Dzięki!
Doszło, dotarło, przyjechało :)

Hej,

Gdy skończę to na 100% - to po pierwsze :) Muszę ogarnąć ten RESET analizatorem ponieważ jakieś fochy mi się dzieją z jego strony :)

Mam nadzieję, że Retronics ruszy z zaopatrzeniem Atarowców w ten sprzęt. Ja po prostu nie dam rady montować tych urządzeń w większej skali. No... Po prostu...

tOri

Hej @gkd_82 - mogę spokojnie odstąpić tenże dysk #8 na Twoją rzecz - nie ma problemu :) Daj tylko znać Drygolowi żeby to ogarnął.

tOri

hej,

To wezmę jeszcze dwa Samsungi - #8 i #9. Dorzuć proszę do rachunku i paczki. Dzięki.

tOri

Hej,

No i mamy sukces :) - może nie do końca bo mam jeszcze jakieś śmieszne historie w emulatorze, ale klon działa. A te śmieszne rzeczy to jakiś problem z Fast-RAM (do znalezienia) i jaja z resetem. Na oryginalnym procesorze Dely'ego M68000FN12 normalnie się restartuje i wchodzi w tryb emulacji, a na żadnym z moich procesorów (ST - FN16, podróbka Freescale - FN20) nie wchodzi w emulację z resetu i trzeba pociągnąć manualnie reset przyciskiem aby emulator "zaskoczył". Będę jeszcze badał zachowanie tego czegoś, ale widzę, że zachowuje się inaczej niż wersja DIP dla zwykłych ST. Zresztą - mamy tu wybór zegarów, cache i Blittera. Tak więc jeszcze trochę mi zajmie doszlifowanie odchyleń i wyprostowanie sprzętu...

Ciekawostką jest to, że ten dowcip z resetem jest obecny zarówno w oryginalnym jak i sklonowanym sprzęcie.

Pozdrawiam
tOri

edit:

Znalazłem jeden mój bardzo poważny błąd. Przez przeoczenie przemieszały mi się etykiety sygnałowe co spowodowało, że sygnał DTACK Atari wylądował między innymi w Fast-RAM co nie mogło działać :>
Wytłumaczeniem może być tylko PESEL, tzn. SKS...

edit2:

Dely zderzył się z problemem kolizji PCB ATonce z obudową karty w złączu VME. Zmienię wymiary płytki w tym miejscu żeby nie było już takiej niespodzianki. Oryginał także wchodzi "na styk"

edit3:

Musiałem trochę przeprojektować wtyk PLCC68 ponieważ w poprzedniej formie nie można było wetknąć go do końca w podstawkę, która wewnątrz ma kwadratowy występ dla ustalania wysokości chipa. Kolizja wtyku i podstawki wynikała z grubości ścianki wydruku 3D. Całkowita szerokość i długość wtyczki wynosi 25mm (kwadrat) mierząc od powierzchni pinów stykowych. Podobnie jest we wtyczce PLCC na oryginalnej PCB.

edit4:

No i Fast-RAM został ogarnięty :) Śmieszne, ale pomyliłem wartości rezystorów i zamiast 220 wlutowałem 221 co dla sygnałów sterujących pamięciami stanowiło kolosalną różnicę.

edit5:

Nie wspomniałem, ale sprawdzone zostały wszystkie tryby pracy emulatora oraz koprocesor. Mam jeszcze do przetestowania ten nieszczęsny RESET. Muszę znaleźć różne układy scalone do testów bo wygląda, że niektóre z serii 74F są za szybkie i trzeba całość "spowolnić".

Nie wszystkie układy RAM działają w ATonce.

To już prawie koniec prac nad tym urządzeniem ;-D

teststand

Tak, te Tx486 są na 5V. Jak napisałem - proc nie ruszył. Mam też Ti486SXLC2G50, ale ten na pewno jest na 3,3V, więc nawet nie spróbuję w najbliższym czasie go uruchamiać. Nie wiem czy jest aktualnie sens chyba, że znajdę "upgrade pack" i tak wypróbuję 486SLC.

tOri

#1 -
#2 - 10zł - tOri
#3 - 10zł - tOri
#4 - 10zł - TomekTRV
#5 - 10zł - tOri
#6 -
#7 - 10zł - tOri
#8 -
#9 -
#10 - 10zł - TomekTRV
#11 - 10zł - TomekTRV

#1 - 20zł - MGor
#2 - 50zł - tOri
#3 - 30zł - TomekTRV
#4 - 30zł - TomekTRV
#5 - 10zł - tOri
#6 - 10zł - tOri
#7 - 10zł - tOri

Spoko Looz :D

210

(13 odpowiedzi, napisanych Różne)

Cześć,

Życzę żebyście się dogadali.

tOri

#1 -
#2 - 10zł - tOri
#3 - 10zł - tOri
#4 -
#5 -
#6 -
#7 -
#8 -
#9 -
#10 -
#11 -

#1 - 20zł - MGor
#2 - 50zł - tOri
#3 - 20zł - MGor
#4 -
#5 -
#6 -
#7 -

Hej,

Zmontowałem emulator w który wlutowałem procesor Tx486SLC. Niestety - emulator nie zadziałał. Później wlutowałem 386SX i hardware jest OK. Wniosek taki: albo procesor jest uszkodzony (był używany [wylut] i nie mam jak go sprawdzić), albo nie ma możliwości zwykłej zamiany 1:1 386sx na 486slc i to wymaga dodatkowego sprzętu w otoczeniu. Wydawało mi się, że wystarczy pozostawić CACHE w stanie zablokowanym żeby procek ruszył. Zostawiam sprawę na odległą przyszłość a teraz jeszcze zajmę się wersją PLCC, bo trzeba odpalić do końca w Mega STe.

tOri

Hej,

Na początek wielkie podziękowania dla Dely'ego ponieważ wypożyczył mi do dalszych testów swój MegaSTe, co z pewnością pomoże mi skończyć uruchamianie tego emulatora. Myślę, że teraz w miarę sprawnie uda mi się znaleźć problem z powodu którego sprzęt  nie chce prawidłowo działać. Będę informował w miarę postępów.

tOri

. dubel do usunięcia

Jest jeszcze SCA80 - przeważnie w dyskach do macierzy - SCSI U320 - te działają nieźle z przejściówkami o ile nie są to dyski LVD.

tOri

Hej,

drygol napisał/a:

Zainteresowanie widzę małe, jest sens wystawiać SCSI czy IDE?

Jak najbardziej. Te SATA to maluchy są :) A SCSI czy IDE mogą być jeszcze ewentualnie wrzucane do jakichś projektów.

tOri

Hej,

Jacques napisał/a:

A która wersja jest niższa - reprodukcja czy oryginał?
Pytam, bo może doposażyłbym sobie krótkie 520ST z 4MB, w którym będzie siedział też ST-Blitter i musiałoby się to jakoś zmieścić (bez górnego ekranu rzecz jasna).

Minimalnie niższa jest wersja oryginalna ze względu na inne piny precyzyjne.
Generalnie powinien się zmieścić do 520ST. Ściągnij manual ode mnie ze strony i sobie to oceń.

tOri

Jak szaleć to na całego :> A tak poza tym - powodzenia w składaniu.
Podstawki nie są wymagane chyba, że chcesz sobie testować układy XC3020 i koprocesory 387sx.

tOri

-> xavras - taka podstawka wymaga wkładki aby trzymać szpilki w ryzach.

Tak - bitstream jest ładowany w zależności od konfiguracji. Dla ATonce386SX sa 4 różne bitstreamy, które Zippy wyodrębnił i byc może uda się kiedyś z tego odtworzyć logikę zaszytą w FPGA XC3020.

tOri

Dziękuję za podziękowania - robię to by się dzielić :D

Skoro tak - możesz sobie zrobić ATonce-386SX do STe zapinając wersję DIP w adapter PLCC-DIP. Tylko nie wiem jak to by pasowało wymiarami...

Wszystkie projekty zostały przeze mnie sprawdzone, więc nie powinno być niespodzianek z ich uruchamianiem.
Życzę powodzenia w odpalaniu kolejnych "zabawek" :-D

tOri

P.S. W AT-Speed pójdzie każdy procesor 8MHz i więcej...

ATonce-386SX DIP -> http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19701

222

(23 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

No to najszybciej XF-ka...

tOri

223

(23 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

A nie dałoby się tego wpiąć w Karinkę? To nie SIO, ale tez spoko stacja.

tOri

Haha - no tak, zapomniałem ;) zrobić zdjęcie od spodu.
Pod spodem jest wtyczka do podstawki PLCC68.
Powinno działać przewodowo.

Hej,

Niech to raczy zadziałać - a że ładnie wygląda - to fakt :)

Właśnie stuknęło 2000 postów! TaDam! Idę się napić...

tOri