1,551

(16 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Aha, czyli oryginalnym loaderem najpierw ładuje się Twój Chainloader, a następnie za jego pomocą gra. To bardzo zgrabne rozwiązanie, bo z punktu widzenia użytkownika wszystko jest "po staremu", ale działają już gry, które wcześniej nie chciały działać. Super.

1,552

(16 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Miałem Turbo Star 6000 w latach pradawnych świetności Atari - znaczy za dzieciaka. W Poznaniu na Rusa montował koleś te turbo. Wtedy kumple mieli turbo 2000 i też takie chciałem, ale w Poznaniu nikt już tego nie robił, a ten koleś z Rusa robił właśnie 6000 jako nowsze, lepsze, szybsze i w ogóle. Miałem przerobiony magnetofon i kartridż z loaderem/kopierem. Turbo faktycznie popylało elegancko, ale miało jakiś zrąbany loader, który widać musiał się konfliktować adresami z grami, bo bardzo dużo gier nie dało się na tym turbo uruchomić. Kilka lat temu wygrzebałem ten sprzęt i w celach archiwizacyjnych zgrałem soft i wysłałem min. do Baktry. Efektem tego było zaaplikowanie tego turbo w Turgen System, oraz Baktra poprzerabiał tak loader, że teraz potrafi ładować wszystkie gry. W dzieciństwie byłem średnio zadowolony z tego turbo ze względu na ten brak kompatybilności, a wystarczyło by mieć wtedy taki działający loader i było by super. No cóż, szkoda, że wtedy nie było, a dziś już nie mam żadnego magnetofonu i jest mi z tym dobrze:-)

@pancio.net: ten wpis trochę sentymentalny, ale w temacie sprawdź dobrze Turgen System i w razie czego kontaktuj się z Baktrą, bo wie tam wszystko co i jak z tymi loaderami.

1,553

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat x_angela jest wzorowany na serii XE, zapewne mogła się różnić ta myśl techniczna nieznacznie od starszej wersji XL. W obecnych konstrukcjach nikt się nie wzoruje na niuansach pochodzenia XL, a przeciwnie, raczej korzysta się z poprawek wniesionych w serii XE.

1,554

(7 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Panowie, a czy te efekty, o których piszecie, są _zawsze_ powtarzalne na _każdym_egzemplarzu_ Atari i wyglądają _identycznie_ bez względu na maszynę? Pytam, bo w Atari mamy różne przypadłości timingowe, a i tzw. wady GTIA zauważyłem, że potrafią pojawiać się i znikać po przełożeniu innej kombinacji egzemplarzy scalaków z wielkiej czwórki (antic,gtia,sally,freddie). Stąd zastanawiam się na ile można ufać celowemu wytwarzaniu takich efektów z mieszaniem trybami i kolorami, a na ile jest to być może nie zawsze powtarzalny przypadek?

1,555

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wysłałem maila.

1,556

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W jakiej obudowie? Jak w PLCC32 to mogę zaprogramować. Jak w TSOP32, to jeśli jest przylutowana do jakiegoś adaptera na DIP, to też mogę. Gołej kości w TSOP32 nie mam jak, bo nie mam podstawki/adaptera.

1,557

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wystarczyło poczytać tenże wątek i by kolega wszystko wiedział. Najpierw poczyta i sprawdzi, żeby wiedział z jakimi płytami to działa, następnie może się do mnie odezwać po płytki. Zostało mi jeszcze kilka kompletów. 35zł komplet (samo PCB) +12zł przesyłka paczkomatem.

1,558

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest xex Numena. Znalazłem kiedyś w sieci. Tylko że on właśnie z Maxflasha wiesza się gdzieś tam w jednym miejscu. Z innych kartów nie próbowałem go odpalać, z SIO2SD chodzi cały poprawnie. Załączam, nie wiem kto to zrobił w xex i mam nadzieję, że nikt nie ma nic przeciwko takiemu załącznikowi.

1,559

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No i pięknie:-) Przyjemnego pykania w wymagające gierki i oglądania wymagających demek:-)

1,560

(42 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z uniwersalnych kartridży, to istnieje wersja Action na kartridż SIC!, istnieje też wersja na Maxflash. Na inne to nie wiem, ale skoro emulują np. Maxflasha, to tamta wersja pewnie też się da uruchomić na tych innych kartridżach.

Ja tylko chciałem się zgłosić, że też używam MSDOS i lubię, więc jest więcej ludzi na pewno, co oznacza, że warto rozwijać i poprawiać:-)
MSDOS zwłaszcza przydaje się w dzisiejszych czasach, kiedy powstało wiele klonów XF ze stacjami 3,5" na 720kB. W zasadzie brak jest inicjalizerów, jak również DOS-ów, które wspierają 720kB. Jak chcemy formatować na 720kB i robić składanki gier, to w zasadzie do wyboru jest tylko format Sparty i wtedy MSDOS, lub format MyDOS i wtedy MyPicoDOS. Innych alternatyw chyba nie ma wcale.

1,562

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kurde, nic tam więcej niepoprawnego nie widać na oko...

@lopez, a z czego Ty odpalasz te wszystkie programy, które testujesz? Może jest coś nie tak z urządzeniem lub loaderem. Pytam, bo np. napisałeś, że Numen wiesza Ci się zawsze w tym samym miejscu, a ja ostatnio miałem taką sytuację, że chciałem sobie odpalić Numena z kartridża, który budowałem (klon Maxflash) i miałem też problem, że się Numen wieszał ciągle w tym samym miejscu. Szukałem błędów w kartridżu, szukałem w swoim sprzęcie, po czym okazało się, że na emulatorze odpalany obraz tego kartridża z Numenem zawiesza się dokładnie tak samo. Zmierzam do tego, że być może problem nie jest z rozszerzeniem i/lub płytą, a może z czymś jeszcze innym. Ale to tylko taka dodatkowa sugestia, co można popróbować.

Tak czy owak, ja bym chyba sprawdził najpierw to rozszerzenie na innej płycie, żeby wykluczyć czy ono w ogóle działa poprawnie. Następnie można spróbować inną pamięć/inne rozszerzenie. Jak nie wymyślisz nic innego, to możesz podesłać do mnie, mogę sprawdzić u siebie o co chodzi. Możecie się zgadać uicr0Bee i ze mną, powysyłamy za jednym zamachem inne rzeczy, żeby koszty ograniczyć, to jemu też bym ten OS switch w 800XL przy okazji zrobił, ale to już prywatnie na mailu najwyżej ustalimy.

1,563

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@lopez: Pod płytą pod kościami pamięci masz czarny krótki kabelek, który zapewne naprawia brakującą tam ścieżkę. W miejscu przylutowania tego kabelka jednak wygląda na to, że są zlutowane sąsiadujące ze sobą piny. Sprawdź, tam wszystkie piny powinny być oddzielnie, nie powinno być zwarć.

@sun: Wszystkie płytki zielone są poprawne, nie mają błędów, problem o którym pisał sun dotyczył tylko kilku pierwszych płytek białych, ale to już dziś temat nieaktualny, bo płytki te były indywidualnie konsultowane i uruchomione z osobami, które je dostały. Późniejsze białe płytki były już też poprawne, i wszystkie kolejne już są identyczne, tylko występują w kolorze białym lub zielonym.

1,564

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mogę, obraz jest na razie w fazie testów działania xbios na kartridżu i tylko po to zrobiony, sama gra nie może być upubliczniana w wersjach testowych pośrednich modyfikowanych pod kątem różnych nośników. Moim zdaniem będzie to działać, ale na obecnym etapie testy takie nie mają jeszcze sensu, bo autor PoP sam będzie decydował w jakich formach będzie to chciał upubliczniać. Natomiast czy xbios zadziała, to xxl jakiś inny obraz może chyba udostępnić?

1,565

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale jeśli dobrze rozumiem, to koraliki ferrytowe powodują że występuje impedancja w postaci reaktancji indukcyjnej, i jeżeli producenci podają, że np. ma taki koralik 65ohm przy 100MHz, to będzie oznaczało, że przy mniejszych częstotliwościach będzie coraz mniejsza impedancja, a przy większych będzie większa. Pewnie jest jakaś charakterystyka konkretna takiego wykresu i pewien zakres wykresu jest sensowny w zastosowaniu, natomiast w naszym przypadku zasadniczo chodzi o to, żeby gasić jakieś tam piki pochodzące z zakłóceń, które mogły by być wychwytywane jako sygnał przez naszą elektronikę. Krótko mówiąc jakikolwiek koralik ferrytowy prawdopodobnie będzie dla nas przydatny w różnych miejscach Atari, ale często zadziała nam wszystko bez problemu bez tych koralików też:-) Nałoży nam się tutaj bowiem wiele czynników: jakość napięcia zasilającego, inne urządzenia siejące do naszej Atarki zakłócenia itp.
Ja ze swojej strony w konstrukcjach, w których występują koraliki ferrytowe stosuję zwykle jakieś z odzysku z podobnych urządzeń, pracujących na podobnych częstotliwościach (w sensie rzędów wielkości) - czyli koraliki z płyt głównych retro sprzętów itp. Daję co tam mam pod ręką i na pewno spełnia zadanie dobrze, a czy on ma 65ohm, czy 90 czy 72 i pół, to już chyba nie ma wielkiego znaczenia. Coś tam w razie czego stłumi i tyle.

1,566

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl musiał by odpisać, ale z tego co wiem, to skoro obrazy kartridży oparte o xbios przygotowane są w standardzie Maxflash i działają na tym kartridżu, to powinno się dać odpalić taki obraz na wszystkich kartridżach, które potrafią emulować ten standard -ktoś o tym pisał już w wątku PoP na atariage.
Czyli prawdopodobnie będzie to działało na popularnych multi kartridżach.

1,567

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W tzw. międzyczasie trochę korespondowaliśmy z xxl'em, czego efektem było zaprototypowanie działającej obecnej wersji Prince of Persia na kartridżu zgodnym z Maxflash w wersji read-only 4Mbit. Ustaliliśmy też, że projekt kartridża nie dubluje się z pracami xxl'a z Kubą Husakiem, bo oni tam mają inne trochę cele i trochę inny kartridż robią.
Założę oddzielny temat jak już dokończę prace nad kartridżem. Będzie to kartridż w pełni zgodny z bankowaniem Maxflash 8Mbit z możliwością zrobienia na tych samych płytkach wersji z zapisem lub read-only oraz wersji z mniejszą kością czy też z jedną kością zamiast dwóch w przypadkach kiedy chcemy zrobić np. pojedynczą grę na kartridżu i uprościć konstrukcję oraz obniżyć koszty produkcji samych kartridży.
Fajne jest to, że produkcje przygotowane z użyciem xbios w formie dyskietkowej (atr) można praktycznie od ręki przenieść na taki kartridż.
MADRAFi, tak że jak chcesz to poczekaj trochę na osobny wątek z kompletem informacji, a jeśli chcesz wcześniej pogadać i coś porobić w tym temacie, to odezwij się do mnie na PW.

1,568

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W SIO2SD można ustawić, żeby po wyłączeniu zasilania przy ponownym włączeniu zawsze odpalał konfiguratora. Nie napiszę z głowy jak, nie mam pod ręką Atarki... Ale to jest któraś opcja w menu jak się wejdzie dwukrotnym kliknięciem shift.

1,569

(20 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Zadziała.

1,570

(20 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Moc podawana na zasilaczach w watach lub woltoamperach (lub natężenie prądu w amperach), stanowi zawsze maksymalną wydajność na jaką stać zasilacz. Urządzenie zasilane z zasilacza pobiera zawsze tyle mocy/prądu, ile potrzebuje - chodzi więc o to, że zasilacz musi mieć co najmniej taką wydajność jakiej potrzebuje dane urządzenie. Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie 40VA będzie dobry, jak również dobry będzie 50VA, 100VA, 500000000VA. Musi mieć co najmniej 27VA skoro tyle miał oryginał, bo pewnie zaprojektowano go optymalnie (optymalnie, tzn., że ma tyle ile trzeba, z lekkim zapasem, ale jak najmniej, żeby nie mnożyć kosztów i nie budować wielkiej cegły).

1,571

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Coś tam jeszcze mam, sprawdzę i dam znać.

1,572

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Aaa, jasne, tu jest płyta z resetem na NE555, czyli tak jak w XE, no to musi działać na 100%. Problem jest w płytach bez NE555.

1,573

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak jest w XE. Na jakiej płycie to mierzysz?

A sam switch działa poprawnie, bo zawsze domyślnie miga raz i przełącza się na pierwszy system.

1,574

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ wielkie dzięki, o to chodziło. Czyli wygląda, że jest tak jak myślę. Zrobię zatem czas oczekiwania 500ms, to powinno wystarczyć. Pancio, napisz czy Ci wchodzi do tego menu i miga diodą. Jeśli nie, to podesłał bym Ci taki wsad do testu.

1,575

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nacisnąć można na obojętnie jak długo. Chodzi o czas od puszczenia do przejścia w stan wysoki. To będzie spodziewany czas rzędu kilkuset ms. Jeśli tylko pykniesz reset, to wciskasz go na pewno na krócej niż 100ms, więc jeśli pomiar wykazuje 100-150ms, to pewnie tyle tam trwa ten czas ładowania. Dla pewności możesz zamiast klawisza wziąć kawałek drutu, połączyć z linią reset i puknąć nim do masy. Taki impuls powinien być bardzo krótki, a Twój pomiar czasu powinien pokazać nadal tyle samo czyli 100-150ns.

Ale to mi nie pasuje do założeń, bo jak puścimy reset, to układ Attiny czeka jeszcze 250ms aż reset w Atari odpuści i wtedy przechodzi w tryb wybierania systemu i migania diodą. W trybie wybierania sprawdzany jest stan resetu i jeśli jest tam stan niski, to znaczy że naciśnięto ponownie reset i zatwierdza się wybrany system. Myślę, że ten stan niski jest tam dłużej niż 250ms i stąd problem.
Jak to liczyłem, to ze stałej czasowej 56k i 10uF wychodzi, że ten reset się tam utrzymuje pewnie z 500ms.
Skoro u Ciebie jest mniej, to może jest inny kondensator, albo stracił pojemność po latach. Ale wtedy Attiny powinien wchodzić do menu i migać diodą. Miga?