1

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Niestety Candle udostępnił projekt publicznie bez jasnej licencji. Tym samym jest on traktowany jako należący do domeny publicznej.

Nie nie jest traktowany jak w domenie publicznej. Stosuje się do niego pełna ochrona prawnoautorska.

_tzok_ napisał/a:
stryker napisał/a:

Zapis był jasny nie do użytku komercyjnego

Taki zapis to nie licencja. Poza tym pojęcie użytku (nie)komercyjnego jest bardzo rozmyte, a prawo autorskie jest skomplikowane. <ciach>

Wręcz przeciwnie, jak najbardziej jest to umowa licencyjna. Użytek komercyjny definiuje się bardzo prosto - użytek na którym się zarabia.

2

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

1. Sklep komputerowy/serwis (lata 2000). Przy chodzi klient z komputerem 'bo nie startuje'. Komputer wzięty na zaplecze, diagnoza: dyskietka w stacji dysków. Klient policzony za usługę tongue

2. Duża firma (można powiedzieć że państwowa - właścicielem był samorząd). Prezes dostał laptopa ze stacją dokującą (to był czasy gdy laptopy był drogie). Następnego dnia dzwoni do swojego działu IT i mówi że nie działa. Informatyk przychodzi, patrzy - jest sama stacja dokująca. Prezes zostawił laptopa synowi w domu i myślał że to będzie działać tongue

3

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@laoo: nie robiłem tego w script fu, tylko w bashu.

@rj1702: a, ja myslalem ze ci o sama konwersje chodzi, a Ci chodzi o zrobienie grafiki. To problem z poza mojej domeny tongue

4

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No to nadal proponuje Gimpa - da się różne rzeczy zrobić w temacie. Ja też potrzebowałem obracającego się obiektu. Więc sobie zrobiłem startowy obrazek, i skryptem zrobiłem wszystkie klatki, każdą w oddzielnym obrazku. Zaimportowałem wszystkie te obrazki jako warstwy w jednym obrazku i Gimp mi wyeksportował to jako animowany GIF. Efekt jest tu: http://lamers.art.pl/fawikonka_a.gif

(btw. obroty robiłem w większej rozdzielczości, zmianę rozmiaru na samym końcu)

5

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Takie coś można zrobić Gimpem. Wczytujesz takiego Gifa, on poszczególne ramki przerobi na warstwy. Potem zmieniasz rozmiar i eksportujesz do Gida, a Gimp kolejne warstwy zamieni na kolejne klatki animacji. Sam robiłem w ten sposób animowaną favikonkę dla jednej strony.

6

(219 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cyprian napisał/a:

Sławetna instrukcja TAS - która zawiesza amigę.

To jest spowodowane tym że oryginalnie, Amiga nie była konstruowana pod 68000 i brakuje wsparcia po stronie mobo niezbędnego do tej instrukcji.

7

(219 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ST był może zrobiony szybko, ale na pewno nie na kolanie. Był zrobiony prawie pod konkretne zamówienie. W tamtym okresie popularne było określenie 3M. Wszyscy czekali na komputer 3M. Jedno M to miał być 1MB pamięci, drugi to chyba 1MB storage, a trzeci to 1M pixeli (mogłem to pokręcić bo dokładnie nie pamiętam). W to wstrzelona była konstrukcja ST - może nie spełniała wszystkich tych parametrów w całości ale było blisko. Zauważ, że w momencie pojawienia się, zamiótł Europejski rynek komputerów osobistych (poza Europą tak nie dominował, ale też był sukcesem). Amiga przebiła ST dopiero 2-3 lata później.

To że gry nie wykorzystują więcej niż 64KB na XL/XE wynika z tego że 99% ich powstało na zachodzie, w czasach gdy 64kb wystarczało każdemu wink. Masowość rozszerzeń to specyfika rynku Polskiego, który powstał w momencie gdy światowy już dogorywał. Tak więc spokojnie można powiedzieć że 1MB pamięci (nie mówię tu koniecznie o U1MB) to standard.

8

(22 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Bosko big_smile

9

(15 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Pomysł dobry, zwłaszcza że Pigwa zaliczyła już w historii co najmniej jeden pad po czym pomógł prywatny mirror. Mój prywatny mirror Pigwy zajmuje 325GB, ale dawno go nie aktualizowałem, dzięki za przypomnienie.

10

(35 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dobra, dobra nie wierzę że Yerzu nie zrobił marsza Mendelssohna na YM, Pokeya czy innego SIDa tongue

100lat smile

11

(11 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Wcześniejsze TOSy nie zadziałają na STE bez patchy.

12

(255 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Hrw napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Co do viewerów, to na ST jakoś nigdy nie były popularne, i nadal stoję przy tym że pokazywanie grafiki w programie graficznym niczym nie urąga.

Wyświetlasz pół obrazka + jakieś masakryczne podejście do UI (sorry, ale ST nigdy nie miało szczęścia do UI chyba) po czym coś klikasz by wyświetlić całość. Po prostu dziwnie to wygląda. Kurde, Amiga 500 z kickstartem 1.3 miała garść programów do po prostu wyświetlenia grafiki a ST nie ma nic?
używany w YM compo.

Viewery są, ale w formie niespecjalnie nadającej się do pokazywania na kompo. Dodatkowo, niekoniecznie muszą one obsługiwać paletę STE, co jest istotne dla grafików, a ja na oko nie potrafię stwierdzić. Wolałem więc użyć programu który na 100% obsługuje paletę STE.

Jeśli widoczność tylko połowy obrazka praz sekundę, czy GUI z 1985, aż tak psuje Ci odbiór kompo, to cóż, są to problemy które mi snu przerywać nie będą.

13

(255 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Pin napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Negatywnie zaskoczył nas Jaguar, dotąd nie było tego typu problemów.

Oczywiście, że są. I najgorsze jest to, że np. czasem solo na kablu wprost w konwerter do HD poleci a raz nie. Przez Hydrę dodatkowo generuje jakieś dziwne odbicie. Testowałem z dwoma jaguarami i dwoma różnej produkcji kablami. Najwyraźniej słabo testowaliście tę platformę wink

Adam Klobukowski napisał/a:

Jeśli chodzi o pokazywanie grafik na ST w programie graficznym, to na czym dokładnie polega problem? Coś za długo trwało? Jakaś grafika była źle pokazana? Odtwarzanie modułów w Protrackerze nie zgłosiłeś jako problem, więc nie rozumiem czemu akurat z grafikami masz problem.

Domniemam, że HRW chodzi o środowisko, jakie mam np. na małym Atari i Sparta DOS. Czyli - zdefiniowane w systemie kilkadziesiąt typów rozszerzeń plików graficznych / muzycznych i skojarzone z nimi playery. Jeden klik i grafa jest, jeden klik i muza gra. Chciałem to kiedyś na dużych Atarkach u siebie ogarnąć, ale z tego wszystkiego brakło czasu i nawet nie wiem jakie jest "pokrycie" programów / playerów przyjmujących nazwę pliku z linii poleceń. Pogadam z Krollem wink

Rzecz jasna że się da, jak się komuś chce rzeźbić, ale po co wink Co do viewerów, to na ST jakoś nigdy nie były popularne, i nadal stoję przy tym że pokazywanie grafiki w programie graficznym niczym nie urąga.

Pin napisał/a:

Dodatkową katorgą zazwyczaj są notoryczne resety po wyświelteniu / odpaleniu czegokolwiek - zapewne z racji na śmieci w pamięci pozostawione przez poprzednią prodkę. Proponowałem Krollowi by pogadał z którymś z koderów i zaproponował koncepcję czegoś, na co wpadłem przy SDX dla malucha i tam to właśnie jest zaimplementowane. Opcjonalne zerowanie ramu przy uruchamianiu pliku wykonywalnego. Nie wiem jakie są tu możliwości pod TOS'em (i innych systemach), ale niech ktoś to przemyśli, czy takie rozwiązanie ma rację bytu. Dzięki temu udało by się uniknąć resetów i reboot systemu po każdej pracy. Zysk w czasie nieoceniony.

Generalnie, nie da się. TOS to już w miarę normalny system z zarządzaniem pamięcią, więc nie możesz wszystkiego czyścić, bo nie wiesz co czyścisz.

14

(255 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Hrw, dzięki za rzeczową krytykę, odniosę sie do tego w czym bezpośrednio maczałem palce:

Hrw napisał/a:

Może jestem rozpieszczony przez ekipy od Revision, Riverwash, Xenium ale oglądanie jak projektor nie ogarnia sygnału z kompa na którym leci produkcja ssie. Patrzenie jak ktoś klika w jakimś programie graficznym bo na ST nie ma przeglądarki do obrazków. Pokazanie dwóch prac graficznych na Falcona trwało wieki a to JPG/PNG był którego i z peceta pewnie można było ogarnąć. Itd, itp...

Fajnie że party było. Cieszę się że udało mi się znaleźć czas by wpaść w oba dni. A surströmming był ciekawym doświadczeniem.

W tym roku akurat problemy z projektorem były chyba relatywnie najmniejsze. Negatywnie zaskoczył nas Jaguar, dotąd nie było tego typu problemów.

Jeśli chodzi o pokazywanie grafik na ST w programie graficznym, to na czym dokładnie polega problem? Coś za długo trwało? Jakaś grafika była źle pokazana? Odtwarzanie modułów w Protrackerze nie zgłosiłeś jako problem, więc nie rozumiem czemu akurat z grafikami masz problem.

Ogólnie: możesz nie czuć się rozpieszczony kompotami na SillyVenture z kilku przyczyn. Jedną z nich jest fakt że akceptujemy produkcje aż do momentu rozpoczęcia kompo, co powoduje że nie wszystko da się sprawdzić i ogarnąć przed kompo, niestety. Drugi to taki że mamy 7 platform do ogarnięcia, a niektóre z nich potrafią dać iście egzotyczny sygnał video - w tym roku np. Framemeister nie ogarnął kilku rzeczy o czym wiem ja, autor intra 4K na ST a teraz już wy. Ale, niestety nie było możliwości sprawdzenia tego przed kompo. Trzeci to taki, że naciskamy na to żeby wszystko szło z oryginalnego sprzętu, i tylko w ostateczności uciekamy się do emulacji czy video.

Oczywiście moglibyśmy ustawić deadline kilka dni przed kompo, zgrać wszysktko do fimików i puszczać jednym kliknięciem z laptopa. Ale to by nie było SillyVenture tongue

Tym niemniej, krytyka przyjęta, i za rok postaramy się być lepiej ogarnięci. Program graficzny raczej zostanie tak jak był, ale walka o jak najlepszą i najsprawniejszą prezentacje prac, będzie trwać.

Dziękuję wszystkim którzy przyjechali, wszystkim którzy przysłali/przekazali prace na kompo oraz oczywiście Greyowi za tytaniczną walkę w celu spięcia tego wszystkiego do kupy.

15

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@mono nie jestem pewien, doradzam sprawdzić w playerach na PC (np w sc68)

16

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mówisz o plikach SND? Raczej nie, bo ich granie na sprzęcie innym niż ST, wymaga emulacji 68000 i kilku innych rzeczy. Format YM mógłby być grywalny, ale 6502 w XL/XE niekoniecznie się z tym wyrobi.

17

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zasilacz od STE może być za słaby, szczególnie jeśli masz jakiś stary HDD.

18

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Goły Falcon, czy z jakimiś rozszerzeniami?

19

(1,614 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

O, a xBios działa na magnetofonie?

No, jak chcesz pisać coś pod chodzi pod GEMem, to czytanie bezpośrednio z pamięci to nienajlepszy pomysł.

Jaki kompilator? Na jakiej platformie?

22

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zależy jak długo i na co chcesz czekać. Na czerwiec Nvidia zapowiedziała wydanie nowych kart które mają mieć znacznie podniesioną wydajność raytracingu. Podejrzewam że te karty staną się 'standardem' na kilka lat.

23

(255 odpowiedzi, napisanych Zloty)

No, to może wystarczy big_smile

24

(255 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Tylko 20kg? sad tongue

25

(38 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Pokaż drugi sektor.