Pomysł, płytka i prototyp mają już trochę czasu (2014). Tak mi się przypomniało i opiszę tutaj.
Jak łatwo wydedukować, chodzi o wstawienie blittera do ST-ków, które go nie posiadają, ani też nie mają miejsca pod blitter (wszak niektóre modele 1040 mają miejsce na gniazdo PLCC).
Problem w tym, że modeli ST jest jak zajęcy w Australii. Ja walczyłem z krótkim 520ST: kilka kabelków z dodatkowymi sygnałami i niby jest OK (kartridż testowy przechodzi przez test blittera, zarówno krótki jak i długi). Tak czy siak trochę grzebania jest przy płycie. Inna sprawa że płytka jest zamontowana na procesor i przerwanie niektórych sygnałów trzeba wywołać nożykiem na płycie :) Jest również możliwość zamontowania płytki pod procesor (powinno być znacznie łatwiej). Jeszcze tego nie testowałem, gdyż nie mam takiej płyty (a w MegaST to sztuka dla sztuki, bo tam blitter już siedzi). W zależności od tego pod czy nad procesor, przekładamy dwie zworki.
Tyle w temacie blittera. Na karcie jest też złącze MegaBus jak w Mega ST. Jeszcze nie testowałem, ale zamierzam to zrobić (potrzebne dodatkowe zasilanie do karty), wszak kilka kart na MegaBus posiadam.
Lost Party 2025 startuje już jutro W Licheniu Starym rusza zlot fanów 8-bitowych komputerów
zeST 20250627 - Atari ST w FPGA z turbo! Nowa wersja zeST z trybem turbo 50 MHz i poprawkami Shiftera i MFP
UltraSatan - firmware 1.30 Nowa wersja firmware dla UltraSatana wspiera nowoczesne karty SDHC i SDXC
53 lata marki Atari 53 lata od założenia Atari - firmy, która odmieniła świat gier i komputerów.
Odtwarzanie układów z Atari Falcon Trwa zbiórka na odtworzenie chipów Videl, Combel i SDMA z Atari Falcon