1

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dziękuję bardzo za odpowiedź! To już mi wystarczy do rozpracowania reszty i wyjaśniło dlaczego mam takie wyniki.

2

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No to tak:
1. Zrobiłem z tego WAV'a w Turbo dwa pliki CAS: Normalny, z loaderem i Turbo z parametrem --turbo turborom. Oczywiście ten z Turbo ROM miał nieprawidłową sumę kontrolną.
2. Te pliki na powrót przekształciłem do WAVa - remastering, bez zwracania uwagi na sumę kontrolną.
3. ... po czym poprawnie uruchomiłem z tego nowego WAVa grę na Atari.

Zacząłem więc intencjonalnie psuć plik CAS w turbo obserwując reakcję Atari na popsutego wave'a, żeby sprawdzić dla jakiego zakresu ma on te sumy kontrolne. Wnioski:
1. "Load error" pojawia się najczęściej gdy występuje przez pewien czas brak sygnału ("dziura" na nagraniu). To chyba raczej nie jest suma kontrolna mniejszych bloków.
2. Przy innych błędach, gra po prostu nie startuje, wraca do loadera, załącza silnik magnetofonu i czeka na coś, co można załadować. Pomimo usilnych prób nie udało mi się zrobić tak popsutego pliku, żeby wystartował i np. miał problem z jakimś sprite'm.

I teraz dwa pytania:
1. Czy jest możliwe, że Turbo ROM Mapasoftu miał inną metodę sprawdzania sumy kontrolnej (inne położenie sumy? inna metoda obliczeń?) niż Turbo, którego sumy liczy a8cas-util?
2. Czy Turbo ROM z Turgena to jest ten sam Turbo ROM, jakiego parametry ma a8cas-util?

Porada dla potomnych, bo ja się z tym dwie godziny męczyłem: Należy unikać odtwarzania "dociętych" WAVów przez odtwarzacz Audacious z Debiana, bo ma ładne "fade in" i "fade out", co prawda efekt bardzo krótki, ale ma i on ma wpływ na odtwarzanie.

->mono
A proszę, załącznik. Część tych przykładów to jakbym z gier znał (drugie to chyba Draconus).

3

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Mam kolejne pytanie, tym razem na temat taśm w Turbo.
Chodzi o Turbo ROM Mapasoftu z Krakowa, wersja 3.0, bez włącznika, z trzyrekordowym loaderem. Mam taśmy i odpowiednio zmodyfikowany magnetofon (o czym świadczy naklejka z Mapasoftu).
Tyle, że:
1. Gra ładuje się na Atari bez problemów z taśmy jak i ze zrobionego zeń WAVa (adapter "samochodowy"),
2. a8cas-util wykrywa jeden rekord Turbo ROMu z niewłaściwą sumą kontrolną.
3. Dla porównania czy w ogóle jest to Turbo ROM, wygenerowałem WAV'a z podobnej gry Turgenem - wynik Turgena w konfiguracji Turbo ROM zupełnie nie przypomina sygnałów, jakie ja mam na taśmie - jest więcej bloków, nieco inne częstotliwości na spektrogramie, a dodatkowo wynik z loaderem nie ładuje się na magnetofonie od Mapasoftu (boot error po załadowaniu loadera na samym początku sygnału Turbo).
Czy to jest kolejna odmiana Turbo ROMu, czy Turgen generuje niewłaściwego wave'a dla Turbo ROM?
Dla przykładu umieszczam plik w tym Turbo ładujący się na Atari: tutaj.
Ten jeden segment od a8cas-util mi podejrzanie wygląda, bowiem podczas ładowania uszkodzonego programu Atari jest mi w stanie wyrzucić błąd nawet po środku tego bloku, a nie tylko na końcu gdzie powinna być sprawdzana suma kontrolna.

4

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wielkie dzięki za informacje! Wyłączyłem patch'a i ruszyło, Wygląda na to, że moim błędem było pomylenie patch'a na szybkie ładowanie z "warp mode".

Celem było przede wszystkim wyrobienie sobie techniki odzyskiwania - jak robiłem przy archiwizacji taśm z innych komputerów. Po drugie - nie wiem czy jest zrzucony ten "Polski Dizzy" w CASie.

to sama chęć archiwizacji swoich dawnych zbiorów może być dobrym powodem. A może w zbiorach trafi się jakaś nietypowa/niespotykana wersja?

Dokładnie o to mi chodzi - zrzuciłem teraz np. Future Composer, i o ile sam program jest w zasadzie ten sam co w obecnych .xex'ach, to po nim są w dystrybucji dodatkowo w ilości 5 sztuk przykładowe projekty.

5

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Chcę zgrać wszystko co mam do dokładnych kopii, bo już dziury tym nagraniom wypadają.

6

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Witam
Jak lata temu pisałem, że będę zgrywać taśmy, to zgram i nie trzeba mi co 10 lat przypominać :). Tyle, że na Atari dopiero z tym zaczynam i mam z tym pewien problem.
Na początku kasety bez Turbo ROMu (te z Turbo ROMem ładują się przez "Start+Option" na Atari bez cartridge, jeszcze do nich nie podchodziłem). Natomiast wynik zgrywania jest nieco dziwny, stąd moje pytanie o pomoc w prawidłowym zgraniu taśm do plików CAS na PC. Taśm, dodajmy, w raczej słabym stanie.
Pierwsza taśma jaką zgrywałem (typowy "zestaw", co ciekawe na całkiem współczesnej kasecie Raks) zawierał po 2 gry na stronę, ładowane "Start+Option", bez turbo.
Zgrywania dokonałem magnetofonem stereofonicznym do Line In, zapis pojawił się na jednym kanale. Po uzyskaniu pliku WAV przepatrzyłem go ogólnie i stwierdziłem dziury (demagnetyzacja), które pojawiły się w tych samych miejscach i na kolejnym zrzucie. Po zmianie skosu głowicy dziury pojawiły się, ale w innym miejscu nagrania. Otworzyłem dwa zrzuty w Audacity i za pomocą spektrogramu zsynchronizowałem je, po czym dziurawe "pakiety" połatałem z jednego pliku w drugi.
Tak przygotowany plik potraktowałem programem a8cas-util.pl, ale dopiero zmniejszenie --resistor do 0.03-0.01 spowodowało uzyskanie prawidłowego odczytu do pliku .cas. Pliki .cas sprawdziłem na emulatorze Altirra, metoda sprawdziła się i gry działają bez problemu. Sprawdziłem również metodę z łataniem pakietów w plikach .HEX, również okazała się pomocna gdy są prawidłowo zidentyfikowane rozmiary i ilość rekordów. Pliki skonwertowane z powrotem do WAV'a dają się odtwarzać do magnetofonu Atari przez adapter kasetowy, i działają również na Atari.
I teraz przychodzi do kasety "Włóczykij", oryginał. Te same problemy - "dziury" magnetyczne, rozwiązałem je w ten sam sposób - "łataniem", ale ponieważ problemem były wyłącznie sumy kontrolne pakietów, to łatałem już w plikach .HEX. Wynikowy .HEX skonwertowałem do CASa (plik w załączeniu), który to zawiesił emulator jeszcze przed pokazaniem się loadera. To samo dzieje się na Altirra i Atari800.
I teraz rzecz dziwna: Ten plik .CAS skonwertowany do WAV'a i odtworzony Atari 65XE działa. Wydaje mi się, że dziura magnetyczna w środku rekordu danych nie wygląda na zabezpieczenie przed kopiowaniem, a nawet przy takim zabezpieczeniu "dziura" byłaby obecna w tym samym miejscu przy różnych ustawieniach głowicy no i ponownie odtworzony z CAS'a plik nie ładowałby się do prawdziwego Atari.

Jak zrobić poprawny plik .CAS? Czy może to jest poprawny plik CAS, tylko emulatory go nie obsługują?

7

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A jest na tym kartridżu korektor skosu?

Mam 3 magnetofony do 8-bitowych Atari. Jeden popsuty, nie ma żadnego turbo. Dwa inne sprawne, w tym jeden z naklejką krakowskiego popularnego Plusa z pszczółką ma turbo w postaci gluciwa brązowej żywicy epoksydowej nadziewanej elementami (nie widać dobrze jakimi), ma 6 wyprowadzeń, podłączonych w sposób jak od Blizzarda. Trzeci magnetofon ma to samo - podobne w kształcie coś z żywicy epoksydowej, przez co można dojrzeć jedynie srebrny zawijany kondensator, 6 wyprowadzeń jak od Blizzarda - tylko nie ma naklejki Plusa czy Mapasoftu.
Niestety nie mam kartridża do odpalania programów w turbo.
Mam pytanie: Otóż na forum znalazłem różne zrzuty kartridży, Plusa, Mapasoftu i Blizzarda - czy to jest to samo, tylko pod różnymi szyldami? Za jakiego kartridża najlepiej się wziąć (bo to chyba będzie tylko płytka+kostka+drobne elementy np bramki log., R, C)?

Ponadto: Jak można zgrać z kaset turbo programy do blaszaka i w drugą stronę? Mam Atari 130XE i 65XE, nie mam żadnych dodatkowych dysków itp. (do stacji FDD nie mam kabelka, tylko SIO2PC)?

9

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ostatnio udało mi się kupić w promocyjnej cenie ("wyjęte ze strychu nie wiem co to jest") Atari 800XL, stację INDUS, kupkę dyskietek, zasilacze i wiosełko. Z 8-bitowymi Atari nigdy jeszcze nie miałem do czynienia, za wyjątkiem 130XE, który mam w szufladzie, niestety z popsutym magnetofonem. Mam kilka spraw:
1. Stacja nie ma kabelka, wygląda na to, że łączy sie ją kabelkiem podobnym do tego od magnetofonu, mającym wtyczki z 2 stron. Dobra, wtyczki wtyczkami, ale JAK połączyć dziurki? Która z którą?
2. Czy istnieje w świecie Atari odpowiednik kabla 1541 z Commodorów? Jeżeli chodzi o SIO2PC - czy to wchodzi do tego samego portu co FDD?
3. Czy do tych stacji wchodziły jakieś Turbo-ROMy? Jak to rozpoznać? Moja stacja po włączeniu mruga wyświetlaczem, potem zeruje go, a następnie, po pewnym czasie przechodzi do liczby 39 przy akompaniamencie silniczka krokowego.

10

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dziękuję za odpowiedźi!
Strona bardzo mi pomogła.
Na Allegro widziałem wielokrotnie myszki deklarowane jako "do Atari" czy "amigowskie", które wizualnie nie różniły się od pecetowskich na COMa. W pamięci utkwił mi gryzoń marki Primax - wyglądał zupełnie jak od peceta.
Mogę kupić myszki ze złomowania. Czy jest jakaś różnica, szczegół, dzięki któremu można "na oko" odróżnić myszkę Atari/Amiga od PC?

Dostałem ten komputerek dziś rano. Pierwsze oględziny wykazały tylko, że nie uda mi się rozszerzyć RAMu SIMMkami, ba, w ogóle nie widze RAMu (nie patrzyłem tylko pod zasilacz, więc jeżeli jest tam to tylko w chipach). Kolejne - ma niemieckiego TOSa 1.0 który wygląda jak beta GEMa. No i oczywiście nie mam myszki i sprawdzałem ogólne działanie komputerka sterujac systemem... z joya.
Mam więc kilka pytań:
1. Mysz nie może mieć wyprowadzeń w pakietach - tylko w X/Y A/B. Mogę różne myszki kombinować, ale jak rozróżnić "na oko" PCtowską mysz pod COMa od myszki pod Amigę/Atari (z Amigi do Atari przerobię) ?
2. Chodzi o aktualizację ROMu - czy muszę koniecznie mieć programator? Jeżeli kości te są zbliżone do BIOSów pecetów, można by było je cross-flashować. Sam tak naprawiałem padnięte AMI-BIOSy na płycie z Awardem (użycie Uniflasha, swap przed odpaleniem progsa, włączony shadowing).
3. Czy da się w łatwy sposób połączyć dysk SCSI do złącza ACSI? A jak wygląda sprawa ze złączem zewnętrznego FDD (czy da się łatwo podłączyć tam stację 1.44M HD)?
4. Czy istnieje możliwość włożenia "na chama" socketów na SIMMy i wlutowaniu od nich przewodów gdzieś w płytę, by RAM był wykrywany? Jakie muszę mieć SIMMY (czasy, parzystość?)

12

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z drugiej strony jest masa.
Luminancja daje to samo, co composite - białe latajace kropki, zmieniające się w paski..
Odłaczenie głowicy? Powoduje, że obraz z telewizji znika. Nie zmienia to jakości "obrazu" z composite, a wręcz go pogarsza. Na tle latających kropek lub testu BIOSu karty CGA pojawiaja się zakłócenia i latajacy w pionie zamglony obraz z telewizji.
Sygnał CGA podawałem oczywiście z TV-OUTu.

13

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zmontowałem wszystko. Po włączeniu wejścia przełącznikiem mam w głośnikach szum, a na wizji też.
Po podłaczeniu mikrokompa ekran staje się ciemny, tylko są małe poziomo-ukośne paski (zapewne wskutek starości odbiornika).
Po włączeniu mikrokomutera po ekranie zaczynają latać białe kropki.

Pomyślałem, że może podałem źle sygnały, i obraz rzuciłem na dźwięk, ale kicha - sygnał obrazu, podłączony do dźwięku wywołuje charakterystyczne buczenie.

Gdzie można podać masę? Czy do drugiego styku PP5, który wg. schematu jest do niej podłączony?


EDIT
Podłączyłęm sygnał z karty graficznej ATI Small Wonder Graphics Solution (CGA, ok. 1987r) Obraz jest, ale się przesuwa w poziomie i w pionie, nie ma siły go zestroić pokręcadełkami z tyłu.

14

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wielkie dzięki za wskazówki!

Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie obrazu na takim monitorze. Otóż mój mikrokomputer był podpięty do zielonego monitora Unimor M4902.  Po kilku godzinach z powodu migania zielenieć zaczynał operator :) a szary i biały to było jedno i to samo (z tym, ze ciemnoszary był czarny). Czy na Veli jest lepiej?

Druga sprawa: Czy ścieżkę z głowicy do nóżki scalaka (wpadajacą do ZTR-209 przez pina 3) przecinać od strony głowicy?

15

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam. Jestem początkujący w elektronice, praktycznie moja wiedza ograincza się do odnajdywania części na schematach i lutowaniu np. socketów pod PIII przy uzyciu transformatorówki z 8mm. grotem :).
Robię komputerek 8-bit all-in-one. A jak i all-in-one, to i monitor też :).
Jedyny znaleziony przeze mnie "wyświetlacz", jaki wytrzymywał kontakty z moim zasilaczem, to monochromatyczny telewizorek VELA w drewnianej obudowie. I tu pojawia się problem: nie ma Composite.
Gdzie wpiąć Composite do telewizora? Rozumiem, że gdzieś między tuner i tą całą pakę a układ wyświetlania, lecz nie wiem, w które miejsce. Czy wystarczy zwykły przełącznik sygnału, by dizolować sygnał z tunera?

Telewizor jest w pseudo-drewnianej obudowie, z rączką u góry, 4 kanały, okrągłe pokrętła - typowy. Jest to najprawdopodobniej model 206, posiadam do niego schemat, lecz model stwierdziłem właśnie.. przglądając schematy.

Dziękuję z góry za przyszłe odpowiedzi.