1

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej,

Żywą stację do Atari to ostatni raz miałem w łapach w 1989 roku ale myslę, że opis regulacji mechniki 1050, który znajduje się na dereatari.republika.pl mógłby Ci pomóc.
Zobacz:
http://tinyurl.com/hpdql

Pozdrowienia,

Kuba

2

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeszcze lepiej.... :-)

Dzięki, wiedziałem gdzie zapukać.

Kuba

3

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki. Zbawco!!!

Kuba

4

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada może schemat tegoż? Spalił mi się rezytsor przed trafo (ok. 1W ) i nie bardzo wiem jaki nalezy wsadzić (spaliły się oznaczenia).

Pozdrawiam

Kuba

5

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Co do SIO2BSD, wporwadzałem dzisiaj poprawki w pętlach opóźniających, więc jeśli ściągałeś przed godziną powiedzmy 14.00, to masz starą wersję, która w zasadzie dziwię się, że w ogóle działała.

Ściągałem po 15. Spróbowałem teraz i mam to samo tzn, daty modyfikacji plików są 16.08 g. 03:36 więc pytanie gdzie jest poprawiona wersja???

drac030 napisał/a:

Poza tym najpierw dobrze jest skompilować wersję bez turbo (odkomentować -DULTRA=57600 w Makefile.Linux) i sprawdzić, jak to działa w normalu. U mnie działa dobrze w obu trybach.

To co mam czyli chyba stare smiga po RS-ie jak burza.

drac030 napisał/a:

Program nie używa żadnych dodatkowych linii sterujących (żadnego DSR, RI ani nic takiego), więc powinien działać jeśli kabel zapewnia choć minimum zgodności z RS-232.

To zauwazyłem bez względu na położenie przełącznika DSR/RI działa. Przez przelotkę nie :-(

Kuba

6

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mikey napisał/a:

Dziwne zeby atarisio sie nie wykladal skoro gada bezposrednio z uartem  ktorego nie masz :)

:-) nie wgłębiałem się w to jak działa. Spróbowałem tylko na szybko.

mikey napisał/a:

Z twoich opisow widze ze jeszcze nie probowales sio2bsd (http://drac030.krap.pl/sio2bsd.tar.gz) Wbrew nazwie dziala tez na linuxach i to moim zdaniem o wiele lepiej niz sio2linux.
Zmien tylko urzadzenie w konfigu na ten USB0 i reportuj czy dziala.

Ściągnałem, zmieniłem, spróbowałem. I dalej klapa :-(.

Czyli ewidentnie ta przelotka jest sprawczynią całego zamieszania.

Co do sio2bsd. Dla linuxa nalezy jeszcze poprawić plik sio2bsd.h W tym pliku zakłada się, że plik endian.h jest w katalogu machine  natomiast siedzi on w od razu w include.

Pozdrawiam,

Kuba

7

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej,

Zapoczatkowałem ten wątek nie zdając sobie sprawy, że przyjmie tak poważny charakter :-).

Spieszę donieść, że nie dawało mi spokoju kto jest winien: kabelek USB <>RS232 czy też WIn XP (ew. APE). Jako dziecko "Unixa" obstawiałem raczej Win XP.  W związku z tym spróbowałem eksperymentu: wpiąłem rzeczony kabelelk do Linux'a, wcześniej sprawdzając kto on zacz. Okazało się, że identyfikownamy jest jako "prolific" a adekwatny driver to pl2303. Bez problemów się ładuje do jądra, i rejestruje device /dev/ts/USB0 .Niestety na tym dobre wiadomości się zakończyły. Moduł "atarisio" pada na grzbiet i się poddaje natomiast (co ciekawe) nowy sio2linux zachowuje się analogicznie jak APE pod winXP. Tzn. w trybie DSR jest martwe, natomiast w trybie RI coś sobie przeczyta, potem zwisnie, potem zdechnie potem znów coś przeczyta itp. itd.

tzn. mozna raczej powiedzieć, że albo kabelek, albo obsługa jego zarówno w win jak i pod Linux'em jest do niczego. Czyli stare dobre RS rulez :-)

Jeszcze nawiążę do dyskusji o sensowności RS-232. Nie wiem jak to jest w wielkim świecie ale od paru lat jedynym urządzeniem na "RS-a" które uzywałem był stary modem "Request" teraz, po zaaplikowaniu neostrady również on poszedł na pólkę. W zeszłym roku zaczałem wspólprace z pewną firmą (oni konstruują takie urządzonko ktre będzie działać jako inteligent pomiędzy rs-485 a ethernetem a ja to musze od strony PC oprogramować w javie) i RS był mi potrzebny do porgrmowania Atmeli. Niestety dla zwolenników RS'a do tego celu przejściówka USB<>RS sprawuje się znakomicie. Problemy zaczęły się dopiero przy SIO2PC. Wniosek? Po co mi RS skoro właściwe z niego nie korzystam.
Myslę, że tak samo postepują inni uzytkownicy a i firmy. W końcu nadal są obecne standardy arcnet czy token-ring ale w typowych płytach nie ma takowych interfejsów tylko co najwyżej Ethernet. Tak samo bedzie z Rs'em. Ten kto bedzie potrzebował  to sobie nabędzie przelotkę, czy kartę z portem. Reszta zostanie przy USB (czy też za parę lat przy laser-magma-telepatio-coś-tam). jendmk dziś USB jest tansze, szybsze i bardziej uniwersalne.

A co do obrabiarek, Zenon, to nie jest kwestia RS'a! To jest kwestia Cieci co kupili niedopasowane programatory!!!!

Pozdrawiam,

Kuba

8

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jellonek napisał/a:

pecus: niezupelnie... co przelotka, to inny uklad. jak drac030 wspominal w jego wypadku przelotka fogle nie dzialala,
a w wypadku kuby - przy trybie dsr kabla sio2pc, przynajmniej udawal ze dziala...

Niezupełnie. Przy DSR wogóle niet, przy RI udaje.

jellonek napisał/a:

KubaR - wspomniales ze pod linuksem dziala... ale nie wspomniales czy na tym samym sprzecie co pod winda.
domyslam sie ze pod linuksem podlaczas BEZPOSREDNIO pod rs232, w wypadku windy zas, poprzez przelotke
USB (tak jakos przynajmniej rozszyfrowuje sie twoja wiadomosc).

Dokładnie tak .

jellonek napisał/a:

tylko dreczy mnie przeczucie ze jednak pod linuksem dzialalo ci to bo obchodzilo sie bez przelotki USB...

Dokładnie. Pytałem się bo myslałem że moze ktoś miał ten problem z przelotką APE i Windą XP. O linuksie wspomniałem tylko w formie dowodu, że kabelek działa w obu trybach (czyli kabelek jest OK).

Dzieki w każdym razie bo coraz więcej przelotka mi  śmierdzi...

Kuba

9

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lewiS napisał/a:

Zmien sobie SIO2PC na tryb DSR.

Pisałem, że próbuję _oba_ sposoby transmisji (oczywiście nie jednoczesnie :-)). Pod LInux'em _oba_ działają. POD Win XP + APE + USB/RS232 działa tylko RI (o ile to działaniem nazwac można) natomiast DSR wogóle (pomimo, że kabelek jest właściwie wykrywany).

lewiS napisał/a:

Sorki, ale o ile wiem SIO2PC moze byc albo RI albo DSR, wiec cos jest nie tak w tym co mowisz. Sorki, ale o ile wiem SIO2PC moze byc albo RI albo DSR, wiec cos jest nie tak w tym co mowisz. Zreszta potwierdza to schemat: http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC

No właśnie podobnie jest zrobione - przełącznik RI/DSR

KubaR napisał/a:

... z przełącznikiem RI/DSR...

drac030 napisał/a:

a mam przelotkę USB<>RS-232, z APE nie działa za chińskiego boga, w jakim bądź trybie i jako jaki bądź COM. Aż musiałem sobie SIO2BSD napisać, bo inaczej nie szło iść ...

No właśnie tak mi się coś zdawało, że to raczej przelotka. Co prawda APE działa pod Win jako aplikacja a atarisio jako moduł jądra (Linux) więc teoretycznie z wyższym priorytetem.

No to trza monitor kupić (lub kartę video) bo niestety laptop tylko via przelotka a do tego niestety na nim WinXp być musi.

Pozdrawiam i dziękuję,

Kuba

10

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,

Od jakiegoś czasu czytam to forum ale z powodu braku sprzętu nie zadawałem pytań. Dopiero dwa dni temu udało mi się zdobyć Atari 800XL (po 16 latach nie mania :-)).  Przygotowujuąc się do tej historycznej chwili zbudowałem sobie kabelek SIO2PC (jednoukładowy, MAX232, z przełącznikiem RI/DSR). Na stacji z linux'em atarisio i atariserwerem lata jak burza w obu trybach (RI i DSR). Niestety ponieważ nie mma jeszzcze monitora a telewizor jest w drugim pomieszczeniu próbowałem podłączyć toto do laptopa (Win XP PRo). I tu zaczął się problem - chodzi tylko jako RI i to ze zwisami, torchę poczyta potem się wiesza potem znół poczyta itp. W trybie DSR wogóle nie chodzi. Próbowałem uzywać APE trial i co dziwne kabelek w obu trybach jest wykrywasny prawidłowo przez wizzarda ale w działaniu j.w. W laptopie nie ma RS'a podłaczam oprzez przelotkę USB<->RS232.
Czy ktoś wie coś o probelmach lub czymś podobnym przy korzystaniu z sio2pc via USB i przelotka?

Dzięki,

Kuba