Jak w temacie, jest do wzięcia za darmo monitor Commodore 1084, o taki:

http://www.nightfallcrew.com/wp-content ... g_3135.jpg

Widok z tyłu:

http://www.nightfallcrew.com/wp-content ... g_3142.jpg

Zdjęcia nie przedstawiają tego egzemplarza, który jest do oddania.

Egzemplarz do oddania, charakterystyka:

1) WADY

a) nieco brudny; może nawet nieco bardziej niż nieco;
b) nieco sfatygowany (można to nawet nazwać zmaltretowaniem), np. nie ma z przodu klapki osłaniającej potencjometry;
c) lekko trafiony, tzn. czasami obraz lata, a z głośnika dobywają się dziwne odgłosy. Te objawy na ogół ustępują, kiedy monitor się porządnie rozgrzeje;
d) kineskop też ma już swoje lata.

2) ZALETY

a) sprzęt w ogóle działa i od biedy da się na nim pracować (sam to robiłem przez parę miesięcy, póki nie przywiozłem swojego 1085S);
b) obraz (przynajmniej z VBXE) jest bardzo ostry.
c) cena 0 złotych.

Myślę, że przy odrobinie starań monitor da się naprawić i doprowadzić do zadowalającego stanu technicznego.

Warunki odbioru:

a) obecna lokalizacja monitora: Warszawa-Bemowo
b) nie wysyłam pocztą/kurierem/itp.
c) nie dowożę
d) nie dopłacam w żaden sposób do tego interesu
e) przyjeżdżasz-zabierasz
f) przyjmuję darowizny (może być piwo) :D
g) uzgodnienia co do czasu akcji na priv.

DODATKOWE INFORMACJE:

Ostatnim użytkownikiem monitora jestem ja, ale pytania natury prawno-technicznej należy kierować do:

a) właściciela, którym jest Ajcek;
b) ostatniej osoby, która zaglądała do środka - jest nią Candle.

Nie ma jakiegoś specjalnego deadline'u na odbiór, monitor sobie stoi w kącie, nabiera kurzu, ale poza tym nikomu nie przeszkadza. Kiedy zacznie - poleci na śmietnik.

577

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie bardzo rozumiem, dlaczego akurat ja zostałem w tej sprawie wywołany do tablicy, ale niech będzie. :)

Wg mnie o "mowie nienawiści" można powiedzieć tylko tyle, że jest to "pojęcie" (duże słowo) zbyt nieostre, żeby poświęcać uwagę dyskursowi, w którym jest fundamentem argumentacji. Bo każdy sobie pod to może podłożyć co chce i nazwać w ten sposób co chce, próbując tym samym sprowadzić dyskurs na poziom czysto emocjonalny.

Zwłaszcza, "mową nienawiści" można nazwać każdą krytykę, nawet ściśle merytoryczną, licząc na to, że przyglądająca się publika nie umie odróżnić faktów od czyjejś oceny tych faktów, albo możliwej do weryfikacji treści od pełnego przymiotników wartościujących lania wody.

578

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

marekp napisał/a:

Prosz...
http://www.zus.pl/bip/prognozy_fus/Prog ... 4-2018.pdf

Niecierpliwi, strona 17 ;-)

No ok, czyli to nie tylko emerytury i renty (i na pewno nie koszty dystrybucyjne), ale nawet w tym dziale nie wszystko się do końca domyka.

Fundusz emerytalny wydaje ~120 mld i to nawet jest tyle, ile wynika z przemnożenia liczby emerytów przez średnią emeryturę.

Ale fundusz rentowy powinien na oko wydawać ze 20 mld (1 mln rencistów * 1,5k * 12), a wydaje ok. 50 mld.

579

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

System marnuje pieniądze w sposób absolutnie spektakularny i stąd się biorą dziury.

Nie wierzę w to. Jeszcze bym to kupił, gdyby marnowali 6 mld, 60 mld to za dużo. To jest taka kupa kasy, że gdyby ZUS ją wydawał na upominki dla wszystkich swoich pracowników, to mógłby raz na dwa lata fundować każdemu ważący prawie 20 kilo kibel z 24-karatowego złota.

580

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

wieczor napisał/a:

Koszt utrzymania systemu dystrybucji? Nie wysyłasz tych pieniędzy bezpośrednio emerytom.

Tzn. przelew każdej renty czy emerytury kosztuje 833 złote? Chłopie...

A co do "kosztu utrzymania systemu": 60 mld rocznie to jest 5 mld miesięcznie. Innymi słowy, jeśli zatrudnisz pół miliona urzędników (albo powiedzmy w ogóle pracowników) z pensją po 5000 zł, to jeszcze zostanie ci 2,5 miliarda (miesięcznie!) na diamentowe wykałaczki i złoty papier toaletowy.

581

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ujmę to inaczej: jeśli przyjąć, że suma (owo 200 mld) podana przez Marka jest prawdziwa, to minuta obcowania z wujkiem Google i kalkulatorem ujawnia, że kwota przeznaczana na emerytury jest zupełnie przyzwoita. Co więcej, pozostaje całkiem przyzwoita (~2300 na głowę) przyjmując 140 mld. Przy takich wydatkach, o ile dobrze rozumiem, budżet ZUS by się bilansował?

Wieczne jęki o niedobór środków można byłoby objaśnić, gdyby w systemie było np. 5 mln rencistów pobierających po 1500 złotych renty miesięcznie. I faktycznie przeciętna renta podobno tyle wynosi. Tyle że rencistów jest około miliona. Liczymy:

1000000 rencistów * 1500 * 12 = 18 mld złotych (rocznie)

Z 200 mld zostaje więc 182 mld. Wyciągamy kalkulator:

182 mld / 5 mln / 12 = 3033,34 złote.

Tymczasem wujek Google mówi, że średnia emerytura w Polsce to około 2k. Gdzie się podziewa 60 mld złotych?

582

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

200 mld podzielić przez 5 mln (liczba emerytów) to 40 tysięcy. To podzielić przez 12 (liczba miesięcy) daje ~3300 złotych na głowę emeryta miesięcznie.

583

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

cpt. Misumaru Tenchi napisał/a:

niemal histeryczna wypowiedź Szechtera po zwycięstwie Dudy

Przemysł podagry.

584

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"Wszystko to za rządów PO i popierających partię cudownych, słonecznych Polaków, otwartych, tolerancyjnych, nowoczesnych, uśmiechniętych, przyjaznych, kochających życie." (c) Piotr Wielgucki aka Matka Kurka.

585

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

... z zacięciem historycznym. W przyszłym miesiącu nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukaże się to:

http://www.wuw.home.pl/ksiegarnia/produ ... ts_id=5394

Traktat "O Donacji Konstantyna" w wydaniu dwujęzycznym (oryginał łaciński + przekład polski, bok w bok). W książce, o czym na stronie wydawnictwa zapomniano napisać, znajduje się również tekst samego Dekretu Konstantyna (czyli owej "Donacji"), wydany też dwujęzycznie (oryginał łaciński + przekład polski, bok w bok, j/w). Pod tekstem całości (na dole stron) jest 467 przypisów objaśniających m.in. trudniejsze miejsca, terminy, realia itp. i (mam nadzieję) ułatwiających lekturę. Ponadto indeksy i tym podobne rzeczy. Przedmowa nakreślająca tzw. tło historyczne autorstwa znanej mediewistki, prof. H. Manikowskiej.

Konterfektu autora nie przewidziano :P

586

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To że "tylko wersja D działa poprawnie z FDISK-iem FJC" to jest jakieś kompletne nieporozumienie. Działanie FDISK-a FJC zależy wyłącznie od BIOS-u (program nie manipuluje sprzętem, dzięki czemu może działać i na SIDE i na IDE+), a w rev. C i rev. D BIOS jest identycznie ten sam.

587

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja to się dziwię, że dzisiaj rano słońce wzeszło, przecież wiadomo, że odsunięcie PO od władzy spowoduje automatyczną ruinę całego kosmosu. A już na pewno krowy przestaną się nieść i kury przestaną dawać mleko :P

EDIT: niektórzy już wczoraj, godzinę po ogłoszeniu exit polls, zobaczyli maszerujące die braunen Bataillonen. Bo wiadomo, że demokracja jest tylko wtedy, kiedy wygrywają swoi. Kiedy wygrywa ktoś inny, to jest fa-fa-fa-faszyzm.

588

(86 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@grzeniu: z całym szacunkiem, ale czego to w zasadzie ma dowodzić?

Np. wiadomo, że odczuwanie zapachu róży wywołuje w mózgu określone reakcje elektryczne. Wiadomo też, że podanie odpowiednich bodźców elektrycznych (chemicznych, jakich bądź) na odpowiednie końcówki spowoduje, że pacjent będzie czuł zapach róży, mimo że żadnych róż nie będzie w promieniu kilometra. Czy to dowodzi nieistnienia róż? Jakby nie. Czegóż więc?

589

(79 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ktoś na AAge, mający SIDE2, jęczał, że mu SDX nie startuje, kiedy zbootuje ten program, no i faktycznie, nie bardzo miała jak.

590

(79 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na stronie http://spartados.com jest dostępna nowsza wersja Toolkita. Lista zmienionych i dodanych plików poniżej:

bootld>inidos.sys 
compat>vprint.arc
drivers>pclink>pclink.arc
drivers>scrdrv>svbxe104.arc
shells>sc095.arc
utils>mkatr.arc

Wszystko to są poprawki przeważnie drobnych błędów, z wyjątkiem svbxe104.arc, który miał błąd powodujący wieszanie się po wciśnięciu klawisza Reset. Podziękowania dla Pinokia za raportowanie tego.

EDIT: aha, w inidos.sys zostało dodane wsparcie dla SIDE2.

591

(86 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ravenax28 napisał/a:

twój awatar jest obraźliwy.

To ta tolerancja i zgoda tak właśnie działa. :>

592

(318 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Robi się, robi. Tylko jak pisałem, mam b. mało czasu, więc idzie wolno. Cierpliwości.

593

(27 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

pavros napisał/a:

Rozmarzyłem się. Gdyby tak jeszcze zrobili niezależne kolory w hi-res, 16 poziomów jasności w każdym trybie, przełączanie interpretacji hi/lo-res w rejestrze i szerokość PMG hi-res... Taka wersja GTIA to by była masakra.

Nie opisujesz aby (mutatis mutandis) VBXE?

594

(10,043 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

grzeniu napisał/a:

Czy jesteście w stanie zdefiniować postulaty takie aby w kraju rzeczywiście żyło się lepiej w pełnym tego słowa znaczeniu ? Proszę sformułować takowe.

1. "Firmy upadają, bo podatki są za niskie".

2. Przypomniał mi się stary kawał z okresu komunizmu, można byłoby go tak zmodyfikować: Partia rządząca troszczy się o to, żeby człowiekowi żyło się lepiej. A ja ostatnio byłem w Warszawie i wiecie co? Ja tego człowieka widziałem :P

595

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

seban napisał/a:

Pierwszy raz zdałem sobie sprawę że takie akcje są możliwe gdy nawet nie miałem jeszcze swojego komputera, więc biegałem do kolegi który miał Atari 130XE wraz ze stacją dysków LDW2000.... Miał on cało-dyskową wersję gry The Wall, i właśnie podczas wczytywania tej gry z prędkością 19200bps wyraźnie było słychać sampla który potem był odgrywany przez grę na ekranie tytułowym.  (...) gdy leciał fragment zawierające sample, było to wyraźnie słychać.

To stacje LDW mają taką właściwość, kiedyś była o tym dyskusja: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic ... 702#p56702

Ta "stacja dysków", o której wspominam w poście, to CA-2001.

596

(86 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Albo przekonano by potencjalnych wyborców, że wybory nie mogą niczego zmienić.

597

(86 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie od rzeczy jest zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy słowami a faktami. To dotyczy nie tylko tego, co partie mówią o sobie, ale też tego, co mówi się o nich w tzw. mediach. Bardzo duża liczba wyborców tego (najwyraźniej) nie umie i daje sobie na tej zasadzie wmawiać, że czarne jest białe.

Mamy też czasami do czynienia z manipulacjami polegającymi na użyciu dwuznaczności wyrazów. Np. "liberalny" ma dwa sprzeczne znaczenia, jedno to "wolnościowy", drugie - "lewicowy". Partia deklaratywnie liberalna może więc spokojnie podnosić podatki i wydawać je na mnożenie biurokracji.

598

(67 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Krótki napisał/a:

To jest taki sam pasek narzędzi jak każdy inny, możesz go sobie zadokować obok innych pasków na górze okna

To trzeba go było tam "zadokować" by default i nie zmieniać domyślnych skrótów (patrz co zrobiono w OpenOffice). Da się? Da się.

będą "w głównym oknie" tak jak chcesz.

Nawet jeśli, nadal nie w tym samym miejscu co poprzednio. Zmiana niepotrzebna, zwłaszcza przy tak często wykorzystywanej funkcji.

Skrót klawiaturowy uległ zmianie nie dlatego, żeby zdenerwować płacących klientów, tylko żeby ułatwić przesiadkę z MS Worda

Chyba _na_ MS Worda. Z tą ideologią też się już u nich spotkałem: nawet jeśli coś jest zrobione dobrze, musi zostać zmienione na coś debilnego, "bo tak jest w MS Wordzie". Heh.

A nawet gdyby dało się to wszystko łatwo przywrócić do wygodnej dla mnie konfuguracji (czego byś do tej pory nie powiedział, nie pokazałeś tego), to i tak moje "uczucia religijne" najbardziej "uraża" pkt 1 - przy tym reszta to pikuś, LO Writer z tą "featurą" jest, jak już napisałem, bezużyteczny.

599

(79 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wiem, ale człek chciał C:\ADRESAR\ a nie C:\ADRESAR> :P

600

(79 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak:

SET PROMPT=$L$P\