Odświeżając temat, jak wczesniej obiecywałem (wieki temu), w tym wątku będę sukcesywnie wklejał dump-y cartów, które otrzymałem od kolegi uicr0Bee celem archiwizacji, a więc dziś na tapecie:

Cartridge: "TURBO 2000F COPY": (wymaga magnetofonu przerobionego na system Turbo 2000F).

https://pigwa.code32.org/uicr0bee/carts/Turbo2000F_copy/Turbo2000F_copy_screen.png

1) zawartość pamięci EPROM: Turbo_2000F_copy.

Turbo2000F_copy.bin:

MD5    : a866316ac67282b337e0cab6a44153eb 
SHA256 : 7048c1c7d0927a6c7df5fd2044fe3f8df153dfd5369958d8024dd8af2b6a55c1 

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Turbo2000F_copy.xex

3) Schemat carta: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG)

Wersję "cart" można uruchomić pod emulatorem np. jako Blizzard 4K., ale ponieważ ten cart fizycznie nie ma żadnego mechanizmu  umożliwiającego jego odłączenie na drodze programowej, a jedynie prosty układ RC służący temu zadaniu, po uruchomieniu emulatora widzimy jedynie ekran z kursorem w górnym rogu, i wydaje się że coś jest nie tak, jednak w tym czasie oprogramowanie zaszyte w carcie po skopiowaniu zawartości pamięci EPROM do RAM oczekuje na zadziałanie układu czasowego (monitoruje stan linii RD5) a co za tym idzie oczekuje po prostu na odłączenie carta. Na realnym sprzęcie gdy układ RC zadziała następuje fizyczne wyłączenie carta, i następuje uruchomienie skopiowanego do pamięci RAM kodu. Aby taki efekt uzyskać na emulatorze, należy ręcznie odłączyć w menu cartridge (deatach cartridge), jednak wcześniej w opcjach emulatora należy wyłączyć opcję zresetowania maszyny po wykonaniu manualnego odłączenia cartridge.

Proces jest trochę niewygodny, dlatego przygotowałem również wersję XEX, którą można uruchomić normalnie, bez żadnych karkołomnych zabiegów. Swoją drogą fajnie byłoby mieć w emulatorze obsługę takiego typu carta gdzie stan linii RD5 jest zmieniany przez emulator po powiedzmy 1-2 sek od startu emulowanego Atari. wtedy takie takie konstrukcje można by uruchamiać niejako z automatu bez ręcznego manipulowania stanem cartridge.

Cartridge:
https://pigwa.code32.org/uicr0bee/carts/Turbo2000F_copy/Turbo2000F_copy_cart.jpg

PCB góra:
https://pigwa.code32.org/uicr0bee/carts/Turbo2000F_copy/Turbo2000F_copy_pcb_top.jpg

PCB spód:
https://pigwa.code32.org/uicr0bee/carts/Turbo2000F_copy/Turbo2000F_copy_pcb_bottom.jpg

@2018.11.24: dodano zdjęcia.
@2025.02.26: https links

1,152

(13 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Niestety nigdy nie widziałem na oczy interface Turbo2600, próbowałem wiele razy znaleźć cokolwiek na ten temat. Nawet kontakt z firmą Szok ze Świebodzina się nie powiódł. Ze swojej strony wyczerpałem wszystkie możliwości aby to zdobyć, zobaczyć, etc. Zastanawiałem się poważnie czy aby tego nie zrobić od zera, w końcu mamy soft do tego, zrobienie interface do tego nie powinno być żadnym problemem obecnie. Ale to w swoim czasie... mam jeszcze w kolejce Twoją "kolekcję" :D

1,153

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

UPDATE:

poprawiłem link prowadzący do zawartości EPROM carta we wcześniejszym poście. Zatem podsumowując wszystko i zbierając w jednym miejscu:

1) zawartość EEPROM: Turbo HIT EPROM
2) schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG). Schemat przerysowałem na szybko z tego co kiedyś odręcznie narysowałem na kartce, jest chyba nieco bardziej czytelny :) i mam nadzieję że nie popełniłem znaczących błędów.
3) zdjęcia PCB:

góra:
http://seban.pigwa.net/aa/turbo_hit/turbo_hit_PCB_top.jpg

dół:
http://seban.pigwa.net/aa/turbo_hit/turbo_hit_PCB_bottom.jpg

dół bez pamięci EPROM:
http://seban.pigwa.net/aa/turbo_hit/turbo_hit_PCB_bottom_no_EPROM.jpg

sam cart prezentował się tak:
http://seban.pigwa.net/aa/turbo_hit/turbo_hit_cart.jpg

ps) pliki teraz leżą na pigwie (dzięki Azbest za hosting! ;-] )

1,154

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Potwierdzam mam ten cart od uicr0Bee, zrzuciłem go już. Ogarnę rzeczywistość i udostępnię pliki.

1,155

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

Powinienem wszystko mieć, zapomniałem że umieściłem to kiedyś z drop-boxie, który pozbył się "public folders" jakiś czas temu. Postaram się dotrzeć do archiwum i poprawię linki. gdy to uczynię dam znać. Może to chwilę potrwać. Proszę o cierpliwość.

1,156

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ruszaj potencjometru, jest dobrze ustawiony. Widać to przez chwilę kiedy monitor "łapie kolor". Efekt jest spowodowany tylko i wyłącznie przez monitor... ja mam LG MW228WA i efekt jest dokładnie taki sam. Wydaje mi się że ten monitor nie akceptuje poziomu sygnału chrominancji który wychodzi z Atari (mówię o podłączeniu przez SVIDEO). Nie wnikałem za bardzo ponieważ to LG które mam ma inne niedogodności.

Podpiąłem testowo atarkę przez wejście EURO/SCART używając VBXE niestety monitor postanawia poprawiać obraz, próbuje wykonać de-interlace, włącza jakieś swoje filtry do "poprawiania obrazu"... efekt jest taki że psuje tylko obraz i wprowadza wnerwiające opóźnienie pomiędzy audio a video, na tyle denerwujące że np. w przypadku BASICA gdy już widzisz napis READY, to gdy naciśniesz jakiś klawisz to najpierw słyszysz klik, a po chwili dopiero widzę reakcję kursora na ekranie. W tym LG które mam nie da się wyłączyć tych "dodatków".

O ile dobrze pamiętam próbowałem też podpiąć to po composite, jednak identyczny problem pojawiał się po kilku minutach pracy Atari. Taka chyba "uroda" tych monitorów LG, nie walczyłem z poziomem chrominancji, bo i tak pozostałe "dodatki" które serwowała elektronika monitora spowodowała że LG i tak nie nadawał się do współpracy z moim Atari. Widzę że masz inny model więc może być inaczej (np. inny firmware dla scalera, inne menu, etc.)

Podobny efekt (wizualny) występował bardzo często na kartach video-capture do PC opartych o scalaki już nieistniejącej firmy BrookTree, codzi mi o serię chipsetów BT8xx. Mam starą ATI All In Wonder 128 ze scalakiem Bt829, efekt jest bardzo podobny do tego który zaprezentowałeś na swoim filmie. Wniosek... nie wszystkim scalakom na wejściach monitorów czy kart video-capture podoba się sygnał generowany przez Atari. Widać ta seria LG należy do takiej grupy monitorów których scalaki na wejściach analogowych, nie interpretują poprawnie sygnału generowanego przez 8-bit Atari.

1,157

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

no i jest jeszcze tu...

http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=2657

1,158

(5 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Ja cię kręcę! :) Dawno nie widziałem czegoś tak fajnego! Muzycznie, oldschoolowo, designersko! :)

Naprawdę przypomniały mi się stare czasy, powiało klimatem phenomeny... mega szacun za tą produkcję!

1,159

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

no tak, oryginalny ROM z Atari, ten z pakietu xf25.zip, czyli atarixl.rom powinien działać bez problemu z QA.

1,160

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jaki ROM masz ustawiony w Altirra dla emulowanej maszyny?

Pytam bo o ile dobrze pamiętam* to QA używał bezpośredniego odwołania do tablicy klawiszy w ROM komputera (co właśnie pokazuje że nie było to dobrą praktyką**), co sprawiało problemy w przypadku innych ROM-ów (takich w których tablica definicji klawiszy leżała w innym miejscu). Być może masz włączony Altirra OS?

*) ponieważ pamięć jest zawodna to może się okazać ze bredzę błądząc w odmętach niepamięci
**) niestety znam to z autopsji, w swoich programach również kilka razy zrobiłem taki numer chcąc zaoszczędzić parę bajtów RAM, niestety mściło się to na mnie za każdym razem :P

odpowiedziałem (niestety wróciłem dopiero z dłuższej podróży).

1,162

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ja jeszcze zadam dodatkowe pytanie... a jakiego zasilacza używasz? fabrycznego (takiego klasyka z transformatorem i stabilizatorem liniowym) czy jakiegoś innego np. impulsowego?

Cześć!

Dostałem i odpowiedziałem (aczkolwiek dopiero przed chwilą ;)

1,164

(98 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

oczywiście wyrażam chęć wsparcia, proszę o jakieś namiary na nr konta, etc.

1,165

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

proxy mode: ON ... ;)

SoTe napisał/a:

Filtr dolnoprzepustowy to dość "prosty" FIR (suma N wcześniejszych próbek). Nie wiem jaki jest oryginalny filtr w Atari i zresztą jego odwzorowanie łatwe by nie było. Ten sam problem mają z C64. Filtrów jest pełno, ich realizacji również (algorytmów i teorii jak cyfrowo odwzorować filtr analogowy). Wszystko, to jest jakaś tam aproksymacja.

Ja do tweak-owania filtra użyłem tej strony http://arc.id.au/FilterDesign.html . Można tam sobie wygenerować "coefficienty" i wkleić do kodu.

Kod do filtra jest w funkcji fir_basic. Wyżej jest tabela coefficient-ów. Ale z tego co widziałem w źródłach ASAP, to też tam jest jakiś filtr, więc żadna nowość.

Przed filtrem jeszcze jest układ różniczkujący. On też jest robiony na "oko". Seban kiedyś pokazywał mi na oscyloskopie że "tak k**** ma to wyglądać", więc starałem się tak dobrać parametr żeby odwzorować oryginalny sygnał z Atari. Układ jest dość banalny. Kondensator się ładuje i rozładowuje. Parametrem sterującym jest prędkość rozładowywania.

Całość, układ różniczkujący i filtr, są w funkcji "OutputFunction_Atari".

Wszystko to trochę błądzenie we mgle, bo żaden ze mnie specjalista od cyfrowej obróbki dźwięku ;) Wychodzę z założenia, że jeśli wszystko będzie cycle-exact + każdy najmniejszy element toru analogowego, to jakoś da się zbliżyć do oryginału. ASAP ma też filtr, nie wiem czy ma układ różn. (chyba nie?). Nie wiem skąd się dokładnie bierze różnica między SAP a ASAP. SAP ma też oversampling 4x. Może to coś daje. W sumie, ciekaw jestem jak by brzmiał player grający 192kHz albo 384kHz (może Ci się (Fox) będzie chciało przetestować w ASAP'ie ? ;) ). Oprócz problemu z graniem całego kanału w Roller.sap, ASAP ma też problem z pykaniem na początku dźwięków. Nie wiem skąd się to bierze. Słychać to np. w utworze "Duksap_1" Liebicha. Filtr? Oversampling? Nie mam pojęcia. Dodałem do archiwum "Comparison.wav", żeby to pokazać. Na początku gra ASAP a potem SAP. Na początku bassu 0xC0 słychać to pykanie.

BTW. ASAP mógłby grać trochę głośniej ;)

do pobrania:  Sap LIB v.2.3 Source Code

1,166

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

SoTe poprosił mnie o umieszczenie następującej wiadomości w jego imieniu na forum Atari Area, niniejszym to czynię:

SoTe napisał/a:

Zauważyłem, że na ASMA jest mój player w wersji 2.0 podczas gdy ja u siebie od dłuższego czasu słucham muzyczek na wersji 2.3. Wersja 2.3 jest wzbogacona o filtr dolnoprzepustowy oraz układ różniczkujący. Układ ten odpowiada za przesunięcie sygnału z zakresu 0V...5V na -2.5V...2.5V (usunięta składowa stała sygnału) oraz jednocześnie wprowadza pewne zniekształcenia do sygnału prostokątnego. Te zniekształcenia są oczywiście ważne żeby uzyskać dźwięk zbliżony do Atari.

Dodatkowo mogłem pozbyć się pewnego "hack-a" używanego w emulatorach. Atari800 jak i ASAP wycinają wszelkie dźwięki jeśli do AUDFx jest wpisane coś mniej niż 3 (czyli 0...2). To powoduje usunięcie losowych pisków. W SAP 2.3 ten "hack" jest usunięty, a za usuwanie niepożądanych dźwięków odpowiada filtr dolnoprzepustowy. Dzięki temu zabiegowi, lepiej odwzorowane są niektóre utwory, jak np. muzyka z M.U.L.E która na Atari miała dość charakterystyczne pykanie (a które jest "brutalnie" usunięte w emulatorach), oraz np. prawidłowe odtwarzanie utworu Composers/Tegethoff_Sven/Roller.asp . W tym utworze, w przypadku użycia ASAP jeden kanał na początku jest zupełnie wyłączony, podczas gdy SAP gra to prawidłowo.

Tak więc, co jest nowego:

- filtr dolnoprzepustowy
- usunięty "hack" usuwający bardzo wysokie częstotliwości
- układ różniczkujący

Dla porównania, można sprawdzić utwór gry M.U.L.E oraz Composers/Tegethoff_Sven/Roller.asp

Plik można brać tutaj: Sap Player v.2.3

1,167

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Panowie!

To jest genialne! :) WIELKIE Dzięki! :)

Historia, muzyka, wykonanie... kawał dobrej roboty!

1,168

(9 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Hej!

Plik możesz pobrać tutaj: Music Tracker 2.0

Na dyskietce są trzy przykładowe muzyczki: inside, tanks, popeye a także plik readme.doc który zawiera instrukcję obsługi programu.

1,169

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na pewno będę chętny na ta pozycję również! Niebawem wyślę zamówienie :)

ps) i na kolejną pozycję również.

1,170

(9 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Mam gdzieś na starych dyskietkach. Poszukam i udostępnię. Proszę o chwilę cierpliwosci.

Ps) bylem przekonany ze jest na Atarki, ale jak widac nie ma :/ musialem zapomnieć wrzucić. Progfam byl puszczony na scenę... tzn. wysłany snailem do paru osób, ale chyba zaginął w odmętach przeszłości.

1,171

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przesyłka dotarła. Dzięki WIELKIE! :)

1,172

(17 odpowiedzi, napisanych Różne)

Hej!

A oto i moje typy:

10 pkt) Laura
09 pkt) Pang
08 pkt) Cyctrix
07 pkt) Manic Miner
06 pkt) Blowsub
05 pkt) Pentagram
04 pkt) Skyscraper
03 pkt) Saboteur
02 pkt) Dimo Quest
01 pkt) Fairlight

1,173

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

Sprawa zakończona pozytywnie, udało się podnieść ten cart. Kawał pracy poczynił kolega JLS, miał niestety pecha bowiem felerna okazała się podstawka lub jakieś niekontaktujące lutowanie. Po drobnych zmaganiach cart uruchamia się :) Musiałem usunąć podstawkę i wlutowałem EPROM bezpośrednio w płytkę drukowaną.

Nie wiem czy to kogoś interesuje, ale napiszę może ktoś spotka się podobną sytuacją i będzie wiedział jak można postępować gdy coś takiego się przytrafi, a więc oto miniaturowe "studium przypadku" ;P

Pierwsze co zrobiłem to wpiąłem kart w złącze, faktycznie nie startował, uruchomiłem QMEG (daje możliwość wejścia do monitora pamięci mimo iż CART jest obecny w złączu i ma status aktywny) ... szybki rzut oka pod $A400* i zobaczyłem że nie wszystkie bity magistrali danych są poprawne (np. napis SNOWBALL nie wyglądał poprawnie, lecz jakby ciąg bajtów w którym brakuje wszędzie tego samego bitu.... więc mocno docisnąłem EPROM w podstawce... i zobaczyłem poprawny napis :) Restart komputera i cartridge się uruchomił. Dalsze kroki które poczyniłem to usunięcie podstawki i wlutowanie EPROM-u bezpośrednio w płytkę, a zrobiłem to aby zamknąć ten "kart" w obudowie... cart sprawny, działa i jest w obudowie :)

JLS - daj znać gdzie odesłać cart (wysłałem e-mail)  .... czeka już spakowany :]

I jeszcze jedna ważna sprawa...  jestem pod wrażeniem pracy którą wykonał JLS... misterność połączeń i cierpliwość którą się wykazał walcząc z materią jest godna podziwu. Dzięki temu miałem niezmiernie ułatwione zadanie :)

*) dlaczego akurat $A400? ... tak się składa że ta seria cartów ma pod tym adresem menu które pojawia się na ułamek sekundy po włączeniu komputera. Napis dostrzegłem w pliku z zrzutem pamięci EPROM dokonanym przez JLS, zatem spodziewałem się poprawnie wyglądającego napisu. (jedna uwaga, jest on w kodach ANTIC... więc w ASCII/ATASCII dla niewprawnego oka niewiele widać... ale np. QMEG pozwala pokazać zawartość pamięci w kodach ANTIC).

Widok pliku z zawartością EPROM pod edytorem HEX... (kody ANTIC więc w ASCII niewiele widać)

Offset(h) 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 0A 0B 0C 0D 0E 0F

00000400  33 2E 2F 37 22 21 2C 2C 00 00 1C 21 36 21 2C 2F  3./7"!,,...!6!,/
00000410  2E 1E 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................
00000420  00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................
00000430  00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................
00000440  00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................

uruchomiony cart:
http://seban.pigwa.net/aa/snow1.jpg

QMEG-OS pokazujący obecność carta...
http://seban.pigwa.net/aa/snow2.jpg

Monitor MLM (wbudowany w QMEG-OS) pokazujący prawidłową zawartość pamięci, tzn. napis "SNOWBALL".
http://seban.pigwa.net/aa/snow3.jpg

1,174

(7 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

a nie chodzi przypadkiem o tę wersję:

http://asma.atari.org/asmadb/search.php?play=555

czyli w tym wypadku konwersja autorstwa Zur-soft (Mirek Gwozdziej & Jerzy Majewski)

ps) edit: o widzę że Miker był szybszy ;)

1,175

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dzięki wielkie za testy! niestety większość sprzętów (low-cost) które miałem w rękach robiła podobny albo jeszcze gorszy bajzel.