Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Outline 2025 - invitro na Atari ST Paradox i Havoc/Lineout wydali invitro na Outline 2025 dla Atari STf z 1 MB RAM.
Nowe postacie w Street Fighter 2 Vega dodaje kolejne postacie do portu SF2 na Atari 8-bit. Zobacz nowy film z rozgrywką.
ATasm v1.30 ATasm v1.30 to assembler dla procesora 6502 działający z poziomu wiersza poleceń, zgodny z oryginalnym Mac/65 od OSS.
ugBASIC v1.17.2 Wszechstronny język programowania BASIC oraz cross-kompilator pozwalający na tworzenie programów na różne platformy 8-bitowe
Zapraszamy do artykułów na atari.area! Szukasz różnorodnych materiałów na temat Atari? Koniecznie odwiedź dział artykułów.
Opcje wyszukiwania (Strona 64 z 120)
Dziękuję Panowie. Skontaktowałem się z Autorem i otrzymałem interesujące mnie informacje.
Mam wersję "Delta Composer v1.6 by Konop of SHADOWS!".
1. Czy ktoś ma do tego instrukcję i byłby łaskaw się podzielić?
2. Czy jest do tego formatu player?
3. Czy są inne wersje tego programu?
Ciekawe. Dzięki wielkie. Nie wiedziałem, że taki efekt występuje. Z "zębem" też nie mam problemu, chyba że po zdrowej bani :)
Sikor napisał/a:To jak z czytaniem nazw kolorów napisanych w innym kolorze niż one same.
Dziwne - zazwyczaj czytam nazwy kolorów w czarnym druku i nie widzę w tym nic dziwnego.
Możesz napisać coś więcej na ten temat?
Bober napisał/a:Z błędów w oryginalnym wygaszaczu - zauważyłem tylko, że przestaje działać robak (i pojawia się tradycyjna zmiana kolorów) po wpisaniu 'TD ON' (potem TD OFF już nie ma znaczenia).
mono napisał/a:Będzie chyba potrzebna poprawka TD, gdyż zamiast przedłużać/podmieniać i przywracać wektor VBLKD zwyczajnie go zapomina. Stąd część plemnika działająca na VBLKI (odliczanie 3 minut) pracuje poprawnie, a malowanie obrazu działające na VBLKD już nie.
Poprawka TD jest już w CVS. Przy okazji poprawiłem kilka bugów zw z zawieszaniem się TD przy podwójnym TD ON, wypisywaniem komunikatu o instalacji, itp. Nie ma też znaczenia kolejność instalacji TSR-ów, bo TD teraz nie przełącza wektorów przerwań z każdym TD ON/OFF a bazuje na fladze. Incjalizacja wektorów odbywa się tylko raz - podczas instalacji lub po RESET. Będzie dostępne w SDX przy najbliższym planowanym release.
Świetna sprawa. No to mamy już Rapidusa (65816@20MHz) z: VBXE (14MHz), Tomek8 (PIC24@40MHz) i Weroniką (6502@16MHz) na pokładzie i wszystko pracuje niezależnie :). Normalnie automat do gier :) Trzeba będzie uruchomić produkcję joysticków...
Cieszę się, że projekt idzie ku szczęśliwemu finałowi i może uda mi się też dorzucić do niego swoje 3 grosze.
@syscall: Musisz niestety podać nieco szczegółów. Kinematografia światowa pęka w szwach od takich produkcji.
Racja - pomyłka. Chodzi oczywiście o standardowe spektrumowe obrazki o rozmiarze 6912 bajtów. Dzięki.
Bo Ty epi chodziłeś do szkoły specjalnej :P.
Może inaczej.
AtariDOS skonstruowany jest tak, że wpis w katalogu zawiera wyłącznie rozmiar pliku (liczony w sektorach) oraz numer pierwszego sektora pliku. Każdy z sektorów pliku zawiera 125 lub 253 (zależnie od gęstości SD, DD) bajty danych i zawsze 3 bajty wskazujące nr kolejnego sektora pliku i ilość danych, które zostały wykorzystane w bieżącym sektorze. Chcąc poruszać się po takim pliku musisz odczytać wpis w katalogu (masz nr pierwszego sektora) i czytać po kolei sektory pliku (żeby się dowiedzieć jaki jest następny) - czyli stworzyć mapę pliku. Dopiero wtedy wiesz do którego sektora skoczyć kiedy potrzebujesz ustawić wskaźnik pliku w konkretnym miejscu. To samo kiedy chciałbyś się dowiedzieć ile bajtów zawiera plik - wpis w katalogu podaje tylko ilość zajmowanych sektorów na dysku więc musisz polecieć po wszystkich sektorach pliku i sumować ilości bajtów wykorzystanych w sektorze).
SpartaDOS skonstruowany jest tak, że wpis w katalogu zawiera ilość danych w pliku w bajtach i numer pierwszego sektora mapy pliku. Mapa pliku z kolei zawiera numery kolejnych sektorów w pliku. W sektorach pliku zapisywane są tylko dane (128/256 lub 512 bajtów zależnie od gęstości). Ustawienie wskaźnika w pliku polega więc na pobraniu wpisu w katalogu (więc masz pierwszy sektor mapy pliku), przeliczenia w którym sektorze mapy pliku znajduje się numer sektora pliku, który nas interesuje, odczytaniu n sektorów mapy pliku i pobrania numeru sektora pliku. Mapa pliku jest listą dwukierunkową więc możesz się po niej poruszać dowolnie (w AtariDOS linki w sektorach pliku prowadzą tylko do następnego sektora pliku - lista jednokierunkowa więc musisz złożyć sobie indeks w pamięci sam). Dzielenie przez 128/256/512 zdaje się jest też nieco szybsze niż dzielenie przez 125/253.
Jak łatwo sobie wyobrazić, dla gęstości DD w jednym sektorze mapy pliku będziesz miał informacje o (256-2-2)/2=126 sektorach pliku czyli bez doczytywania dodatkowych sektorów dysku dostaniesz się bez problemu do 32256 (7E00 hex) bajtów pliku. Jeśli plik jest dłuższy, to przeczytany zostanie kolejny sektor mapy pliku. Jeśli chcesz cofnąć się wstecz, przeczytany zostanie poprzedni sektor mapy pliku, itd.
Sparta buforuje dane celem oszczędzenia użytkownikowi zbędnych odczytów tak więc NOTE/POINT będą śmigać bardzo szybko.
Warto sobie wyobrazić co będzie się działo z AtariDOS-em i kolegami kiedy bez samodzielnego zrobienia indeksu (gdzie go trzymać: w pamięci? - szkoda miejsca; na dysku? - redundancja a przecież mamy tylko 180KB na DD, no 360 na DSDD) - czeka nas każdorazowy odczyt od początku pliku aż do miejsca w którym chcesz się ustawić. Sparta ma po prostu indeks pliku wbudowany w filesystem i nie będzie żądać od użytkownika żeby go samodzielnie robił. Wygodniej? :)
Edit: poprawka
W Sparcie (zarówno 3.2, jak i X) NOTE/POINT ustawia się dokładnie nad określonym bajtem w pliku - w DOS2.x trzeba dokonywać dodatkowych zabiegów (indeksowanie).
@xxl:
Instrukcje NOTE/POINT w AtariDOS wyglądają trochę jak projektowane na kolanie i nie do końca są przemyślane:
1. Żeby użyć NOTE/POINT musisz mieć otwarty plik.
2. Musisz wiedzieć ile bajtów zawiera sektor dysku a nie masz do tego żadnej funkcji w D:.
3. Numer sektora to numer sektora nie w pliku, ale NA DYSKU.
4. Jeśli wskazany sektor NA DYSKU nie należy do otwartego pliku dostajesz błąd 164: INTERNAL FILE # MISMATCH.
5. Zapisując dane do linku w sektorze możesz uszkodzić strukturę pliku.
TELL/SEEK:
1. Operują zawsze na PLIKU co jest logiczne, bo w końcu przed użyciem NOTE/POINT w BASIC-u musisz otworzyć plik.
2. Nie musisz znać szczegółowych danych nośnika bo jest ci do do niczego nie potrzebne (i nie powinno być).
3. Nie masz możliwości uszkodzenia struktury pliku, bo nie piszesz do sektorze, ale po pliku - DOS sam załatwia za ciebie ustawianie wskaźnika w pliku.
Takie to różnice.
Wygląda na to, że żeby poprawnie obsługiwać NOTE/POINT i pisać w jakieś miejsce w pliku w AtariDOS należy:
1. Otworzyć plik.
2. Czytać i ignorować bloki danych aż do osiągnięcia miejsc, które Cię w pliku interesują.
3. Znajdując się w każdym punkcie, którym jesteś zainteresowany wykonać NOTE i zachować wskazania eby móc się potem ustawić poprawnie w pliku za pomocą funkcji POINT.
Więc musisz przed wykonaniem czegokolwiek przelecieć część/cały plik celem uzyskania wskaźników. W przypadku TELL/SEEK nie trzeba tego robić; co więcej - jeśli znajdziesz się poza plikiem DOS sam go rozszerzy (Sparta - nie wiem jak to jest w MyDOS-ie).
Hahah. Draco może zgarnąć wszystkie nagrody w konkursach Sikora :) Szykuj Sikor kasiorę! (100zł jeśli dobrze widzę) i Megę STE :)
Edytor logosów w GR.0 również doczekał się swojej przeglądarki.
Wymagania:
- SDX,
- ANTIC+GTIA.
Program w obecności sterowników VBXEFXS lub S_VBXE potrafi wyłączyć ekran VBXE na czas wyświetlania obrazka.
Pod linkiem dostępne archiwa .zip, .arc, .atr, .atr.bz2.
Popełniłem kiedyś program graficzny do malowania w hiresie. Formatem wyjściowym jest .GHG i do tego właśnie prezentuję przeglądarkę.
Wymagania:
- SDX,
- ANTIC + GTIA.
Program współpracuje z VBXE w takim sensie, że blokuje jego ekran kiedy pokazuje obrazek, ale robi to przy użyciu cienii (VBXEFXS lub S_VBXE).
Smacznego.
Pod linkiem dostępne są archiwa .zip, .arc, .atr, .atr.bz2.
Gdyby ktoś chciał obejrzeć sobie obrazki z ZX Spectrum na VBXE, to jest do tego przeglądarka.
Featury:
- obsługa standardowych obrazków .SCR (o rozmiarze 6912 bajtów),
- obsługa obrazków zgranych do .TAP za pomocą SAVE "file" SCREEN$,
- /T [min:]sec[.dec] pokazuje obrazek przez żądany czas.
Wymaga VBXE, SDX 4.47 i VBXEFXS lub S_VBXE.
Smacznego.
Bugi i żądania standardowo do mnie proszę.
Pod linkiem standardowo dostępne .zip, .arc, .atr, .atr.bz2.
Wersja 0.5 dostosowana do poprawnej obsługi cienii VBXE.
Poprawki:
- bugfix dla rdzeni RAMBO,
- obsługa nagłówków Windows 2.x, 3.x, 3.x NT, 4.x 95.
Ok. Jutro zaktualizuję wszystkie zależne projekty i będzie info w odpowiednich wątkach.
Dokładnie tak jest jak mówisz. W SDX ponadto możesz ustawić wskaźnik poza obecnym rozmiarem pliku - wtedy rozmiar pliku zostanie rozszerzony a wartości od końca pliku do miejsca wypełnione zerami. Nie spowoduje to rezerwacji sektorów ani żadnych zapisów na dysku (prócz wpisu w katalogu), dopiero kiedy zechcesz zapisać w takiej "dziurze" jakieś dane zaalokowany zostanie sektor i przypisany do pliku w odpowiednim miejscu.
Ale to dygresja.
Generalnie różnica między AtariDOS a Sparta polega na tym, że NOTE/POINT w AtariDOS działają na dysku, a w Sparcie działają na pliku. Tak więc NOTE w Sparcie zwróci 3-bajtowy numer bajtu w pliku i analogicznie POINT ustawi wskaźnik odczytu/zapisu danych w pliku (stąd nazwy funkcji - TELL/SEEK bo bliżej im do tych Unix-owych niż AtariDOS-owych).
Prawda to jest. Programy są do ściągnięcia z mojej strony (albo z odpowiednich wątków - pliki bez wersji są zawsze ostatnimi releasami).
Hahahaha. Niemożliwe! :)
Cieszę się :)
Działa. Używałem do pakowania niektórych swoich starych rzeczy i miałem archiwum na dyskietce :) Cały internet!
Może LZW packer by Mathnoid opisywany w TA 8/93: http://tajemnice.atari8.info/8_93/8_93_lzw.html
Amplitudy ale też i częstotliwości. (Przepraszam - edytowałem poprzedni post)
Znalezione posty [ 1,576 do 1,600 z 2,995 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.097 sekund, wykonano 20 zapytań