26

Odp: SIO2PC i USB

A nie ma kanału inżynierskiego choćby przez ethernet?
Sam pracuję w branży energetycznej (firma dostarcza systemy SCADA i telemechaniki przede wszystkim do zakładów energetycznych) i widać, że od RSów się odchodzi. W przypadku urządzeń, które musimy zaprogramować właśnie wykorzystuje się do tego zwykłą skrętkę, bo jest to rozwiązanie szybsze i wygodniejsze (przy okazji kupienie nowego laptopa z COMami jest coraz trudniejsze).

27

Odp: SIO2PC i USB

hej!

ethernet? a ja zawsze myślałem że w takich sieciach przemysłowych króluje RS-485. ale żeby pchac tam ethernet? też wymaga to sporego nakładu sprzetowego w każdym urządzeniu. A RS-485 jest po prostu do tego stworzony... róznicowa transmisja (skrętka się do tego idealnie nadaje). długość kabla aż do 1km. Ethernet tego nie pociągnie :D prędkości RS-485 sięgają nawet do 10Mbit :D i obsłużenie tego nie wymaga wsadzania scalaków ethernetowych obsługujących MAC/PHY do każdego urządzenia :D

Po stronie PC dużo firm produkuje karty RS-485. I myślałem iż wszystkie sieci przemysłowe do dziś są oparte na RS-485. Ten ethernet mnie trochę zdziwił. Ale ja się na tym nie znam wiec moge być po prostu w błędzie.

pozdrawiam serdecznie
Seban

28

Odp: SIO2PC i USB

Monsoft: no niektore PIXy maja USB :) ale rutera to jeszcze nie widzialem z USB i pewnie niepredko zobacze.

29

Odp: SIO2PC i USB

No cóż. Oczywiście tranmisja zwykle jest prowadzona przez RSa (ew. po zamianie przez światłowód/gprs), ale do komputerów już trafia to poprzez ethernet (np. wykorzystując NPorty Moxy). Natomiast tak jak mówię, przy konfiguracji urządzeń wykorzystuje się już teraz przede wszystkim ethernet, bo jest wygodniej (podchodzisz z laptopem, wkładasz skrętkę i telnetujesz się na urządzenie).

30

Odp: SIO2PC i USB

mikey: 3800 powinny miec...
kup sobie taki do domu i odpisz czy na przedniej sciance rzeczywiscie jest port usb ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

31

Odp: SIO2PC i USB

seban napisał/a:

Jeżeli Drac030 zechciałby rozebrać swoją przelotkę i sprawdzić jakie ustrojstwo w niej siedzi

Nie muszę jej rozbierać. Przelotka przedstawia się jako "Semitech Semiconductor", a Google mówi, że siedzi w tym układ Cypressa.

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: SIO2PC i USB

A ja napiszę jak to jest u nas w pracy, przy obrabiarkach sterowanych numerycznie.
Do tej pory było O.K., ale się skwasiło. Ktoś wpadł na pomysł by kupić nowe programatory a tam rs'a już nie ma.
Więc od tej chwili robi się tak: Programista pisze program na kpmuterze, wydrukuje go, potem ręcznie poprzez edytor wprowadza się do obrabiarki, wdraża się program. Jak wdrożony to technolog spisuje program z ekranu NA KARTKĘ z kartki do swojego komputera by mieć kopię i tak w kółko. Niestety, maszyn nie wyrzucimy bo za drogo wychodzi. Dlatego aby ułatwić sobie życie zrobiłem dla swoich potrzeb RS'a. Odbieram na Atari a od pewnego czasu na taki komputerek edukacyjny (schemat w EDW) A że z technologiem żyjemy w zgodzie więc ułatwiam i jemu zycie.
Słowem za wcześnie pozbywać się rs"a. Niech nadal funkcjonuje. A USB niech się rozwija bo jest przydatne i lepsze!

33

Odp: SIO2PC i USB

jellonek napisał/a:

kup sobie taki do domu i odpisz czy na przedniej sciance rzeczywiscie jest port usb ;)

nie rozumiem zartu :)

34

Odp: SIO2PC i USB

A ja napiszę jak to jest u nas w pracy, przy obrabiarkach sterowanych numerycznie.

Jedno z dwojga:

1) albo kupiliście niedobre programatory (trzeba było kupić takie, które pasują do obrabiarek);

2) albo programatorów do waszych obrabiarek nikt już nie produkuje, co oznacza, że nikt takich nie potrzebuje, co z kolei oznacza, że obrabiarki nadają się na złom (a jeśli jakaś firma ich używa, czyni to na własne ryzyko ponoszenia takich niewygód).

W każdym razie nie jest to żaden argument o wyższości RS-232 nad USB czy czymkolwiek innym...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-09-08 14:23:03)

KMK
? HEX$(6670358)

35

Odp: SIO2PC i USB

Ależ ja nie piszę o wyższości tylko o tym by to jeszcze było czas jakiś.
A programatory kupili Ci co już lat temu... uznali że rs niepotrzebny. Kupili bez konsultacji, na pałę.
Maszyn nie da się wyrzucić, za drogie , zresztą nie ja o tym decyduję, ja muszę się tylko dostosować, coś podobnego jak w procesie ewolucji. Tyle tylko że problem mają Ci co to obsługują a nie ci co decydują'

36

Odp: SIO2PC i USB

mikey: wiesz ile kosztuje? jak sie dowiesz, zrozumiesz zart ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

37

Odp: SIO2PC i USB

akurat wiem ile kosztuje. wtakim razie s/nie rozumiem/nie smieszy mnie/g :P

38

Odp: SIO2PC i USB

heja!

Sprawdziłem na przejściówce "MINT". Jest na scalaku firmy Prolific (http://www.prolific.com.tw/eng/Products.asp?ID=21)
Niestety nie działa kompletnie :( żaden z trybów pracy APE (RI/DSR/CTS) nie działał.
W przypadku RI udawało się odczytać pierwszą komendę wysłaną przez atari i na tym koniec.
Wyłączenie FIFO i wszystkich dodatkowych featuresów nic nie daje.

konfig: SIO2PC na układzie 1489. Windows 2000.

ten sam komp, tyle że SIO2PC podpięte do RS232 i śmiga w we wszystkich trzech konfiguracjach (RI/DSR/CTS).

Seban

39

Odp: SIO2PC i USB

Hej,

Zapoczatkowałem ten wątek nie zdając sobie sprawy, że przyjmie tak poważny charakter :-).

Spieszę donieść, że nie dawało mi spokoju kto jest winien: kabelek USB <>RS232 czy też WIn XP (ew. APE). Jako dziecko "Unixa" obstawiałem raczej Win XP.  W związku z tym spróbowałem eksperymentu: wpiąłem rzeczony kabelelk do Linux'a, wcześniej sprawdzając kto on zacz. Okazało się, że identyfikownamy jest jako "prolific" a adekwatny driver to pl2303. Bez problemów się ładuje do jądra, i rejestruje device /dev/ts/USB0 .Niestety na tym dobre wiadomości się zakończyły. Moduł "atarisio" pada na grzbiet i się poddaje natomiast (co ciekawe) nowy sio2linux zachowuje się analogicznie jak APE pod winXP. Tzn. w trybie DSR jest martwe, natomiast w trybie RI coś sobie przeczyta, potem zwisnie, potem zdechnie potem znów coś przeczyta itp. itd.

tzn. mozna raczej powiedzieć, że albo kabelek, albo obsługa jego zarówno w win jak i pod Linux'em jest do niczego. Czyli stare dobre RS rulez :-)

Jeszcze nawiążę do dyskusji o sensowności RS-232. Nie wiem jak to jest w wielkim świecie ale od paru lat jedynym urządzeniem na "RS-a" które uzywałem był stary modem "Request" teraz, po zaaplikowaniu neostrady również on poszedł na pólkę. W zeszłym roku zaczałem wspólprace z pewną firmą (oni konstruują takie urządzonko ktre będzie działać jako inteligent pomiędzy rs-485 a ethernetem a ja to musze od strony PC oprogramować w javie) i RS był mi potrzebny do porgrmowania Atmeli. Niestety dla zwolenników RS'a do tego celu przejściówka USB<>RS sprawuje się znakomicie. Problemy zaczęły się dopiero przy SIO2PC. Wniosek? Po co mi RS skoro właściwe z niego nie korzystam.
Myslę, że tak samo postepują inni uzytkownicy a i firmy. W końcu nadal są obecne standardy arcnet czy token-ring ale w typowych płytach nie ma takowych interfejsów tylko co najwyżej Ethernet. Tak samo bedzie z Rs'em. Ten kto bedzie potrzebował  to sobie nabędzie przelotkę, czy kartę z portem. Reszta zostanie przy USB (czy też za parę lat przy laser-magma-telepatio-coś-tam). jendmk dziś USB jest tansze, szybsze i bardziej uniwersalne.

A co do obrabiarek, Zenon, to nie jest kwestia RS'a! To jest kwestia Cieci co kupili niedopasowane programatory!!!!

Pozdrawiam,

Kuba

40

Odp: SIO2PC i USB

Dziwne zeby atarisio sie nie wykladal skoro gada bezposrednio z uartem  ktorego nie masz :)
Z twoich opisow widze ze jeszcze nie probowales sio2bsd (http://drac030.krap.pl/sio2bsd.tar.gz) Wbrew nazwie dziala tez na linuxach i to moim zdaniem o wiele lepiej niz sio2linux.
Zmien tylko urzadzenie w konfigu na ten USB0 i reportuj czy dziala.

41

Odp: SIO2PC i USB

Właśnie zajrzałem do sio2bsd.c i zauważyłem, że program ma spieprzone timingi (stała "17773446UL" powinna mieć raczej wartość "1773446UL", czyli ok. 10x mniej). Faktycznie coś mi to niezbyt stabilnie działało po ostatnich przeróbkach i chyba teraz już wiem czemu :) Jak dzień wstanie przetestuję poprawioną wersję i ewentualnie wrzucę pod powyższy adres.

KMK
? HEX$(6670358)

42

Odp: SIO2PC i USB

KubaR !!!!
I to jest właśnie to! Zgadzamy się. Chyba Czereśniak z 4rech pancernych mówił: Zeszyt piszącemu, a harmonia grającemu.

43

Odp: SIO2PC i USB

mikey napisał/a:

Dziwne zeby atarisio sie nie wykladal skoro gada bezposrednio z uartem  ktorego nie masz :)

:-) nie wgłębiałem się w to jak działa. Spróbowałem tylko na szybko.

mikey napisał/a:

Z twoich opisow widze ze jeszcze nie probowales sio2bsd (http://drac030.krap.pl/sio2bsd.tar.gz) Wbrew nazwie dziala tez na linuxach i to moim zdaniem o wiele lepiej niz sio2linux.
Zmien tylko urzadzenie w konfigu na ten USB0 i reportuj czy dziala.

Ściągnałem, zmieniłem, spróbowałem. I dalej klapa :-(.

Czyli ewidentnie ta przelotka jest sprawczynią całego zamieszania.

Co do sio2bsd. Dla linuxa nalezy jeszcze poprawić plik sio2bsd.h W tym pliku zakłada się, że plik endian.h jest w katalogu machine  natomiast siedzi on w od razu w include.

Pozdrawiam,

Kuba

44

Odp: SIO2PC i USB

Ok, poprawiłem.

Co do SIO2BSD, wporwadzałem dzisiaj poprawki w pętlach opóźniających, więc jeśli ściągałeś przed godziną powiedzmy 14.00, to masz starą wersję, która w zasadzie dziwię się, że w ogóle działała.

Poza tym najpierw dobrze jest skompilować wersję bez turbo (odkomentować -DULTRA=57600 w Makefile.Linux) i sprawdzić, jak to działa w normalu. U mnie działa dobrze w obu trybach.

Program nie używa żadnych dodatkowych linii sterujących (żadnego DSR, RI ani nic takiego), więc powinien działać jeśli kabel zapewnia choć minimum zgodności z RS-232.

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: SIO2PC i USB

drac030 napisał/a:

Co do SIO2BSD, wporwadzałem dzisiaj poprawki w pętlach opóźniających, więc jeśli ściągałeś przed godziną powiedzmy 14.00, to masz starą wersję, która w zasadzie dziwię się, że w ogóle działała.

Ściągałem po 15. Spróbowałem teraz i mam to samo tzn, daty modyfikacji plików są 16.08 g. 03:36 więc pytanie gdzie jest poprawiona wersja???

drac030 napisał/a:

Poza tym najpierw dobrze jest skompilować wersję bez turbo (odkomentować -DULTRA=57600 w Makefile.Linux) i sprawdzić, jak to działa w normalu. U mnie działa dobrze w obu trybach.

To co mam czyli chyba stare smiga po RS-ie jak burza.

drac030 napisał/a:

Program nie używa żadnych dodatkowych linii sterujących (żadnego DSR, RI ani nic takiego), więc powinien działać jeśli kabel zapewnia choć minimum zgodności z RS-232.

To zauwazyłem bez względu na położenie przełącznika DSR/RI działa. Przez przelotkę nie :-(

Kuba