26

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A może ktoś inny z Was używa innych tunerów zewnętrznych z wejściem USB i mógłby polecić taki, z którego jest zadowolony i który na pewno działa z Atari. Z góry dziękuję.

27

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za pomoc. Jeżeli można, chciałem się zapytać jeszcze o obraz z tego zewnętrznego tunera, który pewnie jest przelotowy. Na ile traci na jakości obraz z PC-ta po przejściu przez niego?
Miałem nawet kupić tuner zewnętrzny. Ale czy nie przeszkadza oglądanie pełnoekranowego obrazu z Atari na monitorze? Zmniejszyć go pewnie nie można.

28

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, ja się nie znam tak dobrze na tunerach. Będę wdzięczny za poradę.

29

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No nie wiem, czy niedopracowana, Aver to firma z wyższej półki, a dawne komputery nie generowały obrazu z interlacem... Miałem wcześniej inny przenośny tuner, też były problemy z sygnałem composite.

Mam takie dziwne pytanie: a co by się takiego stało jakbym zastosował w Atari enkoder sygnału PAL MC1377? Wprawdzie ma on wejścia RGB, ale przecież można na nie podać sygnał luminancji a dopiero w ostatniej fazie podłożyć kolor korzystając z odpowiedniego wejścia. Czy to ma szansę zadziałać? Wówczas miałbym pełny i kompatybilny ze wszystkim sygnał composite.

A może lepiej sprzedać tuner? Tylko co kupić?

30

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak sobie jeszcze myślę... Sygnał composite video zawiera informację o tym, czy aktualnie nadawana jest klatka parzysta czy nieparzysta. Tymczasem komputery ośmiobitowe tego nie robią. Może to jest źródło problemów i dlatego tuner nie rozpoznaje synchronizacji pionowej? Podłączyłem do tunera Commodore 64 i rezultat jest identyczny jak dla Atari.

31

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spróbowałem dołączyć potencjometr pomiędzy wyjście composite video i masę i w taki sposób zmniejszyć nieco amplitudę sygnału. Niestety, w dalszym ciągu nie mam prawidłowego obrazu, efekt bez zmian.
Czytałem sobie ostatnio o artykuł "Super Video 2.1" (do znalezienia na Pigwie) i jest tam coś napisane o niewłaściwych wartościach elementów w Atari. Trochę nie wierzę w rewelacje tego typu, ale może rzeczywiście coś nie jest do końca dopasowane?

32

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, dzięki, jutro popróbuję z tym potencjometrem. Problem w tym, że niestety nie wiem, jaki dla tej karty powinien być poziom sygnału. Teoretycznie obciążone composite powinno przyjmować wartości chwilowe z zakresu 0.3V-1V i 0V przez 5us na początku linii. Tutaj niby tak jest, ale działać nie chce.
Tak przy okazji: jaki powinien być prawidłowy poziom sygnałów dla obciążonego s-video? Z moich pomiarów oscyloskopem wynika, że wartość chwilowa luminancji wychdzącej z Atari może osiągnąć maksymalnie prawie 1.5V i aż 0.4V dla początku ramki (łatwo to zresztą policzyć patrząc na schemat). Moim zdaniem to za dużo.

33

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak wygląda przebieg na oscyloskopie z wyścia composite a tak przykładowy obraz z Atari odbierany przez tuner. Czasami ten obraz jest prawidłowy i ma właściwe kolory, ale jest nieruchomy.
Nie mam specjalnego kabla do wejścia composite, zrobiłem sobie tylko kabel do gniazda s-video. Na razie podłączam do wejścia composite zwykły kabel antenowy Atari poprzez przejściówkę, a z drugiego końca ręcznie dołączam dwa przewody do gniazda monitorowego. Na początku myślałem, że coś nie kontaktuje, ale sprawdzałem dokładnie.
Poprzez gniazdo s-video obrazu nie ma wcale. Tak samo, gdy do wejścia composite dołączam luminancję z pinu nr 1.

34

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobiłem przed chwilą ponownie taki eksperyment. Z aparatu foto poprzez wyjście composite obraz jest taki jak powinien być. Po podłączeniu Atari obraz czasami się pokazuje, ale najczęściej jest zniekształcony i nieruchomy - nie zmienia się.
Ja też mam oscyloskop i oglądałem sobie przebiegi z wyjścia composite Atari. Nie jestem elektronikiem, ale moim zdaniem wygląda to ładnie - widać wyraźnie gdzie zaczynają się linie obrazu, przebieg jest czysty i czytelny. Przebadałem też oscyloskopem wyjście z aparatu i moim zdaniem wygląda to prawie tak samo.
Moim zdaniem coś nie jest dopasowane, ale diabli wiedzą co... Może impedancja wyjściowa Atari z gniazda composite?

35

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, sprawdziłem aparat na starej karcie - działa wszystko - svideo, composite i w.cz. Na nowej działa tylko odbiór programu telewizyjnego i wyświetla się obraz z aparatu poprzez composite. Obrazu z Atari nie można uzyskać przez żadne z trzech gniazd.
W czwartek byłem w sklepie w którym kupowałem tuner i specjanie kazałem sprawdzić gniazdo s-video. Według sprzedawcy działa, ale jak się okazuje u mnie nie. Obrazu z notebooka nie ma, obrazu z Atari też nie.
Przez pewien czas mi się wydawało, że może coś źle wybrałem w ustawieniach karty, ale zmieniałem już chyba wszystko...

36

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari 65XE. Na tej innej karcie jest obraz poprzez gniazdo s-video (osobno luma i chroma) i w.cz z modulatora, composite nie sprawdzałem.

37

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wczoraj wykonałem jeszcze jedną próbę - podłączyłem do gniazda composite tunera swój aprat fotograficzny. Obraz jest. Tylko Atari nie daje obrazu, ale przez composite, ani przez s-video. Na innej karcie telewizyjnej mi działa.

38

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niestety, nie udaje się uzyskać obrazu ani poprzez wejście w.cz Atari, composite ani z rozdzieloną lumą i chromą. Najbardziej zależy mi na tym ostatnim sposobie, ale mam czarny ekran.
Próbowałem połączyć tuner poprzez s-video z moim notebookiem, który ma takie gniazdo. Niestety, znowu bez rezultatu. Co ciekawe, po podłączeniu notebooka do mojej starej karty telewizyjnej (sprzed 8 lat) obraz jest.
Tuner już raz był sprawdzany w serwisie, powiedzieli że wszystko działa.

39

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Podłączyłem tuner poprzez wejście composite. Obraz się pokazuje, ale jest wykrzywiony, nieruchomy i rozmyty.

40

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Teoretycznie coś tam jest na drugim kanale - widać zarys ramki i czasami prześwituje niebieski kolor. Tuner ma opcję 'Skanuj wszystkie częstotliwości', ale nic nie wykrywa.
Po podłączeniu Timexa 2048 na 36 kanale też mam tylko szum.

41

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Próbowałem połączyć wyjście modulatora Atari z wejściem antenowym tunera. Niestety, w ogóle nie mogę uzyskać stabilnego obrazu mimo naprawdę wielu prób ręcznego dostrajania. Podłączyłem do mojego tunera także Timexa 2048 i też nic.
Próbowałem podłączyć też Atari do tunera kablem s-video, ale też nic to nie dało. Jedyne, co wychodzi, to odbiór zwykłego programu telewizyjnego.

42

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tunerem telewizyjnym AVerTV USB 2.0 Lite? Próbuję podłączyć ją do Atari używając kabla composite, takiego jak do telewizora. Niestety, do obrazu nie można się w żaden sposób dostroić - jest wyjątkowo zaszumiony i absolutnie nie do użytku.
Tuner oddałem do sprawdzenia w serwisie - podobno jest sprawny, bez problemu odbiera mi zwykłe programy TV. Atari także jest sprawne - działa przy połączeniu ze zwykłym telewizorem. Tylko obrazu z Atari odebrać nie można.
Czy może ktoś mi pomóc w tej sprawie?

43

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No tak, jak raz włączę Atari, to obraz jest prawidłowy, a innym razem ma poprzestawiane linie, tak jak na obrazku. Jest to stabilne, nie da się tego zmienić żadnymi ustawieniami, próbowałem wczoraj przez dłuższy czas. Do tej karty dołączony jest soft TotalMedia, w którym można co najwyżej ustawić usuwanie interlace'u, ale w tym przypadku to nie pomaga. Jakieś licho mnie podkusiło, żeby kupić tanią kartę zamiast porządnej i teraz mam za swoje.

44

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dziękuję wszystkim za pomoc. Przeczyściłem trochę styki i jak podejrzewał jer problem zrywania synchronizacji ustąpił. Niestety, zdarza mi się w dalszym ciągu otrzymywać obraz nieostry co bierze się stąd, że karta telewizyjna zamienia mi sąsiednie linie obrazu. Dzieje się to niederministycznie, po jednym resecie komputera jest dobrze a po drugim źle. Na zrzucie ekranu widać jak to wygląda. Czy ktoś z Was zna przyczynę takiego zachowania karty? Coś mi się wydaje, że nadaje się ona na złom.

45

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mój kabel ma ok 2 metrów i jest to oryginalny kabel SVIDEO <-> TV z tym, że zamiast wtyku Euro przylutowałem wtyk DIN.
Jak dokładnie powinienem włączyć ten rezystor? Pomiędzy sygnałem luminancji a czym?
Na drugiej karcie telewizyjnej też mi obraz dziwnie wygląda. Synchronizacji mi nie zrywa, ale na kolorowych płaszczyznach są takie pionowe pasy.

Jeszcze pytanie: jak wyglądają Wasze kable? Kabel koncentryczny ma z reguły jeden przewód i oplot, więc chyba trzeba byłoby użyć dwóch takich?

46

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No tak - on zmienił kartę na inną. :( Czy w moim przypadku można coś innego zrobić? Na stronie p.Soboli jest napisane, aby zamiast zwykłego kabla najlepiej stosować przewód antenowy 75 omów. Może wystarczyłoby dodać szeregowo rezystory o takiej wartości?

47

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobiłem niedawno kabelek pomiędzy Atari a gniazdem svideo według schematu pana Jerzego Soboli z jego strony. Podłączyłem to do mojej nowej karty telewizyjnej i mam następujący efekt: często obraz mam nieostry, często rwie mi się synchronizacja. Czasem natomiast obraz jest prawidłowy. Czy może to wynikać z niedopasowania impedancji i co w tej sytuacji trzeba zrobić? Nie wiem czy winna tu jest moja karta czy kabel.

48

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zobacz: http://allegro.pl/item280208832_atari_z … ieci_.html

49

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja bym tu raczej podejrzewał uszkodzenie Antica. ROMy stosunkowo rzadko się chyba psują.

50

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawa jest już nieaktualna, bo nie udało mi się kupić Atari z uszkodzonym procesorem na Allegro. Potrzebowałem jedną sztukę.