam ... Układ jest zbyt dojrzały i zbyt dużo pracy w to włożyłem aby robić rewolucje, poza tym nie mam czasu i inne rzeczy na głowie.
A po co wgrywac przy każdym przy powerupie ? Tylko kiedy trzeba. Nie będzie ładowania z zewnętrznego FLASH, to zupełnie niepotrzebna komplikacja. U mnie póki konfig nie jest wgrany to w telewizorze działa wejście Composite Video (a tam standardowy obraz z GTIA), a po wgraniu konfiga atarka wystawia sygnał włączający w telewizorze wejście RGB. I to wszystko za pomocą jednego SCARTA.
plik ma 59KB (dla układu ep1k30) lub 90KB (dla układu ep1k50) Są to dwie wersje różniące się dostępną ilością elementów logicznych. Docelowo chcę stosować ep1k50, w prototypie jest ep1k30.
Ależ Piguła ... To zaprzeczenie idei tego urządzenia. Właśnie chodzi o to, że program używający ustrojstwa wgrywa własną (dowolną) konfigurację. Poza tym po włączeniu zasilania urządzenie jest głupie jak but. Trzeba wgrać konfigurację. Nie może być więc przez PC tylko lokalnie.
mac: tak, tak, wiem. :)
drac030: kondki przeszkadzają ponieważ obniżają dopuszczalną częstotliwośc sygnałów na liniach, w efekcie nie da się prawidłowo skonfigurować fpga. Bez nich nie ma żadnego problemu.
Pin: nie kombinuj ;-)
Dzięki za opinie. Też mam wrażenie, że to kicha. Po prostu musiałem "gdzieś" podłączyć linie programujące (już po zamontowaniu płytki w kompie), padło na port joysticka. Teraz to przemyślę. D0xx dla rejestrów może być jako opcja - trzeba wtedy mieszać na płycie kompa i to nie z winy vbxe, po prostu inaczej się nie da.
Albo zrobię osobny port programujący (znowu problem: pod jakim adresem), albo poszukam jeszcze czegoś w komputerze ... ale tam chyba nic mądrego już nie znajdę. Obaczym.
I dlatego właśnie jest 90% a nie 100% projektu.
Pigula: powinieneś dostać od intersila e-mail z danymi Twojego zamówienia, po zalogowaniu na ich stronie zobaczysz status zamówienia (czy wysłane) i numer przesyłki kurierskiej (DHL) a na stronie DHL możesz sprawdzić gdzie to teraz jest. Spokojnie - przesyłka idzie parę dni....
Ekhm ... kolejka ? Co co ?
:)
Dostałem 5 szt. DAC. Razem mam ich już 9 luzem. Proszę żebrać sample HI1178JCQ z Intersila.
Po 5 szt dają.
Najpierw delikatna zmiana PCB.
Powiedzcie mi tylko, czy może być ta konfiguracja drugim portem joya ?
Bo to jest nie całkiem fajne - trzeba wylutować kondensatory filtrujące (z nimi nie działa) a poza tym jak podłączyć
joystick to mogą być kwasy ... nie popsuje się, ale może np. się wyłączyć.
Dely: pracuj dalej :)
hehe forma taka jak do atari xe kosztowała by ze stówkę ... co najmniej :)
no właśnie 4x4 piksele ... o tym przecież piszę ... :) Gęściej koloru mapą nie da się zmieniać.
Właśnie próbuję naciągnąć intersila na 5 dodatkowych układów DAC. Jak się uda, to będę miał ich na 9 szt. kart.
Co do mapy kolorów : jakby było to na mapie koloru to każdy kolejny kolor w takich pionowych barach miałby szerokość min. 4 pikseli a tu jest 1 piksel szerokości.
overlay z prostym wzorkiem, inaczej mowiac, tak, to jest sprajt. Mapa kolorow nie dala by efektu zmiany koloru tla co 1 piksel.
Szukam kodera, który chętny jest napisać coś fajnego na to rozszerzenie. W zamian dostanie kompa z prototypem.
ale osso chozi ? ;-)
Jeżeli chodzi o sczytanie konfiguracji z FPGA to producent układu nie przewiduje transferu w drugą stronę czyli prawdopodobieństwo, że zostanie to zrobione przeze mnie wynosi 0.00093 %.
Jeżeli chodzi zaś o odczyt jakiegoś znacznyka typu "nazywam się konfiguracja A1" z rejestrów np. na stronie 0xd6 to to akurat jest możliwe i w sumie powinno być standardem, że np. konkretny rejestr będzie zawierał bajt identyfikacyjny albo będą dwa takie bajty etc.
Niektóre rzeczy dadzą się zmienić i można co nieco dodać, ale obecnie zajętych jest około 1100 na 1800 "Logic Elements" w FPGA. W to samo miejsce można wlutować układ EP1K50 (zamiast EP1K30) i mamy dostępnych 2800 LE.
Co do kart muzycznych etc... To czemu nie - tylko DAC audio trzeba podpiąć. Wszystko zależy od osoby opracowującej jądro dla FPGA. Samo wgrywanie nowego jądra jest bardzo proste i można to robić teoretycznie nieskończoną ilość razy bo FPGA oparta jest na RAMie a nie na FLASH czy EEPROM.
Co do pełnej emulacji GTIA - pomyślę nad tym ale raczej jako osobne jądro, w którym będzie pełna emulacja GTIA i nic poza tym. (Rozumiem jedyny sens emulacj GTIA jako możliwość oglądania zwykłych programów przez wyjście RGB).
Znalezione posty [ 576 do 600 z 718 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.028 sekund, wykonano 32 zapytań