1,576

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W obrębie dwóch os-ów będzie się przełączać poprawnie, tylko nie wejdziesz w menu wyboru ręcznego.
Attiny można programować w układzie bez wyciągania, tylko trzeba mieć kabelki z chwytakami pomiarowymi.

1,577

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma nic znaczenia, tam przy resecie jest wg schematu rezystor 56k i kondensator 10uF. Klawisz Reset zwiera kondensator do masy gwałtownie go rozładowując. Następnie po puszczeniu klawisza kondensator ładuje się przez ten rezystor i chodzi o czas jak długo to trwa zanim odczyta się to miejsce jako stan wysoki. Ja bym to pomierzył oscyloskopem i sprawdził prostym programikiem na Attiny kiedy on interpretuje już ten stan jako wysoki. Natomiast jeśli masz chęć się pobawić w testy, to mogę w ciemno przygotować na szybko kilka wsadów z różnym czasem i wtedy metodą prób i błędów dobierze się ten czas, da się na zapas trochę więcej i już. Ale nie chcę angażować czasu i nakładu pracy, więc spokojnie, mogę to zrobić sam, tylko płytę moją muszę naprawić najpierw.

1,578

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak tzok, ale tu nie o to chodzi. Chodzi o to, że w XE punkt w którym jest klawisz reset, po puszczeniu klawisza wraca szybko do stanu wysokiego, a w XL jest tam kondensator, który trzyma stan niski jeszcze chyba z pół sekundy. Attiny za krótko czeka z odczytem i od razu interpretuje to jako kolejne wciśnięcie reset, co zatwierdza wybrany system, więc efekt jest taki, że przełączają się tylko naprzemiennie pierwsze dwa bez możliwości wybrania pozostałych. Muszę to poprawić we wsadzie do Attiny, ale aktualnie mam niesprawną płytę 800XL, więc nie mam jak przetestować. Potrzebował bym zmierzyć jak długo trzyma się stan interpretowany jako niski po puszczeniu klawisza reset na styku tego klawisza. Gdybym to wiedział, to mógłbym wsad poprawić w ciemno, bo problem na 99% dotyczy tylko implementacji tego czasu.

1,579

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pomysł wydał mi się dziwny, dlatego zażartowałem. Tylko tyle. Z resztą jest dziwny. To trochę tak jak by zapytać, czy przy użyciu kredek dla dzieci można pomalować elewację bloku mieszkalnego. Oczywiście można:-)
Ultrafioletu owszem używa się do dezynfekcji np. w placówkach medycznych, ale są to lampy o większej mocy i dezynfekują w ten sposób całe pomieszczenia, przy czym włącza się je na dość długi czas, a w przypadku koronawirusa, to z tego co czytałem powierzchnię na której mogą one występować trzeba by było naświetlać przez minimum 8h. Banknot ma dwie strony, więc w kasowarce (pod warunkiem że masz na tyle dużą, że cały banknot rozłożony się w niej zmieści) to masz 2x8h, bo banknot jak wiesz ma dwie strony:-) Mnożenie przez ilość banknotów pozostawiam już dla chętnych na czas kwarantanny, w której nie mają za bardzo co robić:-)
Aha, w dezynfekcji i w kasowarkach eprom występuje promieniowanie UV-C jeżeli dobrze pamiętam (do sprawdzenia), więc teoretycznie chyba jest to ten sam rodzaj promieniowania, tak że może i to pod tym względem zadziałać, pomijając skalę.

1,580

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jak kasowarka do EPROM-ów jest duża, to spróbuj również sam do niej wejść, tylko zamknij na wszelki wypadek oczy:-)
Co do czasu, to włączaj na tak długo jak wytrzymasz. Zawsze to pewniej:-)

1,581

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A ja tą łapę i resztę otoczenia:-)

1,582

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tzn., żeby było jasne, ja to sobie w sumie na początek skorzystałem z otwartego projektu carta 4Mbit read-only zgodnego z "połową" Maxflash 8Mbit, a cel był taki, że wziąłem na warsztat coś gotowego, co szybko byłem w stanie przerysować, żeby zrobić test wymiarów płytek pod obudowy Sikora. Natomiast ponieważ projekt ten był zrealizowany na bazie układu xilinx, a tak się składa, że ostatnio bawię się xilinxami, to mając już ten prototyp pobawiłem się tym trochę bardziej i zrobiłem w wersji prototypowej egzemplarz rozszerzony, który ma już pełne 8Mbit i potrafi robić również zapis, a więc jest to w sumie kartridż zgodny całkowicie z Maxflash 8Mbit. Chwilowo temat stanął na tym, że mam prototyp, ale pewnie zrobię pod to jakieś płytki, możliwe też, że udostępnię źródła, więc jak by co, to można by gdybyś nie miał nic przeciwko i gdyby nie rodziło to jakichś konfliktów interesów, to polecić takie rozwiązania dla tych, którzy chcą sobie samemu takie kartridże budować i wykorzystać na nich xbios. Jak by co, to jestem otwarty na jakieś udostępnienie, pomoc itp., jeśli chodzi o stronę sprzętową tego mojego rozwiązania gdybyś potrzebował takie carty, chociaż wiem, że robicie już tam coś równolegle z Kubą Husakiem, to nie chcę przeszkadzać - ot taki przypadek się wydarzył, że akurat mi się niechcący zbudował taki kartridż:-)

1,583

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czy to pracuje ze standardem bankowania Maxflash 8Mbit i jest to docelowy target dla tych mechanizmów xbios? Pytam, bo jeśli tak, to jest opensource wersja Maxflash 8Mbit, okrojone co prawda do 4Mbit i w dodatku read-only, ale w wielu zastosowaniach wystarczy, a udostępniałem pod ten projekt również wzory płytek do obudów Sikora. Natomiast nawiasem mówiąc opracowałem już wersję prototypową takiego samego kartridża 8Mbit z zapisem również, możliwe, że całkiem przypadkiem pracujemy nad bliźniaczym projektem kartridża...

1,584

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lista obudów drugi gatunek po 6zł:

1. Mq - 5szt (szare), 5szt (dymione)
2.

Znaczy, mi się tak wydaje, że tak jest, natomiast raczej zapytałem tutaj, bo szukam jakiegoś potwierdzenia, czy może nadziei na to, że kiedyś jeszcze będzie można zamówić PCB. Mam jakieś tam rozgrzebane projekty i chętnie bym zamówił PCB, ale obawiam się tego robić, bo boję się, że utopię kasę u Chińczyków, a nic mi nie przyjdzie...

Do mnie przyszły cztery paczki właśnie w tym "oknie" i to były paczki zamawiane jeszcze w styczniu.

Obecnie mam tylko jedną paczkę zamówioną na aliexpress pod koniec lutego, wysłana została 6 marca i od tego czasu leżała ze statusem "przekazana do linii lotniczych". Wysyłka była z Chin, z Shenzhen. Teraz 29 marca na śledzeniu widzę, że poleciała do Hongkongu i leży tam. Mam wrażenie, że może przekazują jakąś drogą okrężną te paczki, żeby poszły dalej w stronę krajów przeznaczenia, może przekierują na drogę morską albo coś. Oni też na pewno kombinują co tu z tym zrobić, bo ile mogą sobie te magazyny pozawalać...

Tylko, że ja mam tylko tą jedną paczkę w drodze, więc to nie daje jakichś konkretnych i pewnych wniosków na temat, dlatego pytam tutaj czy ktoś coś wie może.

Serio? A kiedy ostatnio przyszła Ci jakaś paczka z Chin? Bo z tego co ja zauważyłem, to było tylko "okno" w czasie pomiędzy tym jak Chińczycy otworzyli z powrotem swoje fabryki, a tym jak u nas zamknięto przychodzące linie lotnicze...

1,587

(13 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To rób grafikę symboliczną tylko, ale z dobrym scenariuszem i gameplayem. Jak będziesz miał kawałek gry gotowej i będzie zachęcająca, to może skusi się jakiś grafik ze stałych ekip robiących grafiki na kompoty i do różnych współczesnych gier. A tak sobie myślę, że w TBXL powinno się spokojnie dać radę zrobić taki point&click. Wyobrażam sobie np. to co zrobiłem w The Last Disk+ (w sensie nakładu pracy i skomplikowania kodu/logiki) i w zasadzie wystarczyło by do tego dołożyć jakąś strzałkę jako kursor z PMG i spokojnie by to uciągnęło się wszystko. Można z góry założyć, że gra będzie duża objętościowo w sensie nie pchać na siłę wszystkiego w RAM, tylko doczytywać z atr-a. Zmierzam do tego, że wydajnościowo i możliwościowo powinno się spokojnie dać zrobić w TBXL grę na poziomie produkcji Pantoły. Oczywiście faktycznie grafika jest potrzebna dobra, tu nie przeczę. Natomiast ja o tym wszystkim wspomniałem dlatego tylko, że myślę sobie, że taka gra to by mógł być na prawdę jakiś nowy hicior, a skoro chcesz się bawić w TBXL i jednocześnie iść dalej i rozwojowo w stosunku do tego co robiłeś wcześniej, to jest jeden z kierunków możliwych jaki podsuwam:-)

1,588

(13 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pełna zgoda z QTZ, żeby robić to na co ma się ochotę w danej chwili. Ja tak samo robię z elektroniką, niektóre projekty porzuciłem, niektóre sobie dłubię, czasem rzucam wszystko i robię coś zupełnie innego - to są takie prawa tego, że robimy to wszystko jako hobby, a nie jako robotę z szefem czy klientem nad głową.

Z rzeczy, które pokazałeś Tajemniczy zamek wydaje mi się być kuszący, ale to za sprawą fajnej grafiki tytułowej, natomiast wszystko zależy czy gra będzie wystarczająco ciekawa i w całości wciągnie. Generalnie muszę jednak dodać, że moja ocena może być kompletnie bezpodstawna, ponieważ nieszczególnie przepadam za grami paragrafowymi i tekstowymi, a wiem, że Sikor w takich typach się raczej obraca.

Jeśli chodzi o opcję "olej to i pomyśl nad czymś innym", to myślę, że od gier paragrafowych i tekstowych mogło by być krokiem w przód robienie gier bardziej rozwiniętych przygodowych typu point and click. Tak sobie myślę, że pakując w point and click scenariusz tego typu jakiego robisz w grach paragrafowych, z taką grafiką jaką operujesz, być może był byś w stanie w Twoim ulubionym Turbo Basicu XL zbudować grę w typie hitów Rolanda Pantoły. To taki luźny mój pomysł, bo bardzo lubię takie gry i chętnie bym coś takiego zobaczył na świeżo na Atari, a jednocześnie może było by to fajne wyzwanie dla Ciebie skoro masz ochotę coś sobie popisać.

1,589

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Trudno powiedzieć czego to klon, bardzo możliwe, że SatanDiska, bo są dostępne źródła, więc łatwo przepisać na inny mikrokontroler (oryginalnie chyba był na jakiejś Atmedze jeśli dobrze pamiętam?). Natomiast to urządzenie jest zbudowane na Blue Pill. Blue Pill to płytka prototypowa z mikrokontrolerem STM32 takim samym jaki siedzi np. w Goteku. Potęga tego sprzętu siedzi w tym, że taktowany jest 72MHz, ma o wiele większe możliwości i prędkość działania niż większośc wysokich (i drogich) modeli Atmega, a przy tym ta płytka prototypowa kosztuje jakieś 2-3 dolary, więc można za grosze budować dość mocne konstrukcje. WIem o tym, bo się trochę pobawiłem tym kilka miesięcy temu i stwierdziłem, że jak jest coś takiego, to już dziś wszystkie Atmegi, Arduina i inne takie można spokojnie wywalić do kosza. Przy tym wszystkim STM zrobił mega fajne środowisko do programowania z wieloma bibliotekami, przykładami itp. W necie jest mnóstwo przykładów projektów różnych rzeczy na to. Ogólnie polecam Blue Pill. Natomiast sam niewiele na tym zrobiłem poza zabawami i testami, bo jakoś czas wypełniły mi inne projekty, więc Blue Pill sobie leży na razie i czeka aż będzie przydatny w jakimś przyszłym projekcie.

1,590

(13 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tylko nie napisz za chwilę z rozgoryczeniem, że nikt się nie odezwał. Zajrzę w te załączniki dziś lub jutro i wtedy na pewno zagłosuję:-)

1,591

(12 odpowiedzi, napisanych Różne)

Kurde, w ubiegłym roku wziąłem udział, a w tym jakoś przeoczyłem w ogóle tego posta. Nie wiem jak to możliwe, bo na forum siedzę codziennie, a ten wątek widzę dopiero teraz. Czy możliwe jest, że z jakiegoś tajemniczego powodu nie był widoczny dla wszystkich, albo pojawił się z opóźnieniem?
W każdym razie żałuję, że nie zrobiłem nic w tym roku, Sikor nie przerywaj tradycji, za rok się może uda, proponuję ogłaszać tydzień wcześniej i później podbijać codziennie aż do momentu startu, to ludzie nie przeoczą.

1,592

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To po co mu (temu demu) te 128k?

1,593

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trzeba by sprawdzić to Twoje rozszerzenie na innej płycie czy działa poprawnie, żeby na początek chociaż wykluczyć czy to jest wina rozszerzenia czy płyty. Jak nie wymyślisz nic innego, to jeśli chcesz, to możesz podesłać mi to, wtedy bym mógł przetestować Ci samo rozszerzenie w mojej płycie jeśli nie masz innej.

A kabelek jedyny potrzebny do "SIMMexp bez kabli" przylutowałeś? Poza tym jednym nie ma tam więcej filozofii. Może wrzuć dokładne zdjęcia rozszerzenia i płyty, może coś wypatrzymy?

1,594

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki! Przetestuję w najbliższym czasie;-)

Do sprzedania kartridż z grą Jim Slide XL.

Jest to pełna wersja gry.

Kartridż powstał w ramach eksperymentów nad rozszerzeniem tego projektu z 4Mbit do 8 Mbit:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 97#p260897

Zmodyfikowałem wsad xilinxa tak, że obsługuje on drugą kość pamięci. W kartridżu są przylutowane dwie kości "na barana", oraz dolutowane trzy kabelki widoczne na zdjęciu, które załatwiają sterowanie podwójną ilością banków pamięci.

Kartridż jest "read-only", bez możliwości przeprogramowania wsadu bez wylutowywania kości, które wlutowane są na stałe.

Oryginalna gra Jim Slide XL daje możliwość zapisu na oryginalnym kartridżu Maxflash, której to możliwości tutaj nie mamy. Jednak zapis ten użyty został tylko do oznaczania które poziomy gry zostały pokonane w opcji gry, w której wybieramy sobie dowolny poziom do przejścia. Tak więc pomimo braku zapisu gra jest całkowicie pełna i kompletna.

Sama gra Jim Slide XL różni się od wersji "nie XL" tym, że mamy tu dodatkową historyjkę z grafikami, przerywniki graficzne pomiędzy poziomami, dźwięki sampli głosów i innych dźwięków.

Polecam, gra jest super.

Cena kartridża 100zł plus wysyłka 12zł tylko i wyłącznie paczkomatem.
W cenie kartridż z grą w nowiutkiej obudowie Sikora.

Do sprzedania kartridż z tego projektu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 97#p260897

Jest to kartridż uniwersalny o pojemności 4 megabity (512 kilobajtów).
Kartridż jest zgodny z bankowaniem maxflash, a więc wsad dla tego kartridża można przygotować dowolny za pomocą darmowego oprogramowania Maxflash Cartridge Studio na pececie.
Oryginalny Maxflash ma pojemność 8Mbitów, natomiast ten ma połowę z tego, więc trzeba przygotowując wsad zrobić to tak, żeby program pokazał, że mieści się w 4Mbity.

Niniejszy kartridż jest "read-only" co oznacza, że zawartość kości pamięci trzeba programować w zewnętrznym programatorze. Kość jest w podstawce, więc bez problemu można ją wyciągać i wkładać, przeprogramowywać wielokrotnie.
Kość pamięci jaką daję w komplecie jest porządna SST39SF040.
Na zdjęciach widać przykładowy wsad, który zaprogramowałem dla przetestowania kartridża. Szczęśliwemu nabywcy mogę zaprogramować dowolny wsad, który ów nabywca sobie przygotuje, sprawdzi w emulatorze i podeśle mi, tak że dostanie kartridż z zawartością jaką sobie chce mieć.

Cena kartridża: 80zł plus wysyłka wyłącznie paczkomatem 12zł.
W cenie płytka kartridża z zaprogramowaną pamięcią i w nowej obudowie od Sikora.
Na życzenie mogę przeprogramować kość, a jeśli nie ma potrzeby, to zostawię wsad widoczny na zdjęciu.

1,597

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tego typu objawy występują u mnie na niektórych płytach głównych. Zdarza się np. najczęściej na płytach z rozszerzonym RAM. Może pomóc np. podmiana 74LS08 na 74F08. Jak testowałem YAMari kiedyś, to miałem chwilowo dwa egzemplarze tego kartridża. Oba były identyczne, wykonane z tych samych komponentów i na jednej płycie głównej Atari miałem takie błędy na jednym z tych kartridży, a na drugim nie. Jednocześnie oba kartridże na dwóch innych płytach Atari działały bez problemu. Niestety są to problemy związane z syfem na magistralach (zakłócenia, dzwonienia, delikatne różnice w timingach sygnałów itd, itp).

1,598

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dlatego napisałem, że ciężki temat...

1,599

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dołożyłem na atariage plik zip, w którym są pliki projektu dla xilinxa oraz jedec gotowy do zaprogramowania xilinxa dla wersji 4Mbit.

1,600

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak to ficzer rozszerzenia? Ale że tego mojego "bez kabli"? No raczej na pewno nie, bo testowałem to rozszerzenie w kilku kompach, a obecnie mam w trzech i we wszystkich działa wszystko bez problemu.