1

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Generator od Galtrona ma na płytce wmontowany mały kondensator nastawny. Nim można precyzyjnie nastawić częstotliwość, każda płyta Atari ma nieco inne pojemności montażowe i korekta jest konieczna.
Tor video w Atari jaki jest każdy widzi. Oporniki dosyć dokładnie muszą być dobrane. To loteria. A to że kupiony opornik oznaczony jest jako np. 4k7 wcale nie znaczy że tak jest. Nieraz już pomiar omomierzem pokazywał wartości wzięte z kosmosu. No i do tego tolerancja 20% to już na starcie odpada. Do swojej płyty dobierałem oporniki dosyć precyzyjnie ale i tak szału nie ma.

2

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak to normalne. 130XE generuje sygnał RESET, układem 555, w momencie włączenia powstaje krótki impuls, na oko nie do wychwycenia. To samo dzieje się gdy naciśniesz klawisz RESET, czas wciśnięcia klawisza nie ma znaczenia. Inaczej jest w 800XL, tu RESET generuje się tak długo jak długo wciśnięty jest klawisz RESET

3

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dałem kwarce z demobilu, bo miałem. Potem w celach edukacyjnych podmieniałem na nieco inne wartości i nie działało. Gdzieś tam na forum wyczytałem że odchyłki skutkują niepowodzeniem, a oscyloskop pokazał jakie są zależności pomiędzy jednym a drugim przebiegiem.
Na płycie jest też przetwornica dająca podwyższone napięcie, jak źle pracuje i nie wydaje napięcia jak trzeba, potencjometrem nie można wyregulować koloru.
Mam na płycie tak: potencjometr lewa dolna końcówka +8.8V, środkowa końcówka +6.6V

4

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A procesor jest taki jak trzeba z sygnałem HALT ? Nie powinien być gorący, ciepły tak.
Oscyloskop potrzebny i na dwu kanałach widać przebiegi.

Po chwili, ano tak, wszystko inne działa więc procesor jest z HALT

5

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Robiłem tą płytę, start za pierwszym razem. Kwarce muszą być jak w specyfikacji, kolor ustawiłem potencjometrem
Prawidłowe sygnały generatorów są takie: U21 pin 8 (jeden pełny impuls: zero i jedynka razem wzięte), w tym czasie na kolektorze Q6 musi pojawić się pięć pełnych impulsów. Jak jest inaczej koloru nie ma a obraz jest nieprawidłowy.

6

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Obok głowicy TV jest gniazdko DIN. Jeden pin daje sygnał audio. Podłącz to do jakiegoś wzmacniacza i włącz komputer. Sprawdzisz  czy słychać przez kilkanaście sekund pyrczenie. Klawiatura nie musi być podłączona. Nie ma pyrczenia, komp martwy. Jest pyrczenie to jakiś plus.

7

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, znajdę czas to wypróbuję wskazane rozwiązanie.
Póki co, Turbo ruszyło, uruchamiają się gry, obsługa to wachlowanie przełącznikiem.
Tym sposobem moje archiwum wzbogaciło się o kolejną dokumentację.

8

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Magnetofon odżył, działa. Elektronika turbo jest w nim zrobiona na pająka, schemat niepotrzebny bo mam.
Chodzi o opis jak to obsługiwać, konkretnie, jak przełącznikiem wachlować by uruchamiać turbo

9

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, adres gdzie podjechać podałem na meila

10

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak chcesz podjechać i pogadać to np. w czwartek, piątek po południu, wieczorem. Jestem ze Świętochłowic

11

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W przeglądarce wpisz IGIBLOG, jak się otworzy na pasku wybierz ARCHIVE a potem w okienku SZUKAJ, wpisz XF551. Znajdziesz sporo materiałów poprawiających życie użytkownikowi XF551. Ta stacja jest upierdliwa, warto zrobić poprawki, choćby zamontować HYPER TURBO. Ale ogólnie działa od kopa

12

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Grzybson, no właśnie możesz. Mikrokontroler sterować może jasnością diody LED jako nadawczej na fotoopór. Czy koniecznie mikrokontroler musi być masą połączony z masą Atari? No nie musi.

13

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hmmm, nie robiłem takich eksperymentów.

14

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bardzo łatwo tym się steruje stosując zamiast rezystora (potencjometru) fotoopornik. Nie fotodiodę a fotoopornik.
Połączyć jak pisze mono i oświetlać żarówką, diodą LED. Do sterowania intensywnością oświetlenia fotoopornika stosować można przysłonę, sterowanie PWM, i tym podobne. Przetwornik W Atari jak dobrze pamiętam daje odczyt od 0 do 228.
Zaleta taka że wnętrzności Atari galwanicznie oddzielone są od tego czegoś co nadaje intensywność świecenia. Można zastosować żarówkę na 220V i nic się nie stanie :) oczywiście dbając o odległość od fotoopornika

15

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawdź czy zmienia się stan na styku 8 wtyczki SIO. (0V, +5V) Na płytce magnetofonu będzie to zielony przewód. Jeżeli nie zmienia się to na płycie ATARI coś nie tak.
Jeżeli się zmienia to na płytce magnetofonu tranzystor Q2 może być uwalony i stale otwiera główny tranzystor Q1 sterujący pracą silnika.

16

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Muszę być obrońcą. Co Galtron wniósł do projektu by ożywić to turbo wiem ja. Był moment że powiedziałem THE END.To Galtron łapał kontakty tu i tam bo ja się na tym nie znam. Wręcz zdobył wsad do EPROM, którego znaleźć nie mogłem. A że wszystko działo się szybko i zapętlało się, to znalazłem wsad wcześniej nim mi go dosłał. Nie, nie, to nie rywalizacja kto lepszy. Po prostu nie mogłem usiedzieć bo to turbo działało jak narkotyk. Dzięki jego staraniom namierzyłem różnego rodzaju informacje na temat a że w temacie elektroniki dał mi pełną swobodę, więc tylko doradzał, podpowiadał, etc.... w zamian na siebie wziął zaprojektowanie płytki, wykonanie, lutowanie, testowanie. Słowem ja korzystałem z jego wiedzy on z mojej. Ja korzystam z jego pracy on z mojej. Co w tym dziwnego. Ja też korzystałem z pracy innych.
W sieci są mniej i bardziej ważne informacje, jak się je poskłada w całość coś z tego wychodzi. I wyszło, tyle że teraz utknęło na obsłudze. Idzie w dobrym kierunku. Nawiasem mówiąc dokopałem się do informacji o których rok temu mogłem tylko pomarzyć.
Dziś już wiem że na moim schemacie są dwa błędy. Nie rzutuje to na pracę modułu, jednak schemat nie jest zgodny z oryginałem.

17

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przeszkoda taka że nie wiadomo jak od strony użytkowej dobrać się do tego. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie? A skąd pewność że informacja o szybkości transferu nie jest przekłamana? Na temat samej elektroniki modułu pałętają się po sieci sprzeczne informacje. Zrobiłem błąd, za szybko pochwaliłem się że działa. Bo działa, stacja ruszyła, testy diagnostyczne nie wykazują błędu. Jak to zinterpretować.

18

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Trafiłem tam, a płytkę i ścieżki widać nie dokładnie a prawie dokładnie. Wielu połączeń należy się domyśleć. To prawie dokładnie dało mi popalić.

19

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest taka strona: Atari Ovners Club IS PLATE, rozpisują się w temacie.

20

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mam pojęcia. Wprogramowałem to co w sieci znalazłem. Tu i tam zamieszczony jest wsad, porównując jest tożsamy
Są wsady 4k i 8k, ten 8k jest dwa razy powtórzony 4k.
W tej chwili mam stację w kawałkach, nie sprawdzę na już jaka to wersja.

21

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W instrukcji znaleźć można różne pomocne informacje między innymi ustawienia rejestrów.

22

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma dodatkowego bufora, (chyba że pamięć SRAM 2x8k nazwiemy buforem), moduł wpięty w miejsce 6507 na płycie stacji resztę robi oprogramowanie. Na płycie też żadnych zmian, w instrukcji montażu nie ma wzmianki by wylutowć kondensatory w torze SIO.
A w module procesor 6502 taktowany 1MHz i żadnych innych cudów.
Fachowcy spojrzą w kod, wypowiedzą się.
Ogólnie: informacje zebrane na temat w sieci są w niejednym miejscu sprzeczne z sobą. Sam się naciąłem.

23

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Szybko, to mało powiedziane. Drrrt, Drrrt... .... i DOS nagrany.
Trochę kłopotliwa, albo uciążliwa obsługa. Może źle powiedziane, przypomina obsługę DOS XL. Trzeba nawachlować się dyskietkami. Zresztą, potrzeba się z tym oswoić i każdy wyrobi sobie zdanie. Oczywiście dla mnie to nowość i trudno po kilku próbach wydawać wiążące opinie. Ale działa. Programy testowe nie wykazały błędu. A obroty dyskietki w stacji jakie każdy ma to widzi, można skorygować.

24

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobre wieści, intensywnie testowany moduł wykazuje oznaki życia.

25

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobry żart to taki, może stary i z brodą, usłyszałem dziś.
Co mówi słoń widząc nagiego mężczyznę?
? ? ?
Jak ty tym jesz?