51

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy ktoś z Was orientuje się, czy obecnie można kupić gdzieś sam procesor 6502 do Atari? Czy pozostaje tylko demontaż?

52

(3 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy może ktoś mi wyjaśnić, co należy zrobić, aby w trybie graficznym 2 Antica (0 Basica) wyświetlić gracza tak, aby jego kolor miał wyższy priorytet niż kolor znaków? Próbowałem wpisać 1 do GPRIOR (026f), ale niestety to nie działa - na wierzchu jest kolor znaków. W innych trybach graficznych problemu nie ma.

53

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja mam progamator jakbyście chcieli.

54

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chętnie, przygotuję i podeślę. Rozszerzenie działa w trzech trybach 512kB, 320kB Rambo i 320 Compy.

55

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bo w ten sposób mamy tylko 8 linii na adres zamiast 16! Zawsze chciałem tak spróbować, bo redukuje to bardzo liczbę kabelków. Przy okazji się czegoś nowego nauczyłem o Atari a rozszerzenie pięknie działa. Nie chodziło o sam efekt końcowy, ale o zrobienie czegoś w inny sposób i o naukę.

56

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie było odpowiedzi, ale mnie przypadkowo udało się problem rozwiązać. Napiszę w czym rzecz, bo może komuś się to kiedyś przyda.

Projektując swoje rozszerzenie wzorowałem się na modelach Freddiego wykonanych Pasia oraz Jera. No i schematy są teoretycznie dobre, ale jednak na obu jest powielony ten sam błąd. Magistrala RA0-7 zawiera bowiem zmultipleksowane sygnały magistrali A0-A15, ale w INNEJ KOLEJNOŚCI niż to zostało tam opisane. Po opadającym zboczu CAS RA7 zawiera (zgodnie z modelem Pasia) stan A15, ale to RA0, a nie RA6 zawiera stan A14!!! Innych sygnałów nie sprawdzałem, ale podejrzewam, że też występuje inne przypisanie.

Nie wiem, czy ktoś coś z tego zrozumiał, ale wydaje mi się, że warto o moim spostrzerzeniu wspomnieć na forum.

Mam następujące pytanie do elektroników.
Zrobiłem rozszerzenie pamięci do Atari, które oparte jest na pamięci statycznej.  Układ nie wykorzystuje jednak magistrali A0-A15, tylko magistralę RA0-7 wychodzącą z Freddiego.
Ogólnie układ działa na następującej zasadzie - po opadającym zboczu sygnału RAS zatrzaskiwana jest młodsza połowa adresu, a jako starsza połowa podpięte są sygnały z magistrali RAS.
Wybranie układu SRAM następuje wtedy, gdy adresujemy bank $4000-$7fff i CAS = 0 (na magistrali RA0-7 będzie wówczas starsza połowa adresu a młodsza została zapamiętana wcześniej).

Generalnie układ działa jak chciałem, ale mam pewien paskudny problem z sygnałem A13 (i tylko z nim), który uzyskuję z sygnału RA5 przy CAS=0. Problem objawia się tym, że w połówkach $4000-$5fff i $6000-$7fff mam zawsze kopię tych samych danych. Po doprowadzeniu A13 (i tylko niego) bezpośrednio z magistrali procesora całe rozszerzenie działa prawidłowo.

Czy ktoś ma jakiś pomysł? Czy zawartość magistrali RA0-7 może się zmieniać przy CAS=0? A może magistrala RA0-7 uzyskuje stabilne wartości dopieru po pewnym czasie od opadającego zbocza CAS?

58

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Check your email - I sent you two programs.

59

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I think I still have one Turbo 2000 tape at home and I can try sampling it if it helps...
As far as I remember the recording structure was quite straightforward: a header and several blocks (3072 bytes long?) terminated by checksums.
To get exact timings it would be necessary to analyse the recording.
You can also have a look here: http://cas-archive.pigwa.net/dow/atari_t2000.zip - this is a program which converts Turbo 2000 recordings into binary file. It might be useful for testing.

60

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

For me it would be nice to have such a program. Is there possible to download your tool and test it?
As far as I know there is no KSO Turbo equivalent of XEX2WAV.

61

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No niestety, oryginalny system operacyjny Atari jest napisany w taki sposób, że zapamiętuje stan sygnału RD5 a potem na przerwaniu VBLANC sprawdza, czy przypadkiem się nie zmienił. I jak się zmieni, to zawiesza Atari na amen. QMEG jest pod tym względem lepszy. Ja bym najpierw popróbował QMEGiem, sprawdziłbym, czy cokolwiek w ogóle widać w obszarze $a000-$bfff i czy to się zmienia po wpisaniu czegoś do $d500. Monitor pamięci jest wbudowany...

No, jakby się udało przegrać Epromy, to by się Kaz ucieszył... Już widzę ten tytuł o cartach od Allaha ... :)
Powodzenia!

62

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie zawsze jest tak łatwo, zwłaszcza gdy otwory są małe a ścieżki wąskie, tak jak tu. Wymagana jest wprawa i dobry odsysacz do cyny. Ja kilka płytek zepsułem (odpadły ścieżki i punkty lutownicze), zanim się nauczyłem.

63

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Przeanalizowałem dokładnie połączenia i rzeczywiście jest tak jak napisał jer. Są zatem 4 banki po 8kB, górne 32kB z Eproma nie jest wykorzystane.
Jeden z czterech banków carta jest widziany w adresach $A000-$BFFF.
Aby nie ciąć ścieżek, można byłby wykorzystać cart dumpa i zrzucić pamięć w obszarze $A000-$BFFF. Jest jedna trudność - trzeba to zrobić 4 razy, ale każdym razie zwiększając licznik. Licznik zwiększa się poprzez wykonanie jakiejkolwiek instrukcji operującej na stronie $D5.
Jeżeli tak się nie da, pewnie trzeba byłby przeciąć ścieżki doprowadzające sygnały A13 i A14 do Eproma i ustawić kabelkami na sztywno ich stan. Sygnały te to dwie ścieżki na górnym obrazku, które dochodzą do pinów 14 i 15 układu 74169.
Mam nadzieję, że to pomoże.

64

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ale piękne wykonany cart!
Te zdjęcia wystarczą, aby odtworzyć schemat, choć przydałoby się wiedzieć, jak ścieżki idą pod układami.
27C512 to pamięć Eprom 64kB, w niej właśnie znajduje się program, który należy odczytać. Jest zatem bankowanie.
74169 to licznik 4-bitowy, który zlicza dostęp do strony sterującej cartridge'a - $d5xx.

Nie analizowałem dokładnie połączeń na płytce, ale moim zdaniem należałoby na płytce carta odciąć linię RD5, zrzucić zawartość pamięci $8000-9fff, wpisać coś do $d500, znowu zrzucić i tak kilka razy.
Tą metodą można byłoby odczytać całą pamięć, w sumie jest to dość proste.

65

(1 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Poszukuję pewnej gry w Basicu, w którą grałem gdy chodziłem do podstawówki... :) Było to coś podobnego do "Tanks", jeździło się dwoma czołgami, dla dwóch graczy, ale z bardziej uproszczoną grafiką. Niestety nie pamiętam więcej szczegółów. Czy ktoś zna może tytuł?

66

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Może by na razie zrzucić pamięć $8000 - $bfff jeżeli QMeg potrafi przejąć sterowanie przed cartem. Jeżeli ten cart nie ma banków, to byłoby wszystko.

67

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jakbyś tak przysłał zdjęcia płytki carta (od góry i od dołu), to może mógłbym powiedzieć na jakiej zasadzie on działa i co trzeba zrzucić do pliku.

68

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sygnał nazywa się RD5 i za jego pomocą rozpoznawana jest obecność cartridge'a. Ja bym jednak proponował wyjąć lub wylutować Eproma i zrzucić jego zawartość na programatorze.

69

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pamiętam, że schemat podobnego rozszerzenia był kiedyś w Bajtku, w numerach 5-6/92 autorstwa T.S.Piotrowskiego. Jakby co, służę skanem. Można by to wykonać z Twoimi pamięciami. Tylko, że było to rozszerzenie Rambo a nie Compy - linia PB5 zawsze adresowała pamięć, niezależnie czy był to Antic czy CPU. Ale to taki szczegół - ja tego rozszerzenia używałem przez wiele lat i nie narzekałem.

70

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest pamięć dynamiczna 256x1bit firmy Vitelic zasilana +5V o czasie dostępu 80nS. Nie znam dokładnie tego modelu, ale ściągnąłem datasheeta i uważam, że ta pamięć by się nadawała. W Atari 800XL znajdują się kości 4164, a więc po nalutowaniu na nie dodatkowej  pamięci i zrobieniu prostego sterownika będziesz miał 320k. Ustawienie pinów jak najbardziej pasuje.

71

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jer napisał/a:

uU mnie na stronie dereatari w dzialr Serwis. Przy okazji opisu Turbo KSO  jest link do atr dyskietki z oprogramowaniem, są i te loadery.

Dziękuję bardzo. Znam tą stronę, bardzo dużo można się z niej nauczyć. Często wykorzystuję Pana schematy.

72

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ryszard Mauersberg napisał/a:

A zagladales do casarchiwum.

Tak, zaglądałem do CAS archive i na pigwę. Niestety, jakoś tych loaderów nie znalazłem. :(

73

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy są gdzieś na sieci dostępne loadery do Turbo 2000? Pamiętam, że kiedyś było coś takiego jak L1, L2, wieloblok... Czy gdzieś to jest?

74

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wydaje mi się, że plik z grą jest uszkodzony. Na początku wykonywana jest procedura przenosząca blok danych - problem w tym, że komórki z adresem źródłowym i docelowym nie są zainicjowane.

75

(30 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak się chyba nie da, count dotyczy grupy, a nie wszystkich danych, które są zwracane.
Może liczyć samodzielnie, odczytując kolejne rekordy?