Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 57 z 98)
Lampart_28 napisał/a:pisze na prędce
A co to jest ta prędka? ;)
Trzeba pamiętać, że loader wykrzyknikowy nie wszystkie programy uruchomi. Wiele z nich używa albo własnych loaderów, albo startują bez loadera. Są też inne loadery, wyświetlające trójkącik lub znak zapytania. Trójkącik np. uruchamiał Pharaoh's Curse i Blue Max.
Jest jeszcze jedno zabezpieczenie użyte w Montezuma's Revenge! i Kiss'n Kousins: po pierwszym lub kilku pierwszych blokach magnetofon zatrzymuje się na sekundę, ekran gaśnie i ładowanie rusza dalej. Jeżeli nie zostawi się dłuższej przerwy po tych blokach, to program się wykrzaczy. Do ustawiania przerw służył Uni-Copy autorstwa Piotra Żemka (*emek), działający pod DOS 2,5.
Krótsze programy można nagrać DOS-em, np 2.5 czy innym. Używasz polecenia Copy File:
C <Return>
D1:nazwa.roz, C:
Najlepiej jednak nagrywać specjalnymi kopierami, które można znaleźć np. tutaj
Pamiętaj, że większość programów potrzebuje loadera, np z wykrzyknikiem, który powinien być nagrany przed programem właściwym.
Nelly Rawlison brała chininę, którą zawiera np. kora wierzby :)
Uruchomiłem laba i sprawdziłem temperaturę. Jak byk 65 stopni i wystąpiły opisane objawy, z tym, że dodatkowo czasem ekran zgaśnie na sekundę. DAC też się grzeje porządnie, może to jego sprawka.
BartoszP: 720k 3,5" to był standard późniejszych XT oraz AT. 720k 5,25" były rzadko spotykane, ale były. Z punktu widzenia kontrolera obydwa rozmiary to było to samo.
W XT zdarzały się karty kontrolera FDD z możliwością podłączenia 4 napędów. Ponieważ kwarc taktujący był 8MHz, więc tylko 360 i 720k były możliwe do przyłączenia. Do 1,2M i 1,44M potrzebny był kwarc 16MHz no i kontroler przystosowany do tej częstotliwości (w ST też to obowiązuje).
Ponadto trzeba pamiętać, że 360 i 720k miały 300obr/min, a 1,2M i 1,44M - 360 obr/min. Napędu 2,88M nie widziałem.
We flopkach USB siedzą typowe napędy, które mogą formatować 720k pod warunkiem, że zaklejone jest okienko gęstości w dyskietce. Napęd nie jest urządzeniem inteligentnym, rozporządza tylko wewnętrzną logiką, a realizuje to, co mu każe kontroler. A końtroler jest piecowy i nowoczesny, więc nie musi (i nie chce) formatować 720k, który to format jedynie był używany w PC XT.
Zworę z D1 przenieś na D0, bo wg (mojego) schematu sterowany jest pin 10 (D0).
To dwójeczka. Jedynkę mam w 5200.
Dodam, że atarynka była w tym czasie otwarta, tzn. górna obudowa zdjęta. Opisane objawy pojawiły się po ok. godzinie pod MyDOSem. Męczyłem ruską stację strykera. Zasilacz impulsowy 5V/3A. Pod obciążeniem 130XE z VBXE daje 5,12V (pięć i dwanaście setnych Volta).
Ja mam radiator z wentylatorkiem od starego lapka, chyba go odpowiednio przytnę i przykleję na silikon.
Spotkał się ktoś z tym zjawiskiem? Temperatura Altery jest wysoka, ok 60-70 stopni, palec trudno utrzymać. Objaw na ekranie to chwilowe przygasanie ekranu. Chyba sobie założę wodne chłodzenie ;)
Zgadza się, inna pamięć to sposób na ominięcie efektu "wymóżdżania" objawiającego się tym, że po wyłączeniu i włączeniu komputera obraz pojawia się natychmiast i komputer się zawiesza.
Pamięci powinny być ledwo ciepłe, jeśli parzą - do wymiany. Możesz wstawić te podstawki, które masz.
Gotham: Tak wynika ze schematu STE.
Dr.Max: Komputery serii ST początkowo przeznaczone były do współpracy z dedykowanymi monitorami Atari. W Europie w tym czasie rozwijał się standard zwany SCART lub Euroconnector. Standard ten przewiduje podanie napięcia rzędu min. 1V (max 3V) na pin 16 złącza dla przełączenia telewizora w tryb RGB. Pomiędzy to wejście i masę włączony jest opornik 75om (wewnątrz TV). Atari ST (E) ma wyjście nieprzystosowane do standardu europejskiego, bo wewnątr komputera jest opornik 1,2k podłączony do +12V, który z opornikiem 75 om w TV tworzy dzielnik napięcia 1:16, co w wyniku daje napięcie 0,75V, które nie wystarcza do przełączenia. Można spróbować jeszcze podłączyć pin 16 SCARTa z pinem 9 wtyku ST (są tam imulsy synchronizacji poziomej). Widziałem kiedyś takie rozwiązanie, ale tego nie próbowałem robić i nie gwarantuję powodzenia. Wbrew pozorom wymiana opornika na płycie nie jest trudna, najlepiej do istniejącego opornika dolutować równolegle drugi o wartości 1k. Skoro poradziłeś sobie z opornikami w kablu, to i to zrobisz gładko.
Odłącz tylko kabel zasilający od ST przed rozbiórką.
Odpala się z odcietym przewodem zasilania??? Jeżeli mówisz o tym 12V Pullup, to nie zasilanie.
To wina ST, a nie kabla. Monitor nie przełącza się w tryb RGB, bo na pinie 8 jest za niskie napięcie. Na płycie STE trzeba wymienic opornik R431. Jest tam zamontowany 1,2k, a powinien być 560 omów. Temat parę razy wałkowany. Żadnych innych oporników nie montuj ani w kablu, ani w monitorze. W 1040ST(FM) to R20, też trzeba go zamienić na 560 omów. W starych "krótkich" modelach pin 8 gniazda monitorowego jest zwarty z masą, żeby RGB tam działało poprawnie to trzeba pin ten odciąć od masy i podłaczyć przez opornik 100omów do +5V.
Wywal więc wszystkie swoje prezeróbki do kosza, przywróć początkowy stan kabla, zmień ten opornik R431 na płycie STE i ciesz się jakością obrazu. Podobnie jest w Falconie, też trzeba zmienić opornik R34 (na spodzie płyty) między pinem 17 gniazda video a +12V na 560 omów. RGB zatrybi.
Przyjrzyj się lutowaniu gniazd SIO, bardzo często luty pękają i wtedy 138. Zobacz tutaj
Rom Boba niewiele różni się od oryginalnego, różnica zawartości kilku/kilkunastu bajtów. Każdy typowy (no i sprawny) napęd ustawiony na id0 powinien działać poprawnie. Przecież tam nie ma wielkiej filozofii.
To przyczepienie płytki do dekla mogło być przyczyną złego działania, choć nie bardzo wiem, jaka to konstrukcja tak ma. Jeszcze takiej nie widziałem.
602 to podwójna 601. Zmiany w schemacie pewnie są niewielkie - wg. mnie jeden bit poru 80C50 steruje wyborem napędu, ale mogę się mylić.
Schemat robiłem ze stacji gumy.
A także zawartość romu :)
Candle napisał/a:vbxe2 - naklad wyczerpany
A będzie wznowienie? Albo VBXE v. 3 i wyżej?
Ha, wszedłem w posiadanie tej płytki nie tak dawno i już zapomniałem. Starzeję się błyskawicznie.
Dzięki Simius :)
Temat do zamknięcia.
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 62&p=4 post # 100
tamta jest zielona, ale fszysko morzlywe ;)
Wiem, że drukowana, ale bardziej interesuje mnie jej przeznaczenie. Płodność naszych konstruktorów mnie przerasta. Dostałem od kogoś, czy kupiłem - nie pamiętam. Ach ten Alzheimer...
[img=https://jsobola.atari8.info/DEREATARI/images/plytka.jpg]płytka[/img]
Wejścia/wyjścia portu dżoja są zabezpieczone filtrami drugiego rzędu RCL typu T. Pierwszy człon, licząc od PIA, to RC mający stałą czasową 220ns (w 65XE), więc jego częstotliwość graniczna to ok. 400kHz. Do portów dżoja wystarczy więc podpiąć łańcych rezystorowy i ew. tłumik sygnału wyjściowego z gnazdem i mamy covox. Trudność zadania na poziomie pracy semestralnej na pierwszym roku zawodówki. Można trochę skomplikować układ przez dodanie dwóch bitów trig, wtedy mamy przetwornik 10-bitowy.
To ten plik: System Test Cartridge ROM dump, zaraz pod schematem.
Do tego kawałeczka nogi przylutuj cienki drucik i przylutuj do odpowiedniego otworu na drugi scalak. Lepiej zaprogramować inny eprom. 27128 są rzadkie, można wrzucic 27256 a nawet 27512. Zaprogramować Ci taki?
To zależy od kontrolera, w tym wypadku elektroniki stacji dysków (nie elektroniki napędu). Silnik krokowy ma pewną bezwładność zwiiększoną jeszcze o bezwładność wózka głowicy. Ponadto występują drgania bezpośrednio po przesunięciu, które powinny zostać jak najszybciej stłumione tak, bu głowica ustawiła się na właściwej ścieżce w określonym czasie. Kontroler nie wie, czy głowica stoi już na ścieżce, czy jeszcze drga, bo interfejs takiej informacji nie wysyła (oprócz TR00). Ustalone są więc standardowe czasy przesuwu głowicy, po upływie których kontroler może wysłać komendę zapisu/odczytu/formatowania. Jeżeli kontroler zbyt szybko wyśle komendę przy podwójnym kroku, to np. sformatowana zostanie część ścieżki pośredniej i część właściwej, co skutkuje błędem i ponownym formatowaniem właściwej już ścieżki, o ile obsługa błędu to przewiduje. Ale to kwestia oprogramowania, a nie napędu.
Według mnie można śmiało, jak widać z manuala, może ten napęd pracować w trybie 720k.
Znalezione posty [ 1,401 do 1,425 z 2,434 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.086 sekund, wykonano 15 zapytań