1,501

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spoko, ale to w drugiej połowie wakacji będę działał najwcześniej, jeśli skończę do tego czasu inne sprawy, które mam na tapecie.
W necie są bardzo proste schematy, to się robi na kości SRAM i jednym scalaku TTL, więc jak komuś zależy, to na płytce uniwersalnej można zrobić łatwo od ręki. Tu jest wszystko opisane:
http://trub.atari8.info/index.php?ref=sramcharger

1,502

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak informacyjnie wrzucę jeszcze info, bo od czasu do czasu mnie ktoś pyta o płytki do SIMMexp bez kabli, a ja już ich nie mam, ale jak by ktoś potrzebował jeszcze płytki do rozszerzenia w wersji 65XE/130XE, to ma jeszcze kilka kompletów nasz forumowy kolega _kriss_, tak że można do niego śmiało się w tej sprawie odzywać.

1,503

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, również te prywatnie do mnie podesłane odpowiedzi.
Żeby uzupełnić temat: z pozostałych odpowiedzi wynika, że w bezpośredniej odpowiedzi na główne moje pytanie w wątku wszyscy ustawiają dipswitch na gęstość podwójną i nie ma potrzeby tego przestawiać praktycznie nigdy, a stacja gęstości obsłużyć powinna programowo.

Ja to swoje pytanie zadałem dlatego i wzięło się stąd, że podłączyłem Indusa i chciałem sobie nagrać na czystą dyskietkę grę AD2044. Jako D1 miałem Indusa, jako D2 miałem SIO2SD i puściłem kopiowanie obrazu atr na dyskietkę za pomocą kopiera sektorowego wbudowanego w QMEG. Wcześniej identycznie robiłem na stacji XF551 i wszystko poszło elegancko. Natomiast jak tak zrobiłem na Indusie, to niby się gra skopiowała, dało się ją odpalić, ale przy kopiowaniu licznik ścieżek pokazywał od 0 do 20 a po uruchomieniu gry do jakiegoś momentu stacja pojechała na bodajże 27 ścieżkę i gra wyrzuciła błąd odczytu, bo tam oczywiście nic nie było. Pomyślałem że się coś pomieszało z gęstościami, a że mam niewiele dyskietek i są raczej nowe, to szkoda mi było na nich robić nieskończoną ilość eksperymentów, więc najpierw zapytałem o te gęstości, bo mi to jakoś spokoju nie dawało. Teraz wiem, że powinno to zadziałać bez problemu, więc to ja musiałem popełnić jakiś błąd, może coś tam powinienem był przestawić w QMEG-u, albo może dyskietka wcześniej była sformatowana w innej gęstości i się z automatu coś przestawiło nie tak jak trzeba. Nie wiem, sprawdzę jeszcze na spokojnie jak znowu wyciągnę Indusa do zabawy:-)

@dely co do stacji, to ja aż tak bardzo nie używam, raczej dla frajdy sobie kilka gierek nagram i tyle, ale SDX też się pobawię pewnie chwilę. Wiecie jak to ja: raczej ogólnie te wszystkie sprzęty u mnie to głównie służą do tego, żeby je pięknie odrestaurować, porozszerzać, ponaprawiać, i ewentualnie "w niedzielę" odpalić Freda raz z dyskietki 3,5, innym razem 5,25, jeszcze innym razem z jakiegoś kartridża, czy karty pamięci itd.,itp.

Natomiast oczywiście SRAM Charger na pewno przerysuję we własnej wersji, płyteczki zamówię, zmontuję, przetestuję. Tego bym sobie nie odmówił:-)

1,504

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@jer, oczywiście głupoty napisałem, coś innego robiłem, a tu pisałem jak potłuczony, dzięki za zwrócenie uwagi, głupoty już wykreśliłem, ale zostawiłem w poście, żeby było widać co tam palnąłem:-) Tu natomiast dopiszę parę słów, żeby wyprostować co namąciłem.

W układach pamięci, o których mówimy wyjścia trójstanowe oznaczają, że mają możliwość odłączenia lub podłączenia wyjść danych poprzez podanie odpowiedniego stanu na wejście /OE (output enable, a w niektórych dokumentacjach oznaczone jako /G (gate)). Takie wejście posiadają wszystkie pamięci tego typu, wejście jest zanegowane, więc podanie stanu niskiego powoduje włączenie wyjść, a stanu wysokiego ich odłączenie. Zwykle wejście to podpina się na stałe do masy, tak jest na płytkach SIMM i tak też jest w mojej wersji rozszerzenia.
Co do mojej gafy, rzecz nie na temat nawet, bo omawiane pamięci są wykonane w technologii CMOS, a więc unipolarnej, czyli nie ma tam w ogóle czegoś takiego jak kolektory:-)
Na karabinach się natomiast za zbytnio faktycznie nie znam, więc biorę na wiarę, że do strzelania:-)

1,505

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Te wyjścia trójstanowe oznaczają tylko tyle, że na wyjściach są otwarte kolektory, co nie ma jednak większego znaczenia, bo magistrala w Atari ma rezystory podciągające do plusa zasilania.
Edit: wykreślam, bo palnąłem głupoty, o czymś innym myślałem, jakaś pomroczność na mnie zstąpiła, przepraszam bardzo kolegów:-)

Żeby stwierdzać natomiast czy to w ogóle jest wina pamięci, to trzeba to przetestować, ale u mnie krucho z czasem, więc choć się bardzo staram, to dziś już mi się na prawdę nie chce odpalać lutownicy o tej porze, wolę sobie pograć w Bosconian:-)
Wspólnych cech nie znajdziesz raczej, bo pamięć to pamięć, a w Atari będzie najprędzej chodziło o jakiś ułamek pikofarada różnicy w pojemności między jakimiś nogami jak znam kwestie walk z rozszerzeniami:-) I to pewnie tylko przy określonej temperaturze i wilgotności:-)

Co do logo Atari, to bardzo ładne jest oczywiście, ale... a sorry, nie miałem komentować:-)

1,506

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Męczy mnie od czasu do czasu ktoś o te płytki w wersji do 800XL, ale ja już tego nie mam i nie będę robił, więc jak ktoś chce we własnym zakresie zrobić, to proszę bardzo. Uwalniam projekt płytek do 800XL. Status: otwarty, do użytku niekomercyjnego. Można się organizować w grupy i sobie zamawiać, może ktoś też zamawiać sobie, a resztę rozdawać lub odsprzedawać po kosztach jak ma ochotę. Proszę bardzo w załącznikach pliki Eagle schematu i pcb oraz instrukcje montażu, żeby były w jednym miejscu.

1,507

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja używałem właśnie HY514400J-70. Zrobiłem na nich kilka tych rozszerzeń, bo miałem trochę tych kości i te działały zawsze i na pewno w 100% działają poprawnie. Na pewno też używałem innych kości, bo miałem różne, ale nie powiem jakich, bo nie pamiętam. W każdym razie ja zawsze wszystkie wylutowywałem ze sprawdzonych sprawnych SIMM-ów 1MB. Część SIMM-ów kiedyś miałem sprawdzonych mem testem na pececie starym, a te ostatnie HY właśnie testowałem sobie na Atari STE. Obecnie już nie testuję, bo nie mam już STE, a kości mi zostało sprawdzonych na użytek własny już dosłownie kilka sztuk, więc to zapas do retro sprzętów jak by się coś popsuło.

1,508

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

U lopeza jest HCT175 i LS157, ale mówił, że testował też HCT157 i miał takie same objawy. GAL u Ciebie 15ns, u lopeza też 15ns, ale ja przetestowałem u niego też 7ns i 25ns i było bez zmian. Całe jego rozszerzenie przetestowałem też na innej płycie, na mojej, na której mi działało zrobione wcześniej przeze mnie rozszerzenie, więc wiem na razie, że wina leży w rozszerzeniu a nie w płycie głównej.
Natomiast w rozszerzeniu, które ja robiłem testowałem 7,15,25 i wszystkie trzy działały poprawnie. Dlatego sobie myślę, że to może jeszcze być kwestia typu, albo producenta pamięci. Muszę polutować jeszcze jedno rozszerzenie i sprawdzić na dwóch płytach, bo to lopeza zarówno na jego jak i na mojej płycie robi takie same problemy. Coś mi się zdaje, że to może być kwestia jednak pamięci, a konkretnie rzecz ujmując specyficznego typu pamięci lub producenta.
Miałem podobne problemy z pamięciami 2MB LGS, które próbowałem w Amidze odpalić. Wszelkie inne kości tego samego typu innych producentów działały mi bez problemu, a te LGS nie chciały działać i sypały błędami w Amidze, chociaż sprawdzane były na pececie i tam działały poprawnie. Co więcej, w rozszerzeniu montowałem 4szt takich kości i jak się zamontowało tylko jedną, to było dobrze, a jak się ich na magistrali powiesiło 4szt, to się sypało. To też akurat LGS, dlatego mi się skojarzyło, choć obstawiał bym zbieg okoliczności.

1,509

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Fox, dzięki, o taką odpowiedź mi chodziło. Też tak pamiętałem, że za dzieciaka u kumpla nigdy nic nie przełączaliśmy. Czyli dipswitch ustawiony na stałe na podwójną gęstość, a resztę załatwiamy programowo - tak samo jak dotychczas robiłem to na swojej stacji XF551.
Z DOS-ów używam DOS II+/D tak jak napisałeś, a oprócz tego bardzo lubię MyDOS i mam też SDX na kartridżu, więc też czasem używam. Do archaicznych nie sięgam, chyba tylko żeby sobie na chwilę zobaczyć jak wyglądały:-)

@jer, dzięki, wspominałeś niedawno w innym wątku o tej dokumentacji i wtedy zajrzałem, ale faktycznie znalazłem tylko do LDW chyba i pomyślałem, że to to samo, albo że po prostu miałeś coś innego na myśli:-) Dzięki za uzupełnienie, już ściągnąłem i analizuję sobie dokumentację:-)
Popraw sobie tam jeszcze, bo link do schematu jest poprawny, jednak na stronie wyświetla się nazwa pliku hwarp

1,510

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Creonix napisał/a:

ten człowiek ma komputery uratowane z recyklingu

Słowo "uratowane" jest tu delikatnie mówiąc nie na miejscu. Koleś ma śmieci i złom elektroniki użytkowej wystawione na allegro za kosmiczne pieniądze. Uratowanie takiego czegoś to jest dla mnie wyciągnięcie tego z recyklingu, naprawa, odrestaurowanie i wtedy ewentualna sprzedaż za takie pieniądze. W formie w jakiej to obecnie widzimy, to te sprzęty właśnie nie zostały uratowane i być może wiele z nich uratowanych nie zostanie. Lepiej by było jak by ten koleś wyrzucił to wszystko z powrotem do recyklingu i ktoś inny by to faktycznie uratował. Takie mam zdanie na temat "ratowania".

1,511

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Fajne, bardzo się przyda na przyszłość, bo od czasu do czasu potrzeba jakiś kawałek konstrukcji do różnych elektronicznych rzeczy wymodzić, albo kawałek custom-obudowy, czy tam wspornika pod jakieś gniazdo albo przełącznik itp. Taka siatka zespolona lutowaniem wydaje się być fajnym patentem, dodatkowo można szpachlować, albo zalewać żywicą i w ogóle robić cuda z tego:-)
Super hint, dzięki po raz kolejny za Twoje zajebiste patenty drygol:-)

1,512

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Dzięki za info. A lutuje się toto dobrze jak mi się po zdjęciach wydaje? Tak jak miedź mniej-więcej?

Stary Atarowiec ze mnie, więc aż mi głupio takie pytania zadawać:-) Na początek więc się wytłumaczę:-) W czasach pradawnych miałem tylko magnetofon, stacji własnej nie miałem i tylko bawiłem się CA2001 u kumpla z czego niewiele pamiętam. W czasach natomiast bieżących, dotychczas bawiłem się XF551 w wersji 3,5" 720kB, która obsługuje wszystkie gęstości niejako "z automatu".

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie pięknego Indusa GT, ale z braku czasu wypucowany tylko i sprawdzony że działa trafił do kartonu. Obecnie wyciągnąłem sobie tą stacyjkę żeby się pobawić, ładnie śmiga, ale nie umiem obsługiwać poprawnie stacji, w sensie że nie wiem jak to było z gęstościami w tych stacjach, bo kompletnie zapomniałem. Z tyłu stacji mamy dipswitch do przełączania na pojedynczą i podwójną gęstość. Pytanie jest jak to było w tych dawnych czasach, czy te dipswitche się cały czas przełączało w te i wew te dla każdej dyskietki? Bo nie przypominam sobie takiej procedury żebyśmy z kumplem uskuteczniali, po prostu przekładało się dyskietki i działały, ale nie pamiętam w jakich mogły być gęstościach. Aha, a oprócz gęstości pojedynczej 90k i podwójnej 180k mamy jeszcze rozszerzoną 130k, to jak i kiedy się z niej korzysta?
Może ktoś napisać jakiś krótki manual w kilku zdaniach na ten temat?

1,514

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

@drygol, mam pytanie o te wzmacniające siatki metalowe. Jeśli dobrze widzę, Ty po prostu wtapiasz je w plastik? Jak to robisz, rozgrzewasz kratkę i taką rozgrzaną wciskasz w plastik, czy jakaś inna metoda jest na to? A może kładziesz siatkę na plastiku i wtedy grzejesz hot air razem z plastikiem i się wtapia? Napisz w paru słowach jeśli to nie tajemnica:-)
Druga rzecz: czy taka siatka metalowa, to jest jakiś ogólnie dostępny produkt, w jakiej formie to występuje i gdzie się kupuje? Widzę też, że ta siatka chyba łatwo się daje lutować, stąd bardzo fajny jest to produkt do różnorakich zastosowań, bo da się z tego budować praktycznie dowolne konstrukcje i kształty.

1,515

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakiego masz GALa u siebie, ile ns? Jakie dałeś uklady TTL, tzn jakiej serii, ja rekomenduję HCT, czyli 74HCT157 i 74HCT175. Ale ogólnie podobne masz problemy jak lopez. Mam jego płytę z rozszerzeniem u siebie, będę jeszcze testował.

1,516

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zapuść demo Numen i zobacz czy całe przeleci. Zapuść też demo Video Blitz na ustawieniu 512k i zobacz czy w tle lecą dyskietki.
Na koniec możesz potestować gry: np. Commando, Crownland, Atari Blast! (ta ostatnia jako chyba jedyna wymaga pełnego 1MB).

1,517

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Teoretycznie EDO powinny chodzić jako zamienniki "nie edo". Natomiast spotkałem się z różnymi problemami w przypadku niektórych kości EDO. Nie wiem dlaczego takie problemy występują, nie zagłębiałem się w specyfikę, ale jak robiłem np. rozszerzenia do Atari ST, to EDO nie chciały mi działać i wiem z forów różnych, że to jest powszechny problem. Z kolei jak robiłem różne rozszerzenia do Amigi 500, to zawsze zarówno EDO jak i zwykłe kości chodziły bez problemu. Z tego wysnułem podejrzenie, że również w SIMMexp może wystąpić jakiś problem, ale nie musi. Jak widać jednak, kolega napisał, że kości działają, więc chyba wszystko ok.

1,518

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Śpieszę z wyjaśnieniem, że dostałem do testów płytę 800XL bez Fredka. To płyta uicr0Bee, na której zaobserwowano wcześniej problemy z przełączaniem systemów, bo w "menu" urządzenia natychmiast zatwierdzał się system domyślny, co powodowało, że nie dało się dokonywać wyboru będąc w menu, a jedynie przełączały się cyklicznie naprzemiennie tylko dwa pierwsze systemy.
Podejrzenia były, że to wina innego układu resetu na płycie 800XL i problemy z czasami przytrzymania resetu. Plan zakładał żeby przerobić odpowiednio firmware w yetAnotherOSswitch.
Jednak w testach u mnie okazało się że wszystko działa poprawnie na płycie uicr0Bee zarówno z moją klawiaturą od 800XL jak i klawiaturką serwisową.
Tak że dotychczasowy firmware pozostaje niezmieniony i działa dobrze na wszystkich płytach XL/XE.
Powodem problemów u kolegi uicr0Bee najprawdopodobniej są drgania styków w klawiszu/przycisku reset, co powoduje ponowne naciskanie się tego klawisza i tym samym zatwierdzanie wyboru systemu i przełączanie tylko dwóch pierwszych.
Rzecz jest do sprawdzenia, ja zalecam przeczyszczenie klawisza reset, lub wymianę tactswitcha jeśli chodzi o klawiaturkę serwisową.

1,519

(94 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czyli Karin robi formaty dwustronne tak jak Amiga/Atari ST, a XF robi tak jak małe Atari? Czy to zależy tylko od firmware stacji, czy może idzie o tym decydować software'owo np. z poziomu jakichś DOS-ów konkretnych?

1,520

(94 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pewnie będzie, tylko z grubsza ujmując jest to trochę bez sensu. SIO2SD będzie milion razy wygodniejsze i jakąś część miliona razy tańsze:-)

1,521

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest gdzieś w tym wątku we wcześniejszych postach, ale chyba nikomu się nie będzie chciało szukać:-) i jest na stronie Sikora.

1,522

(37 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cena nie gra roli:-)

1,523

(37 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jest przygoda:-) Wyobraź sobie tą Twoją paczkę na bezkresnym oceanie:-) Zamknij oczy i wypoczywaj, masz czas:-)

1,524

(37 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie ma zwykłych poleconych zagranicznych. W Polsce wszystkie polecone wysyłane za granicę to są priorytety.
Do USA wysyłałem kilka razy takie polecone priorytety w ubiegłym roku i potwierdzam, że raz dochodzi po dwóch tygodniach a innym razem np. po 3 miesiącach, a rekord to miałem taki, że nawet przekroczyło 3 miesiące. Nie ma też przy tym znaczenia czy to jest list w formie płaskiej koperty, czy też ta koperta jest gruba i zawiera jakieś klamoty w środku, może też być to paczka. Wszystko idzie tą samą regułą: bez reguł:-)

Edit: aha, i czasami widać informacje na śledzeniu, czasami się pojawiają z opóźnieniem, a czasami miałem tak, że śledzenie kończyło się na informacji, że przesyłka wysłana za granicę i później już się nic więcej nie pojawiło chociaż odbiorca dostał przesyłkę. Tak że śledzenie to można sobie co najwyżej zorganizować samodzielnie na zasadzie regularnego mailowania z odbiorcą czy już coś dostał. Zauważyłem, że w USA często mają w d... wpisanie informacji do systemu o tym czy dotarła do nich paczka i czy doręczyli ją odbiorcy. Tak że nie jedźcie tak ciągle strasznie na naszą pocztę, bo u nas to powiem szczerze że jest jako taki porządek, a i też jest gdzie zadzwonić, opierdolić, czy dowiedzieć się czegoś o przesyłce - jak już wyjdzie za granicę, to kompletnie nie wiadomo co się z tym dzieje i liczymy na łut szczęścia, że dojdzie:-)

1,525

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Brawo ten pan:-)