Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 53 z 60)
FastCopy3 ma niestandardowe timingi i dyskietki nagrywane przy jego pomocy mogą powodować problemy. Gotek/FF ma problem z FC3 (działa ale powoli), format ścieżki jest nieprawidłowy.
Niemniej co do charakteru błędu to offset między głowicami objawia się błędami odczytu głównie na jednej głowicy, offset zera - tym, że koncentracja błędów występuje w pewnym obszarze dysku. Losowo rozlokowane błędy to albo problem ze stabilizacją obrotów albo z posuwem głowicy.
Mq napisał/a:doczytałem, że jest tam taki rowek i muszą być idealnie równo względem siebie
Jakby były na tyle nierówno, że byś to widział to stacja nie odczytałaby żadnej dyskietki... tam decydują dziesiąte części mm.
Jak wygląda wzór błędów odczytu, np. w FastCopyPRO? Tak wszystko wygląda na przestawienie głowicy - tylko może to być albo przestawienie ścieżki 0, albo przesunięcie między głowicami. Sam mam jedną taką stację i chyba od roku albo lepiej nie mogę się zabrać za jej ustawienie. Co do warunków domowych to pojęcie względne... ja w swoich warunkach domowych mogę to zrobić... mam w domu oscyloskop i jakieś płytki testowe z mikrokontrolerami, przy pomocy których jestem w stanie przygotować dyskietkę kalibracyjną na sprawnej stacji i wymusić jej odczyt na regulowanej, w celu obserwacji sygnału z głowic na oscyloskopie. Łatwiej jest z offsetem 0, niż między głowicami. Zero można próbować regulować na "oko" (pod FastCopy). Czasem wystarczy oczyścić i przesmarować prowadnice głowic.
Z tym interfejsem były dwa problemy:
1) Wymagał dedykowanego sterownika,
2) Nikomu nie udało się poprawnie zaprojektować PCB pod niego.
Nie mam czasu się tym zająć ale leży mi na półce płytka prototypowa z CYCLONE IV... GigaFile (część projektu SUSKA) jest na Cyclone I, można by coś pokombinować. To daje emulację urządzenia ACSI i działa z dowolnym sterownikiem, m.in. AHDI, ICD, HDDriver.
Wadą Twojej wersji jest jej wysokość, ale mnie się i tak marzy ACSI <-> IDE/CF. To o wiele bardziej "eleganckie" rozwiązanie. Ono nawet istnieje m.in. pod postacią GigaFile, ale cena jest dla mnie zaporowa. Jest też Lotharkowy UltraSatan w podobnej cenie.
Tu macie ładny tutorial z instalacji adaptera Talrek'a w Atari STe:
https://www.youtube.com/watch?v=zHXt5JGR0h0
Wyglądają identycznie, tylko inny kolor filamentu użytego do wydruku obudowy. Próby kontaktu z toconasze.pl były z mojej strony bezowocne.
Jest, nie wiem dokładnie co robi, ale ingeruje w komunikację między stacją a ST:
http://www.nightfallcrew.com/17/08/2011 … t-release/

W Twojej nie ma elektroniki, więc jest to nowsza wersja, która niczym poza samym napędem nie różniła się od SF314.
Zależy czy masz starą SF345 z elektroniką czy nowszą - bez... w nowszej zarówno Gotek jak i stacja DD będą działały bez problemu.
W zasadzie mi się nie przyda ale spróbuję kupić... niestety mam STe z CPU w PLCC (jak to w STe) i STf z CPU w "niewłaściwym" miejscu, więc trzeba będzie coś poczarować, by to zamontować.
Spróbuj nagrać obraz partycji ze strony PP na Twojego Pendrive'a:
http://atari.8bitchip.info/DiskImgPP1.html
Narzędzie do transferu obrazu masz tu:
http://atari.8bitchip.info/drimus.php
Po pierwszym mignięciu kontrolki stacji dyskietek...
Spróbuj spartycjonować pendrive'a spod Windowsa przy pomocy EaseUS Partition Master albo MiniTool Partition Wizard (oba darmowe).
https://www.easeus.com/download/epmf-download.html
https://www.partitionwizard.com/download.html
artik-wroc napisał/a:co można:
- przetłumaczyć (dzięki wyciągniętym z TOSa plikom RSC)
- zmienić układ klawiatury
- zmienić czcionki
- "wmontować" z TOSa różne patche, które się ukazały
itp, itd
Mógłbyś napisać jakiś krótki tutorial, albo zrobić video-tutorial na YT jak używać TOS-Patchera? Np. mam obraz TOSu, chce podmienić jakieś zasoby, zmienić mapę klawiatury i wygenerować nowy obraz IMG/BIN.
Zasilacze od C64 zabijały te komputerki podając na linii 5V napięcie ponad 6V... jak w układzie ze stabilizatorem liniowym wyschną kondensatory, to taki stabilizator potrafi się wzbudzić. Po prostu na wyjściu musi być transil i bezpiecznik aby było bezpiecznie.
Zaletą impulsowych jest też wyższa sprawność = wydzielają mniej ciepła.
Chris (Exxos) robi zasilacze na transformatorze do ST. Co z tego jak potrzebne napięcia też są uzyskiwane w stabilizatorze impulsowym. Zasilacze transformatorowe od C64 masowo zabijały te komputerki podając za wysokie napięcie na wyjściu (mimo stabilizacji na stabilizatorze liniowym). Ja nie jestem entuzjastą zasilaczy transformatorowych. Dobrze zrobiona przetwornica impulsowa może być równie bezpieczna i długowieczna jak zasilacz transformatorowy. Ostatnio miałem Della, w którym zasilacz dosłownie eksplodował, a laptopowi nic się nie stało. W zasilaczu dziura w sterowniku przetwornicy, tranzystor kluczujący przebity (pełne zwarcie między wszystkimi wyprowadzeniami), rezystory przy źródle odparowały wraz ze ścieżkami, nawet na wyjściu przebita dioda Shottky'ego.
Nie wiem jak w TOS 3.x ale w 2.x po teście pamięci jest ten czarny pasek, który stopniowo znika (tak powoli, że można tego nie zauważyć), to jest właśnie oczekiwanie na gotowość dysku. Mam MEGAFILE 60 z oryginalnym dyskiem Seagate'a i on jakoś bez problemu zdąży się rozpędzić. Jeśli Wasze dyski rozpędzają się dłużej to mają przytarte łożyska...
Są przejściówki CF/SD na SCSI... i faktycznie są drogie.
Raczej nic nie robi źle, tylko EmuTOS jest robiony z myślą o emulatorach i ew. mocno "dopalonych" ST, stąd zrezygnowano z oczekiwania na gotowość dysku, bo zwykle jest to karta CF albo SD.
Gwoli ścisłości to krótkie ST powinno pójść na samym 5V, tylko porty midi i szeregowy nie będą działały.
MeanWell RT-65B (5V, 12V, -12V / 65W)
MeanWell RD-50A (5V, 12V / 50W)
Za D0SEL i D1SEL odpowiedzialna jest Yamaha i zdecydowanie nie powinny być zwarte, stan wysoki powinien się pojawiać tylko na jednym z nich, bo to jedyny sygnał do rozróżniania stacji w ST(e). VL1772 jest zgodny z Ajaxem, ale chyba jest najgorzej nadającym się chipem do o/c i przeróbki na HD. Zapewne masz na stałe taktowany ten chip na 16MHz (jakaś partyzancka przeróbka na HD) i stąd problemy.
Swoją drogą, jakby ktoś miał sprawnego Ajaxa na zbyciu to chętnie przygarnę ;)
Może ktoś byłby tak miły i opisał jak używać TosPatcha? Np. jak przy jego pomocy zrobić tłumaczenie albo podmienić keymap i potem wygenerować gotowy do wgrania plik BIN.
lopez napisał/a:Ale nie polecam odkręcać głowić tak jak ja to zrobiłem bo kalibracja to udręka.
Kalibrowałeś "ręcznie" metodą na chybił-trafił (dobrze nagrana dyskietka + FCopyPro) czy masz jakieś lepsze rozwiązanie? Pytam bo mam jedną stację z przestawionymi głowicami.
Weź latarkę i poświeć do środka przez szczelinę - będzie widać czy jest jedna głowica czy dwie.
Znalezione posty [ 1,301 do 1,325 z 1,499 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.047 sekund, wykonano 20 zapytań