776

(4 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Temat do zamknięcia. Przesyłka dotarła do odbiorcy. Dzięki :)

Porządków ciąg dalszy, może kogoś zainteresuje; 3 numery ST Fan, oraz 2 numery STe Fan.

Jak widać na zdjęciach nie są to egzemplarze "kolekcjonerskie", mają swoje lata i widać że były czytane. Przeleżały parę lat w mieszkaniu a potem w kolejne lata w miejskiej suchej piwnicy, w kartonie. Nie są spleśniałe i nie śmierdzą piwnicą :) Po prostu mają zapach starego papieru.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to cena za całość 20zł + koszty wysyłki (paczkomat inpost)

http://seban.pigwa.net/temp/st(e)_fan.jpg

778

(4 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Fox napisał/a:

Jest od zawsze examples.zip i aktualizowany na bieżąco. :)

Ależ ja jestem ślepy... wczoraj właśnie tam szukałem, bo mi się wydawało że kiedyś widziałem, ale wczoraj nie zauważyłem. Prawdę mówiąc to ja nie wiem jak mogłem tego nie zauważyć :)

Co do Visty to chciałem sprawdzić na maksymalnie zaktualizowanym systemie, ale już nie dam rady bo MS postanowił że wszystkie podpisy będą już tylko SHA-2, a Viśta domyślnie potrafi tylko SHA-1... więc Windows update już po prostu nie działa w tym systemie (tak wiem że nie ma on już od lat wsparcia, etc... ale i tak uważam takie postępowanie za czyste kures#&%$&##&. Powinni pozostawić możliwość aktualizacji chociażby w celach historycznyo-wykopaliskowych. Ew. wydać taki super-viśta-update pack i zapomnieć raz na zawsze o tym systemie)

Hej!

Wiosennych porządków ciąg dalszy, tym razem mam do zaoferowania stacjonarny telefon "biznesowy" przeznaczony do współpracy z linią ISDN. Jest to produkt firmy ASCOM, model Eurit 4000.

Telefon ma swoje lata i był wykorzystywany przez długie lata jako telefon współpracujący z terminalem NT1 i linią ISDN od TP S.A. ... potem gdy już zrezygnowałem z usługi ISDN telefon służył następne lata jako VoIP podłączony do routera Fritz!Box 7050. Część routerów tej firmy ma po prostu gniazdo ISDN i router taki działa jak centralka telefoniczna i potrafi realizować połączenia VoIP przesyłając wszystko do telefonu ISDN.

Także jeżeli ktoś chce się "pobawić w ISDN", lub skorzystać z tego telefonu jako aparatu/terminala VoIP, może mieć taką okazję. A jeżeli ktoś ma do kompletu kartę ISDN do komputera, trochę zacięcia, czasu i wiedzy to może eksperymentować ze stworzeniem własnej mini-centralni VoIP w oparciu o np. Asterisk-a.

Kończąc już ten nieco przydługi wstęp, oto wspominany telefon, w komplecie pełne oryginalne okablowanie i zasilacz:

http://seban.pigwa.net/temp/eurit4000_c.jpg

http://seban.pigwa.net/temp/eurit4000_a.jpg


Proponowana przeze mnie cena to 40zł + koszt wysyłki (paczkomat inpost). Sprzęt oczywiście ma swoje lata i nosi widoczne ślady użytkowania.

Do tego telefonu mogę dorzucić też Router Fritz!Box 7050 (za dodatkowe 30zł), ale muszę się upewnić że router bo tylu latach nadal ma się dobrze, jeżeli ktoś jest tym zainteresowany to oczywiście sprawdzę router.

Jeżeli ktokolwiek byłby takim sprzętem jak Eurit4000 zainteresowany to powinienem mieć gdzieś jeszcze następne egzemplarze. Ten widoczny wyżej mi się nawinął pierwszy pod rękę podczas porządków.

780

(4 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Hej!

Windows Vista już co prawda nie mam na żadnym realnym hardware, ale uruchomiłem ją pod Virtualbox, dokładnie to chodzi o Windows Vista Biznes (x32) [Service Pack 2], wygląda na to że RECOIL zainstalował się bez problemu:

http://seban.pigwa.net/aa/VirtualBox_windows%20vista_28_02_2021_18_03_58.png

ps1) pomyśl proszę aby dodać do rapo, ew. na stronie z RECOIL jakiś plik z przykładowymi plikami (będzie łatwiej testować osobom które nie mają takiej kolekcji plików różnorakich na dysku). Wiem że to może być problematyczne ze względu na prawa autorskie, ale może dałoby się dodać jakieś parę obrazków które nie są objęte prawami autorskimi?

ps2) nie sprawdzę niestety na Windows Vista x64 ponieważ nie mam żadnego obrazu systemu w tej wersji.

781

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

sterowanie silnikiem) niektóre magnetofony przerabiało się, niektóre miały to wbudowane dodatkowe gniazdo
dioda) w mojej wersji interface LED świecił się gdy obecny był sygnał MOTOR_ON w porcie SIO

aby to sprawdzić wpisz z poziomu BASIC-a:

POKE 54018,52

782

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

to ta wtyczka DIN ma 7 pinów? Jeżeli tak to jest spora szansa że 7 pin to po prostu sterowanie silnikiem magnetofonu, ale to mogę tylko zgadywać, trzeba by popatrzeć na połączenia wewnątrz interface i czy ten zielony kabel nie jest połączony (oczywiście przez jakieś elementy pośredniczące (tranzystory) do pin #8 (motor ON) w gnieździe SIO.

783

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

do których pinów we wtyczce DIN te 4 kable idą? być może podłączono też lewy kanał i on sobie idzie do AUDIO_IN w gnieździe SIO?

784

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

no tak. tylko normal.

785

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ramik napisał/a:

no to juz duza podpowiedź, ze dzialalo na standardowym wyjsciu w magnecie unitry, ciekawe co tam w środku jest jakie turbo glównie mi chodzi. Jak przyjdzie to sie zobaczy no i bede musiał przejsciowki 2 jacki zrobic wej/wyj. Wgrywam i zapisuje  jak na normalnym magneciw atari?

eeee... to o nie jest żadne turbo... to standardowy demodulator transmisji FSK, a więc standard 600 bodów. No może jak dobry magnetofon podłączysz to wyciągniesz z 900 bodów.

Co jest w środku?  Linkowałem już do materiałów zawierających wnętrzności takiego interface (firmowanego logo Atrax) w środku znajdziesz LM324 i parę elementów pasywnych, no może jeszcze z 1-2 tranzystory.

Możesz poczytać jak to wszystko działa na stronie Jer-a: Serwis - Magnetofon

786

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pewnie trzeba by dodać dodatkowy filtr low-pass, winyl ma dość specyficzny rodzaj zniekształceń/zakłóceń sygnału, akurat ten rodzaj demodulatora FSK nie jest najlepszym rozwiązaniem, w różnych pismach (chociażby IKS) były prezentowane lepsze (bardziej odporne na zakłócenia/stabilniejsze) rozwiązania, jedno z nich pochodzące z czasopisma IKS zaprezentowano chociażby tutaj: Interfejs dla dowolnego magnetofonu. W dodatku przy podłączaniu interface do gramofonu taki interface musiałby mieć dodatkowy wzmacniacz z korekcją RIAA.

... ale już wcześniej nasi Czescy koledzy mieli zupełnie inny pomysł ... użyli nie winyla jako nośnika danych a CD:

Mega CD

787

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

oczywiście masz rację, moja pomyłka. zakręciłem się jak słoik na zimę :) nie wiem jak mogłem się pomylić ... sroko walczyłem z przygotowaniem taśm z Yoomp! :) ... a tam na lewym kanale w oryginale jest soundtrack by X-Ray podczas wczytywania z taśmy :)

788

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a jeszcze jedno... ten rysunek jest chyba jakoś nieszczęśliwie opisany... albo nie potrafię go zrozumieć albo autor coś "namącił". Moim zdaniem piny 3,5 to są wyjścia L,R (patrząc od strony magnetofonu) czyli sygnał odtwarzany z taśmy będzie pojawiał się na tych pinach... we wtyczce interface pin #3 będzie podłączony do wejścia tegoż interface. Natomiast piny 1,4 to będą wejścia (L,R) (znowu patrząc od strony magnetofonu) więc sygnał zapisu danych z interface (to co będzie chciało zapisać atari na taśmę) będzie podpięty do pinu #1 we wtyczce DIN-5.

789

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak wspominałem wyżej, podłączałem to bezpośrednio np. pod M2404S, tam było standardowe gniazdo DIN5, wszystko działało bez problemu. Jeżeli chodzi magnetofon kasetowy to należy pamiętać że XC12 i reszta magn. firmowych zapisuje ścieżkę danych na lewymprawym kanale.

EDIT: poprawka w kanale danych, oczywiście takron27 ma rację.

790

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jeden z wątków to był ten: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Było też chyba kilka innych w których pojawiły się jakieś wspomnienia i komentarze, nie mogę teraz tego namierzyć a serach działa tak powoli że nie mam cierpliwości, gdyby mnie oświeciło i przypomniałbym sobie gdzie była o tym interface dyskusja to oczywiście wkleję. W powyższym wątku masz link do archiwum ze zdjęciami, pcb i resztą materiałów które przekazał Szwanke_Michal. Jego wersja interface powinna być tożsama z tym co posiadasz. Michał miał wersję interface robioną przez Atrax, moja była kupiona na giełdzie na Grzybowskiej, wyglądała praktycznie tak samo jak to co zaprezentowałeś na zdjęciu.

791

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest interface pozwalający teoretycznie podłączyć Atari do każdego magnetofonu "nie firmowego", zawiera w sobie demodulator FSK (identyczny w tym zawarty w serii magnetofonów firmowych XC12). Urządzenie na zdjęciu jest dość sfatygowane, brakuje mu LED wskazującego stan jego pracy (a właściwi stan linii motor_on z gniazda SIO).

Kiedyś miałem taki interface, używałem go dość długo zanim udało mi się mieć XC12. Dobrze funkcjonował zarówno ze szpulowcem M2404S jak i z kaseciakiem MK250.

O tym interface było parę wątków na tym forum, jak znajdę wkleję linki.

transakcja zakończona, temat do zamknięcia.

793

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

no dokładnie jest to tak zrobione, 4-bit counter zaimplementowany na latch-ach w PAL/GAL który zlicza właśnie phi2 i generuje przebieg schodkowy (nazwijmy to aproksymowaną piłą), potem DAC typu R-2R (czy tam 2^Dx), komparator i zatrzask w którym znajduje się stan licznika z chwili "zadziałania" komparatora. Nie ma tam żadnego sample&hold, przy tak niskiej częstotliwości próbkowania, jakoś to nawet działa (phi2/16).

W czasach "Code3" zrobiłem sobie coś podobnego również opartego na tej zasadzie działania tyle że u mnie wersja przewlekana, zamiast PAL/GAL był 7493 oraz parę bramek, komparator taki sam tyle że ja miałem wejście na uA741 wraz z low-passem, również nie robiłem S&H, działało. Dopiero gdy udało mi się dorwać ADC0809 zrobiłem sobie wersję na nim opartą, więc miałem 8-bit i stereo ;-)

Zresztą jak się wygrzebię ze spraw bieżących to wrzucę to wszystko na GitHUB-a (w sensie projektów).

Mam jeszcze egzemplarz AD Convertera przekazany mi przez FOX-a (to jego fotki widzicie powyżej)... zrobię temu wszystkiemu ładniejsze zdjęcia, zeskanuje instrukcję i wrzucę na Atariki, ale to jeszcze chwilę potrzebuję.

794

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

@Piguła... zgodnie z obietnicą pliki z naklejką:

Skan naklejki: A/D Converter <--- więcej szczegółów, jednak skaner zupełnie nie potrafił oddać poprawnie barw.
Zdjęcie naklejki: A/D Converter <--- co prawda mniej szczegółów, ale oddaje mniej więcej poprawną kolorystykę naklejki.

No i cart w całej okazałości:

http://seban.pigwa.net/atari/AD_Converter/ad_conv.jpg

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/atari/AD_Converter/ad_conv_pcb_top.jpg

PCB  spód:
http://seban.pigwa.net/atari/AD_Converter/ad_conv_pcb_bot.jpg

795

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do etykiety to jak wygrzebię sampler to oczywiście zrobię zdjęcie, albo zeskanuję etykietę, nie ma problemu. Jeżeli chodzi o GAL-a to ja mam wersję z 16AS25 i o ile dobrze pamiętam to ten układ nie był był rozpoznawany ani poprawnie odczytywany przez żaden z programatorów którym dysponowałem. Próbowałem kiedyś nawet szukać jakiejś noty katalogowej do tego układu, ale moje poszukiwania spełzły na niczym. Jednym słowem układ Schrödinger-a, niby jest ale go nie ma :) ... wygląda na to że ST się do niego nie przyznaje :)

796

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

Dopiero teraz zauważyłem post, wcześniej mi to umknęło w natłoku innych rzeczy, postaram się rzucić na to okiem.

797

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Piguła/Shpoon napisał/a:

A ktoś posiada wariant poprawny? Czyli taki, który działa wszędzie?!

Posiadam taki cart. Wygląda dokładnie tak jak ten zaprezentowany na Atariki. Moim zdaniem problemem był "błąd równaniach/logice" umieszczonej w GAL16V8 (czy też odpowiedniku od ST czyli 16AS25), tzn. prawdopodobnie zatrzaskiwanie danych w buforze 373 było błędnie realizowane, np. nie po poprawnym zakończeniu konwersji, a np. po każdym zboczu Fi2, ale to mogą być tylko moje błędne przypuszczenia.

OK! Przywiozę zatem jutro.

Transakcja zakończona pomyślnie. Sądzę że temat można zamknąć.

Panowie,

Tym razem mam do zaoferowania czasopisma Bajtek, generalnie roczniki 1986,1987, 1988, 1989 plus parę innych dodatkowych:

http://seban.pigwa.net/temp/bajtki/P1070820.JPG

w "kolekcji" są dostępne następujące numery:

'86: 1,2,3-4,5-6,7,8,9,10,11,12
'87: 1,2,3,4,5,6,7,8,10,11,12
'88: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
'89: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
'90: 1-2, II, III
'91: 5

dodatkowo dorzucę: Moje Atari nr 2 i nr 6, a także 'Bajtek: Tylko o Atari".

Chce być dobrze zrozumiany, to nie są numery kupowane gdzieś po aukcjach, tylko autentycznie kupione przeze mnie w tamtym czasie w kiosku, lub pochodzące z prenumeraty (dlatego na niektórych może widnieć nazwisko mojej matki na pierwszej stronie)... te egzemplarze nie są kolekcjonerskie, tzn. nie leżały grzecznie na półce aby pięknie wyglądać, były czytane i używane i to nie jeden raz. Są w stanie dość przyzwoitym, ale są też takie które naprawdę są sfatygowane i ledwie trzymają się kupy (szczególnie nie pierwsze z lat '86, albo te w których było coś ciekawego o Atari. Strony zawierające "Klan Atari" są zazwyczaj bardziej "wymięte", aby mniej więcej było jasna jak one wyglądają proszę zajrzeć tutaj: Bajtki - Galeria lub oryginale zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości: Zdjęcia Bajtków (przód i tył). Starałem się sfotografować każdy numer, czasami aparat nie złapał ostrości, a więc wybaczcie.

Przejrzałem też bardzo pobierze te numery które wskazywały na większe zużycie i trafiły się przypadki/strony ekstremalnie zniszczone, przykłady można obejrzeć: Przykłady stron w złym stanie.

Czego oczekuję? Jeżeli komuś się to przyda i będzie zainteresowany Bajtkami w takim stanie to chciałbym za całość 40zł + koszt wysyłki (paczkomat inpost).

Przeleżało to te wszystkie lata na początku w mieszkaniu na regale (pewnie z 10 lat), a potem w kartonach na regale w miejskiej suchej piwnicy, więc nie jest to spleśniałe, zagrzybione, etc.)