Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TONY - Ark of the Covenant Kontynuacja przygód Tony'ego na Atari 8-bit, bez przemocy, z naciskiem na spryt i eksplorację.
ABBUC Software Contest 2025: Zgłoszenia Sprawdź aktualną listę programów zgłoszonych do konkursu ABBUC Software Contest 2025. Termin mija 31 lipca!
Gopher2600 0.50.0 Nowa wersja emulatora Atari 2600 z usprawnieniami i nowymi funkcjami debuggera.
Steem SSE 4.2.0 już dostępny Nowa wersja emulatora Steem SSE z istotnymi usprawnieniami i nowościami
Powrót Head Over Heels! Thalamus zapowiada Return to Blacktooth - kontynuację klasyka na Amigę i Atari ST
Opcje wyszukiwania (Strona 42 z 48)
Te płyty 6800xl i inne z videomodami - ktos probuje twardo stworzyc rynek takich gadgetow i ich ceny. Oszacowal sily na zamiary i wyszlo, ze troche samozaparcia i bedzie "BOGATY" :)
Najlepsze jest to, że co podróbka, to inne czipy i inna płyta.
Dużo z laminatu odbierze :) Jak mówię - oryginalny apollo miał mały wentyl na procu i to wystarczało. Także te karty są mocno rzeźbione i to jakoś po chińsku.
Faktycznie bzdura jakaś. Dmuchają w laminat. W 1200 jest mało miejsca, ale 68040 z małym wentylem na radiatorze się normalnie mieścił.
Żadnych przeróbek w płycie stacji, lub oberwanych kabli nie ma, wydaje mi się, że wszystko co jest do zrobienia robi moduł i kod.
Możliwy wariant - najgorszy - moduł jest wyciągnięty z innej, jakoś przerobionej płyty i włożony do zwykłej. Wtedy możemy nie dojść do sedna.
aha, no w obszarze poniżej bfff raz jeszcze powtórzy się ram i rom (kolejny blok 2x8kb od adresacji 32kb wzwyż - przy skasowanym bicie szyny a13).
Na moje oko jest tak:
wystawienie na szynie procesora adresu c000 do dfff zatrzaskuje eprom, wystawienie e000 do ffff zatrzaskuje ram.
Czyli mapa pamieci jest tu taka:
0000-0800 - wg opisu Zenona - pozostale flaki stacji
0800-bfff - nie wiem, nic, albo powtórzenia bloku 0000-0800
c000-dfff - s-ram
e000-ffff - rom
Adresacja romu potwierdza sie w zawartosci epromu, jesli sie nie myle, to pierwszy rozkaz to skok pod e004, potem już dla mnie za trudne, nie wiem co ten kod dalej robi.
Poprawcie, jesli się mylę.
Aha, już widzę bug w opisie: IC4 - ma być oczywiście podstawka 6507 a nie 6502.
Ok, gotowe. Jak komuś zaciemniają widok szyny danych i adresowe, oraz masy i +5V to może wymazać. Zostanie dosłownie kilka ciekawych linii. Układ zastraszająco prosty. A13, SO, i SYNC procesora wiszą w powietrzu.
Zgadza się, te zwory zamieniaja tylko miejscami wejscie linii adresowych a11 i a12 w cs i a11 oryginalnego romu lub epromu, więc nie ma to znaczenia w tym przypadku. Nie sprawdzam zatem wariantów zworek, biorę się za schemat.
Z romem i 6507 stacja chodzi. Z epromem na pewno nie, ale nie chce mi sie tego sprawdzac, bo na pewno tak jest. Predzej wsadze modul w stacje ktora oryginalnie miala eprom - oszczedze sobie 5 minut lutowania zwor.
Zenon: Dzięki - niestety nie wiem, czy moduł był oryginalnie w tej stacji, czy został przełożony z innej. Zwory na płycie 1050 są w pozycji "rom", a moduł może być zbudowany dla pracy w położeniu "eprom". Tego nie sprawdzałem. Może znajdę chwilę jutro i przelutuję w drugie położenie, zobaczymy co się stanie.
Jer: Dobra myśl - wezmę ten schemat Tomsa i porównam, nanosząc różnice - będzie szybciej niż tworzyć od zera.
willy napisał/a:Schemat ...
Spokojnie, na schemat trzeba więcej czasu i nie z doskoku, trzeba będzie siąść z miernikiem i posprawdzać dokładnie niektóre przejścia, część da się z automatu rozrysować, ale część trzeba pomierzyć.
Pod innym ramem nie odpala. Ale wrzuciłem na oscyloskop i wydaje się, że układ początkowo pracuje i wykonuje powtarzalne operacje:
- po włączeniu przez sekundę widać szalejące, skomplikowane oscylogramy na liniach adresowych i danych, po czym: a0-a7 mają trwale stan wysoki, a14 i a15 schodzą po kolejnej pół sekundzie do niskich stanów, szyna danych opada również po około 1,5 s od włączenia do niskich i tak zostaje. Coś robi, potem napotyka zapewne błąd i wisi. Albo czeka na tajną komendę sterującą :)
Wpierw jeszcze podmienię ram na inny. Jak nie wstanie, to siąde do schematu.
Zawartosc epromu jest jednak jakimś kawałkiem kodu dla 6502 bo diassembler to wciaga i daje jakis w miare sensowny rezultat. Przynajmniej czesc zawartosci musi byc ok.
Toms. Nie wziałem go pod uwagę. Możliwe.
Chociaż zawartość epromu jest zupełnie inna, niz w tomsie, coraz bardziej podejrzewam, że kompletnie nieprawidłowa.
Przede wszystkim nie ma w niej żadnych sensownych ciagów tekstowych, jakie da sie znalezc w warpie, tomsie czy topdrive.
Ale jeszcze chyba bylo jakies turbo z Abbuca, nie wiem jaka jest w nim zawartosc romu - moze da sie gdzies znalezc i porownac.
Jedyna wersja płyty XLF jaką widziałem (kilkadziesiąt sztuk) to REV-R3, z kodem części CO25925-001, w wykonaniu różnych producentów. Nie wiem, czy są inne wersje. Jeśli tak, to bardzo rzadkie.
W podstawce czarnej, poziomej (na górze po prawej) była kanapka z ramu i romu, ram na wierzchu. Srebrny pin nad podstawką wchodzi w sygnał CS ramu, CE idzie przez podstawke. Piny CS i CE obu czipow podpiete sa odpowiednio do y1 i y2 w 74ls139, ktorym procesor przelacza sobie dostep do ramu lub romu. Chyba. Wejscie 1a i 1b TTLa wchodzi odpowiednio do a14 i a15 procesora.
Czarna pionowa podstawka na srodku nie była obsadzona i jest tylko po to, by dało się moduł włożyć w gniazdo procesora w stacji. Pierwotnie procesor był włożony na odwrót, pewnie dlatego się zjarał. Możliwe, ze uszkodzil sie przy tej okazji ram i dlatego calosc nie dziala.
Zwarc nie ma, tam gdzie od strony druku widac kluski cyny i jakby sklejone piny.
Z otwartym czy bez komp nie wykrywa stacji, a stacja nie daje jakichkolwiek oznak życia. Wsadzenie modułu w inny egzemplarz 1050 daje taki sam rezultat - nie działa kompletnie, tak więc na pewno jest skopany. Jutro dam zdjęcia. Sama płytka bardzo prosta, eprom i sram zlutowane jako "kanapka" - jeden na drugim, całość raczej prymitywna.
Trafiła mi się stacja z zamontowaną dopałką, opartą o 6502, ls139, eprom i s-ram 6264. Nie odpala.
Ubity był procesor, ale na sprawnym też nie startuje. Moduł wykonany powiedzmy pół-amatorsko, na poziomie jakiejś garażowej manufaktury. Myślałem, że to jakiś klon happy-warpa, ale to chyba coś jeszcze innego. Zrzuciłem eprom do pliku, ale jego zawartość nie jest podobna do żadnego znanego mi rozszerzenia. I teraz nie wiem, czy eprom jest skopany i odczytały się śmieci, czy też ten kod ma sens. Nie widać w nim żadnych ciągów tekstowych, co już jest nieco dziwne.
Może ktoś da radę rozpoznać, co to takiego?
hehe, no racja, jakoś ślepy już jestem, że nie zauważyłem że chodziło o 20-40 MB :)
Ale mam jakieś mega stare connery (jeśli ktoś pamięta jeszcze taką firmę), tylko muszę sprawdzić jakie to pojemności i czy w ogóle działają.
Ile potrzebujesz tych dysków? Mam prehistoryczne maxtory 20/40gb ( w tym niskie - low profile), jakieś seagate małe - nawet kilkusetmegowe, czy kilku gigowe, wd-ki 20 gb, etc. Wszystko IDE 3,5 cala.
Mogę wymienić się na jakieś graty Atari XL/XE.
Znalezione posty [ 1,026 do 1,050 z 1,184 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.040 sekund, wykonano 27 zapytań