Amaurote ma przede wszystkim grafikę. Grafika jest dobrana/dorobiona do sprajtów. Sprajty przesuwają się w poziomie co bajt - 8 piksli; animacja to niweluje i tego nie widać; Sprajty podczas rysowania zapamiętują tło w listach dynamicznych; Sprajty rysowane są poziomo liniami, co zwiększa czas potrzebny do ich narysowania. W oryginalnym amaurote w najbardziej wewnętrznej pętli był jeden niepotrzebny rozkaz wykonujący operacje logiczne pomiędzy sprajtem, tłem a maską sprajta.
Z80 mimo wszystko jest szybszy od 6502 w regularnych (kompilat z języka wyższego poziomu) zastosowaniach; jednak stosując triki na 6502 oraz niepublikowane rozkazy można osiągnąć wydajność Z80 mimo dwukrotnie szybszego zegara Z80. Dlaczego? Dlatego, że 6502 mimo, że jest stricte 8-bitowym procesorem (jedyne 16bitowe operacje to adresowanie pamięci), a Z80 ma operacje 16 bitowe na danych( np indeksowanie 16 bitowe), to właśnie 6502 ma rozkazy wykonywane w max siedem cykli, a średnio cztery-pięć, a Z80 w kilkanaście do ponad dwudziestu.
Dobrze napisany kod maszynowy raz będzie szybszy tu, a raz tu. Kompilat praktycznie zawsze będzie szybszy na Z80.
Co do pytania - Atari 2600 praktycznie wykorzystywało tylko sprajty sprzętowe do akcji gry. W grach przeportowanych z A2600 na AXL/XE było podobnie; jednak nowoczesne gry wymagały więcej ruchomych obiektów i sprajty programowe były jednym z rozwiązań. Wiele polskich (i nie tylko) gier szło w kierunku sprajtów software'owych ze względu na zadowalającą szybkość procesora i atrakcyjność rozrywki.