176

(43 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Kupiłem za starych dobrych czasów w firmie TOMS.

177

(43 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

@_kriss_, nie ma innych funkcji. Jak znajdę chwilę, to zrobię zdjęcia, ale w środku nic specjalnie ciekawego nie ma :)

178

(43 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Witam.  Ci z was, którzy śledzili wątek „Sprzedam XC12”, wiedzą, że w dość sensacyjnych okolicznościach ;) stałem się posiadaczem, prócz magnetofonów, również kilku 65XE, o czym można było przeczytać we wspomnianym wątku. Kto nie czytał, bez obaw, niczego ważnego nie stracił :) . W sumie są cztery komputery, z których dwa posiadają złącze Expansion. Dla trzech może wszystkich, będę chciał znaleźć nowy dom ;) o ile uda mi się je naprawić i oczywiście, jeśli będą chętni.

Na razie oferuję pierwszy o numerze fabrycznym 164544. Uszkodzone były pamięci RAM, które zamieniłem na 41256, i tak zrobiło się 256 kB RAM-u. Może komuś się przyda :) . Wizualnie wygląda chyba najlepiej ze wszystkich. Obudowa jest minimalnie pożółkła, prawie niezauważalnie.

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE164544.jpg

Cena początkowa to 250 zł. Wysyłka gratis. Czas na składanie ofert jest do 31.03.2019, do godziny 20:00.

W zestawie z komputerem jest pudełko ze styropianami i zasilacz impulsowy 5V, 3A, a więc powinien „pociągnąć” niejedno rozszerzenie :) . Na żądanie dołączam gratis kabel sygnałowy DIN-5 – 4xRCA, a więc na wtykach RCA są dostępne wszystkie sygnały występujące na gnieździe monitorowym. Jeśli są pytania, to proszę pytać :)

179

(23 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Hm... z takim podejściem może lepiej niech Smaku nie uruchamia Altirry, bo coś tak "sztucznego, chaotycznego, niestabilnego", składającego się z "jakieś kartki papieru"może zawiesić cały Internet... Poważnie :D

Format rozszerzony MyDOS-a (MD) różni się od ED Atari DOS, dlatego proponowałbym go omijać. Albo SD albo DD.

Dobrej literatury nigdy za dożo! O reszcie napisał Mq.

182

(1 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Bardzo przydatny link. Dzięki!

183

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wręcz przeciwnie, częstotliwość ma decydujące znaczenie. Przy 1kHz możesz się tylko pobawić, a nie ustawić skos głowicy. Standardowo ustawia się skos przy 6,3kHz i kontrolnie przy 8kHz. W przypadku tego magnetofonu wystarczy 5kHz.

184

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Konieczność niekonieczna ;) . Wiele osób, szczególnie (chyba) za zachodnią granicą używa komputera w podstawowej konfiguracji, niemniej rozszerzona pamięć przydaje się.

185

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

anx239 napisał/a:

Jak rozumiem dla CA-2001 Sparta DOS X to najlepszy wybór?

Rzecz gustu i potrzeb. Sam musisz zdecydować, który DOS Ci najbardziej odpowiada. Ważna jest nie tylko stacja dysków, ale też komputer, a konkretnie, czy ma rozszerzoną (przynajmniej 256kB) pamięć RAM. SDX i MyDOS najlepiej sprawują się w takiej rozszerzonej konfiguracji. W innym przypadku (również 130XE) osobiście uważam SuperDOS 2.9 za całkowicie wystarczający.

186

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Proponuję coś innego. Nie zawracać sobie głowy DOS-em XL Ver. 2.35. Jeśli nie masz doświadczenia, zainstaluj SuperDOS 2.9, a jeśli masz doświadczenie MyDOS 4,5x. Jesteś z Wrocławia, to powinien się znaleźć jakiś Atarowiec, który nagra Ci odpowiednią dyskietkę. Swego czasu też męczyłem się z DOS XL i po krótkiej walce posłałem go w diabły :)

187

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To, że coś widziałeś na oscyloskopie, nie znaczy, że jest tym, czym powinno być.
Tor zapisu jest tak prosty, że w zasadzie można prześledzić go omomierzem. Kondensatory można zamienić na nowe.
Sprawdź kabel SIO i przełącznik zapis/odczyt.
Te "ważne" kable podłączone są do górnych styków głowicy i są w ekranie (2 przewody + ekran). Te od audio to jeden przewód w ekranie.

188

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Udanego 2019 roku dla nas i naszych atarynek :)

189

(8 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Tak, jeśli dobrze pamiętam, za czasów Pewex-u miało to miejsce.

190

(56 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wypatrujecie już niecierpliwie Św. Mikołaja?

https://images2.imgbox.com/5e/cc/oXXdn3FZ_o.jpg

SPOKOJNYCH ŚWIĄT I WESOŁEGO KARPIA!!!

191

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mogę się tylko domyślać, że L9 to dławik przeciwzakłóceniowy. Nie zauważyłem, aby jego brak w jakikolwiek sposób wpływał na sygnał. Być może, ze względu na możliwość podłączenia różnych mniej lub bardziej dziwnych monitorów, dodano go tak na wszelki wypadek. Taki sam dławik występuje w torze chrominancji w 65XE.

192

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na pierwszy rzut oka - tak. Trzeba tylko wziąć pod uwagę inne oznaczenia (numery) tych samych elementów, do których trzeba się podpiąć / zmienić w 600XL i 800XL.

193

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja swój egzemplarz odebrałem już kilka dni temu. Nie ma co ukrywać, jestem pod wrażeniem ogromu pracy, jaką z pewnością trzeba było wykonać przy tej reedycji i… jakości użytego papieru. Dzięki!
Oczywiście książka znalazła swoje miejsce na mojej retro witrynie :)

https://images2.imgbox.com/af/a9/U9zRtX8K_o.jpg

194

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ten sam, ale nie taki sam. Robi się ciekawie... Można się domyślać, że Twój pochodzi z nowszej serii.

195

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mój pochodzi z Hong-Kongu:

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/1010800.jpg

196

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

xtrem007 napisał/a:

Mam przed sobą rozkręcone magnetofony 1010 Chelco i XC-12. Mechanika tych magnetofonów jest praktycznie identyczna. Rożnica polega na tym, że XC-12 ma silnik na 6V DC a chiński 1010 silniczek na 9V DC.

Tak może się wydawać, ale różnic jest więcej. 1010 ma płaski pasek napędowy, a więc trzeba przełożyć rolkę na silniku, tylko trzeba mieć pewność, że średnica wałka silnika w obu przypadkach jest identyczna. Suwmiarka wskazana. Trzeba też sprawdzić, czy silniki znacząco nie różnią się liczbą obrotów. Wreszcie trzeba  usunąć z 1010 kondensator C128 (2200uF).
To tak na pierwszy rzut oka.

197

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie sądzę, silnik wymaga wyższego napięcia zasilania i jak podejrzewam, większej mocy do poruszenia mechanizmu niż XC12. Dlatego zasilanie tylko z komputera odpada.

198

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do przeróbek, to chyba XC12. A tak w ogóle, to XC11 i 1010. Możliwe, że również 410, ale to już nawet nie wiekowy magnetofon, a wręcz dwuwiekowy ;)

199

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

@Pin, z MultiBASIC-em jest ten problem, że według Atariki nie jest dokończony. Nie ma też kompletnej instrukcji (informacja ze strony autora). A szkoda, chociaż zainteresowanym należy przypomnieć, że wymaga nie tylko procesora 65C816, ale też DracOS. Niemniej dzięki za przypomnienie.

@Cobol, jak zauważył Sikor, pod tym linkiem nie ma wszystkiego. Jest właściwie śmietnik i to nieaktualizowany od dawna. Np. jest ze 20 wersji Altirra BASIC, ale nie ma tej najnowszej, finalnej. Nie ma też opisów tekstowych, a to ważne w przypadku języka programowania.

Cobol napisał/a:

Hypra Soft Basic. [- - -] TBXL zjada go na śniadanie

No, zjada :)

@Sikor

Sikor napisał/a:

Turbo Basic bez XL - specjalna wersja dla Atari 400/800

No tak, ale to ten sam TB, tylko dostosowany do starszych maszyn. Nic nowego nie ma.
Microsoft BASIC II w stosunku do „I”, dzięki rozszerzeniu na dyskietce, znacząco zwiększa możliwości języka, tym samym wprowadzając nową jakość. Poza tym jest na kartridżu („jedynaka” jest plikowa).

@willy, rozpatrując w charakterze zamiennika dla wbudowanego BASIC-a, można uznać Altirra BASIC za dobry wybór, acz nie tak szybki, jak te najszybsze.

@voy, jednak autor oficjalnie nie opublikował go jako samodzielnego języka. Wypadałoby zapytać, czy wyraża zgodę na takie wykorzystanie. Niemniej dzięki za podrzucenie pliku. I jeszcze jedno: to nadal tylko wersja „kartridżowa”.
Altirra Extended BASIC – będę musiał rzucić okiem, bo nie widziałem jeszcze :)

@Mq

Mq napisał/a:

więc myślę sobie, że tylko Turbo Basic XL. Czy dobrze myślę? Czy jest tak, że Turbo Basic XL jest najlepszy, najszybszy i najbardziej sensowny do robienia czegokolwiek

Cóż, nie ma czegoś takiego jak najlepszy BASIC. Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić i od Twoich przyzwyczajeń :) . TBXL stał się drugim po AB najpopularniejszym BASIC-em ze względu na te, moim zdaniem, cechy:
- Od początku był darmowy.
- Występuje w wersji plikowej (łatwość rozpowszechniania).
- Zawiera minimum poleceń potrzebnych do łatwego programowania. Nie jest „przeładowany” poleceniami, a tym samym prosty i łatwy do nauczenia. W połączeniu ze zgodnością „w dół” z Atari BASIC-em, wręcz bardzo łatwy.
- Tworzy bardzo przejrzysty kod.
- Jest szybki, a ma jeszcze w zanadrzu kompilator.

Jednak nie jest jedynym BASIC-em, w którym można coś zrobić. BASIC XE pozwala na wykorzystanie RAM-u w 130XE. Jest jeszcze Advan, Microsoft BASIC II i wspomniany wyżej Altirra BASIC. Pod tym linkiem znajdziesz porównanie i krótką charakterystykę.

200

(41 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W 1. poście podmieniłem podręcznik na najnowszą wersję z 2018 roku.