Okazuje się, że niektóre utwory ponazywane są .MD1 gdy tymczasem powinny być .MD2. I tak jest z VICVERSA.MD1 i np. MOON.MD1.
Edit: Co można w takiej sytuacji zrobić:
1. Zmienić rozszerzenie modułu.
2. Użyć przełącznika /M DIGI2.
Z innej beczki (choć w tej podobie) - w przypadku kiedy mamy do czynienia z MD1 a sample mają rozszerzenie .SMP lub .DRM, wtedy player zakłada częstotliwość 15kHz. Jeśli sample mają być odtwarzane z 8kHz wtedy można:
1. Zmienić rozszerzenie sampla.
2. Użyć przełącznika /L.
Z jeszcze innej beczki - niektóre moduły zapętlają się w kółko, lub wyraźnie kończą się ale zamiast rozkazu $FE w tracku użyty jest skok o pattern wyżej ($FF z numerem pozycji). Skutkuje to odtwarzaniem w nieskończoność.
Może przydać się wtedy opcja /T 3:00 umożliwiająca ustawienie maksymalnego czasu odtwarzania utworu.
Gorąco polecam też ustawianie parametrów w zmiennej środowiskowej zamiast w RUNEXT.CFG. Dlaczego? Otóż SDX bazując na definicji wywołania z RUNEXT.CFG składa całą linię, która jest uruchamiana przez system. A bufor linii poleceń ma jak wiadomo tylko 63 znaki, więc przy sporej liczbie często używanych przełączników kompletne wywołanie może się nie zmieścić.
Zmienna środowiskowa ma tę zaletę, że nie jest dołączana do wywołania polecenia, a jest przetwarzana po uruchomieniu programu, ale przed parsowaniem linii poleceń. Wywołanie komendy jest więc krótkie, a co najfajniejsze - można wywołując program w linii poleceń nadpisać działanie przełączników wstawionych do zmiennej środowiskowej.
Tak więc:
SET MPTPLAY=/XBT 3:00 /P -1,1,1,-1
będzie wyłączało ekran ANTIC-a podczas grania modułów digitalizowanych, wyświetlało szczegóły budowy modułu, ustawi maksymalny czas trwania utworu na 3 minuty i ustawi panoramę dźwięku tak, jak robi to MegaPlayer dla każdego wywołania programu, ale wywołując z palca:
BOREMLOZ.MPT /T 0 /P 0,0,0,0
(mając oczywiście podmapowane rozszerzenie MPT w RUNEXT.CFG) spowodujesz, że dla tego wywołania zmieni się panorama każdego kanału na środek i kawałek będzie grał w nieskończoność.
Edit 2: Na koniec jeszcze mała dygresja :) Sposób działania RUNEXT.SYS i playera powoduje że:
a) najpierw przetworzone zostaną kolejno parametry umieszczone w zmiennej środowiskowej,
b) W następnej kolejności będą przetwarzane parametry podane w linii poleceń złożonej wg definicji w RUNEXT.CFG. Więc dwa przykłady:
1. RUNEXT.CFG:
spowoduje zawsze odtwarzanie utworu w nieskończoność niezależnie od tego, jaki /T podasz z palca.
2. RUNEXT.CFG:
spowoduje, że domyślnie utwory będą grać 3 min, ale z palca możesz przełącznikiem /T zmienić ten czas (lub go zniwelować sposobem opisanym wyżej).
Edit 3: Oczywiście przy intensywnym korzystaniu ze zmiennych środowiskowych przyda się ENV.SYS.