176

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nieważne. Nigdy nie miałem niczego na MIPSie. Ale jak coś mi się nie będzie wyrabiało na malinie, to mam asm i nie zawaham się go użyć :)

177

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dziwaczny? Assembler ARM jest przejrzysty, intuicyjny i regularny!

Ale po intelowym jest dziwaczny; poza tym takie coś

add r2,r3,r4

ani tego nie było w 6502, ani z80, ani motoroli, ani intelu, ani w żadnym innym czymś, co programowałem dotąd w asm

Poza tym arm nie ma instrukcji call - instrukcja bl która jest zamiast tego działa jednak nieco inaczej. Żeby nie stwierdzić że nazwanie czegoś, co wszędzie nazywa się jmp po prostu b to już perwersja totalna :)

178

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A jeszcze, żeby się wciąż nie męczyć z tym sudo apt-get intall nie_wiem_co....

sudo apt-get install synaptic

Dostaje się w rezultacie okienkowy manager pakietów, gdzie je można przeglądać, wyszukiwać, wybierać, instalować z poziomu interfejsu graficznego. Przy okazji widać, co można: dzisiejszy raspbian jest praktycznie 100% wersją debiana; wszystko jest. Kilkadziesiąt tysięcy paczek. Jakby ktoś chciał to wszystko zainstalować...

Przeniosłem malinowy system z karty SD na HDD podpięty przez USB więc nie muszę sobie teraz żałować tych pakietów :)

179

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dostałem pytanie gdzie jest plik konfiguracyjny dosboxa... jest w katalogu domowym, tylko ukryty.

Więc....

z linii poleceń sudo apt-get install mc

Jak się zainstaluje... mc

Pod starym dobrym dosem to sie nazywało co prawda "nc". Nieważne. Masz dwa niebieskie panele i widzisz katalog o nazwie .dosbox. Z kropka na początku. Wchodzisz tam i masz plik dosbox.conf. Edycja F4, wyjście z edytora ctrl-x. Opcje sa ładnie skomentowane, przy okazji włącz sobie emulację GUS (po czym zapodaj dosboxowi Second Reality :)  )


Rozmyta grafika w atari800 wynika z ustawienia filtra. To sie daje zmienić z poziomu konfiguracji. F1, display i wyłącz ten cholerny filtr, od razu robi się normalnie.

Retro Pie wywaliłem, albo raczej wywalił mi się sam (nie z jego winy) bo za dużo eksperymentowałem z malina i pozbyłem się systemu :) (zachciało mi się upgradować go do Jesse - nowej, wciąz w fazie beta, wersji Raspbiana) - nie wstała, bo właśnie dodali do niej nowego buga o czym przeczytałem juz po fakcie). Więc system odnanowa i juz nie instalowałem kobyły. Mam Atari800 i dosboxa przetestowanego, mam Hatari i UAE zainstalowane ale nie testowane.

No i mam wstępne wyniki łączenia maliny z keyboardem kabelkiem midi-usb. Komunikacja w obie strony działa (z poziomu programu w Lazarusie, nie gotowca) ale ta komunikacja musi być uruchomiona w swoim własnym wątku żeby zrobić coś więcej - TODO. Bez problemu daje się odczytać też joystick/gamepad. To jest linux - żadnych powalonych bibliotek nie trzeba do tego :)

I jeszcze jedna rzecz która mi się spodobała: w malinowej wersji lazarusa wciąż działa słowo kluczowe asm co może być bardzo przydatne w sytuacji ograniczonej mocy tej maszynki. Cóż; jeszcze jeden, dość dziwaczny zresztą, asembler do opanowania :)

180

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale do Atari to się ni hója nie nadaje.

Nadaje sie paczuszka do ściągnięcia poniżej. Ściągnąć, rozzipować, dodac romy do katalogu z plikiem wykonywalnym, odpalic normalnie spod x-ów, ma się atari 800 na fullscreenie, 100% speed (na turbo dociąga do 120%) - altirra to nie jest ale river raid chodzi i gamepada widzi. Zresztą już ktoś dał linka wyżej.

http://sourceforge.net/projects/atari80 … 800/3.0.0/

Także samo zupełnie dobrze chodzi zwykły dosbox

sudo apt-get install dosbox

i już. Nie skaluje fulscreena ale jak sie da skale 3x w pliku konfiguracyjnym, da się grać w dosowe gierki.

A ta "emulationstation" to rzeczywiście ciężko konfigurowalna kobyła i niekoniecznie chodzi tak jak bym chciał.

---------
Pisane z maliny :)

181

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

...ale i tak sobie poradziłem bez pomocy tego nieroba.
http://yerzmyey.i-demo.pl/Yerzmyey-Alien_encounter.mp3
Doctor Alban wiecznie żywy.

Jak Lenin.

Klimat tego kawałka skojarzył mi się z demkiem FR-08 - "The Product" :)

Dema na malinę piszcie, dema... Grafik potzebny coby w opengl-es jakieś sześciany obracające się namalował, bo muzykę już macie :)

182

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Podpiąłem tanią (18 złotych) kartę dźwiękową USB do maliny. Dźwięk w sumie bez zastrzeżeń - o klasę lepszy niż z fabrycznego PWMa. Instalacja banalna - w pliku konfiguracyjnym wykomentować jedna linijkę (która zapobiega instalacji karty dźwiękowej USB) - i wywalić kontrolkę głośności z panela (niekompatybilna).

183

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

Nowy z Raspberry Pi:
http://yerzmyey.i-demo.pl/Yerzmyey-R_Pi_Zwei.mp3

Doszedłem jednak do ładu z tym trackerem.
Wystarczy - po zaznaczeniu - _zawsze_ zadbać o to, by zaznaczenie zlikwidować (nawet najmniejsza kropka nie może być zaznaczona). Wówczas tracker działa 100% poprawnie.
Ciekawe.

Ładne. Pachnie Amigą :)
Zrób jakieś demko na malinę w oldschoolowym stylu z tym kawałkiem w tle :)

184

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Softsyntha po prostu rozpakować. Kompilować nie trzeba, jest skompilowany.
Jakby co, jak nakrzyczy że brak sdl, doinstalować sdl za pomocą sudo apt-get. Paczuszka z sdl jakoś tak sie śmiesznie nazywa, libsdl1-2 czy coś, nie mam akurat włączonej maliny.
Rozpakować paczuszkę z modułami
Po pierwszym uruchomieniu kliknąć w setup i podać ścieżki do katalogów z .s, .h, .lst i nowymi modułami
Koniecznie z / na końcu w stylu /home/pi/softsynth/s/

Potem "import Atari" i sprawdzić czy gra.

Też jestem ciekaw czy to komuś poza mną ruszy.

PS. Malinowe źródło kompiluje się bez problemu także na pc. Przygotuję za czas jakiś paczuszkę uniwersalną. Skompilowane na pc, na malinę, źródła, moduły i pliki .ini, taką, że powinna działać od razu po odzipowaniu.

Mam parę pomysłów co dalej, ale to jak będzie czas i chęci do roboty. Mam zamiar kupić interfejs midi-usb i spróbowac podpiąć go do maliny. Wtedy trzeba by było dodać do softsyntha moduł odbierający polecenia midi, żeby grał w realtime i zapisywał jako polecenia MASICa

185

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I jeszcze PS - z tego co widzę malina - nasyca się, czy co - brzydko brzmi czasami - wtedy warto dać linijkę gain 0.49 albo i jeszcze mniej na początku modułu i zniekształcenia znikają

186

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dopiszę się we właściwym wątku.

Przeportowałem softsyntha na malinę 2. (Na malinie 1 rwie dźwięk)
Wrzuciłem jak leci na sourceforge, źródło razem z plikiem wykonywalnym na malinie.
http://sourceforge.net/projects/pc-soft … erry%20Pi/
Źródło skompiluje się też na pececie.
Jak zwykle potrzebny SDL

Dorzucam także swoje zapasy plików .s, .h i modułów; być może następna wersja będzie miała wszystko w jednym ale nie wiem w ogóle, czy kiedykolwiek będzie nastepna.

Paczka z plikami kompresowana na malinie, stąd dziwny format - 7zip na PC da sobie z tym radę

187

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ok, softsynth jest tu: https://sourceforge.net/projects/pc-sof … rce=navbar

Paczuszka z modułami, plikami s i h:

188

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Macie paczuszkę softsyntha na szybko. Plik wykonywalny i wszystkie moje zasoby .s, .h i modułów.

Apropos profanacji jest cała masa starego zepsutego sprzętu w którym z elektroniki nie ma co zbierać a pudło zostało. Można wyrzucić na śmieci. Można też coś zrobić.

PS. Nie macie paczuszki, serwer odrzucił. Plik miał 2.2 MB Sam wykonywalny po kompresji ma 2 MB i tez nie przeszedł. Pozostaje upload na SF ale to nie dziś.

189

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

I tak PS: przydałaby mi się teraz obudowa od zepsutego ST czy innej Amigi - ze sprawną klawiaturą. Zasadziłbym do środka malinę :) wraz z HD i paroma innymi rzeczami - i byłoby jak kiedyś: komputer w klawiaturze i to na dodatek taki, który można programować :) bo ma dokumentację low-lewel i GPIO.

190

(522 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Właśnie przeportowałem pc-softsyntha na malinę 2. Gra, nie zacina jak jedynka, obciążenie cpu ~20%.

Dźwięk z maliny jest wypuszczany za pomocą modulacji szerokości impulsu. Powinno się dać - bo robiłem to na Propellerze - wydusić jakość >CD przez zastosowanie noise shapingu - muszę poczytać hardware manual od maliny żeby się dowiedzieć z jakimi częstotliwościami pracuje tam PWM. Propeller miał do dyspozycji 80 MHz i spokojnie dostawało się czysty dźwięk, próbkując 8-bitowo @300 kHz. Cały ten noise shaping to kilka instrukcji asemblera a sądząc po tym, jak malina szumi w tle, zrobili driver standardowo z tzw. ditheringiem. Jeszcze kiedyś w to wlazę.

Malinowego softsyntha jutro czy pojutrze podrzucę gdzieś na Sourceforge Wymaga jeszcze edycji (napisy wyłażą z przycisków itp historie)

191

(9 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Malina dotarła jeszcze w lutym :)
Dwójka jest stanowczo szybsza niż jedynka i po odpowiednim skonfigurowaniu nadaje się do zastosowania zamiast komputera. Internet przejrzeć się da, libre office chodzi i nawet drukarkę sieciową bez problemu obsłuży, a przy tym nie szumi wiatrakami.

Odpaliłem Retropie ale tam na dzień dobry nie znalazłem A8 - trzeba chyba posiedzieć nad tym i pokonfigurować. Za to odpaliłem dosboxa, który w przeciwieństwie do maliny #1 pozwala zagrać w dosboxowe przygodówki typu Kyrandia - jedynka się nie wyrabiała.

192

(9 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Zamówiłem malinę #2, ale jak za dawnych czasów, trzeba się zapisywać w kolejkę :)  - będzie dopiero w marcu

193

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Now there is time to unbury this topic as we have Raspberry Pi 2 which is 4-core ARMv7. The Altirra is written in C and is open source so maybe there is a way to recompile and run it on Pi2

194

(9 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Zostawię - od Atari (w moim przypadku 130XE) wszystko się zaczęło :) Nie zapomnę jak przyszedł do mnie kolega z dyskietką i tekstem - Atari gra lepiej niż C64 - na dyskietce był Softsynth z "Opanowaniem Świata".

Pc Softyntha przeportowałem na malinę, ale jako że jest mało optymalnie napisany, dziurawi trochę dźwięk. Na malinie w wersji 2 powinien jak najbardziej żyć - czekam na najbliższą dostawę pieniędzy coby tę malinkę kupić. Może by się dało Altirrę na niej zapuścić?

195

(9 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Jeszcze nie :) Wpakowałem się w doktorat. Kiedyś się skończy - przy okazji trochę się nauczyłem. Przy okazji, jako że udało mi sie to władować "pod temat" - trochę czasu poświęciłem na to:

http://forums.parallax.com/showthread.p … 80-enabled

Na tym "idzie" SID (trochę przerobiony SIDcog)  i sa syntezatory trochę a'la Paula. Kod w verilogu jest może i nie najlepszej jakości ale free jakby ktoś do czegoś potrzebował.

Wysmarowałem o tym artykuł i przyjadę z tym do Warszawy w marcu na konferencje Automation 2015.

Co do PC Softsyntha - z tym co dziś wiem - jest do przepisania od samego zera :)

196

(9 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Bawiąc się maliną przy okazji narodzin jej wersji 2.0 (niestety, bawiłem się "jedynką", tyle ze ze świeżym softem) "niechcący" trafiłem na programik pod tytułem "Sonic Pi"

Jest to coś, czym mógłby być Atari Softsynth, gdyby się rozwijał. W sumie - cóż: cieszmy się: daleki potomek Softsyntha istnieje i ładnie gra. Można go postawić na malinie, blaszaku albo makówce :). Fajna zabawka.

http://sonic-pi.net/

197

(13 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

VBXE i Rapidus to dodatki do A8. MIST może być i A8 i A16... jak się postarać, to mist może być a8 z vbxe i rapidusem. Dział pt Mist i jemu podobne powinien się znaleźć. Skoro nie wiadomo na którą choinkę dac tę bombkę, to trzeba wyhodować nową choinkę.

A jestem tu teraz dokładnie dlatego że właśnie szukam więcej info na temat mista... jakby było w jednym miejscu, byłoby łatwiej.

198

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Doczepię się do tematu. Załóżmy że mam mista (to akurat niestety nieprawda.. :( ) i napisałem na niego rdzeń (napisałem ale na DE2-115, którą akurat mam :)  ) . Czy można go teraz tam wprowadzić za pomocą prostych środków, czy też (widzę na płytce FPGA JTAG) należy jeszcze zaopatrzeć  się w odpowiedni programator?

199

(13 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Nie. To sprzęt. Połączone wewnątrz kostki fpga bloki logiczne tak, że stanowią sobą cpu i całą resztę bebechów ST czy Amigi. Zaleta taka, że połączenia wewnątrz fpga nie są na twardo lutowane tylko wprowadzane "na miękko".

200

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

OK, widzę na zdjęciu dwa prawdziwe sidy v. 8580 no i w związku z tym mam lekko oftopicowe pytanie...

- czy ktoś gdzieś ma charakterystykę filtrów tego sida?

Chodzi mi o 8580 właśnie, bo charakterystyki filtrów 6581 mam i, no cóż: różnice pomiędzy różnymi egzemplarzami tych sidów są olbrzymie. A 8580 podobno były znacznie bardziej powtarzalne.

Mam ja bowiem (w bałagane jest topic) retromachinę zrobioną na DE2-115. Tam jest mikrokontroler Propeller, wpalony na miękko w FPGA. W nim chodzi zaś emulator sidcog. Jako że propeller jest w tym przypadku soft core, można mu było dodać sprzętowe mnożenie, a to spowodowało że sidcog ma teraz zapasy czasu i można pofantazjować z filtrami. Jest szansa odwzorować w miarę wiernie prawdziwego sida - filtry już teraz są takie jakie być powinny, ale brakuje im prawidłowego przełożenia wartość rejestru->charakterystyka