Zgodnie z tym rysunkiem:
wymagane są 3 kanały wyjściowe i 4 kanały wejściowe (Ring Indicator pomijam), więc mozliwe jest zbudowanie pełnego RS-a! Stosując 4 x MAX3232 mamy 2 pełnowartościowe interface :-)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
atari.area forum » Posty przez pancio.net
Zgodnie z tym rysunkiem:
wymagane są 3 kanały wyjściowe i 4 kanały wejściowe (Ring Indicator pomijam), więc mozliwe jest zbudowanie pełnego RS-a! Stosując 4 x MAX3232 mamy 2 pełnowartościowe interface :-)
Hehe... a co tam, do Mikołaja damy radę :-)
A tak na poważnie, myślałem raczej o pomysłach "sprzętowych"...
Obecnie stan projektu wygląda następująco:
1. Wersja pełna DACIA TTL
2. Wersja "upośledzona" 2 x RS232 bez kontroli przepływu.
Jako pkt 3 przewiduję wersję "mniej upośledzoną" RS 232 z kontrolą przepływu. I tu zamierzam zakończyć projekt zastanawiając się nad rewizją założeń i dostępnych rozwiązań (krąci mnie ten AVR)
@pancio: co do umiejscowienia kondensatorów, o którym pisałeś, to ja zwykle robię tak, że w przypadku zastosowania scalaków THT, elementy SMD (kondensatory, rezystory, diody itd.) umieszczam od spodu płytki. W ten sposób dobrze się to wszystko układa, a oszczędza też miejsce.
I to jest dobra rada :-)
Druga rzecz, to trochę może moje takie zboczenie, ale ja zawsze dążę do zmniejszania płytek, a w tym wypadku scalaki zmieściły by się spokojnie między tymi dwoma złączami DB9, więc płytka mogła by być sporo mniejsza. Nie lubię takich wielkich przestrzeni pozostawionych pustych.
zboczenie , niezboczenie - praktyka po prostu.
Ostatnia rzecz, to zastosowanie układów TTL, czy też tych MAX-ów w SMD też by pozwoliło na zgrabniejsze pomieszczenie wszystkiego na mniejszym obszarze.
Ooo.. tu jakby było celowe zamierzenie z mojej strony. Pomyślałem, że skoro mam do dyspozycji tyle miejsca to warto by zrobić interface, który mogą wykonać prawie wszyscy. (Sikor coś mówił o podstawce pod *138 :-) )
No ale nie bierz sobie do serca tych wszystkich moich uwag, bo nie są one konieczne do stosowania, to raczej takie moje własne reguły, które polubiłem, a tylko tak wspominam czym się kieruję w swoich projektach - może nasunie Ci to jakieś własne pomysły, bo kiedyś pytałeś o takie szczegóły projektowania.
Trudno polemizować z wiedzą bardziej doświadczonych elektroników. Nie mam aż tyle praktyki by zrobić ten układ bez błędów czy innych zaniedbań. Każda uwaga czy wytyk jest mile widziany.
Edit: aha, i jestem podobnego zdania jak toriman1, że jak już tworzyć taki interfejs, to jeden porządny, który będzie się nadawał do wszystkiego i nie będzie miał braków i ułomności. Wtedy jest szansa, że stanie się jakimś standardem i powstanie na to jakikolwiek soft. W przeciwnym razie rośnie nam góra różnych płytek, płyteczek, a i tak niewiele da się z tego skorzystać.
No to Panowie sypiemy pomysłami, ja chętnie pociągnę temat do hiper wypaśnego interface-u! :-)
@pancio.net - dałoby się włączyć jakąś sprzętową synchronizację do ramki na przykład? Wtedy można by się pokusić o jakieś wyścigi dla x atarek lub coś w tym stylu w małej sieci lokalnej.
Masz na myśli ramkę obrazu.. czy sprzętową kontrolę przepływu? Co do tego drugiego to da radę... dokładając jeszcze jednego MAX-a.
Ale...
Widzę niepodłączne linie IRQ... Oops...
Ups... już poprawione...
Do czego to można w praktyce zastosować?
W praktyce? Jako prosty RS niczym w ESP8266.. czy do komunikacji z modemem GPRS korzystając z komend AT. A może komunikacja między dwoma Atarikami? Więcej nie przychodzi mi do głowy.... Traktujmy to jako fazę projektu. Może na końcu wyjdzie coś pożytecznego :-)
I dobrze pamiętasz, tylko że MAX232 ma tylko 2 drivery linii a my potrzebujemy 7 na ACIA czyli w sumie 14. Dlatego zastosowałem MAX3232, który ma 4 drivery linii, czyli można obsłużyć gołe RxD x2 i TXD x2 lub jeden komplet RxD, TxD, CTS i RTS. Do podstawowych zastosowań to wystarczy jednak jak już wspomniał toriman1 to jest pewnego rodzaju ułomność - ja bym to nazwał "kompromisem" ale jak kto woli :-)
Póki co PCB dla 2 RS-ów, bez kontroli przepływu:
W wolnej chwili zrobię wersję z obsługą kontroli przepływu dorzucając dodatkowy driver bop miejsca jest jeszcze sporo... Zastanawiam się też nad przesunięciem kondensatorów filtrujących z pod układów na boki US - to jakby ktoś planował montować układ bez podstawek.
Edit. wrzuciłem poprawione pliki z podłączonym /IRQ
To może inaczej... czy interface, który zawiera sygnały RxT,TxD, CTS i RTS jest wystarczający? Jeśli tak to wrzucam drugi MAX3232. Co więcej, niezależnie od układu jaki wykorzystamy, czy to będzie R65C52 czy MC6851 czy nawet PC16550D to i tak trzeba zastosować konwertery napięć 0/5 na -12/12 co trochę komplikuje sprawę. Chyba że są jakieś gotowe MAX-y wielokanałowe w rozsądnej cenie.
Póki co wygląda to tak:
Płytkę kończę... powinna być na jutro...
Zatrzask jest do komunikacji z magistralą komputera. FIFO można zrobić w AVR programowo, przecież jest tam trochę ramu.
W sumie czemu nie, taki MEGA32 z zegarem 16MHz powinien wystarczyć do kontroli stanu magistrali i komunikacji z kontrolą bufora FIFO i może jeszcze z wsparciem dla komunikacji I2C lub SPI. Nie wiem tylko czy to jest wystarczające szybkie by programowo zrobić tez dekoder adresów czy zwalić to na sprzęt np na 74HCT154 a AVR będzie wtedy aktywować odpowiedni podprogram obsługi hardware-u. Spróbuje równolegle przygotować projekt rozwiązania z AVR - póki co projekt - mniej lub bardziej skłonny do działania. Jak stwierdzicie, że ma szanse działać to pokuszę się o wykonanie wersji fizycznej :-)
@Sikor, stos TCP/IP jest zaimplementowany dla AVR, kierunek jest słuszny ale jakby nie w temacie, no chyba że porzucamy dotychczasowy projekt i robimy "kombajn" do wszystkiego.
Aby zakończyć temat A2DACIA mam pytanko. Czy obsługa RS232 w wersji bez sprzętowej kontroli przepływu będzie wystarczająca? Pytam w kontekście użytego MAX3232, który ma tylko 2 odbiorniki i 2 nadajniki. Mogę zastosować 2xMAXIM3232 tylko że to wciąż nie będzie pełny RS232.
Oki doki, Panowie :-) Mamy kilka koncepcji... ta z AVR-ką tez mi się podoba. Programowałem kiedyś i popełniłem kilka projektów ale obawiam się, że wprawa już nie ta. Pytanie jakiego AVR-ka zastosować (prawie każdy ma obsługę RS232TTL jak również I2C ale nie przypominam sobie by był w którymś bufor FIFO. Z tego co sugeruje sqward rozumiem, że nasz 74LS245 ma zatrzaskiwać daną wysyłaną i odbieraną z/do seriala - wymusza to zastosowanie troszkę większego AVR-ka, który obsłuży również transmisję na magistrali. Oczywiście wszystko do zrobienia ale czy nie za duży narzut programistyczny sobie fundujemy? Pewnie jak już raz to zrobimy to będziemy w stanie dokładać do naszej AVR-ki dowolny interface i może jednak warto.. :-)
I jeszcze jedno mi się przypomniało.. warto by było przy okazji zbuforować całą magistralę. Pomysły, schematy?
Każda uwaga jest cenna :-)
Co do DIP switchy, pomysł dobry szczególnie do urządzeń końcowych. Ten, który pokazałeś ma też raster 2,54 w dwóch rzędach więc zysk żaden w stosunku do zworek. Co do podstawki dla 74LS138 - starałem się unikać nadmiaru przewlekańców, ale w tym przypadku może i by się sprawdziło. Ten system ma jeszcze tę zaletę, że możesz wykorzystać adresację ze zworek w innych rozszeżeniach. Zastanawiałem się też czy nie przenieść LS-a pod 65C52... ale teraz chodzi mi po głowie wersja CART + ECI. Przerobiłem już bibliotekę w Eagle by element złącza CART/ECI mieścił się na polu darmowej wersji. Mamy więc do dyspozycji około 6x10cm.
Co do złącz ACIA - myślałem o tym by je umieścić w jednej lini ale... po pierwsze aktualny układ upraszcza projekt płytki a po drugie - drugi ACIA będzie pewnie nie używany, więc dodałem go tylko jako feature :-)
A Ty - Sikor jak nie sprzętowiec to pewnie softwarowiec :-) pomożesz przy sofcie? Tu trzeba kolektywnie :-)
Chętnie zrobię to na CART+ECI, obawiam się tylko, że urządzenie nie będzie już takie tanie bo samo PCB powinno być grubsze (długość całkowita złącza CART+ECI = ~10cm i jest ok. np w seeed.com 10x10 kosztuje 5$ za 10 szt. + 12$ wysyłka ale z grubszym laminatem to już idzie dziesiątki $). Jeśli macie jakieś doświadczenie - chętnie podejmę się wyzwania...
Pozdrawiam.
No niby dostępny jeszcze w sprzedaży ale szczątkowo i nie jest tani... nie wiem jak z softem bo do DACIA teoretycznie jest a tu trzeba będzie samemu... No i widzę, że sterowanie do rozbudowania (jeden układ więcej). Sprawa warta przemyślenia jednak na za czas jakiś... jak dostanę układ do rączki to się zmotywuję :-)
Masz na myśli sprzętowe FIFO jak w 16550A?
Oki doki, mam 65XE jako dawcę organów to sprawdzę (wersja bez ECI) natomiast moja 130 z ECI ma "plombę" i trochę szkoda mi ją rozdziewiczać :-)
Oki doki, mam 65XE jako dawcę organów to sprawdzę (wersja bez ECI) natomiast moja 130 z ECI ma "plombę" i trochę szkoda mi ją rozdziewiczać :-)
Jam masz to sprawdzone (a pewnie masz) to podeślij mi maksymalne rozmiary jakie mogę przyjąć na XE to przeprojektuję. Zawsze też można usadzić układ na ANTIC-u :-)
Jam masz to sprawdzone (a pewnie masz) to podeślij mi maksymalne rozmiary jakie mogę przyjąć na XE to przeprojektuję. Zawsze też można usadzić układ na ANTIC-u :-)
Model 800XL bez Freddiego. Płytka "zachodzi odrobinę na PIA i POKEY-a i całkowicie zasłania logikę sterownika pamięci. Niestety - jest powierzchnio-żerna i koegzystencja np z stereo-modem jest trudna. To pierwsza wersja... przewiduję zmiany konstrukcyjne. Może w tym konkretnym wypadku warto by to zaprojektować jako osobny moduł a nie jako kanapkę? A może czas pomyśleć o CART+ECI/PBI...
Edit1.
Sprawdziłem rzeczywisty wymiar w 800-tce i jest bez tragedii:
Oczywiście kanapki z innym rozszerzeniem raczej się nie zrobi ze względu na sumę wysokości ale jeśli miałby to być jedyny interface na CPU to będzie ok.
Witam,
Piątunio! I udało się wygospodarować odrobinę czasu... efektem czego jest prototyp układu 2 seriali podłączanych bezpośrednio do magistrali 6502C. Układ jest właściwie prymitywny, wątpliwości miałem tylko przy wyborze taktowania. Zdecydowałem się na rozwiązanie z kwarcem, gdyż w Atari nie ma odpowiedniego zegara czy podzielnika częstotliwości by wstrzelić się w standardowe prędkości transmisji ( jeśli się mylę - proszę o sprostowanie) Prototypowy układ przetestowałem tylko pobieżnie, zapisując i odczytując pierwsze rejestry 65C52, nie mam pewności czy układ pracuje prawidłowo... ale jest podstawa do dalszych eksperymentów. Jeśli macie ochotę i odrobinę czasu - proszę zerknijcie w schemat i PCB. Może uda mi się uniknąć błędów poprzednich projektów.
Pozdrawiam,
pancio
Doszły do mnie układy 65C52 Rockwell-a. W chwilach wolnego czasu zaprojektuję interface z tym układem w dziale Fabryka 8-bit.
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/1szt-IC- … EXAS/13415
te tez mogą być:
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/1szt-IC- … SUNG/12293
i kilka innych
możesz znaleźć tez w pakietach po 10 - będzie jeszcze taniej
Hej,
Z opisu zasady działania nie wynika czym jest sygnał ST (START?). Nie załączyłeś schematu magnetofonu i zdjęcia PCB od strony elementów więc trudno się domyślić. Szacunek, że dobierałeś punkt pracy tranzystora. Ja to pewnie użyłbym jakiegoś transoptora + 2 rezystory :-) Ale projekcik piękny!
Pozdrawiam i więcej takich projekcików proszę!
Rewelacyjny materiał. Świetna dokumentacja. Naprawdę profeska.
atari.area forum » Posty przez pancio.net
Wygenerowano w 0.057 sekund, wykonano 19 zapytań