851

(56 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Dzięki wielkie! To naprawdę zacne działania. Wincyj, wincyj, wincyj !!!

Razem+Mikro+Osobno "przejechałem po całości" - dobrze wspomnieć dawne czasy LOL

:)

Cyprian - nie sądzę, jednakże one po prostu są sprzedawane i mają nabywców (takich jak ja na przykład). Chińczycy mają mnóstwo dóbr u siebie do sprzedania. Gorzej, że sprzedają bardzo felerne rzeczy chociaż nie zawsze tak jest bo kupowałem naprawdę dobre i tanie układy u nich. Coś poważnie się zepsuło i nie ma już możliwości zaufać sprzedawcom :/

853

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Całkiem udane carty :)

Działaj, działaj... Też chciałbym popatrzeć na kolejne produkcje.

Hejka,

Mam dość :( Kupiłem kolejne 10 sztuk 80C286 na Ebay i tym razem znowu dostałem jakieś śmieci! Zadziała chwilę, rozgrzewa się mocno i zawisa! Każda sztuka. No, nie każda - jedna jest bez jednej nóżki (brand new) - tej nawet nie sprawdzałem.

Nie skończę tego, ponieważ zakupy tych procesorów to wyrzucanie pieniędzy w błoto :(

Jednak w tzw. międzyczasie znalazłem SAB-80286 Siemens na Ebay - TO OSTATNI RAZ, gdy próbuję kupić procesory do AT-once. Ten, który mam do testów jakimś cudem działa - być może z rozpędu przemalowali wersję 16MHz na 20MHz.

Zobaczę co tym razem z tego wyjdzie...

P.S. te SAB-y wyglądają na oryginalne. Mogę się mylić....

855

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Kurczę - mam jedną angielską od krótkiego ST (jedyna - reszta to STF) - jest NIESTETY z krzyżykiem, więc także nie pomogę :(

P.S. ta moja jest trochę wybrakowana i żółta jak 150!

856

(17 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Dobre :) dzięki - jakoś nie zabrałem się za to do tej pory...

857

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

a czemuż nie zapytasz somsiada? popatrzę w lochu

858

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zgadza się - rewelacja :)
Chętnie zobaczyłbym tam Battle Zone...
Ratai - Asteroids byłą taką grą - wektory i kosmos :)

Cześć,

Sikor napisał/a:

Daj znać jak wpłacić i kiedy. Cena? Chyba za mała za wkład pracy.

Spokojnie :) Będę zabierał się do składania i dam znać na PW. Będą do mnie spływały elementy i tak będzie do przodu szło :)
Mam jeszcze niestety dużo innych zajęć, więc trochę się "poślimaczy", jednak tylko trochę... Dodatkowe PCB zamówione, kupa innych części także. Traktujmy to na luzie.

Pozdrawiam

P.S. Cena? Myślę, że wystarczająca. Tak, aby nikomu się krzywda nie działa. Nie mam najmniejszego zamiaru zdzierać z ludzi - nie po to zajmuję się tymi sprzętami. To nie dla zarobku (i na szczęście) :-D No i trzeba mieć jeszcze jedno na uwadze, że gdy zajmę się "produkcją" - inne hobbystyczne zajęcia stają i trzeba będzie poczekać na ewentualne następne urządzenia.

P.S.S. Podejrzewam, że przygotowanie dyskietki w formacie MAGIC akceptowalnym przez emulator odbywa się w Apple i z tym jest kłopot - przynajmniej na razie. Do emulatora jest drugi dysk i μicr0Bee także go ma i tenże Macintosh tool disk także byłby prawdopodobnie dostępny. W sytuacji braku user manuala to są po prostu domysły.

-> ansikora - zobaczy się. Na razie nic nie obiecuję. Być może jeszcze dam radę zrobić ciut więcej

P.S. Wiele zależy od Chińczyków, a u nich się obecnie cuda dzieją...

Hejka,

->TomekTRV - Dzięki za pozytywną opinię :) Co do wydruków - być może ktoś zdoła dopasować się do wykonanej PCB z wydrukiem 3D. To byłoby całkiem fajne. Miałem kiedyś chęć na druk 3D, jednakże poddałem się - za dużo tego jak dla jednego, hehe.

->drygol - nie wiem czy się uda mi z tego skorzystać - soft MagicSACa raczej tego nie zaakceptuje. Powinien akceptować jakiś rodxaj partycji na fizycznym dysku podłączonym do DMA. Poza tym na dysietce MagicSAC dla Atari jest kilka softów, które wyglądają na konwertery, transfer_software i formater (prawdopodobnie MagicSAC format) Spróbuję gdy będę miał więcej czasu.

Poza tym - już złożyłem zamówienie na dodatkowe PCB i za jakiś czas dotrą. Na razie staram się ogarnąć kilka projektów naraz i coraz słabiej mi to wychodzi a muszę w końcu sprawdzić interfejs ICD SCSI oraz sczytać oprogramowanie z GALi :D LOL

Pozdrawiam

Hejka,

Zmontowałem klona. Zachowuje się tak jak oryginał. Zegar jest śmieszny, bo daje radę tylko z latami od 80 do 99 (dwucyfrowy rok) - być może to kwestia softu na Atari. Jak ogarnę uruchomienie MacOS na tym to dam znać chyba, że ktoś pomoże w odnalezieniu ścieżki do stworzenia lub pobrania boot dysku w formacie MagicSAC z systemem makowym. Widzę także, że jest duże zainteresowanie i będę musiał zamówić więcej płytek w Chinach oraz dokupić elementy.

MS1

MS2

Trochę zmieniony układ względem oryginału, dodana podstawka baterii CR2032 (oryginał ma wlutowaną pastylkę) oraz całkowicie od nowa poprowadzone ścieżki. W każdym bądź razie - stwarza wrażenie, iż działa tak jak oryginał :) ROM Apple ściągnąłem z sieci i podzieliłem (tak jak w Atari) na bajty Low i High. Oprogramowanie startuje, poprawnie wykrywa zainstalowane pamięci.

Ostateczna lista (ZAMKNIĘTA)

1. Sikor
2. lopez
3. SzymonU
4. Paweł
5. as...
6. AdamK
7. Emu
8. Atari-User
9. _tzok_
10. jury
11. dragmar
12. Cyprian
13. TomekTRV
14. Drygol x2

Jeszcze o cenie zmontowanego carta - szacuję, że 107zł + przesyłka paczkomat powinno być OK

Pozdrawiam

Hej,

Jako, że nieistotny jest dysk jako dysk - zamontowałem .ST do Steema, skopiowałem na HDD katalog ATSPEED.223 i pozamiatane :) Nie ma co wnikać w format dysku bo z pewnością nie było tam zabezpieczeń (po co?)

Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz μicr0Bee

P.S. zaczynam składać klona MagicSAC+. Jestem ciekawy czy jest bezbłędny. PCB musiałem od nowa zaprojektować bo siedzenie i kopiowanie ścieżek to ponad moje siły. Szybciej wyszło ręcznie. Najpierw autorouter, a potem ręczne przestawianie i optymalizowanie ścieżek (autorouter do rzeczywistego sprawdzenia czy schemat jest poprawny). Może kiedyś napiszę arta na www jak to robić żeby było miło i sprawnie... Przy okazji odtwarzania któregoś z kolejnych urządzeń...

Takie info:

kodak80 na Atari-Forum zbudował klony At-once Plus i zderzył się z takim samym problemem jak ja. PODRÓBKI!!! Przemalowanki!!! Normalnie masakra. Jeszcze nie dostałem zakupionych procesorów i mam nadzieję, że gdy dotrą - będzie już z nimi wszystko OK. Przepraszam wszystkich za kłopot i czekanie bez sensu. Jakby co - mogę złożyć AT-Speed, który działa trochę wolniej bo na 8MHz, ale za to na wszystkich prockach które mam :>

Zaraz się tym zajmę. Rozpakuję spod Steema i postaram się ogarnąć :) Dzięki VLX za analizę i dzięki dla μicr0Bee za dostarczenie najbardziej aktualnej wersji software dla AT-speed.

edit:

wersja 2.23 jest już na www

Tak - dostałem :) Nie zabrałem się, bo czasu nie mam, a powyższe poczekamy to o tej analizie oczywiście :D.

Jeszcze nie mam kiedy dobrać się do GALi w interfejsie ICD, ale co się odwlecze to nie uciecze. Trzeba by też się zająć na poważnie MagicSACem. Procesorów 80286 nie mam :/ Dużo tych konieczności się nazbierało. Świat szaleje...

No właśnie manuala nie widać. Znalazłem też jakieś artykuły o MagicSAC. Trochę mało informacji. A tej najważniejszej o systemie MAC w formacie MagicSAC nie widzę. Chyba że się da jakoś przy pomocy dostępnego softu przekonwertować os6 w kierunku Atari?

Ok. Dzięki :) poczekamy i zobaczymy

μicr0Bee znalazłem na Atarimanii więc zapewne jest od Ciebie ;-) jeżeli możesz - zrób zrzut transfer dysku i podeślij obraz do eksperymentów.

Najlepiej byłoby gdyby się znalazł Mac system disk w formacie MagicSAC

P.S. mam różniaste obrazy ale podejrzewam, że nie podejdą pod emulator. Nawet nie wiem obecnie jak tego użyć. Ciekawe czy jest jakiś usermanual do MagicSACa

Hej μicr0Bee

To świetna wiadomość :) Podsyłaj - wrzucę na www żeby można było zaciągać...

Nieźle się dzieje... Dzięki!

871

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

Prosty próbnik się nada. Pokazuje stan wysoki, niski oraz impulsy. Jeżeli potrzebujesz czegoś większego - z pewnością też będzie dobre. Wybór TTL/CMOS...W zasadzie wszystko działa na poziomach TTL więc to musisz mieć. CMOS niekoniecznie.

Pozdrawiam

872

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej,

Samych układów scalonych, czy układów pracujących w jakichś urządzeniach? Ostatnio zakupiłem analizator logiczny 16-kanałowy taki jak tam -> https://www.dreamsourcelab.com/product/dslogic-series/ z tym, że używam go do obserwowania sygnałów na szynach itp. Do popatrzenia co jest na nóżce wystarczy próbnik logiczny, np. taki prosty -> https://sklep.avt.pl/tester-stanow-logi … znych.html ewentualnie coś poważniejszego z AVT, czyli sonda logiczna mikroprocesorowa ->https://sklep.avt.pl/avt3242.html. Tylko, że te trzeba sobie złożyć samodzielnie...

edit:
DSO150 jest zdecydowanie za wolny do badania systemów mikroprocesorowych

873

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

saulot napisał/a:

Jakby co to opubliczniłem repozytorium z przykładem z youtube'a i dokumentacją:
https://bitbucket.org/nokturnal/stfmtest

Dzięki.

Pozdrawiam

Mam taki patent :)

W narożnikach podstawki są plastiki łączące zewnętrzną ramkę z wewnętrznym "wspornikiem". Tylko te plastiki narożne trzeba usunąć, bo trudno tam operuje się lutownicą.

Najpierw na pady nanoszę cynę - tak, żeby powstało na każdym padzie podłużne zgrubienie. Potem daję na tę cynę trochę pasty lutowniczej, np. RMA-223. Pozycjonuję piny podstawki na padach i dosyć silnie naciskając podstawkę zaczynam przelutowywać cynę na padach razem z pinami. Dobrze jest złapać w ten sposób piny po przeciwległych stronach. Potem cały czas stosując docisk przelutowuję kolejne piny, które są zawsze lekko naprężone, a po podgrzaniu "wpadają w cynę"

To wszystko. Acha - ja używam lutownicy z grotem T12 JLC - czyli szpikulec, tak żeby miał jak najmniejszą objętość - piny są dosyć gęsto wewnątrz podstawki i lepiej nie zrobić zwarcia. Jak jednak będzie jakieś zwarcie no to najlepiej użyć plecionki 1mm do usunięcia nadmiaru cyny.

Pozdrawiam

P.S. Probówałem pasty Pb i hotair - nie dałem rady tego tego porządnie ogarnąć bez przypalania podstawki to dałem sobie spokój. Przynajmniej na razie. Trzeba by jakiś podgrzewacz zastosować od spodu, a tylko górę dogrzać np. promiennikiem IR.

P.S.2 - no i do pasty Pb najlepiej gdy jest sito z otworkami pasującymi do padów SMD tak, żeby nie było nadmiaru pasty lutowniczej bo potem trudno ten nadmiar ogarnąć pod podstawką smd :/

Hejka,

Dziękuję.

Dałem co miałem. Pod procesorem jest podstawka PLCC68 SMD, a pod GALami precyzyjne DIP20 (z wylutu). W ostatecznym układzie lepiej nie dawać podstawek tylko lutować bezpośrednio do PCB. Ja podstawki zastosowałem w celu łatwego sprawdzania procesorów i GALi, ponieważ nawet GAL dający się zaprogramować może mieć uszkodzone któreś wyjście i to się zdarza niestety wśród podzespołów obecnie dostępnych na rynku.