851

(55 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A ten, można poprosić o listę gier, która będzie na kartridżu. Bo chyba jej jeszcze nie widziano?

Do przegrania z dyskietki użyj Autocopy, które postował wyżej Jer. Akurat od jakiegoś czasu piszę artykuł nt. kopiowania na Atari plików w turbo, może ze względu na ograniczenia w poruszaniu się wyjdzie wcześniej :)

853

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Elektroda, co prawda, kojarzy się powszechnie z opryskliwością użytkowników i moderacji, ale nie da się ukryć, że jest to również źródło perełek.

Na przykład takich, jak ten artykuł o naprawie popularnego "Pegasusa". Oprócz dokładnego opisu, co gdzie i jak, można znaleźć tam mnóstwo technikaliów dotyczących skądinąd znanego 6502. Polecam.

854

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Program bo wyjściu za pomocą opcji Q oddaje kontrolę do DOS i to od niego zależy co się dalej dzieje.

QTZ napisał/a:

Z kolei zmiana rozszerzenia z AR0 na inne (aby wyłączyć autostart) i wczytanie tego pliku, po wyjściu do DOS-a powoduje nieco inny efekt - Reset wraca do DOS-a lub Basic-a

Tak się dzieje, ponieważ żeby wczytać program manualnie musi być wczytany jakiś procesor komend, w przypadku MyDOS jest to zbiór DUP.SYS. Ponownie: wynika to z działania DOS i nie ma nic wspólnego SIO2SD Manem.

Sprzedane Rentonowi.

AS, przykro mi - to nie była licytacja :(

856

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wersja 0.8 oficjalna.

Jeszcze kilka drobnych błędów wyłapanych i poprawionych. M.in. poprawiona obsługa 80-kolumnowego trybu.

Sprzedam dwa joysticki QS-137F, czyli popularne Pythony, w wersji na sprężynkach (nie gumki).

Kontrolery są czyste bez żadnych głębokich rys, wizualnie w bardzo fajnym stanie i oczywiście w pełni sprawne. Jeden z nich, jakby się uprzeć, może delikatnie ciszej klika w jednym kierunku (w górę), ale w niczym to nie przeszkadza - informuję żeby nie było żadnych niedomówień. Małpa Janusz nie jest na sprzedaż.

https://i.imgur.com/Uznv0jL.jpg

75 PLN za klikający równo, 70 za ten, który klika nieco ciszej w górę. 140 za oba. Plus wysyłka wybranym przewoźnikiem (paczkomat, poczta polska), nie wysyłam za pobraniem, nie wymieniam się na gekony. Mogę zabrać na Forevera, można przyjść i odebrać w Radomiu.

Ogłoszenie dostępne również w innych miejscach.

858

(245 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Panowie, proszę bez personalnych wycieczek.

Nagrania utną niedomówienia i z pewnością Duddie je wrzuci żeby rozwiać wątpliwości, ale dajcie mu chwilę żeby je zrobił :)

859

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z ciekawości spytam, czy testowałeś może SlightSID z zamiennikami SID? Np. SwinSID?

Proszę podać cenę zgodnie z regulaminem. Timer 8h.

861

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wersja 0.8 RC4.

Poprawka dla użytkowników trybów 80. kolumnowych. Brakowało EOL w listowaniu zamontowanych dysków.

Podziękowania dla perinoida za zauważenie.

Creonix napisał/a:

informacji o jej szkodliwości.

To jest podobny rodzaj problemu, jak w przypadku płaskiej Ziemi. Jaki jest cel tego spisku i działania? Nie wydaje Ci się, że przy obecnej dostępności do technologii pomiarowych bardzo łatwo byłoby niezbicie udowodnić (tak jak banalnie prosto jest udowodnić, że Ziemia nie jest płaska), że 3/4/5G ma wyraźny wpływ na zdrowie? Że jest za duże ryzyko wykrycia globalnego szwindlu?

863

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

To po co pytasz kilka razy o ten tryb? I piszesz, że mi inaczej nie pomożesz.

Ponieważ chciałem się upewnić, czy BASIC "zawiesza się" korzystając z normalnego sposobu ładowania, czy po załadowaniu z trybu CFG.

QTZ napisał/a:

Również Perinoid napisał, że "Manipulator dobierając się do SIO2SD przełącza urządzenie z trybu konfiguracyjnego w zwykły". Nie rozumiem czemu nie sprawdzając upierasz się, że nie przełącza...

Bo nie przełącza. Po załadowaniu programu konfiguracyjnego SIO2SD samo wyłącza tryb CFG i każde następne odwołanie poprzez SIO do D: działa na dyskach podmontowanych w urządzeniu, a nie do trybu CFG, co usiłuję Ci wytłumaczyć od samego początku. W związku z powyższym nie da się wyjść kulturalnie do DOS, bo go może po prostu nie być.

Nowa wersja, proszę o sprawdzenie.

Zmiany:

- z każdego polecenia, które wymaga wpisania rekordu danych (także z konfiguracji urządzenia) da się wyjść za pomocą klawisza BREAK,
- pliki z mapowaniem dysków zapisywane są na karcie SD w katalogu ATARI, a nie jak dotychczas na urządzeniu D:
- program sprawdza podczas załadowania, czy plik z informacjami nt. mapowanych dysków jest w odpowiednim formacie, w związku z tym niestety należy skasować poprzednie sety i wygenerować je na nowo.

864

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Ale myślę, że będzie tak samo bo Manipulator przełącza tryb Konfiguratora SIO2SD na zwykły z D1: i tam szuka DOS-a, więc Basic był uruchomiony już mając dostęp do oryginalnego atr Manipulatora zamontowanego w D1: i z nim się zawiesił.

Jeszcze raz. NIE WSPIERAM MONTOWANIA DO CFG MODE PLIKU ATR PO ZMIANIE ROZSZERZENIA NA XEX.

QTZ napisał/a:

Tylko, że Twój program właśnie coś robi co przełącza SIO2SD w zwykły tryb - czyli robisz to celowo, żeby się nie dało zapisywać na dyskietce podpiętej jako Konfigurator?

Mój program niczego takiego nie robi. Twoje problemy najprawdopodobniej biorą się z tego, że próbujesz użyć oprogramowania w sposób, który nie jest i nie będzie do tego przewidziany. Uprzejmie proponuję, żeby zakończyć temat montowania ATR jako pliku wykonywalnego.

865

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Tak jak napisałem - w "innych warunkach" nie sprawdzałem, ale nie sądzę żeby to miało znaczenie. Sprawdzę podmontowując pod D1: i dam znać, a u Ciebie spod D1: Basic działa poprawnie?

Jeśli mi nie napiszesz w jakich warunkach "Basic się zawieszał po wyjściu "do DOS" bez Option - wpisanie czegokolwiek w Basicu (np. "DOS") zawieszało Atari.", to nie będę mógł pomóc. Odpowiedz czy dzieje się to zmianie rozszerzenia ATR na XEX i podmontowaniu w config mode?

QTZ napisał/a:

Ja myślę, że nic nadzwyczajnego się w trybie Konfiguratora nie dzieje

A ja myślę wręcz przeciwnie.

QTZ napisał/a:

jednak w jakiś sposób następuje przełączenie na podmontowane D1:, czego nie robi DOS.

Nie zrobi, bo żaden DOS nie ma pojęcia o istnieniu SIO2SD, dlatego też takiego zachowania nie wspiera mój program i wspierać nie będzie.

866

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Basic się zawieszał po wyjściu "do DOS" bez Option - wpisanie czegokolwiek w Basicu (np. "DOS") zawieszało Atari.

W jakich warunkach tak się zachowuje? Po zmianie rozszerzenia ATR na XEX i podmontowaniu w config mode?

QTZ napisał/a:

No chyba, że chodzi Ci o dokumentację jak to oprogramować? Ale skoro inne rzeczy ustaliłeś metodą prób i błędów...

Chodziło mi o dokumentację jak działa ładowanie pliku montowanego jako loader, co się dzieje z OS w tym czasie i po załadowaniu itp. To nie jest takie proste dla mnie jak zgadnięcie zawartości dwóch bajtów mając do wyboru kilka kombinacji. Mam nadzieję, że użytkownicy mi wybaczą, że nie będę się tym zajmować.

867

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Jeżeli wyjście do DOS-a będzie zawieszało Basic i nie wyjdzie "na dysk" z którego został uruchomiony Manipulator to opcja ta będzie bezużyteczna.

Co to znaczy "zawieszało Basic"? Wyjście do DOS akurat jest według mnie najbardziej użyteczną (oczywiście po samym montowaniu) opcją i działa tak, jak każde wyjście do DOS powinno wyglądać. Możliwość korzystania z DOS bez resetowania komputera było jednym powodów powstania tego programu.

QTZ napisał/a:

Jak będę pisał w sprawie SIO2SD do Kuby Husaka, to zapytam i o to, nie sądzę, ale może dowiem się jak to jest z tą wirtualną stacją D1:. Mógłbyś jednak sam sprawdzić co w Twoim programie przełącza na podmontowaną D1: i ewentualnie to zmienić.

Nie, nie będę sprawdzać. Tak, jak już napisałem wcześniej - nie będę wspierać takiego sposobu użytkowania. Jeśli chcesz korzystać z Manipulatora jako aplikacji uruchamianej jako SIO2SD.XEX, ale podmontowanej jako ATR ze zmienioną nazwą (?), to robisz to na własne ryzyko. Nie ma żadnej dokumentacji jako to działa i jak takie zachowanie obsługiwać.

QTZ napisał/a:

Nie odważę się tego sprawdzić, ale obawiam się, że przy pomocy opcji "E" możliwe jest wczytanie dowolnego pliku, co prawdopodobnie może mieć fatalne skutki?

Tu liczę, że użytkownik wie co robi. Wgranie dowolnego pliku spowoduje odmontowanie wszystkich stacji.

QTZ napisał/a:

Tak się zastanawiam, czy pliki z zapisanym mappingiem są kompatybilne w przypadku przeniesienia na inną kartę z identyczną strukturą plików? Kiedyś przyglądałem się formatowi pliku konfiguracji i nie ma tam zapisanych ścieżek:

Nie, nie są kompatybilne. Wynika to ze sposobu, jak działa montowanie plików w SIO2SD, wpis dla każdej stacji zawiera informacje o nazwie pliku i m.in. jego pozycji w katalogu karty SD. Żeby można było przenosić pliki z zestawami dysków należałoby pomijać wszystkie informacje o pliku i zostawić tylko nazwę pliku, a następnie podczas montowania takiego zestawu wyszukiwać pliki na karcie. Spowoduje to a) dłuższy czas montowania, b) zwiększenie objętości binarki, co mnie już mniej się podoba.

868

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wydaje mi się, że zapis zestawu na karcie SD jest możliwy - jest to do sprawdzenia. Ale czy serio ktoś woli zapisywać na SD zamiast w ATR?

Co do pozostałych kombinacji alpejskich, to się nie dam przekonać i już :)

869

(6 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

drygol napisał/a:

Swoją drogą mogłem zrobić jakiś POLL

Znając użytkowników, to spokojnie jestem w stanie sobie wyobrazić, że znaleźliby się tacy, którzy wyobrażają sobie kabel Z BOKU. Lepiej nie. ;)

870

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Mam wrażenie, że się nie rozumiemy - sprawdzam jak zachowuje się Manipulator podmontowany "pod SHIFT" w SIO2SD to znaczy plik ATR (ten który udostępniłeś) z zamienioną nazwą na SIO2SD.XEX

Takiego zachowania użytkownika program nie wspiera i nie będzie wspierać. Wydaje mi się, wszystkie Twoje problemy biorą się z tego, że montujesz pod "konfigurator", który spodziewa się pliku uruchamialnego - plik ATR i w ogóle cudem to działa.

QTZ napisał/a:

Dyskietka jest jako SIO2SD.XEX i DOS widzi ją jako D1: (virtualnie), ale w D1: nie musi być podmontowany żaden dysk. Manipulator po jego uruchomieniu przełącza się na D1: zamontowane w SIO2SD i już nie widzi dyskietki SIO2SD.XEX tylko tę zamontowaną w D1: (lub jej brak).

No i to nie jest nic dziwnego. To jest normalne zachowanie, że program uruchomiony z DOS widzi w pierwszej kolejności dysk, z którego został uruchomiony.

871

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Dograłem Configurator do dyskietki Manipulatora - niestety obydwa programy nie wychodzą do DOS-a - (przy pustej "D1:") dość długo słychać dźwięk boot-owania,

Mój program nie wyjdzie do DOS, jeśli go nie ma wcześniej załadowanego, albo jeśli się wyjmie dyskietkę. Zresztą żaden program w takich warunkach tego nie zrobi (z wyjątkiem Sparta DOS X, który jest na kartridżu).

QTZ napisał/a:

Jeszcze do opcji Cold Start "B" - niby wiadomo, że jak Cold Start to z Option,

Opcja B w moim programie nie jest startem z OPTION. To zwykły zimny start i to od użytkownika zależy czy chce sobie coś naciskać, czy nie.

872

(6 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja to bym i takiego MAX łyknął, ponieważ wygląda profesjonalnie. Ale na Trygława i Swaroga: czemu kabel jest z przodu???

873

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

W tej chwili tego nie sprawdzę, ale wydaje mi się, że Configurator ma opcję która niezależnie od stanu Turbo używa Turbo na swoje potrzeby.

Nie rozumiem. Piszesz o moim programie?

QTZ napisał/a:

Możesz jeszcze spróbować umieścić na swoim ATR (z DOS) Configurator jako autorun i sprawdzić czy uruchomiony jako Konfigurator (SIO2SD.XEX) wyjdzie do DOS (Control + X) gdy D1: będzie pusta.

Czy Ty z pewnością piszesz o moim programie? Tam nie ma żadnej komendy Control + X. A mój program jest już w ATR jako autorun.ar0.

874

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Okazało się, że dodanie informacji o obecnych wartościach konfiguracji, to tylko 500 bajtów. Proszę o przetestowanie obecnej wersji.

875

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

QTZ napisał/a:

Napisałem o tym żeby zobrazować problem, który być może da się obejść dla pierwszego restartu z poziomu Manipulatora. Jeżeli masz dostęp do pamięci RAM SIO2SD to mógłbyś zrobić tak, żeby Manipulator w przypadku gdy Turbo jest aktywne wymuszał jego "wyświetlenie".

Nie, nie da się. To nie jest problem związany z aplikacją do obsługi, tylko z samym firmware urządzenia. Należy pisać do autora.

QTZ napisał/a:

Ustawienia można wyświetlić, ale przy wpisywaniu ich nie widzimy. A jak chcę zmienić jeden parametr to muszę wpisywać wszystkie wartości.

I to się nie zmieni, jak już pisałem wyżej. Chyba, że wymyślę, jak to zrobić w ten sposób, żeby binarka nie urosła.

QTZ napisał/a:

Poza tym nie ma wszystkich ustawień, o czym pisał Perinoid.

Jest dostęp do wszystkiego, co umożliwia API, jeśli czegoś nie ma, to znaczy, że autor nie udostępnił możliwości zmiany tego z poziomu Atari.

QTZ napisał/a:

Tym razem wybrałem wersję w ATR - zapisałem plik jako SIO2SD.XEX (rozszerzenie XEX jak dla "Konfiguratora Konfiguratorów" - do autostartu z SHIFT-em SIO2SD). Teraz opcja "Q" nie wyświetla ponownie menu (restart? - co było użyteczne - np. do sprawdzenia wersji), ale również nie wychodzi do DOS-u z tego ATR-a - program próbuje boot-ować D1:

Wersja w ATR jest identyczna, jak osobna. To ten sam plik, tylko chciałem oszczędzić ludziom samodzielnego wypakowania. Jeśli startujesz S2SMana jako konfigurator, to Q nie wyświetli żadnego menu, ani nie wyjdzie do DOS, bo go nie ma w pamięci. Skąd niby miałby być? Tak było zawsze.