2,126

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

maw napisał/a:

Spróbuj jeszcze znaleźć jakiś duży rezystor (dużej pojemności, dużej mocy)

Tak z pół litra, o mocy 50% będzie w sam raz :D
maw: ty czasem nie zażyłeś tego rezystora i nie zakąsiłeś tą diodą? ;)

2,127

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zajrzyj na moją stronę dereatari, tam w dziale "Serwis" masz opisany magnetofon, sposoby nagrywania, kopiowania i wczytywania programów, a przede wszystkim jak go naprawić.
To wredne buczenie to normalka przy magnetofonach XC12/XCA12/CA12 - taka ich uroda. Zakłócenia pochodzą z toru fonicznego, który ma za duże wzmocnienie.

2,128

(16 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A ja tam jestem :)  Na ostatniej stronie okładki :D

2,129

(112 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Link do mojej aukcji:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi … amp;ih=012

Sprawdzony, działa super.

2,130

(112 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja kupiłem ostatnio wypasiony miernik uniwersalny z częstościomierzem i oscyloskopem w jednym. Kupiłem przez net z Chin. W sumie z przesyłką kosztował ponad połowę mniej niż u nas na Allegro. Aukcja na ebay USA, płatność PayPal i po 10 dniach mam go w domciu. Naszą pocztą jeszcze by pewnie nie doszedł z sąsiedniego powiatu. Warto więc się zarejestrować w PayPalu i na ebayu.

2,131

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wszystkie impulsy pojawiające się na pinach sterujących muszą spełniać pewne warunki. Napęd musi być aktywny, czyli na pinach D0 (numer napędu) i MO (motor on) musi być stan niski. Podanie stanu niskiego na wejście STEP powinno skutkować przesunięciem głowicy o jeden krok (uwaga na odbicia styków) w kierunku zależnym od stanu na wejściu DIRC. Do takich prób złącze 34pin musi być zdjęte z napędu.
Natomiast impuls STEP w czasie normalnej pracy stacji pojawia się tylko w momencie przesuwu głowicyze ścieżki na  ścieżkę.

2,132

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trzeba zastosować cyfrowy powielacz częstotliwości, czyli układ generujący impuls przy każdym zboczu sygnału STEP.

2,133

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Napęd 1,2M ma dwie prędkości obrotowe: 360/sek i 300/sek. Domyślnym jest 360/sek i z taką prędkością stacja się kręci, co uniemożliwia odczyt i zapis po zastosowaniu go do XF551. Trzeba sprzętowo ustawić 300/sek i powinno być OK. Napędy 1.2M były produkowane do pecetów i BIOS peceta potrafi je obsłużyć zmieniając obroty przy błędzie odczytu boot sectora.
Nie pamiętam już, czy sygnał sterujący obrotami powinien miec 1 (5V) czy 0 (0V), ale powinien być podany na jeden z przewodów łączącycch elektronikę silnika obrotów dyskietki  z elektroniką napędu. W napędzie 1,2M przewodów tych jest pięć (+12V, +5V, GND, Start/Stop i 360/300rpm), w pozostałych tylko cztery. Kolejność przewodów jest różna w zależności od producenta napędu. Pierwsze trzy zlokalizować jest łatwo omomierzem, a pozostałe dwa metodą prób po odlutowaniu/odłaczeniu ich od elektroniki napędu i podawaniu poziomów logicznych na nie. Jeśli silnik ruszy, to ten przewód jest Start/Stop. Teraz tylko ustalić poziom na drugim, żeby silnik kręcił się wolniej.
EDIT: Po tej operacji napęd będzie 720k / 96 TPI (track per inch).

2,134

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Napęd 1,2M jest 80-ścieżkowy, a oryginał 40. Może emulować stację 360K, ale  z odpowiednim kontrolerem. Rom masz oryginalny, czy od XF351? A może to jest napęd 720k 5,25"?

2,135

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja miałem DLinka 504G i często się wieszał, raz dziennie. Bardzo trudno go było skonfigurowac, żeby poprawnie działał. Wywaliłem go i kupiłem Linksysa WAG200G Annex A i jeszcze się nie zawiesił (od dwóch miesięcy).

2,136

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat CA2001 już jest na stronie dereatari. Na serwerze był od 2007r, ale zapomniałem dodać ją w htmlu.

2,137

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Mowny: Poczekaj trochę, parę dzionków, bo idzie do mnie duża paka, a w niej 2600 NTSC. 7800 Pro System NTSC mam, ale nie sprzedam.

2,138

(6 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Jer zaczął skanować 2600 i przestał, bow sieci jest pdf jakościowo lepszy od kolejnej kopii Atari Service ;)
Chyba zrobię 400/800 i 5200, choć na te drugą pozycję jest mniej chętnych, bo to niszowa konsola. A szkoda.

2,139

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Np. Zorro na kartridżu, albo lepiej The Goonies.

2,140

(5 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Ten PAL 16V8 z 600XL jest identyczny  jak w 800XL (CO21698). Jedyną różnicą między tymi komputerami jest rodzaj kostek pamięci RAM. W 600XL są dwie 4416, w 800XL osiem 4164. Rozszerzenie 600XL do 800XL to tylko wylutowanie dwóch nóżek dwóch scalaków  74LS158 i podłączenie ich do adresów A14 i A15, że o podstawieniu 4464 zamiast 4416 nie wspomnę ;)

Radosław napisał/a:

Niestey mechanika jest w niej niesprawna tzn. silnik krokowy porusza głowice tylko do środka dyskietki

Proponuję naprawić, bo uszkodzenie jest banalne. Czujnik ścieżki zerowej  jest brudny (przeczyścić) lub ma uszkodzoną diodę nadawczą (wymienić czujnik lub samą diodę).

2,142

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

CO14805 to GTIA NTSC. Jeżeli masz jeszcze układ CO12296 (ANTIC NTSC) to masz amerykański komputer NTSC. Ktoś tu szukał płyty NTSC, choć same płyty XE NTSC i PAL niczym się nie różnią, tylko różnica jest w obsadzeniu elementów.

2,143

(3 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ależ to jest Atari Video Pinball, następca Ponga i prekursor A2600. Video Pibball.
Miał wbudowany paddle i cztery gry typu pong, ale już kolorowe, nie cz-b jak w Pongu. Były kilka modeli różnących się wzorniczo.

2,144

(3 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

SERWIS
Tam jest opisany jeden ze sposobów naprawy tego uszkodzenia.

2,145

(7 odpowiedzi, napisanych Konsole)

A próbowałeś ustawić różne pal-e (B, C, D) w ustawieniach TV?

maw napisał/a:

będzie korzystać ze złącza karta ? (przy okazji: jest coś w rodzaju "przelotki do karta" ?)

Nie, to będzie wbudowany rom działający podobnie do Turbo 2000 - przepisze się do ram, uruchomi program i zniknie.
Co do przelotki - np. SDX w karcie to przelotka. Samych rozdzielaczy nie ma gotowych.

Poszedłem trochę w inną stronę. Do zapamiętania wszystkich ustawień przełączników różnych rozszerzeń i dopałek trzeba minimum 16 bitów. Po uwzględniemiu przyszłych dodatków myślę, że 32 bity będzie w sam raz.
Do tego porządny program setupu na zasadzie wbudowanego romu uruchamianego przez naciśnięcie któregoś klawisza funkcyjnego przez dłuższy czas (najlepiej RESET). Pojawi się na ekranie menu, w którym można będzie wybrać dowolne ustawienia dla każdego dodatkowego ustrojstwa. Przy wychodzeniu z tego programu wybrane ustawienia przesłane będą do pic/avr czy co tam będzie i zapamiętane w pamięci nieulotnej (np. szeregowy eeprom). Pic/avr przejmie kontrolę nad resetem, ustawi w stan niski,  dane z pamięci prześle do kaskadowo połączonych czterech ośmiobitowych rejestrów przesuwnych i ustawi reset w 1. Komputer wystartuje z nowymi ustawieniami.  Start oczywiście zimny. Przy kolejnym uruchomieniu setupu dane z eepromu powinny być przesłane do programu, aby były znane aktualne ustawienia. Żadnych dziurek w obudowie. Power without the dziures :D

2,148

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Głowicy nie zdejmuj i niczego nie odkręcaj w napędzie! Przeczyść tylko głowice. Górną czyść ostrożnie, żeby nie pogiąć resora.

2,149

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może wystarczy - spróbuj. Zależy od rodzaju brudu.

2,150

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jellonek napisał/a:

przy naprawianiu uklady po calsci trzeba wycinac po czym resztki nozek odlutowywac...

E tam, zaraz wycinać. Nagrzewasz z wyczuciem zwyczajną opalarką i zdejmujesz scalak. Miedzianym ekranem nasyconym kalafonia ściągasz resztki cyny i lutujesz nowy. Te po 100 i więcej nóżek można lutować normalną  lutownicą Trzeba mieć sporo kalafonii, najlepiej rozpuszczonej w nitro, bo spirtu trochę szkoda. Centrujesz układ, łapiesz dwie - cztery nogi i zalewasz cały jeden bok  cyną z obfitością kalafonii. Gdy już jest sporo cyny, wszystkie nóżki boku są zalane - ustawiasz płytkę tak, by zalany bok był pionowo i jedziesz lutownicą w dół, a cyna spływa za grotem zostawiając pięknie przylutowane nóżki. I tak cztery boki. Potem wymywasz resztki kalafonii i sprawdzasz, czy nie ma zwarć, które usuwasz ekranem miedzianym. Nie żałować kalafonii!