826

(8 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Pewnie to dopiero początek, bo jak ludzie zaczną uruchamiać, to okaże się, że nie działa.

827

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wiem co dokładnie znaczy dekapsulacja, ale te urządzenie pewnie tego nie robi. Ono generuje wektory wymuszeń i bada co układ odpowiedział, resetując układ i powtarzając proces w pętli dochodząc za każdym razem o jeden cykl dalej.

Nie wiem wszystkiego, ale wciąż wydaje mi się, że nie wiadomo dokładnie co układy robią w konkretnych cyklach. Na atari-age wciąż są aktywne wątki chociażby na temat antic-timings i ludziki wciąż nie są 100% pewni kiedy dokładnie co się dzieje, a i pokeydoc Foxa ma w kilku miejscach znaki zapytania i niedopowiedzenia (a i błędy może też, bo kolega łapał się za głowę, jak oglądał te schematy :))

Póki nie ma schematów, taka wiedza zawsze zbliża nas do napisania układów, a w konsekwencji i całej atarki w VHDLu.

POKEYa mam. Potrzebowałbym do badań ANTICa i GTIA. Czy któryś z elektroników dysponowałby tymi układami z jakiś rozbebeszonych atarek? GTIA wydaje mi się, że może być nawet "skaszanione", bo to w naszym przypadku nie ma chyba żadnego znaczenia.

Jasne, że nie jest to ultimate solution, ale skoro można to zrobić, to czemu nie próbować?

828

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Rozmawiałem z nim kiedyś na temat tworzenia projektu pochodnego. Tylko że tu nie chcę tworzyć osobnego projektu, bo to nigdy nie będzie rozwijane i stanowi tylko łatę ad hoc na doraźne potrzeby i chciałem się dowiedzieć jak to najprościej zrobić i czy w takim kontekście mogę rozpowszechniać binarkę (czego oczywiście się nie dowiedziałem). No ale racja, napiszę do Richtera, żeby wszystko było jasne. Nie wiem tylko jak to z nim teraz jest, bo strona domowa atari++ zniknęła jakiś czas temu z sieci.

829

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To może będzie najlepiej, jak zrobię pseudo projekt (Atari++VBXE?) na GPLu (bo THOR LICENSE można przerabiać na GPLa) , gdzie będzie można ściągnąć oryginalne źródła, patcha i binarkę pod windę. Ktoś chętny do hostowania? Może by podczepić się pod http://vbxe.atari8.info/ ? Bo osobny sajt na taką pchełkę to strzelanie z armaty.

Co do unixoidów to nie ma żadnych konkretnych powodów niedziałania poza tym, że modyfikowałem tylko front-end windowsowy (a ściślej SDLa), a porta X-owego nie zmieniałem (bo nie miałem jak sprawdzić, będąc windows-only-guy ;P) . Modyfikacja sprowadza się do wpisania na stałe rozmiarów ekranu 2x2 pixela atarowskiego i odbierania danych 24-bitowego obrazu w hiresie. Jakby ktoś chciał uruchomić to pod Xy i gcc to możemy spróbować.

830

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiem czy taka modyfikacja "zasługuje" na osobny projekt. Poza tym mam trudności z ogarnięciem co właściwie trzeba zrobić, aby być zgodnym z licencją w takich sprawach.

831

(89 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie ma się co dziwić. W Rosji panuje alternatywna rzeczywistość z alternatywną historią dyktowaną alternatywnymi normami moralnymi.
Ale jakby nie patrzeć 20 milionów poszło do piachu i mało co hitler ich nie wykończył (gdyby nie zima... któryś raz z kolei...).

832

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ogólnie potrzebuję "porady prawnej" :)

Otóż w związku ze wzmożonym zainteresowaniem dopałką Electrona postanowiłem przygotować w jakiejś rozsądnej postaci środek do emulacji tegoż. Na środek ten składa się modyfikacja emulatora Atari++ w wersji 1.55, która mniej lub bardziej wiernie (ale z naciskiem na mniej) emuluje core VBXE w wersji 1.09. Zła wiadomość  jest taka, że cała ta modyfikacja to brudna łata kalecząca architekturę Atari++ aby umożliwić wyświetlanie rzeczy, do których Atari++ nie było zaprojektowane. Dodatkowo zmieniłem tylko interfejs windowsowy więc zmodyfikowane źródła nawet nie skompilują się pod niczym innym.  Nie ma zatem mowy o integracji tego z głównym emulatorem i chciałbym aby traktowano to jako tymczasowe rozwiązanie palących problemów (jakie dotykają ludzi nie posiadających dopałki, a chcących się nią pobawić).

Główne pytanie tematu: jak mam to upublicznić, aby:
a) się dodatkowo nie napracować,
b) nie łamać oryginalnej licencji Atari++ (która jest lekką modyfikacją Mozilla Public Licence, z możliwością transferu do GPL)?

Czy akceptowalne jest, abym zrobił diffa moich zmian w źródłach oryginalnej wersji 1.55 i upublicznił tylko te zmiany (które z definicji są 100% moje) z instrukcją jak skompilować to sobie pod windowsem używając darmowego Visual C++ 2008 Express Edition, oraz dorzucił "dla leniwych" skompilowaną binarkę? ;)
Emulator już leży i czeka na rzesze testerów (bo celowo ukryłem w nim mnóstwo błędów do znalezienia). Muszę tylko znaleźć bezbolesny sposób upublicznienia go, aby nikomu się nie narażać.

833

(40 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hoho. Faktycznie. Vector<Double> w tym kontekście to niezły hardkor. Aż się prosi o zastosowanie trywialnej strukturki.

834

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie potrafię opowiedzieć co chcę zbyt szczegółowo i nie jestem elektronikiem, więc może być niemerytorycznie ale dowiedziałem się, że mój kolega w pracy ma techniczną możliwość badania układów (Notabene pracujemy razem z rok i dopiero ostatnio dowiedziałem się, że ma bakcyla na stare komputery jak zademonstrował napisanego przez siebie w VHDLu spektruma na xilinxie. Oryginalnie jest komodorowcem, ale ja już go przeciągnę na właściwą stronę ;p).

Otóż posiada on urządzenie w które można włożyć układ i (w uproszczeniu, tak jak ja to zrozumiałem) napisać w VHDLu "program", który udaje środowisko w jakim układ pracuje przy okazji zgrywając co pojawiło się na outputach. No i pytanie czy przydatne do czegokolwiek mogłoby być zbadanie w ten sposób atarowskich układów (ANTIC? GTIA? POKEY?). Oczywiście potrzebny byłby dawca, ale z tym chyba nie będzie problemu. Jakby co ja wszystko mogę zaaranżować. On badał już 6510 i inne komodorowskie układy. Czy w ogóle robił ktoś coś takiego z atari?

835

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To jak już tak wszyscy polecają, to ja polecę Sola: http://twojemiejsce.pl/

836

(17 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Wg mnie warto. Każdy dodatkowy bajt zajmuje pamięć i czas. Problem ze scrollem rozwiązuje się sam (tak jak opisałeś), a inne raczej nie wystąpią. Pomysł 20-bajtowego słowa programu XDL byłby raczej niepraktyczny.

837

(25 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Poczytaj sobie format pliku binarnego, a w szczególności o obszarach specjalnych.

838

(44 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

I All-In-One Gestures (Z tego względu Chrome poległ u mnie w przedbiegach. Ja nawet do visuala napisałem sobie plugin do gestów ;p).

839

(44 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Save IE6!!

840

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ogólnie straszna posucha... Ale przy odrobinie fantazji można pożenić SIO2SD z Secure Digital Wi-Fi Card :D

841

(15 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Popraw se... skompiluj se... tak to już jest w naszym atarowskim świecie...

842

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle: Faktycznie. Wiedziałem, że gdzieś jest haczyk, ale o arch. harwardzkiej zapomniałem.

843

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ale czy AVR, który może zaadresować external RAM na pewno kosztuje 5 zł? (Bo ja nie wiem). Jak patrze się na specyfikacje atmegów, to tylko jeden super wypaśny to potrafił, a reszta internal SRAMu ma przeciętnie jakieś 4 kB, a to nas nie urządza...

EDIT:
Sprawdziłem. Ten który to potrafi (ATMEGA8515) kosztuje 12 zł. Jakby się dało, to byłoby ciekawie, bo powera ma (upto 16 MIPS).

844

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie jestem zwolennikiem wkładania tam armaty, poza tym motorole to rozwlekłe CISCe z dużymi wymaganiami pamięciowymi. Ja bym tu widział RISCa z 16-bitowym słowem rozkazu bo pamięci raczej nie będzie dużo, a program / dane do karta trzeba przecież wgrać z atari.

845

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Idee WARPów i dopalaczy na kartach są ortogonalne i mogą sobie nie przeszkadzać, więc nie ma co się kłócić.

@macgyver: No właśnie ale jakie procesory? AVRy itp odpadają, bo to mikrokontrolery, inne nowoczesne wynalazki są mało atarowskie (zainstalować na karcie intela bym się nie odważył). To może jakiś core jakiegoś procesora zmieściłby się do CPLD? na górze pisałem o 65GZ032, ale nie wiadomo w jakim to jest stanie, ale jąder 6502 na opencores.org jest sporo...

846

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak ma być na kartridżu to nawet nie będzie jęków, że "to już nie jest atari" (bo to nie jest atari, tylko kartridż do atari ;)). Interesuje mnie kwestia czy to będzie bardziej jako dopałka, czy bardziej jako platforma do gier z dopalaczami (że ktoś może sobie napisać pod to grę i wydać itp, jak Corina). Bo jeżeli to pierwsze, to w EPROMie powinien być tylko boot (taki mały BIOS) dla drugiego procesora, a software powinien być swobodnie ładowany z atari. Ogólnie okno komunikacji może być małe (8k starczy) ale RAMu na karcie powinno nie brakować. No i jaki procesor dałoby się do tego zaprzęgnąć? Może ten fan-made RISCowy wariant 6502 na FPGA, którego można pędzić jak szybko się chce?

847

(37 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To jeżeli core FX udostępnia tę samą pomięć przez MEMAC jak i przez PORTB przesłaniając potencjalne inne rozszerzenia obsługiwane przez PORTB, to wg mnie jest to pomyłka. Nie zdawałem sobie z tego sprawy, a pracuję nad pewnym projektem, który wykorzysta też trochę RAMu PORTB i jeżeli będzie to RAM VBXE to kanał. Bez rejestru wyłączającego ten ficzer się nie obejdzie...

848

(37 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Kurcze. Ja jestem trochę zdezorientowany. W jakim korze emulowane jest RAMBO? Jak załaduje CoreFX to tez jest tam ta emulacja?

849

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odkopuję, bo mam pytanie w druga stronę :) Odpowiedź chyba znam, ale chcę się upewnić, czy się nie mylę. Wiadomo, że ANTIC kradnie CPU minimalnie 9 cykli na linię odświeżając pamięć. A ile potrafi ukraść maksymalnie? Dokładniej interesuje mnie, jak długo może być maksymalnie zatrzymany CPU. W atariki jest coś takiego jak Antic Timings, ale dobrze odczytuję ten diagram, że np. w pierwszej linii trybu $2 (GR.0) ANTIC bez przerwy czyta z pamięć od 24 do 210 cyklu koloru, a więc zatrzymując CPU na 94 cykle?

850

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No to już wiem co chciałem. Dzięki za pomoc.
Ta wersja z atarimaxem jeśli nie patchuje ROMu w ramie (co ma bardzo krótkie nogi) chyba działa mniej więcej tak jak pisze XXL, czyli boot carta instaluje sterownik D i ładuje do pamięci spreparowanego DOSa, który korzysta tylko z CIO. Normalne bootowanie odpada, bo DSKINT korzysta z SIO, którego bez "nowego urządzenia" nie da się przekonać do użycia niczego innego poza łączem szeregowym, a nowego urządzenia na samym kartridżu uruchomić się nie da.