651

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Skoro Jer twierdzi, że są identyczne, to ja bym mu wierzył. Zresztą nawet na oko, porównujac zdjęcia XE i XEGS, widać, że klawisz HELP jest mniej więcej w tym samym miejscu.

652

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

maw napisał/a:

Czy czasem trójwarstwowej nie da się też założyć w miejsce jednowarstwowej ? I tu i tu guma wywołuje nacisk.

Ale śrubki są w innych miejscach. Trzeba byłoby obejrzeć obie folie i stwierdzić, czy da się zrobić folie uniwersalną, z otworami we wszystkich potrzebnych miejscach.

653

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Podstawowym problemem, jak mi się wydaje, nie jest to, czy folie będą działać, tylko jak długo będą działać. A tego i tak nie sprawdzi się na próbkach. Zresztą w tej chwili chodzi o zorientowanie się, czy znajdzie się dosyć chętnych. Jak się nie znajdzie, to po co mam Chinczykom dupę zawracać próbkami?

654

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na temat partii próbnej nie gadałem. Założmy tymczasem, że jakość będzie odpowiednia.

655

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czy nieduża, to zależy jak na to patrzeć. Folia ma wymiary ok. 32x13cm i grubość jednej warstwy 0,1mm. Przy gęstości poliestru w granicach 1,4g/cm3 oznaczałoby to paczkę 9kg. A trzeba by jeszcze doliczyć wagę pudełka, jakichś przekładek itp.

656

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kolejne głosy w dyskusji na temat klawiatur i świadomość, że od tego problemu uciec się nie da (nie dalej niż tydzień temu ratowałem jedną - kolejną - padniętą własną i jedną cudzą) skłoniły mnie do poszukania niedrogiego źródła nowych folii. Dziś własnie dostałem ofertę z Chin. Dotyczy folii trójwarstwowej (najczęściej spotykana klawiatura z gumowymi kapturkami) i jest ważna do 30. czerwca. Cena przy MOQ=500szt wynosi 3USD. Ponieważ jest to cena FOB, dochodzi do tego koszt transportu (do ustalenia, ale nie podejrzewam większego niż 0,25USD na sztukę), 23% VAT i koszty agencji celnej (2% od wartości naliczonego VAT-u). Stawka celna, o ile się orientuję, jest zerowa. W przybliżeniu koszt jednej sztuki wyniósłby więc ok. 4USD brutto + ewentualne koszty wysyłki już w Polsce.
Koszt jednostkowy folii jednowarstwowej (klawiatura ze sprężynkami) byłby pewnie wyższy, zważywszy na to, że takich klawiatur jest znacznie mniej, więc trzeba byłoby zmniejszyć wielkość zamówienia.
Znajdzie się dosyć chętnych, żeby zebrać te 2000USD?

657

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

maw napisał/a:

14.1875 ze świecą szukać - gdyby ktoś miał do sprzedania, to z chęcią kupię.
@Simius: taki typowy modulo5 na 3.ch J-K ? Czy 5 nie powinno dodawać jeszcze jeden cykl częstotliwości głównej, czy gdzieś powinienem wstawić bramkę ?

Typowy dzielnik modulo 5 daje przebieg o wypełnieniu 40%. W hires objawiłoby się to różną szerokością parzystych i nieparzystych pikseli. Lepszy byłby dzielnik symetryczny z bramką EXOR. Z pamięci go nie narysuję, musiałbym poszukać w źródłach. Można by też podwoić częstotliwość bramką EXOR i wtedy podzielić modulo 5 i modulo 2.
Swoją drogą warto by pomyśleć o doklejeniu do jakiegoś zamówienia w Best Electronics np. po 10 szt kwarców 14,1875 i 3,5468. US$1.5 to taniocha w porównaniu z w/w kombinacjami.

658

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

maw napisał/a:

Mam pytanie, czy można ten kwarc zastąpić np. tym http://sklep.avt.pl/p/pl/49263/rezonato … 0+mhz.html plus dobudowanie dzielnika ?

Nie można. Numer z dzielnikiem (przez 5) można zrobić z tym kwarcem.

//EDIT: Drugie pytanie przy okazji wątku: http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=4.43M-HC49 który z tych można zastosować w atarkach ?

4.43M-HC49
4.43M-HC49R
4.43M-HC49SR

659

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pajero napisał/a:

Simius - se zrobię fotę tego co mam ciąć i co nalutuję przed ingerencją.
A między baterią a SO8 to widzę, że na styk jest miejsca. Czy bateria nie straci kontaktu z masą?

Coś duży ten styk, skoro odległość między baterią a SO8 wynosi jakieś 3cm.

660

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Służę uprzejmie, ale za jakiekolwiek skutki ewentualnej partaniny nie biorę odpowiedzialności :)

1. Wziąć układ 74HCT00 w obudowie SO14. Wyprostować nóżki równolegle do płaszczyzny obudowy, a następnie nóżki 14,13,12 i 7 zagiąć prostopadle tuż przy obudowie. Nóżki 1...6 można obciąć.
2. Zlokalizować na płytce interfejsu układ 74HCT08 tuż pod układem zegara RTC w SO8 i starannie nalutować na wierzchu przygotowany 74HCT00 czterema zagiętymi nóżkami. Wyprostowane nóżki 11 i 10 połączyć ze sobą.
3. Zlokalizować ścieżkę łączącą nóżkę 11 układu 74HCT08 z nóżką 19 bufora '245 i przeciąć ją w dogodnym miejscu lub nawiercić jedną z dwóch przelotek po drodze cienkim wiertłem.
4. Połączyć kynarem (bez niepotrzebnej rozrzutności)  nóżkę 8 HCT00 z 19 bufora, a nóżkę 9 HCT00 z nóżką 6 HCT138 trzeciego z kolei w linii, licząc od HCT08 i gotowe.

661

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli kogoś zadowala pozostanie przy jakimś typie karty, z którą nie ma kłopotu, to ja, oczywiście, nie mam nic przeciwko temu. Dodatkowe informacje im w tym przecież nie przeszkodzą.
Preorder na nowe płytki jest na AtariAge, a na Atari Area było to sygnalizowane tu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 98#p167098

662

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ze względu na nową edycję interfejsu, byłem zmuszony znaleźć chwilę na pochylenie się z głęboką troską nad problemem karty CF. Na szczęście szybko udało mi się trafić na taką (Kingston 4GB z kwiatkiem), która działała niepoprawnie. Nie miała znaczenia ani rewizja płytki (A,B,C) ani BOM - to miało wpływ tylko na nasilenie objawów. Bez zbędnego zawracania głowy szczegółami, wnioski sugerują (bo absolutnej pewności być nie może) wrażliwość CF na chwilowe niskie stany (wywołane zakłóceniami) na linii CS0 także poza właściwymi cyklami zapisu/odczytu. Źródłem zakłóceń okazał się bufor danych otwierany (z oszczędności) samym adresem, bez uwzględnienia FI2. Nowa rewizja płytki interfejsu przewiduje tu dodatkową bramkę, strobowaną FI2.
Rodzi to pewne praktyczne wnioski w stosunku do dotychczasowych płytek. Najwłaściwsze byłoby dodanie brakującej bramki, ale to wymagałoby przecięcia ścieżki, nalutowania dodatkowego układu i wykonania dwóch dodatkowych połączeń odcinkami kynaru, co niekoniecznie musiałoby wyglądać elegancko i działać niezawodnie. Można też jednak, ze świadomością pewnych niedostatków z tym związanych, postąpić prościej i bez cięcia ścieżek - w ogóle usunąć bufor (to układ '245 częściowo pod baterią) zastępując go ośmioma krótkimi, prostymi połączeniami odizolowanym kynarem między nóżkami 2,3,4,5,6,7,8,9 a odpowiednio: 18,17,16,15,14,13,12,11. Ograniczeniem może być większe obciążenie szyny danych w szczególnych sytuacjach - przy korzystaniu z dwóch dysków lub podłączania dysku długą taśmą. W standardowej sytuacji - pojedynczego dysku lub karty CF z przejściówką, podłączanych bezpośrednio, nie powinno być istotnej różnicy.
Co ciekawe - problem pod pewnymi względami jest wspólny z innym - niekompatybilnością z 65C816. Nie mam jeszcze, co prawda, ostatecznego potwierdzenia ze strony KMK, ale wydaje się, że ta jedna modyfikacja usunie oba problemy za jednym zamachem.
Jeśli ktoś wykona taką przeróbkę, niech da znać o wynikach.

663

(133 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

willy napisał/a:

Jeżeli dobrze rozumiem ten obrazek http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:Simmius.png to rozszerzenie to pozwala na software'owy wybór romów?

Dobrze rozumiesz.

664

(133 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat, przynajmniej na razie, nie będzie opublikowany, ale kilka odpowiedzi - dlaczego nie?

Czy jest to oparte o pojedyncze układy logiczne czy raczej jakiś PLD/FPGA

Prototyp zbudowany jest na pojedynczych układach logicznych. Jak ewentualnie byłaby wykonana wersja seryjna - trudno powiedzieć, bo to zależy od bilansu korzyści.

Jak rozwiązana jest konfiguracja rozszerzenia, czy jest tam jakiś procesor itp.

Nie ma procesora. Konfiguracja prototypu, dla wygody wprowadzania zmian, bazuje na pamięci EPROM.

Czy urządzenie ma własne Firmware/Bios etc.

Nie.

Jaka pamięć jest tam użyta i dlaczego SIMM

Bo się ładnie nazywa. :D

665

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli nowy kondensator przy włączniku puchnie i nowe pamięci padają, to prawdopodobnie oprócz 5V napięcia stałego występuje jakaś składowa przemienna. Zmień zasilacz.

666

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jellonek napisał/a:

nie, 3.(9) to 3.(9)

A czy istnieje liczba nieskończenie mała, różna od 0?

0,(9)=0,(4)+0,(5)  =>  0,(9)=4/9+5/9 => 0,(9)=9/9  => 0,(9)=1

667

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z montowaniem płytek jest taki problem, że montaż maszynowy miałby jakiś sens od stu sztuk w górę. Koszt samego przygotowania montażu to ok. 300zł. Na montaż ręczny nie mam zbyt wiele czasu, więc udaje mi się zmontować jedną, czasem dwie sztuki w ciągu tygodnia. W tym sensie szansa jest, tylko trzeba poczekać. Samych płytek jeszcze kilkanaście mam, bo są niewielkie i dają się czasem "dokleić" do większych, prototypowych projektów. Z tego względu jest szansa na to, że ich liczba może się jeszcze trochę zwiększyć, jeśli będzie taka potrzeba.

668

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na pająka? Pewnie, że się da, ale ja o takiej partyzantce nawet nie chcę słyszeć. :)

669

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakby się bardzo uprzeć, to możliwość istnieje. Trzeba by dołożyć jeden scalak i jeden mikrosłicz. Miejsce by się znalazło. Koszt wyższy o jakąś złotówkę na sztuce w materiałach plus robota przy zmianie projektu. Jeśli to ważny ficzer, to proszę bardzo. Jeśli wodotrysk dla ozdoby, to mi się nie chce.

Na EXTSEL jest zwykle +5V, ale to tylko pull-up i nie ma takiej wydajności, żeby zablokować reset. Musi być gdzieś jakieś zwarcie i to niestabilne, bo u mnie podczas testowania było wszystko w porządku. Włos z cyny dobrze do tego pasuje.

W takim razie prawdopodobnie musiał po lutowaniu zostać jakiś włos z cyny i zwiera nóżkę 39 do plusa. Obejrzyj płytkę pod światło, może go zlokalizujesz. Reset do FREDDIE-go jest w zasadzie na wszelki wypadek. Chodzi, jak się zdaje, o to, żeby, jeśli użytkownik zresetuje komputer podczas cyklu zapisu do pamięci, nie zapisała się fałszywa wartość. Zabezpieczenie nieco na wyrost, bo w 800XL go nie ma, a nie słyszałem, żeby ktoś się skarżył na tego rodzaju problemy. Ale skoro specyfikacja układu przewiduje taką funkcjonalność, no to jest zrobiona. Masz trzy możliwości. Albo znajdziesz i usuniesz zwarcie, albo odeślesz mi płytkę do naprawy, albo wytniesz nóżkę i będziesz używał tak, jak jest.

Zwieranie pinu 3 NE555 bezpośrednio do masy nie jest wskazane, bo układ nie ma ograniczenia prądu wyjściowego. Jeśli po wymianie nic się nie zmienia, to prawdopodobnie jeden z układów, do których dochodzi sygnał reset (CPU, ANTIC, PIA, FREDDIE) ma to wejście uszkodzone (wewnętrznie zwarte do zasilania), albo zwarcie jest gdzieś na płycie. Najprościej odłączyć NE555, zwierać reset na krótko do masy i patrzeć, który układ się grzeje. Albo odłączać jeden po drugim i sprawdzać, kiedy reset zacznie schodzić do zera.

Jak masz na co, to wymień. Dioda między nóżkami 1 i 2 odprowadza ładunek z kondensatora w momencie zwierania klawisza reset.

674

(133 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odświeżanie nie kradnie żadnych dodatkowych cykli. W 800XL bez FREDDIE-go dałoby się zamontować po niewielkim uzupełnieniu.

Wygląda na to, że problem polega na braku prawidłowego sygnału reset. Weź miernik uniwersalny, znajdź na płycie 8-nóżkowy układ NE555 i zmierz napięcie na nóżce 3. Powinno wynosić ok. 4,5V. Potem zewrzyj pincetą lub małym śrubokrętem nóżki 5 i 6. Napięcie na nóżce 3 powinno spaść do zera, a komputer powinien się zresetować. Jak to zrobisz, podziel się wynikami.