1,476

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

qbahusak napisał/a:

Nie rozumiem tej nagonki na impulsowe zasilacze, wygląda mi to na "urban legend" i błąd przy podłączeniu. Ciekawe, co by było, gdyby podłączyć zasilanie AC w przeciwfazie.

Kuba, od lat używam twojego zasilacza i z nim nie ma problemu. Ale tutaj koledzy zgłosili już 2 niezależne problemy z innymi zasilaczami od pewnego producenta. To jest zastanawiające.

1,477

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie są takie niezależne. Mają wspólną masę. I ta sama masa jest używana do robienia pull-down do masy sygnałów SIO wchodzących bezpośrednio w LM244. Także... Ja tam się nie znam ale bym się temu przyjrzał jakbym wiedział co robię.

1,478

(11 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Poczekaj, musi tu zajrzeć. Albo napisz dodatkowo maila na zamowienia@retronics.eu

1,479

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W praktyce zrobiłem taki test, z którego może nic nie wynika, ale może ktoś bardziej ogarnięty się wypowie:
1.Wziąłem samą płytkę zasilania z mojego LDW2000 (akurat ją mam pod ręką).
2. Na piny 16VAC (czyli tej dla linii 12V) wpuściłem 15VDC z zasilacza warsztatowego (ustawiłem 10mA, żeby nie pierdyknęło).
3. Zapiąłem woltomierz na kondensatorze 3300uF (czyli tego dla linii 5V).
4. Włączyłem zasilanie.

Wynik: Woltomierz zaczął pokazywać coraz to niższe negatywne napięcie - zaczął od 0, po minucie doszedł do -1V i miał zamiar iść dalej.
Ni cholery nie jestem specjalistą i w zasadzie czasami bawię się jak małpa brzytwą (na swoich sprzętach) tylko wiem, żeby nią sobie nie powiększać uśmiechu. Ale moja niczym nie podparta intuicja mi podpowiada, ze wspólna masa może tutaj coś mieszać. A to negatywne napięcie na tym kondensatorze jest... intrygujące.

1,480

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dla uściślenia - podpiąłeś 15VDC zamiast 16VAC czy na obie linie?

Zapytajcie producenta, co on na to.

1,481

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To sugeruje, że stacja dostaje prąd że SIO na zasilanie płyty. Dziwne, bo ta linia nie powinna mieć połączenia z częścią logiczną płyty. Sprawdź, czy na płytce zasilania nie zrobiło Ci się zwarcie.

1,482

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pasiu napisał/a:

Z tego co pamiętam to patch polegał na tym by Phi1 podłączyć tylko do SIMMa. Reszta (GAL i '157) mają mieć wciąż podłączony sygnał RAS.

Sprawdziłem jak piszesz, czyli przepiąłem nogi 1 w GAL i '157 na RAS z Fredka pozostawiając RAS dla SIMM podpięty do Phi1 z procesora. Komputer wstaje, ale po starcie raportuje dziwne ilości pamięci dodatkowej - nie 1MB, nie 256KB a 3/4MB. I banki aktywne są różnie, zależnie od uruchomienia. Po resecie każdorazowo zostaje tylko 256KB na tych bankach co normalnie działają.

pasiu napisał/a:

Sprawdziłbym też jak wygląda zasilanie na SIMMie w czasie testu pamięci. Na zdjęciu widzę, że masa podpięta jest kynarem.

Zamieniłem te dwa kynarowe przewody masowe na grubsze ale nic to nie zmieniło.

1,483

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Albo walnięty procek.

1,484

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pasiu napisał/a:

Jeżeli wcześniej działało, to sprawa trochę się komplikuje.

Dopuszczam opcję, że SIMM padł. To też bym chętnie sprawdził, jeśli jest jakaś opcja niezakładająca wylutowania go. Ale wtedy raczej by się to inaczej zachowywało, jak sądzę.

pasiu napisał/a:

Które banki są dobre? Podaj numery.

Te, dla których PB1=0 i PB7=0 (jednocześnie). Czyli te wybierane za pomocą PB5 i PB6 ($XY, gdzie X=8,A,C,E, Y=3,7,B,F).

pasiu napisał/a:

Zamień ze sobą sygnały na pinach 17 i 18 SIMMa i sprawdź raz jeszcze, które numery banków są dobre.

Sprawdziłem - nic się nie zmieniło.

pasiu napisał/a:

Widzę, że od pinu z sygnałem RAS na pamięci odchodzą 2 przewody. Dokąd idzie ten drugi? Do multipleksera '157?

Tak, do jego nogi 1. Oraz dalej do pinu 1 GAL-a. A początek jest w nodze 3 Sally (to dla ścisłości).

1,485

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Generalnie to to jest płyta, którą lat temu naście robił Zaxon i działała poprawnie. Ale przestała i chciałem dojść do tego, czemu te 3/4MB zniknęło.

Ad.1. SysInfo twierdzi, że FX core jest 1.00A ale czy z obsługą pamięci czy nie to nie umiem powiedzieć.
Ad.2. Właśnie jak jest Phi1 to jest OK a jak wezmę RAS z Fredka to nie może wstać.
Ad.3.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_90_1.jpg
I to samo w powiększeniu początku:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_90_2.jpg
Ad.4.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20211227_231053.jpg

1,486

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

RAS jest w niej zrobiony właśnie na PHI1 (pociągnięty z 3-ciej nogi Sally). Spróbuję go przepiąć na 33-cią nogę Fredka, gdzie według schematu jest faktyczny RAS. Może to pomoże.

[EDIT]
Zamiana O1 na RAS nie pomogła - co więcej, komputer przestał się uruchamiać, wiesza się z zielonym ekranem i kursorem przed uruchomieniem Basica. Przelutowałem z powrotem na O1.
Tak wygląda kawałek przebiegu RAS/O1 (góra) i CAS dla SIMM (dół) złapane odpowiednio na nogach 1 i 16 GAL-a.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_89_3.jpg
To samo w trochę innym powiększeniu:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_89_4.jpg
I jest to stabilne zachowanie.

1,487

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O... No i wszystko się wyjaśniło. Baaardzo ci dziękuję. Przynajmniej wiem, że GAL jest OK. Czy jest szansa, żebyś podpowiedział, na co zwrócić dalej uwagę? Z góry bardzo dziękuję.

PS. Może ma to znaczenie - w kompie jest VBXE rev.1.2.

1,488

(11 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Pisz do Dudiego, bezpośrednio. Ma wszystko. Za ceny nie ręczę.

1,489

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli to RAM - tak, pokaże. Jeśli któraś z dużych kości - nawet nie ruszy.

1,490

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

130XE akurat można bezproblemowo sprawdzić za pomocą SysCheck-a. Kwestią skąd jesteś i czy ktoś w okolicy nie ma takowego. Jeśli nie ma to zależy jakim innym sprzętem diagnostycznym dysponujesz. W pesymistycznym przypadku - możesz mieć pecha i to będzie ta ostatnia kość.

1,491

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To, że się nie grzeje, nic jeszcze nie znaczy. Owszem, może być walnięty Fredek. Może być walnięty Basic. Może być walnięta Sally albo coś innego. Dużo opcji.

1,492

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie udało mi się zmusić tego mojego grabbera do złapania więcej niż 30 klatek. Ale nie będę z tym walczył bo mi to po prostu nie jest potrzebne do niczego.
Trzymam kciuki, żeby @pinowi się udało ogarnąć ten streaming.

1,493

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

U1MB do poprawnego startu wymaga poprawnie działającej pamięci na płycie.

1,494

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na laptopie nie przestawię niestety :-/ Ale patrząc po klatkach to widać, że litery skaczą o jeden piksel w górę i w dół - co klatkę. Deinterlace jest robiony niepoprawnie. Czyli o ile w poziomie obraz się przesuwa płynnie, o tyle faktycznie drży w pionie cały czas.

Przy okazji wyszło, że moje grabbery (dwa) nie umieją więcej jak 25fps (no, może ten na HDMI wyrabia 30). Kicha. Ale nic to, mi niepotrzebne więcej.

1,495

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Te 25fps wiele tłumaczy. W tych moich grabach co podałem wyżej jest płynny - tylko może nie być płynnie odtwarzany bo jest rzeczywiście 25fps a ekran masz raczej 60. Natomiast jak obejrzysz klatka po klatce to akurat tutaj jest idealnie. Tylko 25fps.

1,496

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Próbowałem zgrabować drugą część The Top 3 grabberem na HDMI (konwersja z Composite na HDMI za pomocą konwertera Speaka, takiego w czarnym metalowym pudełku). Scrol na dole zaczął pływać góra-dół. Nie powiem, całkiem ciekawy efekt to dało - no ale jednak nie o to chodzi.
Natomiast teraz wziąłem taki skrajnie chamski grabber wciągający Composite/SVideo i on mi to zgrał w zasadzie idealnie (jeśli chodzi o scroll - bo jakość obrazu Composite/SVideo jest słaba w tej maszynce). Popatrz na to:
SVideo: http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/om.avi
Composite: http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/om2.avi
Jeśli popatrzysz na to klatka po klatce to oczywiście dojrzysz śmieci w tle i zmiany jasności obrazu na Composite ale za to sam scrol jest idealny, piksel w piksel.

1,497

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

MPlayer ma poklatkowe odtwarzanie i jak sobie teraz puściłem drugi pliczek, który podałeś, to wygląda to poprawnie z dokładnością do tego, że w co drugiej klatce deinterlace jest skopany. Popatrz na poniższe:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8571
Tu jest ładnie i ostro. A teraz popatrz na dokładnie kolejną klatkę:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8572
Od razu widać, że literki są zrąbane bo jakby przesunięte o pół piksela w dół (z tym mi się kojarzy). I to daje taki efekt rozmycia. Musiałbyś mieć taki grabber, który nie traktuje co drugiej ramki jako przesuniętej o linię w dół. Nie mam pojęcia jak to ogarnąć, sam mam z tym problem.

1,498

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ponieważ się nie znam ale mam jakieś wyobrażenie (może błędne) to się zapytam: a próbowałeś to wczytać na jakiś program do poklatkowej obróbki filmów i obejrzeć kolejne klatki? Bo może do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kodek wyjściowy, który sam wprowadza dodatkowe elementy... jakieś.

1,499

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Czyżby efekty kompresji? Kompresor wycina co poniektóre klatki/pola bo stwierdza, że są podobne do sąsiednich? A na to wszystko wchodzi problem konwersji 50->60 Hz (trzeba dodać 20% klatek i to wychodzi tak, że co 5 klatek wchodzi jedna zduplikowana) co zaburza faktyczne tempo odtwarzania?

1,500

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest sobie 65XE (na płycie 16x1bit z ECI) z założonym rozszerzeniem według przepisu z pasiej stołówki. Niestety, coś z nim jest nie halo. Komputer zachowuje się tak, że zaraz po włączeniu całe 1MB jest dostępne ale nie działa poprawnie (np. Prototype się ładuje ale grafika miejscami się kaszani). XMS TESTer raportuje całą masę błędów ale nie dla wszystkich banków - 256KB działa poprawnie. eXtended RAM Test 0.21.0 po wykryciu 1MB co prawda raportuje wszystko jako sprawne, ale to tylko kwestia sposobu testowania.
Ale... wystarczy wcisnąć Reset i nagle znika 3/4 pamięci rozszerzonej i zostaje 256KB. I ta pozostała pamięć działa już bezproblemowo. Dowolne załadowane oprogramowanie wykrywa właśnie +256KB. I na tej pamięci testery nie zgłaszają już kłopotów - wszystkie 16 banków sprawnych i poprawnie działających.

Posprawdzałem wszystkie kabelki - połączone, "drożne". Niby jest OK. Zrobiłem analizę - wyszło, że szwankują banki rozpoznawalne za pomocą kombinacji PB1 i PB7. Dalsze dochodzenie doprowadziło mnie do tego, że o ile kość 74LS157 działa poprawnie i na wyjściu generuje odpowiednie kombinacje zależne od wartości tych portów, o tyle 74LS175 już nie - na wyjściach MAP i BE mam permanentną jedykę. Pomyślałem, że ta kość jest walnięta - ale znalazłem coś innego.

Otóż dziwnie zachowuje się GAL 20V8 a konkretnie jego wyjście na nodze 15, które powinno sterować właśnie układem 74LS175. Otóż jest tak: zaraz po uruchomieniu komputera mam na tym wyjściu ładny stabilny prostokątny sygnał przemienny 0-1. Cud-miód-malina. ALE jeśli teraz wybiorę testowanie jakiegokolwiek banku pamięci rozszerzonej, na tym pinie pojawia sie permanentna, stała jedynka. Stoi i ani drgnie. Nie ma opcji, żeby coś w niej się zmieniło. Wciśnięcie Reset przywraca prostokątny przebieg ale ponownie, do pierwszego użycia jakiegokolwiek banku pamięci zewnętrznej.

Czy macie jakiś pomysł, żeby sprawdzić, czy to rzeczywiście ten GAL siadł bez programowania drugiego i podmiany? Ewentualnie, na które sygnały zwrócić uwagę bo może coś innego leży? Wiem, że ktoś może uznać to za wróżenie z fusów ale może ktoś miał taki przypadek. Z góry dzięki.