Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 99 z 122)
Tego nie wiedziałem :) zawsze unikałem "Illegal Opcodes" :) chyba że musiałem debugować jakiś super zabezpieczony kod przed debugowaniem :) ale nie pamiętam aby ktoś używał SBX :) Zresztą nazewnictwo "nielegalnych" mnemoników w tamtych zamierzchłych czasach było raczej mocno różnorodne a do tego słabo udokumentowane :( No cóż człowiek uczy się przez całe życie :)
Coś mi się kiedyś wydawało iż nie wszystkie "illegal opcodes" działają identycznie na 6510 i 6502? Jestem w błędzie?
No i użycie SBX eliminuje wszystkich posiadaczy 65816 oraz 6502C.
pozdrawiam
Seban
Hej!
Jedna drobna uwaga... nie wiem na ile istotna: na schematach stacji CA-2001 oraz LDW-2000 linie "clock in" oraz "clock out" są podłączone. Nie wiem na ile oprogramowanie tych stacji z tego korzysta. Może w trybie transmisji "synchromesh" wykorzystano tą możliwość. Ale to już musiałaby się wypowiedzieć osoba która miała doczynienia z oprogramowaniem tych stacji. Może warto się przyjrzeć programowi procedurze szybkiej transmisji zarówno po stronie stacji jak i Atari.
Z tego co pamiętam Sparta DOS i DOS XL potrafią wykorzystać Synchromesh. http://atariki.krap.pl/index.php/Synchromesh
Zawsze się zastanawiałem po co linie Clk_IN i Clk_OUT są podpięte w tych stacjach. Jednak nigdy nie sprawdziłem czy stacja w jakikolwiek sposób wykorzystuje tą możliwość, czy tylko i wyłącznie zrobiono to "for future use".
bo to chyba "6510 undocumented OPCODE" ;) http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ … data/64doc
The 'SBX' ($CB) may seem to be very complex operation, even though it
is a combination of the subtraction of accumulator and parameter, as
in the 'CMP' instruction, and the command 'DEX'. As a result, both A
and X are connected to ALU but only the subtraction takes place. Since
the comparison logic was used, the result of subtraction should be
normally ignored, but the 'DEX' now happily stores to X the value of
(A & X) - Immediate. That is why this instruction does not have any
decimal mode, and it does not affect the V flag. Also Carry flag will
be ignored in the subtraction but set according to the result.
a ten link jest niezły: (chodzi mi o katalog w którym się znajduje ;] )
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … PUdocs.txt
:D
Mam XP Pro + SP3 wszystko działa bez najmniejszych problemów. Coś chyba z tym komputerem jest nie tak raczej.
U mnie działa równie dobrze na jedno-rdzeniowym Celeronie jak i dwu-rdzeniowym Athlonie64.
Zaxon: mam go na tapecie, niebawem info. Z paskami problem mam - nie mogę podobnych namierzyć, na wolumenie nie mają nic pasującego :(
Miker: odezwę się niebawem, sprawa w toku :)
Poprawiona wersja Overmind-a leży również od dawna u Fandal-a: http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=3633
No przyznaję się bez bicia... niepotrzebnie przesadziłem ze sprawdzaniem różnych głupich rzeczy w loaderze do Overminda ;)
pozdrawiam
Seban
jest jeszcze jedno wyjście...
4) poprosić twórcę np. MagoTrans aby dodał pewną funkcjonalność do swojego programu :) W momencie kiedy w rekordzie danych wykryty zostanie segment INIT albo chociaż sekwencja bajtów ($e2,$02,$e3,$02) lub ($e0,02,$e3,$02) program musiał by generować dłuższą przerwę między rekordami w generowanym WAV-ie :)
pozdrawiam
Seban
Nie chodzi o dodanie długich przerw między każdym rekordem, to byłaby maskara taka 44KB gra miała by więcej przerw niż rekordów :D Chodzi o dodanie dłuższej przerwy między rekordami tylko tam gdzie jest potrzebna (tzn. w momencie gdy loader (np. "!") wywołuje kod na który wskazuje sekcja INIT.
marok napisał/a:NCopy jest trudno dostępny w sieci (nie znalazłem), ale wydaje mi się, że jak większość produkcji JBW jest relokowalny, stąd chyba problem ze zbyt małym buforem może być pozorny.
Co do Ncopy to wujek Google trafnie podaje link: http://tajemnice.atari8.info/2_91/2_91_namecopy.html
download tutaj: http://tajemnice.atari8.info/2_91/2_91_listingi.zip
Relokacja w tym wypadku nie ma wielkiego znaczenia, Ncopy ładuje się gdzieś do pamięci, powiedzmy iż się relokuje od MEMLO. Na bufor programu pozostaje obszar od MEMTOP- (MEMLO+długość Ncopy). Nawet nie uwzględniając rozmiaru Ncopy mamy do dyspozycji pamięć od rzędu $BC1F-$2000=$9C1F (~39KB). Wspominany plik Robbo ma długość około 44KB. Jak już wyżej było widać ładuje się w pamięć od $0E00-$BA80. Ncopy nie wykorzystuje pamięci pod OS ROM jako dodatkowy bufor, więc w tym wypadku skopiowanie Robbo przy pomocy NCopy nie jest możliwe.
Jeżeli faktycznie NCopy jest relokowalny (a tego nie sprawdzałem). Być może załadowanie go bez DOS może pomóc w zwiększeniu bufora :) Ale wtedy pozostaje kopiowanie z kasety na kasetę :D Pełen odlot :D
Polecam powyższą wersję spakowaną do 15KB :) Nie wymaga przerw i ładuje się znacznie szybciej :D
pozdrawiam
Seban
Hej!
Jeszcze jedno... ponieważ Robbo w tej niespakowanej wersji miało ponad 44KB i wczytywanie tego z kasety to prawdziwa męka przygotowałem wersję spakowaną Exomizer-em, do pobrania tutaj. Plik ma około 15KB.
pozdrawiam
Seban
Hej!
Ostania strona którą mam to strona nr 189.
pozdrawiam
Seban
no właśnie nie ciszy :) Trzeba nadawać logiczną "1" czyli coś koło 5278Hz :D W dodatku trzeba by tak wcelować aby żadnego "pyknięcia" nie było :D Zajęcie karkołomne chyba raczej :D
Kurcze ja kiedyś napisałem kilka takich programów kopiujących, nawet dodawały loader ale ni cholery nie mogę znaleźć tego... mam jedynie szczątki źródeł "Cassette Protect Copy" który kiedyś napisałem dla Sikora... on też dodawał przerwy odpowiednie ale binarki znaleźć nie mogę a źródła się nie kompilują bo brakuje mi jakiejś mojej biblioteki której oczywiście na dyskietce nie ma :(
Vasco: Problem w tym że "Name Copy" autorstwa JBW ma trochę mały bufor. Ta wersja Robbo o której rozmawiamy nie ma szans zmieścić się do bufora NCopy.
Sprawdziłem NCOPY na krótszym zbiorze i faktycznie dodaje dłuższe przerwy w odpowiednich miejscach :D
Panowie... zapewniam was że pliki nagrane w standardzie wymagają dłuższych przerw między rekordami w przypadku długo wykonujących się segmentów INIT. To była i jest norma, nie ma mowy o uszkodzonym sterowaniu silnikiem czy ręcznym robieniu pause. Swego czasu było sporo programów kopiujących dysk-taśma które o tym wiedziały i same robiły odpowiednie przerwy. Trzy posty wyżej zapodałem wam WAV-a zgranego z ATARI przy pomocy takiego kopiera (DT_COPY). Wersja z dłuższą przerwą po drugim rekordzie działa bezbłędnie. Loader "!" zatrzymuje silnik przed uruchomieniem segmentu INIT jednak jak już to pisałem powyżej bezwładność silnika magnetofonu nie pozwala na tak szybkie zatrzymanie się taśmy. Właśnie dlatego w przypadku zapisu programu przez LIST i wczytywaniu przez ENTER, system operacyjny dawał długie przerwy między rekordami aby magnetofon zdążył się zatrzymać po każdym wczytanym bloku.
W przypadku tego nieszczęsnego ROBBO tekst widoczny w czołówce po drugim rekordzie jest wypisywany "ultra szybką" procedurą "put char" z ROM-u Atari i trwa to całe wieki, dlatego po drugim rekordzie ładowanie się sypie (za krótka przerwa między 2 a 3 blokiem danych). Taka uroda zapisu na taśmie ;) Już chyba po prostu o tym zapomnieliście :)
Co do uszkodzenia występującego w przypadku KSO2000, które opisuje kolega Lt_Bri to osobiście się nie takim nigdy nie spotkałem ale jest ono bardzo prawdopodobne jeżeli ktoś dał za słaby tranzystor sterujący silnikiem na płytce KSO. Jeżeli tranzystor został uszkodzony i dostawał przebicia złącza C-E, wtedy działo by się tak jak napisał Lt_bri - silnik był cały czas włączony.
pozdrawiam
Seban
jaki typ pliku? MKV? AVI? czy co?
sprawdzę Ci jutro i dam znać.
UPDATE #1: Sprawdziłem twój plik WAV-e, problem jest dokładnie taki o jakim mówiłem, po drugim bloku loader uruchamia segment INIT niestety przerwa między rekordami jest za krótka i w momencie gdy już pokaże się czołówka "cracked by Mr.Bacardi" jest już pozamiatane bo taśma jest już w połowie kolejnego rekordu.
Wyjścia są dwa:
1) przygotować wav-a z odpowiednią przerwą
2) należy wywalić tą czołówkę (do niczego nie jest potrzebna)
Jak znajdę chwilę czasu przygotuję Ci nowego wav-a i wersję z wywaloną czołówką bez segmentów INIT.
UPDATE #2: Tutaj masz OGG-a z przerwą po drugim rekordzie, zgrałem z prawdziwego Atari przy pomocy prymitywnego interface skleconego na szybko (dwa rezystory i dwa kondensatory). Powinno działać, daj znać jak poszedł test. Plik do pobrania tutaj. Rozmiar ~11MB.
pozdrawiam
Seban
problem w tym że u mnie filmy 720p śmigają jak się patrzy. Rip z HD-DVD w ogóle śmiga. Natomiast cokolwiek z BlueRay w rozdziałce 1080p (kodek H.264) totalnie zabija system.
Sprawdziłem z ciekawości na Core Quad + GF9600... tam akceleracja chyba działa bo obciążenie systemu go obciązenie tylko jednego jądra (z 4 dostępnych) skacze maksymalnie 30%.
Ja na razie zainwestuje w dual-core jak radził Dely... bo wychodzi mi na to że H.264 nie jest "akcelerowane" przez ATI. Co innego HD-DVD... materiały w tym formacie nic szczególnego nie robią mojemu PC-towi mimo rozdzielczości 1080p.
Pet: uruchomiłem program do którego link zapodałeś, oto wynik jego pracy:

Nie do końca potrafię zinterpretować to co widzę? Any help? ;)
pozdrawiam
Seban
Hej!
Dostałem wszystkie materiałty od kolegi lt_bri, chyba brakuje tylko kilku ostatnich stron. Ostatnie miesiące tamtego roku były dla mnie totalnym chaosem więc przyznaję się iż nie miałem kiedy się tym zająć... ale nie spocząłem na laurach. Jak tylko nadrobię zaległości w pracy to zajmę się złożeniem reszty materiałów.
pozdrawiam
Seban
szczególnie jak trzeba nagrać na te dyskietki stuff z sieci :) Zaraz się okazuje że potrzebny PC i SIO2PC ;) Ale chyba nieco oddalamy się od tematu.
Skoro ktoś ma problem z wczytywaniem z magnetofonu to nie od razu musi kupować stację dysków albo SIO2PC ;)
Dobrym rozwiązaniem byłoby SIO2SD jednak to też wymaga pewnych nakładów finansowych.
pozdrawiam
Seban
no tak, tyle że:
1) nie każdego stać na taki zakup, a ostanio ceny stacji na Allegro to jakiś absurd.
2) nie każdy ma ochotę za zabawę ze stacją/SIO2PC/ czy SIO-to-cokolwiek
Z analizy podobnych przypadków na forum wnioskuję iż niektórzy to tak zagorzali fani magnetofonu iż nie zastąpią go niczym innym, lub nie mają możliwości zmiany na nic innego lub wystarcza im to co mają i czasami chcą rozwiązać swoje drobne problemy nie kupując dodatkowego hardware.
pozdrawiam
Seban
Generalnie loader "!" jest strasznie kulawym programem, nawet nie zgłasza błędów odczytu a w dodatku jest fatalnie napisany. Najprostszym rozwiązaniem byłoby użycie jakiegoś kopiera DYSK-TAŚMA który sam dodaje przerwy i odpowiedni loader... może ktoś z forum pomoże bo przyznam iż nie pamiętam w tej chwili żadnej nazwy takiego automatycznego kopiera.
pozdrawiam
Seban
A mi się przypomniała taka akcja.... dawno, dawno temu na giełdzie na grzybowskiej kiedy jeszcze piractwo w PL było legalne, ludzie którzy zajmowali się tym procederem i nagrywali ludzikom software na kasety... oni używali specjalnych kopierów które robiły dłuższą przerwę pomiędzy blokami w momencie w gdy wykryły segment INIT w takim bloku... W przypadku normalnej przerwy i segmentu INIT loader (np. legendarny "!") zatrzymywał silnik magnetofonu wywoływał kod wskazany przez segment INIT po czym gdy tylko kod wskazany przez INIT został wykonany to loader włączał silnik magnetofonu i kontynuował wczytywanie... jeżeli kod wskazany przez INIT wykonywał się długo to standardowa przerwa między rekordami na kasecie była za krótka i efekt był taki iż bezwładność silnika magnetofonu sprawiała iż zatrzymywał się on gdy już zaczynał lecieć kojeny rekord z taśmy... po próbie wznowienia ładowania przez loader taśma była już za początkiem kolejnego rekordu i było pozamiatane.
Nie wiem jak robi CAS2WAV czy XEX2CAS ale nie wydaje mi się aby dokładał odpowiednio dłuższe przerwy po napotkaniu segmentów INIT. Sądzę iż to może być twój problem. Może ktoś z forum będzie pamiętam który z kopierów DYSK-TAŚMA miał opcję generowania odpowiednio dłuższych przerw po segmentach INIT?
co do przedstawionej wersji Robbo to struktura pliku wygląda tak:
$0600-$06AC
$02e2-$02e3 (INIT: $600)
$02e0-$02e1 (RUN: $A87F)
$0e00-$ba80
Nie wiem kiedy masz błąd wczytywania... ale jest możliwe iż już po pierwszym segmencie INIT coś się sypie.
pozdrawiam
Seban
Ten OMAP 3530 od Texas Instruments to ARM Cortex A8 (dual-pipeline - w uproszczeniu wykonuje 2 instrukcje w jednym cyklu) pracujący na 600MHz + NEON SIMD extansions + niezależne DSP pracujące na ~400MHz. 1080p to nie ciągnie na chwilę obecną na open source-owych kodekach. Że niby odtwarza 720p ma udowodnić odtworzony na beagle-board "Big Buck Bunny" w rozdzielczości 720p (i tak jest widziałem to na żywo w akcji). Dekoder dekodujący strumień to FFD show przekompilowany i poprawiony tak aby działał na rdzeniu DSP. W środku tego OMAP-a jest jeszcze zintegrowany akcelerator graficzny oparty o PowerVR :) Także nawet z 3D sobie jakoś tam radzi (http://www.imgtec.com/partners/Texas-Instruments.asp)
Dla zainteresowanych: http://focus.ti.com/docs/prod/folders/p … p3530.html
Seban
Ja przygody z Matrox-ami zakończyłem na G400, były to dla mnie najlepsze karty graficzne w tamtym czasie. Szkoda że nie dali rady ustępując pola NV i ATI.
nosty napisał/a:No prosze... jaka zgodnosc. A ja zawsze myslalem, ze ideą wspolczesnego komputera jest uniwersalnosc, multimedialnosc i mozliwosc zaprogramowania go do wszystkiego :P
może i by im się to udało gdyby:
1) na taki komputer nie trzeba było wydać majątku
2) nie wymagałby: 500W zasilacza, 4 rdzeniowego procesora, karty graficznej o poborze mocy kilkaset wat i genrującej taki szum jak niejedna suszarka :)
3) taki komputer był idealnie cichy i nie wymagał systemu chłodzenia ciekłym azotem :)
to wyżej to oczywiście taka drobna ironia ;) Ale wracając do tematu to wolałbym mieć all in one w rozsądnej cenie z rozsądną funkcjonalnością... jednak nie raz doświadczyłem już na sobie starego dobrego powiedzenia... "jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego" ;)
pozdrawiam
Seban
I ja jestem podobnego zdania, czyli:
1) do gier konsole
2) do oglądania materiałów FullHD - odpowiedni telewizor + dedykowany odtwarzacz
Jednak ja nie posiadam w domu żadnego telewizora, nie potrzebuję systemu dźwięku 5.1 ja po prostu chciałem od czasu do czasu obejrzeć sobie jakiś materiał HD. Popcorn byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem gdybym miał jakiś telewizor HD ;) (mój monitor nie ma HDMI)
A tak a propos wbudowanych kart graficznych... to niestety nie podzielam opinii iż one się do czegoś nadają (przynajmniej w przypadku Intel GMA). Przy rozdzielczości większej 1024x768 te karty stają się dla mnie bezużyteczne... komputer dostaje paraliżu, a ilość danych przewalanych z pamięci SDRAM współdzielonej przez kartę z CPU tak spowalnia komputer że zaczyna działać on tak wolno że idzie się pociąć Włożenie byle jakiej karty GFX z własną pamięcią, tak dramatycznie poprawia sprawę że ciężko sobie to wyobrazić ;) przynajmniej tak wyglądały moje doświadczenia w tym temacie, a walczyłem z chipsetami Intela z wbudowanymi GMAxxx. Nie wiem jak się spisują inne chipsety (NV czy ATI) bo nie miałem okazji ich męczyć.
Znalezione posty [ 2,451 do 2,475 z 3,047 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.103 sekund, wykonano 17 zapytań