1,601

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Walka z Atari czasami polega na szukaniu "duchów". Masz problem z czasami w układzie. Mogą to być niewłaściwie prowadzone ścieżki, niepożądane opóźnienia, i wiele innych. Trudno powiedzieć co jest nie tak. Ja osobiście zwalczyłem kwestie czasowe w moim projekcie 0,5MB/1MB na pamięciach statycznych.

Proponuję abyś doświadczalnie dołączył do masy przez kondensator 100pF najpierw linię /MEM_CE pamięci s-RAM, potem linię /WRT, a na koniec obie dwoma osobnymi kondensatorami 100pF-150pF do masy. Oczywiście za każdym razem testuj ile się da.

Zapytaj Asala - może on ma jakieś swoje doświadczenia z uruchamianiem tego rozszerzenia?

1,602

(29 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

VL1772 nie daje czasami rady z pracą w HD. WD1772-02 pracuje. Ale myślę że to zależy od konkretnego egzemplarza. Dla xf to nie ma najmniejszego znaczenia.

1,603

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@dely - spoko - lopez przetrenuje i zobaczymy. x_angel wskazał przyczynę. Jeśli kontroler adaptera będzie obsługiwał MWDMA 8bit - to byłoby naprawdę świetnie. To ten 1%...

P.S. Prawdopodobnie ten adapter działa w trybie PIO albo UltraDMA. Jeśli tak, to na 100% działać nie będzie. Osobiście zastanawiam się nad zaprojektowaniem od nowa logiki w taki sposób, aby było możliwe korzystanie z 16bit - wtedy działałaby spora ilość kart CF. Da się to zrobić (tak myślę), ale potrzebuję czasu na przemyślenie tej kwestii. Pisałem o tym z P.Putnikiem i sam stwierdził, że to może się udać.

pozdrawiam

1,604

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dzięki za te pliki!

No to jak u Ciebie już próbuje startować, a był biały ekran, to ewidentnie gdzieś jest zły styk, przerwa, pęknięta ścieżka , uszkodzona przelotka, itp :) ILLEGAL sugeruje problem raczej z danymi niż adresami. To również może być uszkodzony układ scalony. Miłego i owocnego szukania...

1,606

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Uuuuuuu - współczuję :(

Pamiętaj, że masz tam sporo dupereli typu transoptor, tranzystory, uff. Sporo pracy przed Tobą. jak pisze _tzok_ najlepiej zacząć od RAM i układów VLSI z procesorem na czele, i sprawdzać je w działającym ST podmieniając wyłącznie po jednej sztuce. A jeśli się faktycznie zdarzyło zwarcie z padem mało ważnego elementu to miałbyś poważny bonus. No i faktycznie jest to poważna wiedza doświadczalna, choć podejrzewam, że i tak za każdym razem po takiej pomyłce padałoby coś innego.


3mam Twoją stronę w tej walce!

1,607

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Szkody bardzo poważne. Trudno powiedzieć co przeżyje co nie. Z grubsza _tzok_ to opisał.

1,608

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Stawiam na to, że nie zadziała.

1,609

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Można by spróbować na karcie 512MB z tymi różnymi wariantami konfiguracji partycji. Najwyżej będą ucinane. Tak czy siak - super by było.

1,610

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@x_angel poprośmy _tzoka_ aby stworzył jeszcze kilka obrazów dla różnych kart:

16MB - dwie partycje po 8MB
32MB - dwie partycje po 16MB
128MB - dwie partycje po 64MB
256MB - dwie partycje po 128MB
512MB - jedna partycja 256MM i dwie po 128MB

_tzok_ miałbyś czas i chęci zrobić jeszcze kilka obrazów kart do testów? Niekoniecznie takich jak zaproponowałem. Mogą oczywiście być takie jakie uznasz za najlepsze. Może się okazać, że jeszcze są inne karty działające w tym interfejsie.

Z góry dzięki

1,611

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pewnie ma znaczenie długość kabelka chociaż z pewnością trochę mniejsze. Tu ma znaczenie buforowanie, bądź nie szyny DMA. Mój projekt jest podłączany bezpośrednio do gniazda DMA w Atari, więc linie są maksymalnie krótkie i jakichś problemów nawet na starym STFm nie widziałem. Szeregowe rezystory w liniach nie powinny przeszkadzać.

Ja miałem białe ekrany kiedyś w 520ST, gdy bodajże na GLUE albo MMU (już nie pamiętam który) miałem problem ze stykami w podstawce PLCC. Może GLUE albo MMU po prostu "padł"?

P.S. sypam popiół na głowę - nie patrzyłem na zdjęcia. Założyłem, że ma ST z podstawkami bo tak jak napisałem wyżej...

1,613

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@_tzok_ dokładnie - jeśli nie ma konkretnych cech Sandiska to będzie prawdopodobnie lipa. W dokumantacji różnych kart widziałem tez takie kwiatki jak obsługa MWDMA od Mode 2 w górę, a interfejs da radę jedynie w Mode 0. Transcend i coś tam jeszcze...Kingston pokazał mi 0 partycji a mam jeszcze inne, których już nie sprawdzałem. Oczywiście w czytniku ta karta normalnie działa.

Gdy już będę rozsyłał interfejsy - możliwe, że da się zrobic grupowy test tego co ktoś u siebie ma. Może jeszcze jakieś inne karty mają 8bit MWDMA oprócz Sandiska?

1,614

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Mq pozwolę się nie zgodzić :) Moje wszystkie karty działają, a mam ich więcej niż te 4 na zdjęciach. próbowałem z kartami innych producentów z nadzieją na ich zadziałanie, ale efekt jest taki, że wyświetla 0 Partitions i tyle. Bardzo możliwe jednak, że niedziałające karty _tzoka_ i x_angela jednak nie są oryginałami albo są po prostu uszkodzone.

Zmontujesz swój interfejs - sam sprawdzisz wszystkie swoje karty.

Dlatego trochę dla śmiechu napisałem, że jest narzędzie do odróżniania podróbek od oryginałów :D

Pozdrawiam

1,615

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

[dubel]

Wygląda na to, że będziesz zmuszony do sprawdzenia ciągłości wszystkich linii magistral. Sztuka po sztuce. Nawet pojedyncza uszkodzona przelotka może spowodować takie objawy. Jeśli masz czas, bierz schemat, próbnik ciągłości <albo omomierz> i zasuwaj linia po linii zaczynając od linii danych przez adresowe do sterujących. O ile podmieniałeś wszystkie układy to jest najskuteczniejsza choć powolna metoda znalezienia przerwy.

P.s. przelutowaleś wszystkie podstawki i czyściłeś nóżki układów plcc?

1,617

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Moje wszystkie karty ultra i extreme mają napisy na przedniej krawędzi karty i działają. Ciekawe czy karty nie-ultra Sandisk mogłyby zadziałać? Ktoś ma może takie?

x_angel - napisz jak wygląda ta Twoja niedziałająca karta. Gdzie ma napisy z nr seryjnym?

PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

Dzięki uicr0Bee

1,618

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zgadza się - Falcon nie ma ACSI. Ma SCSI II

1,619

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Sikor - spokojnie powinno na TT pójść. Na Falconie pewnie także by poszło. DMA powinno być zgodne we wszystkich modelach - kompatybilność w dół... Tu jest kwestia konstrukcyjna - czy są bufory i jest odporność na zakłócenia czy nie.

1,620

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to panowie mamy przy okazji sprzęt do wykrywania podrobionych kart Sandisk :P

1,621

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W związku z tym, że na starszych ST bez buforów na szynie DMA mimo wszystko potrafią dziać się cuda z pewnością lista będzie weryfikowana pod kątem posiadanego sprzętu o ile nie będzie można zrobić DMAfixa. Zobaczymy. Możliwe, że sprzęt najpierw będę rozsyłał do sprawdzenia a dopiero po sprawdzeniu będzie zakup. Tak byłoby uczciwie. Na mojej wersji interfejsu takie problemy się nie zdarzają ale życie to życie.

Pozdrawiam

1,622

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Jeśli jest jakaś obawa co do pinu 12 - najlepiej pozostawić po prostu niepodłączony. I tak brak definicji w pliku programu a 74221 ma być nieobecny na PCB. Noga niech "wisi".

pozdr

1,623

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@x_angel Tak - znalazłem błąd w użyciu sygnału gotowości DMARQ w formułach logicznych co skutkowało urywaniem impulsów zapisu/odczytu karty CF w zależności od różnych "fochów" typu - za długie kabelki, diody do masy, większe kondensatory na zasilaniu, karta 1GB a karta 4GB i tak dalej. P.Putnik tworzył interface w sumie prawidłowo - wziął timingi DMA z dokumentacji ATA i  z tego wszystko wynikało. Zarówno niewłaściwe warunki z DMARQ jak i formowanie impulsów IOWR/IORD w oparciu o uniwibrator. Ciekawe w sumie jest to, że wysnuł on jakieś dziwne wnioski, które w zderzeniu z rzeczywistością okazały się wprowadzać zamieszanie. Np. 180ns długość impulsu z 74221. Skąd i po co? Do teraz nie rozumiem tego. Z wykresów czasowych wynika wprost, że dane ważne MUSZĄ być obecne w czasie narastającego zbocza /ACK ,a dla /DMACK także, więc logiczne się wydało, że /IORD oraz /IOWR powinny być co najwyżej minimalnie krótsze niż /ACK, a nie tak krótkie jak on zaproponował. A wrzutka DMARQ definitywnie "dobiła" projekt. Przerzutnik został wyrzucony z projektu jako całkowicie zbędny.

Teraz wymieniamy się mailami. Generalnie - poprosiłem go o zgody na publikację oraz produkcję interfejsów dla kolegów :) Trochę grzeczności i opowieści też było...

On ma naprawdę dużo różnych "dziwadełek" powymyślanych. Może coś z tego puści w świat? Co do projektu ACSI-CF. Poprosiłem go żeby napisał patcha na TOS aby z tego dysku mógł się system bootować. No żesz - 1,8...1,9 MB na sekundę to powalająca szybkość i grzechem byłoby z tego nie skorzystać.

UWAGA. Lista już jest zamknięta. 15 sztuk zarezerwowane. Możliwe, że w przyszłości jeszcze będą jakieś sztuki. Bardzo proszę o cierpliwość bo o ile Chińczycy szybko takie rzeczy robią to przesyłki od nich koszmarnie wolno idą a na DHL po prostu mnie nie stać.

@artik-wroc jeśli będziesz mógł mi odesłać D19 to super. Będzie taniej o 60 zł. Tak - takie to drogie :(

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt
8. uicr0Bee - gotowiec 2 szt
9.Yezy - 1 szt. gotowiec
10. dragmar - 1 szt. gotowiec
11. artik-wroc 1 szt. gotowiec (jakby co, to złącza męskie i żeńskie dostarczę)
12. marpla - 1szt. gotowiec

Pozdrawiam

1,624

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Przeprojektowałem dwie wersje prostą i kątową. Znalazłem coś w miarę sensownego na obudowy. PCB właśnie zamówiłem i Chiny zabiorą się za nie raz-dwa :) Tak jak pisałem - kątowych będzie 5 sztuk. Prostych 15. Muszę jeszcze dokupić sporo elementów. Niektóre także w Chinach niestety. Generalnie powinno wszystko zagrać :)

W kątowym interfejsie wtyk będzie z jednej strony obudowy a gniazdo z drugiej. Nie tak jak w tym MACowym z postu BartoszaP.

Znaleziona przeze mnie obudowa ma szerokość ok 60mm. Kombinowałem jak mogłem ale niestety bardzo delikatnie zasłania gniazdo Flopa zewnętrznego :( Tam jest bardzo ciasno. Jeżeli ktoś nie używa zewnętrznej stacji to będzie pasowało. Jeśli nie - dam krótki kabelek z wtykiem do DMA bo inaczej się tego nie ogarnie w tym miejscu. Interfejs prosty jest nieprzelotowy. Interfejs kątowy będzie zasłaniał gniazdo FDD i nic na to już nie poradzę.

Poprawka. Jeszcze raz sprawdziłem z wydrukami i interfejs w tej obudowie powinien na styk wejść pomiędzy gniazda FDD a RS. Jeśli mimo wszystko się nie wpasuje, to wtedy dopiero będą kombinacje.

1,625

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to złapałem ideę. Właśnie myślę jak to poprawnie ogarnąć.

Takie cóś jak na foto nie wiem jak mogłoby służyć, hmm. Myslę aby z jednej strony pcb dać wtyk DB19M a z drugiej strony gniazdo DB19F tak aby interface "wisiał" równolegle na szynie DMA. Nie będę się "bawił" z cięciem gniazd DB25 choć jak kto zechce to i tak sobie zrobi :)

Przelotowość interfejsu po to gdybyś chciał jeszcze np. Ultrasatana podłączyć. Albo inne urządzenie ACSI.

Tak - jedno urządzenie zajmuje ACSI ID4...ID7. Tak P.Putnik wymyślił i oprogramował. Taki koszt względnej prostoty sprzętu. Całe komputery Atari masz zaprojektowane w ten sposób :-D "power without price and neccesary elements"

Pozdrawiam
tOri