1,726

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

He he, pamięć wirtualna na 65816? Chyba wystąpił ci segmentation fault. ;)

1,727

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie widzę, jak z procedury przerwania można byłoby alokować pamięć bez ryzyka powalenia się wszystkiego - a co jeśli przerwanie wystąpi w środku wykonywania się - hipotetycznego jak dotąd - malloc()?

W systemie z multitaskingiem fragmentacja pamięci i tak będzie występować - bez dobrego MMU się tego nie uniknie. Natomiast w systemie bez multitaskingu mamy do czynienia z jednym programem aplikacyjnym, który po wyjściu z siebie pamięć zwalnia - a więc fragmentacja nie grozi.

Co do TSR-ów, to chyba nie ma aż tak wiele programów TSR, które z poziomu przerwania wołałyby funkcje systemu, CIO dajmy na to.

E tam. Czepiasz sie, to był tylko przykład, pierwszy z brzegu pomysł jaki mi przyszedł do głowy. Nie dyskutujemy tu o mallocach na poziomie przerwań, tylko o segmentach programu. Zauważ, że gdy dawno temu narzekałem, że w ST bloki ładują się jetden po drugim zamiast w najbardziej pasujące miejsce, przyznałeś mi rację. To był efekt tego, że twórcom TOS-a nie przyszło do głowy, że na Atari ST może pojawić sie multitasking. Ja dmucham na zimne, stąd moje wywody.

1,728

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Taka sytuację:
Mamy rezydenta działającego na przerwaniach, który alokuje sobie w pewnym momencie trochę pamięci. My w tym czasie ładujemy program, ale rezydent zwalnia w tym czasie przydzielony obszar powiedzmy w momencie obróbki bloku TEXT (relokacja, aktualizacja adresów, itp.) System przystępuje teraz do ładowania bloku DATA, który jest na tyle mały by mógł zostać załadowany w to miejsce, które przed chwilą zwolnił TSR. Jeśli blok DATA zostanie załadowany właśnie w to miejsce, to układ będzie taki: ˇ TSR
ˇ DATA naszego programu
ˇ ewentualnie nie wykorzystana pamięć (resztaka po malloc by TSR)
ˇ TEXT naszego programu
Jeśli natomiast system załaduje DATA bezpośrednio za TEXT, to otrzymamy: ˇ TSR
ˇ dziura po malloc by TSR
ˇ TEXT naszego programu
ˇ DATA naszego programu
Jeśli w programie wystąpi malloc, to może okazać się, że zabraknie na jego wykonanie kilku bajtów, które mogłyby zostać przydzielone, gdyby DATA siedział w obszarze zwolnionym przez TSR-a.

1,729

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Czy dobrze rozumiem słowo "uzda"???  :oops:

Sądząc po Twoich wypiekach, to chyba dobrze rozumiesz. ;)

1,730

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ale jeśli masz życzenie, możesz dane umieszczać w segmencie TEXT, a kod w segmencie DATA (jedynie w segmencie BSS nie możesz niczego umieszczać oprócz pustego miejsca). Tak więc, jeśli chcesz mieć jeden segment na wszystko (segment TEXT) - to proszę bardzo, nie ma przeciwwskazań. Jednak chodzi o to, żeby, kiedy się to wyda potrzebne, mieć możność podziału programu na te części.

O tymwłaśnie pisałem. Wiem po co wymyślono rozdział na kod, dane pre i dane niepre. ;)

Ale dobrze by było, by segmenty mogły być ładowane w różne miejsca pamięci, nie jeden po drugim. Takie podejście choć częściowo zapobiegałoby fragmentacji pamięci (zwłaszcza, gdybyś dorobili sie jakiejś OSy wielozadaniowej).

1,731

(149 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

No to co nam wciskasz kit o jakiś future wersjach, skoro i tak cała kasę przeznaczasz na OC/AC. ;)

1,732

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Podział programu na segmenty TEXT i DATA jest dla mnie raczej umowny. Nikt i nic nie może mi zabronić umieszczeniu danych w segmencie kodu ani kodu w segmencie danych (i odwoływać się do niego przez zwykłe JSR lub JMP). Segmenty są raczej pomocne dla asemblera, który mając kilka deklaracji TEXT czy DATA może je scalać w pojedynczy ciągły blok. Przykład:

    .text
    lda vfname
    ldx vfname+1
    jsr fopen

    .data
vfname .rw fname         ; relocatable word ;)
fname  .by "D:nazwa.ext"

    .text
fopen sta $0314
    stx $0315
    ...

Aembler powyższy przykład powinien obrobić tak, żeby dwa segmenty TEXT następowały po sobie a na końcu DATA.

Co innego BSS. Tu jak powszechnie wiadomo (albo i nie) chodzi o zarezerwowanie pamięci, ale nie zmienianie jej, ani nie ładowanie doń czegokolwiek.

1,733

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pewnie Realtime Pacman in Virtual Drinkality ;)

1,734

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Którzy przez to sami nie jadą, bo nie mają się u kogo zapożyczyć. Koderzy niestety wszystko wydali na Snickersy. ;)

1,735

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A tak, pamiętam jak kiedyś Tkacz skarżył sie o to. Twój algorytm nie jest mi potrzebny, bo jak widzisz mam własny i skuteczniejszy od Twojego. ;)

1,736

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ale osso chozzi?

1,737

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Można i tak. Nie pamiętam w tej chwili detali formatu relokowalnego SDX, no ale on i tak nie ma tego, co chciałby Laoo: segmentów TEXT/DATA/BSS itd.

BSS akurat jest. W Fast Assemblerze tworzysz go poprzez:

BLK EMPTY długość rodzaj_pamięci

1,738

(149 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

No to skoro jesteś za, to nie marudź. ;)

Gdy zgłosiłem się długo po sciepie na APE 2.x, Vasco nawet się nie zająknął, że był czas na kwestę.

1,739

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Uderzylismy jeszcze do Maca i wrzucilismy po wiesmaku a potem na chawire:))))

Nie no. 4 wieśniaki to za dużo - tyle z tego zrozumiałem. Ale chciałbym zobaczyć tę w fajnych szmatach, że widać majtki z uzdą. 8)

1,740

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

... rozszerzający oryginalny sprzęt.

1,741

(123 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Po co ci gwizdek na plaży :?: Ze smoczkiem zawsze do twarzy.

1,742

(30 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sorzedam XF551, nówka sztuka, nieśmigana. Dorzucam ORYGINALNY zasilacz gratis. Cena wywoławcza 250 złociszy. ;)

Fakt, zasilacz od XF wygląda tak jak ten Pinka na zdjęcu. Kupiłem w 1990 komplecik (komp+XF551) sprowadzony zza oceanu i był w nim zasilacz Pinkowy. ;)

Ale Jet zdziera! A był z niego taki fajny kumpel. :(

1,743

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ładują kosztem pewnych wyrzeczeń i odkładania kasy. Tu nawet na party co poniektórzy odkładają kilka miesięcy przed, by za 30-50 euro pobawić się przez weekend.

Grzeniu ma rację. Nas interesuje firmowy sprzęt Atari. A ten XGS ma wspólne z Atari tylko joye.

1,744

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

cos tam slyszalem o tej zmianie epromu na taka co udaje toms'a a autorem jest draco ?? tylko pytanko cos tam jeszcze trzeba na plycie zmieniac ??

No nie zupełnie. Nie słyszałem, by Draco bawił sie komputerami jednoukładowymi i to w dodatku Intela. :) Owaszem, to w jego posiadaniu była wspomniana przeze mnie stacyjka, ale to jeszce o niczym nie świadczy.

1,745

(123 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To na pewno od tego słońca na plaży i smoczka w ustach. ;)

1,746

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Albo SIO2PC? Niedługo popularne będa FlashROMy. Na razie jest chyba prototyp.

Fakt, że swoje dyskietki schowałem już dawno temu i to głęboko. Z dwóch stacji zostawiłem na birki jedną, tę bardziej reprezentatywną i dostosowaną wzorniczo (zupełnie jak w Cepelii ;) ).

1,747

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sp. Mariusz Geisler twierdził, że za śmiecie w trybach GTIA nie jest odpowiedzialny ten układ. Ja mu wierzę. Za jakiś tydzien będziemy mogli się go zapytać.

1,748

(123 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie trzeba mieć 16MB pamięci, by korzystać z rejestrów sprzętowych umieszczonych pod koniec przestrzeni adresowej. Np. Atari 400 i 600XL miały 16kB RAMu od $0000 do $3FFF, a ROM był tam gdzie jest do tej pory. :) Atari 16/32-bit ma podobnie: RAM od 0 do ileś tam, a rejestry sprzętowe od $FF8000-$FFFFFF (32kB) o ile dobrze pamiętam. Falcon na pewno ma inny zakres rejestrów (2MB).

Drac030: myślę, że 64kB z organizacją stronicową (tak jak $D000-$D7FF) w zupełności wystarczy. Chyba, że masz już jakies pomysły na 2MB. :)

1,749

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyznam, że myślałem o zaprojektowaniu takiego interfejsu, jednak to nie jest takie proste(przynajmniej dla mnie), a do tego to bardzo dużo pracy. Z SIO to może bym sobie jeszcze poradził, ale jak podłączyć równoległy interfejs to nie wiem. Musi on być widziany przez CIO czy coś takiego, więc trzeba chyba napisać własne procedury komunikacji na atari. Tego jak narazie to nie potrafię.   

A co do tego schematu KMK IDE, to jest on jakiś tajny czy coś? Autor nie pozwala na jego publikację?

Zgadłeś. Oprócz zaprojektowania interfejsu trzeba go jeszcze oprogramować. I przy jednym i przy drugim jest bardzo dużo pracy.

Może najlepiej zrobisz jak skierujesz swe prośby bezpośrednio do autorów tego interfejsu, zamiast kombinować. Dla ułatwienia dodam, że nie mam nic wspólnego z tworzeniem tego cacuszka.

1,750

(149 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Ech Sikor, marudzisz. Gdy była zrzuta na APE, nie przystąpiłem do przetargum, bo chyba nawet nie miałem wtedy jeszcze kabelka, albo nawet peceta.

Do zamówinej płytki też bym się nie dorzucił, gdyby nie przypadek połączony z moją ciekawością, co sie jakiś czas temu działo na forum.

A to, że niedługo będziesz wszstko miał w d...omu, to już słyszeliśmy wiele razy. ;)