1

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzięki smile

@sqward, a w realnym użytkowaniu widzisz jakąś przewagę tego ergonomicznego układu klawiszy?

2

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Widać nie trafiło na fanów klawiatur mechanicznych smile
W międzyczasie poczytałem, pooglądałem, przekopałem sie przez multum recenzji i zdecydowałem się na samodzielną budowę. Główne dla radochy budowania. Nagrałem relację, może kogoś zainteresuje: https://youtu.be/fMnv1xGUaDk

3

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Spytam na tym forum, bo sporo tu osób, które z niejednego pieca chleb jadły i może pomogą mi w podjęciu jakichś decyzji zakupowych smile

Ale po kolei. Ostatnio sporo słychać o klawiaturach mechanicznych. Choć sam zajmuję się programowaniem, do tego zdarza mi się pisać różne dłusze artykuły i ogólnie dużo czasu spędzam przed komputerem, dotychczas wystarczały mi zestawy myszka+klawiatura za mniej niż 100 zł (np. https://www.x-kom.pl/p/310081-zestaw-kl … ouse.html). Hasło "klawiatura mechaniczna" kojarzyło mi się z świecącym, hałaśliwym, gamingowym gadżetem, podobnie zresztą kojarzyły mi się gamingowe myszki. Do grania używam PS4, więc temat mało mnie interesował. Aż tu pewnego razu kolega z pracy podrzucił mi "do naprawy" swoją ulubioną, gamingową mysz - chodziło o wymianę przerwanego kabla. Kabel wymieniłem i poużywałem myszkę ze dwa dni na próbę. Okazało się, że "nie taki diabeł straszny". Irytujące świecenie można było wyłączyć, natomiast rozdzielczość i poślizg sprawiały, że po tych dwóch dniach miałem problemy z przejściem na poprzednią mychę z taniego zestawu.

Pomyślałem, że skoro myszki tzw. gamingowe są jednak są w porządku, to może klawiatury też? Może to nie jest tylko moda ani chwilowy hype? Zacząłem zgłębiać temat i wiem jeszcze mniej smile A to najróżniejsze przełączniki, ciche, głośne, z klikiem, bez kliku, a to customowe keycapsy, a to różne układy... I tu zwracam się z pytaniami do Was, o wasze doświadczenia. Po pierwsze, czy naprawdę warto? Po drugie, czy macie jakieś sprawdzone modele klawiatur, albo sugestie przełączników, które mogą się sprawdzić w moim przypadku? Wymagania, jakie stawiam: nie ma być przeraźliwie głośno, ale klik musi być wyczuwalny; bezprzewodowość mile widziana; część numeryczna jest zbędna; podświetlenie musowo, ale wystarczy białe; nie musi być niskoprofilowa, ale 35mm do najniższego klawisza to ciut za dużo... Chyba tyle. Dobrze czuję się z lutownicą w ręku i fajnie byłoby złożyć klawiaturę od zera samodzielnie, ale w tym wariancie przeraża koszt (na razie nie trafiłem na żaden projekt, z którym dałoby radę zmieścić się w 200 USD).

4

(46 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Fotografia analogowa (procesy wywoływania), tłumaczenie filmów, elektronika z naciskiem na DIY audio, stare ścieżki lektorskie z VHSów wink

5

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wielkie dzięki, na moje potrzeby będzie ok.

6

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie musi być identyczny, wystarczy podobny. Jednak nie widzę podobieństwa do tych, które wymieniłeś smile Podejrzewam, że mój opis mógł być nieprecyzyjny. Teraz widzę, że napisałem "na pierwszej stronie artykułu", a miało być "na pierwszym obrazku w artykule". Chodzi mi o cyferki zaznaczone w załączniku.

7

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Wiecie może, czy istnieje font (i jak się nazywa) przypominający indeksy zegarka Atlas Błonie?
Widać go na pierwszej stronie artykułu: https://zegarkiipasja.pl/artykul/749-br … -aplikanta

Kombinuję sobie zegarek na malutkim wyświetlaczu e-ink. W założeniu był to zegarek QR-kodowy (jako geekowski gadżet), ale wprowadziłem też opcję zmiany trybu i wyświetlanie "normalnej" tarczy. Chciałbym odwzorować możliwie wiernie tarczę z takimi indeksami.

P.S. Próbowałem systemów dopasowywania, ale nie dały rady (pewnie za mało znaków).

8

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

Hmm, ale to chyba da się szybko poprawić jakimś hex-edytorem dla potomnych?

Załączam moje aktualne fixy.

9

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, udało się, jednak wykonałem to na wersji "Syn Boga Wiatru (1993)(L.K. Avalon)(PL)[cr Mr. Bacardi]". Chciałbym zrobić to samo na wersji niezcrackowanej, jednak

mono napisał/a:

w różnych krakowanych wersjach nie jest to już takie trywialne bo należałoby dane najpierw rozpakować, zmienić i potem spakować

dokładnie to mnie blokuje. Mógłbym poprosić o podpowiedź, czy istnieją unpackery/packery dla atarowskich plików XEX, ale pod windowsa (ew. linuksa)? Sam nic nie znalazłem, a wersję nieskompresowaną "przerobiłem" edytorem HEX i przetestowałem na emulatorze, co jest bardzo wygodne i na pewno szybsze, niż gdybym wachlował kartą SD i robił to na oryginalnym Atari. Dlatego jeśli to możliwe, całe to rozpakowywanie i pakowanie też chciałbym ogarnąć na PC.

10

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trochę podepnę się pod temat, trochę odpowiem. Co prawda nie dotyczy to Lasermanii, ale analogiczne problemy zauważyłem z grą "Syn Boga Wiatru". Wczytywana przez SIO gra źle. Natomiast x_angel sprawdził, jak się zachowuje wczytana z kartridża i wtedy brzmi dobrze.
(Chętnie bym sobie zapatchował tę jedną grę, bo bardzo ją lubię, ale też nie umiem - spróbuję zgłębić temat w wolnej chwili. Co prawda z kodem maszynowym Atari doświadczenie mam zerowe, jednak opis problemu przedstawiony przez mono powinien okazać się "na chłopski rozum" wystarczający)

Jakiś czas temu naprawiałem jeden z moich magnetofonów i korzystałem ze strony Jera z pozytywnym skutkiem.
Opisałem proces tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14779

12

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Skończyłem tzw. "wersję dla mnie". Wyszedł pająk, którego przykręciłem w obudowie mini ITX w miejsce normalnie przeznaczone dla dysku twardego.
Obsługuję klawiaturę bluetooth oraz pad od PS4 po kablu. Dlaczego tak? Klawiaturę kupiłem specjalnie dla Atari i nie zamierzam jej używać z niczym innym, natomiast pada używam też z PlayStation i chciałem uniknąć ciągłego ponownego parowania raz z Atari, raz z PS4.
Teraz pora na refactoring kodu, szczególnie części odpowiedzialnej za klawiaturę. A potem ruszę wersję miniaturową dla zwykłego Atari.

13

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki smile
Rozlutownica taka: https://allegro.pl/oferta/rozlutownica- … 7008178367

14

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Skrobnąłem artykuł o budowie Atari na płycie mini ITX: https://ecom.software/en/nowoczesna-wer … -z-budowy/
Może moje doświadczenie przyda się kolejnym osobom, które zdecydują się na lutowanie.

15

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Nie kupowałem, więc nie wiem, czy są realnie dostępne, ale kiedyś się natknąłem tutaj: http://sklep.matt.com.pl/pl/p/Przyssawk … ow-PSS/176

16

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jeśli Smena jeszcze aktualna i jest to wersja z wajchą do przewijania po pstryknięciu zdjęcia, a nie z pokrętłem, to bym reflektował.

17

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, rozumiem i też nie zamierzam się spierać. Sam jestem przypadkiem, który dzięki Arduino w ogóle wszedł w podstawy elektroniki i faktycznie do nauki się to nadaje. Gdybym kiedykolwiek zaprojektował jakąś płytkę od A do Z samodzielnie to też inaczej bym śpiewał wink
Kończę ten arduinowy offtop i wracam do tematu - prototyp numer 2 z obsługą pada od PS4 przez Bluetooth zadziałał. Zaczęło się falstartem, ale winny okazał się dongle Esperanzy, który nie działał w ogóle. Wymieniłem go na jakiś starszy i z nim nie było problemu.

18

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Tu nie chodzi o pogardę, tylko o to, że jak właśnie dalej się zgodziliśmy urządzenie zbudowane w oparciu o moduły jest niezgrabne i duże. Zwróć uwagę, że wszelkie przejściówki i adaptery robi się tak, że są to zwykle bardzo małe urządzenia, które mieszczą się w małym donglu, czy tam w obudowie wtyczki np. DB9. Jeśli planujesz zamknąć to w dużym pudle, to faktycznie użytkownika końcowego nie będzie obchodziło za bardzo co jest w środku. Z tym że może mu się nie spodobać, że będzie miał duże pudło postawione na biurku. Tylko tyle.

Chyba wciąż patrzysz przez pryzmat zdjęcia z pierwszym prototypem opartym o Arduino Uno, które faktycznie jest duże. Ale robiłem np. kilka takich adapterków jak w załączniku, aby joysticki od Atari podłączyć pod USB. W środku, w obudowie siedzi Arduino Pro Micro, który co prawda jest za duży do obudowy DB9, ale trudno też powiedzieć, aby był w "pudle". Ale i tak wyszło na dobre, że nie umieszczałem go na siłę w żadnym donglu, bo bym obsłużył tylko jeden joystick, a tak mogłem dwa smile

Są też takie Arduina: https://store.arduino.cc/arduino-pro-mini
Albo wręcz takie: https://www.wanhunglo.com/2018/beetle-v … i2c-whl-37

Ja niezgrabność rozumiem raczej tak, że nie umieszczę tego złącza DB9 albo USB dokładnie tak, jakbym chciał, albo czasami muszę przeciąć jakąś ścieżkę, bo mi bruździ, że jest tam wyprowadzenie portu itp.

Mq napisał/a:

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie do arduino nie przekonuje i nie lubię go, ale oczywiście oceniam to subiektywnie. Projektując urządzenia wybieram mikrokontrolery z pełnej ich gamy, a arduino narzuca mi konkretne. Do tego wybieram taki mikrokontroler, który ma odpowiednią ilość pamięci dla mnie i mieszczę w nim bez problemu kod - żeby natomiast zrobić to samo w arduino, to trzeba się liczyć ze stratą miejsca w pamięci na bootloader, który nikomu do niczego nie jest potrzebny i inne bzdety, czasem nieoptymalne biblioteki, biblioteki kobyły, z których korzystamy tylko częściowo itd, itp. - ja wolę to wszystko oprogramować samemu i mieć pełną kontrolę nad zasobami mikrokontrolera.

Tu akurat pełna zgoda. W bibliotekach jest bajzel, a co gorsza prowadzi on czasem do konfliktów. Chcę na przykład użyć jakiegoś portu jako wejście, a biblioteka zrobi mi z niego wyjście i już jest klops.

Sikor napisał/a:

O ile pamiętam z Pascala sprzed lat... nastu (więc niewiele) - klawisze w PC są obsługiwane w większości bezproblemowo hordami

Wychodzi na to, że klawiatury są najróżniejsze i niektóre faktycznie mają problem już z dwoma klawiszami wciśniętymi jednocześnie: https://en.wikipedia.org/wiki/Rollover_(key)
Albo tu: https://gaming.stackexchange.com/questi … on-presses

Niestety, nie widziałem nigdzie źródeł oryginalnego AKI, ani xaki, ani DarkAKI, nie wiem więc, jak obsłużone są Start, Select i Option, ale wydaje mi się, że jeśli faktycznie nie da się wcisnąć trzech jednocześnie, to jest to wina konkretnej klawiatury a nie implementacji AKI.

19

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Na projekty wykonywane na gotowych modułach typu arduino, z tego co obserwuję, to praktycznie w ogóle nie ma chętnych. Arduino dla mnie ma tylko taką zaletę, że ma gotowe środowisko, gotowe biblioteki i może to sobie programować każdy dla zabawy - ale dla gotowych projektów jest to niewygodne, niewydajne, zbyt drogie, a do tego niezgrabne i niedopasowane do poszczególnych zastosowań.

Właśnie zupełnie nie rozumiem, skąd ta pogarda dla Arduino, którą obserwuję od dłuższego czasu w różnych środowiskach. Może się nie znam, nie jestem elektronikiem, ale czym by się różniło zaprogramowanie Arduina z Atmegą i MAX3421E od zaprogramowania Atmegi z MAX3421E na samodzielnie zaprojektowanej płytce?

Niewygodne? Z Arduino UNO podłączonym do laptopa przez USB mogę je programować i debugować "w akcji", od razu widzę efekt działania. Nie muszę podłączać programatora, ani nawet posiadać go.

Drogie? Za klon Arduino Pro Mini płaciłem ostatnio jakieś 6 złotch na Ali, na Allegro są po 10. Za goły procesor Atmega328P zapłacę obecnie 8 złotych.

Na niezgrabne i niedopasowane do poszczególnych zastosowań to akurat się zgodzę smile

W zasadzie, jakby faktycznie szukać klientów na takie urządzenie, to myślę, że takiego klienta nie interesuje, czy w środku siedzi niezgrabne Arduino czy cokolwiek innego.

Mq napisał/a:


Krótko mówiąc Dalton, chcę powiedzieć, że to co robisz będzie (i już jest) bardzo fajnym rozwiązaniem indywidualnym, świetnie się sprawdzi w Twoim przypadku i z racji otwartości kodu i schematów być może ktoś się skusi, żeby też coś podobnego sobie zrobić, ale nie liczył bym na jakieś masowe spopularyzowanie.

Podsumowując, nie chcę Cię zniechęcać, będę z zaciekawieniem obserwował sobie postępy w tym projekcie i chętnie zobaczę ostateczną wersję jaką przedstawisz, ale w takiej formie jak to przedstawiasz, to uważam, że robisz to dla siebie.

Tak, to właściwie prawda. Robię to dla siebie i najbardziej interesuje mnie wariant z przyciskami Select, Start i Option obsługiwanymi z pada. Jeśli ktoś kiedyś napisze: "słuchaj Dalton, zbudowałem to urządzonko według twoich źródeł, fajne", to bardziej się ucieszę, niż z ze sprzedaży 30 ewentualnych gotowców.

Mq napisał/a:


Wspominam o tym natomiast, bo wiem, że wśród miłośników retro jeżeli są tacy, którzy grają padami, to cenią sobie nie bylejakie pady, ale właśnie np. te od 8bitdo, oraz od PS3 i PS4. Po prostu jest spora grupa która chce pady, ale nie byle jaki, tylko konkretne i uznane.


O, tak. Pady od PS4 bardzo mi leżą, słyszałem też wiele dobrego o padach do XBoxa. Może faktycznie warto skupić siły na Bluetooth... Padami 8bitdo nie grałem, ale ich przejściówka, aby pady od PS4 podłączyć do SNESa, to bardzo fajne urządzenie.

Mq napisał/a:

Edit: odniosę się jeszcze do użycia klawiatury jako joysticka. Tak jak napisał perinoid, że wpiął się bezpośrednio w folię i podłączył klawisze do DB9, to jest technicznie ok, natomiast nie da się zrobić przejściówki w postaci podłączenia takiego USB do DB9. Z prostej przyczyny: klawiatura pecetowa nie daje możliwości wciskania jednocześnie dwóch klawiszy, a więc nie da się zrobić np. odczytu dwóch kierunków naraz, więc nie będzie skosów.

yikes To dla mnie wiadomość z gatunku "nagle runął świat". Aż sprawdziłem. Na laptopie Lenovo E330 mogę wcisnąć "skosy", nawet razem z Ctrl. Problem jest jedynie z niektórymi kombinacjami typu: Lewo, Prawo i Góra, których w praktyce nie użyję.  Na klawiaturze bezprzewodowej USB, też Lenovo, także nie mam problemów. Ostatnio moda na klawiatury "dla graczy", mechaniczne, wydaje mi się, że w ich przypadku nawet wszystkie klawisze na raz zostaną obsłużone.

20

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:

Fajnie, że pokazujesz drogę i udostępniasz źródło.
(...)
A pomyśl, czy dasz radę zrobić konwerter USB-portjoya lub USB-Pokey jako własny interfejs?
Może obecne rozwiązanie znajdzie sporo odbiorców na zachodzie...

Chyba nie dam... Jakbym się mocno zaparł, to pewnie bym i zrobił, ale paradoksalnie wyszłoby drożej, bo użyłbym z grubsza tego samego: Atmegę, MAX3421E itp. Masowość klonów Arduino sprawia, że nie muszę projektować płytek, zamawiać ich, lutować części. Jedynie wykombinować, jak się dostosować do tego, co jest dane w ramach platformy.

Nawet nie chodzi o szukanie odbiorców. Kodzior, schematy, wszystko udostępnię. Kto będzie chciał, sobie złoży. Ewentualnie jak ktoś byłby bardzo zainteresowany takim urządzeniem, a nie miałby warunków/umiejętności, by je wytworzyć, wtedy pomyślałbym o sprzedaży gotowców. Nie jestem elektronikiem i robię to czysto hobbistycznie. Dużą frajdą jest, gdy po podłączeniu kilku kabelków i napisaniu kilku linii kodu takie proste urządzonka faktycznie działają.

ccwrc napisał/a:

Marzy mi się przejściówka USB (PS/2?) -> DB9, załatwiałaby problem zbyt małej ilości joysticków.
Pomysł luźno związany z tematem, ale napisz co o tym sądzisz.

Nie myślałem o tym, ale pomysł interesujący... I nawet prostszy do wykonania, protokół PS/2 można obsłużyć "gołym" Arduinem, nie trzeba żadnych USB Hostów. Rozważę taką opcję, gdy będę rozwijał projekt. Tryb "klawiatura jako joystick" mógłby być też etapem pośrednim przed pełnym obsłużeniem klawiatury USB.

pajero napisał/a:

Taniość ma sens, bo chińskie klony są dostępne ca.60pln.  Więc interface powyżej 120zł mija się z celem....

Z ceną (w porównaniu do AKI) jest może źle, ale nie aż tak smile Arduino Pro Mini to koszt około 10 złotych w Polsce, USB Host, co prawda w wersji 3.3V kosztuje około 20 zł z Chin (na Allegro spotkałem tylko dużą wersję). To niestety ten bardziej problematyczny zestaw, ale w "dużej" do 120 zł też trochę brakuje. Mówię oczywiście o cenach klonów, nie oryginalnych Arduin i hostów, bo te są faktycznie z kosmosu...

Candle napisał/a:

ZTCP kolega Piotr Wiszowaty zrobił przejściówkę USB -> DB9 dostępną na licencji open hardare/software - powinna być na githubie

O, to ciekawe, dzięki! Jak szukałem podobnych rozwiązań, to niestety na to nie trafiłem. Widzę, że w tym projekcie użyty jest mikroprocesor PIC z funkcją USB Host. Na PICach się nie znam, ale jako że najważniejszą cechą programisty jest lenistwo, to porównując kod mojego prototypu i rozwiązania kolegi Piotra zostanę przy Arduino smile

Sikor napisał/a:

Zastanawia mnie, czy konieczny jest ten HOST, bo w sumie komunikację (co prawda jako RS) zapewnia sam port USB w Arduina, a prędkość powinna być wystarczająca.

Jest konieczny. W Arduino jest konwerter USB na Serial, używany do programowania Atmegi i łatwego debugowania, ale ten konwerter nie obsłuży urządzeń typu HID.

Sikor napisał/a:

Ponieważ to Arduino - to kod łątwo zmienia. Pomyśl od razu nad wersją obsługującą kilka urządzeń - klawiaturę/mysz/pady/joye, ale też może obsługa pendrive-ów USB lub głośników/mikrofonów/kamerek USB

Tak, chciałbym obsłużyć pady/joye/klawiatury, ale co konkretniej miałaby robić taka kamerka USB po podłączeniu do Atari?

Składałem ostatnio Atari w wersji mini ITX według projektu użytkownika x_angel i przy tej okazji naszła mnie myśl, aby podłączyć do niego klawiaturę USB. Takie klawiatury są obecnie dużo bardziej popularne niż te w standardzie PS2, dodatkowo obudowa w której umieściłem Atarynkę ma przewidziany otwór na port USB i nie chciałbym zostawić go pustego.

Bawiłem się wcześniej Arduinami i różnymi płytkami rozszerzającymi, w tym hostem USB. Eksperymentalnie podłączałem różne myszki, pady (załącznik), klawiatury MIDI i sprawdzałem, czy zadziałają. Reakcją na wciśnięcia przycisków było co prawda wypisywanie różnych debugowych komunikatów na serial port, ale dzięki temu przetarłem szlaki i myślę, że zdołam zaprogramować interfejs klawiatury USB dla małego Atari. Takie urządzenie, jeśli faktycznie powstanie, przyda się pewnie tylko mi, gdyż będzie zbudowane z myślą o obudowie, jaką wybrałem, a wepnę się w miejsce PICa obsługującego AKI na płycie mini ITX, którego w standardowym Atari nie ma...

W międzyczasie jednak zaświtał mi inny pomysł. Oprócz klawiatury mogę obsłużyć joypad w standardzie HID. Nie ukrywam, że Atari zbudowałem głównie dla gier. Chciałbym obsłużyć klawisze "Start", "Select" i "Option" z pada i 90% gier zdołałbym uruchomić i obsłużyć w ogóle bez udziału klawiatury. Atari byłoby wtedy bardziej "konsolą" niż "komputerem". Jednak i to urządzenie łatwo mi będzie zainstalować w Atari mini ITX, a niekoniecznie w standardowym.

I tu pojawił się trzeci pomysł: interfejs do padów wpinany w port joysticka (db9). Takie urządzenie mogłoby być całkowicie zewnętrzne.

Zbudowałem prototyp. Ostatnio leżą mi pady od PlayStation 4 i w pierwszej wersji softu na Arduino obsłużyłem właśnie tego typu pad. "Obsłużyłem" jest trochę na wyrost, całą robotę odwalili za mnie twórcy biblioteki USB Host Shield: https://github.com/felis/USB_Host_Shield_2.0
Prototyp zadziałał właściwie. Kod pierwszej wersji umieściłem tutaj: https://github.com/vandalton/DaltonAJKI
Grałem w River Raid, Boulder Dash, Syn Boga Wiatru, Montezuma's Revenge... I grało się zaskakująco dobrze smile Jako kierunków można używać zarówno krzyżaka, jak i lewego joysticka. Tym lewym joystickiem z pada PS4 bardzo łatwo ruszyć równocześnie w górę i prawo/lewo, nie było więc konieczności programowania "skoków w bok" znanych z rozwiązania (S)NESctrl kolegi Mq. Choć dla innych padów pewnie takie funkcje będą potrzebne.

USB Host Shield istnieje w dwóch wersjach. "Dużej", przeznaczonej do współpracy z Arduino Uno, Mega itp. i "małej", dla Arduino Pro Mini. "Mała" wersja działa na 3.3V, a "duża" na 5V. Do szybkiego prototypowania użyłem wersji "dużej", jednak chciałbym, aby docelowy interfejs joysticka był możliwie mały. Wiąże się to jednak z problem. Standard USB to 5V i nie wszystkie urządzenia współpracują z "małą" wersją Host Shielda. Pady z załącznika działają. Klawiatura działa, ale np. pad od PlayStation 4 działa tylko z wersją "dużą".

Poza tym problemem widzę wiele zalet USB. Wraz z rozwojem projektu można:

1) podłączyć hub i obsłużyć pad i klawiaturę jednocześnie, albo 2 pady i klawiaturę
2) podłączyć "pestkę" bluetooth i obsłużyć pady/klawiatury bezprzewodowe

Są i wady w porównaniu do AKI, a w zasadzie jedna... Cena. USB Host Shield jest sam w sobie dość drogi, pewnie ze 3 AKI dałoby się zbudować za te same pieniądze, a Arduino w ogóle pominąłem w tych obliczeniach.

Pytanie: czy w ogóle jesteście zainteresowani tego typu projektem? Jeśli tak, jakie funkcje byłyby dla Was najważniejsze? Jakie urządzenia warto obsłużyć w pierwszej kolejności?

22

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki smile
Jakby co, jest to Realan H60: http://www.minicase.net/product_E-H60.html

23

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Umieściłem Atari w obudowie. Też się jeszcze męczę z tym włącznikiem typu reset, jednak wymyśliłem, że wymienię tact switcha na jakiś bistabilny mini-przycisk. Niestety, pierwszy jaki kupiłem przy okazji "na próbę" jest zbyt wysoki i w tej chwili nie mam jak go zmieścić. Ale jeszcze powalczę. A jak nie da rady, to wtedy spróbuję zlutować coś takiego jak x_angel pokazał w poście powyżej.

No i dziura pod gniazdo USB w obudowie aż się prosi o wykorzystanie smile Ale o tym niedługo napiszę w innym wątku.

24

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Wrzucam opis wyprowadzeń interfejsu i odpowiadające im wyprowadzenia wtyczek padów NES, SNES i klonów NES z wtykami DB9. Innych wersji jak DB15 nie wrzucam, bo wersji jest kilka, wygląda na to, że standard nie do końca jednolity. Sprawdzone u producenta interfejsu czyli u mnie są te trzy wtyki i w dokumentacji udostępniam tyle.

Ciekawe, z tymi różnymi wersjami DB15. Akurat wszystkie Pegazusy i inne famiklony jakie spotkałem, miały wtyczki DB15, bardzo się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się, że były też pady z wtyczkami DB9 smile

Budowałem kilka lat temu kilka adapterów NES->USB i opis wyprowadzeń brałem wtedy stąd: https://www.kernel.org/doc/Documentatio … arport.txt

25

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dalton napisał/a:

SIO2SD próbowałem testować już wcześniej. Od niego zacząłem lutowanie płytki i przez pinheader usiłowałem uruchomić na zewnętrznym Atari.  Bez rezultatu. Jednak na razie za obowiązującą teorię przyjmuję tę, że winna jest karta. Poszukam mniejszych kart po starych telefonach czy aparatach i jak znajdę taką, która zadziała mi w zewnętrznym SIO2SD, wtedy wrócę do testów SIO2SD na Mini ITX.

Udało mi się opanować SIO2SD na płycie Mini ITX. Myślałem, że winne są karty, bo żadna z nich nie działała w zewnętrznym SIO2SD. Okazało się, że tam miałem firmware w wersji 2.5, który nie wspiera kart SDHC, a miałem same takie. Po zupgradowaniu zewnętrznego SIO2SD do wersji 3.1 karty micro sd w adapterze zaczęły działać i została tylko jedna możliwość, dlaczego SIO2SD na Mini ITX nie działa - musiałem źle coś polutować smile

Poprawiłem Atmegę, gniazdo, HC245, stabilizator, a nawet te piny do zworek. No i po tym zabiegu zadziałało smile

Obudowa w drodze, jak dotrze, wrzucę jeszcze zdjęcia gotowego Atari.