1,076

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W takim razie należy Spartę przerobić tak, by odczyt batcha wędrował do lbuff, a stamtąd do interpretera oraz na konsolę. Należy też dorzucić urządzenie NUL. Przy takim rozwiązaniu przekierowanie wyjścia nie miałoby wpływu na wykonywanie plików wsadowych.

1,077

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zdecydowanie byłoby tak lepiej, ale nie jestem do końca pewien, co na to edytor ekranowy. Konkretnie wykonywanie jakichkolwiek poleceń w trybie OFF (w tym plików wsadowych) mogłoby się okazać problematyczne.

Sugerujesz, że Sparta wypisuje linię z batcha a ekra, sama wciska Return i wykonuje to co sobie wciska? ;) Wg mnie powinno być to tak, że linia wędruje do lbuf i dopiero stamtąd jest kierowana na ekran i do wykonania.

1,078

(36 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Czy nie zadużo wypiłeś? Zpomniałeś o mnie, za kare nie wyciągnę TOMSa. :P

1,079

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Faktycznie to wersja 2.0, czyli pewnie Twoja.

Eee, moje to było tylko przepisanie pod Fast Assemblera i uczynienie tego programem relokowalnym z możliwością załadowania do pamięci. Sama idea działania programu została niezmieniona.

ZTCP, to Echo miąchało coś z adresem pamięci ekranu. Nie jest to zdrowe rozwiązanie. Proponuję utworzyć urządzenie NUL. Wtedy ECHO OFF przekierowywało by wyjście z CON na NUL.

W dotychczasowych wersjach jest tam JMP $0000, to chyba się da go użyc?

A czy SDX nie wstawia tam w najmniej oczekiwanym momencie jakiegoś adresu celem skoku? To jej się zdaża. Jeśli nie, to jest to skok zarezerwowany, więc można go użyć.

Slyszalem, ze Lizard dokonal jakis zmian w kodzie SDX, ktore to zapewniaja. Polegac to ma na tworzeniu czesci tablicy T_ w obszarze grup bankow w zaleznosci od typu rozszerzenia.

Lizard, jeżeli możesz zapodać mi ową zmianę, to włączę do 4.3 :D

Hehe. Zdaje się, że już to masz. Nazywa się toto SSDXBNK. Przypomnij mi, czy dostałeś ode mnie tylko binarki, czy również źródła? Jeśli tylko bin, to src podeślę. Chociaż powinny być gdzieś w "bazie źródeł". ;)

1,080

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do listy symboli możesz użyć programu SL.COM, który wypisuje wszystko nt danego symbolu (adres symbolu, adres obiektu wskazywanego przez symbol, rodzaj pamięci zajmowanej przez obiekt).

1,081

(47 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Polecenie ECHO z opcjami ON/OFF (KMK) na CAR:

Które to jest ECHO? Draco napisał kiedyś wersję nierelokowalą (v.1.1), którą potem poprawiłem na relokowalną, dodając chyba jeszcze jakąś featurę (v.2.0).

Jak uzyskać adres symbolu w programach nie kompilowanych z nagłówkami SDX
Można wykorzystać nieużywany skok pod adresem $7EB dla procedury fsymbol

Czy ten skok jest tylko w Twojej wersji, czy istnieje od dawie dawna, tylko ja o czymś nie wiem? :?

1,082

(7 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

...i dlatego tak mało postów jest na naszym w dziale 16/32 bit. ;)

1,083

(36 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Hmm, czy jako atarowiec z wawy mam sie czuc zaproszony ?

Everyone is invited. :D

1,084

(5 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

A masz tyle czasu, by się tym zająć? Konieczność rejestracji jest pierwszym odstraszaczem wszelkich dowcipisiów i inych niedojrzałych emocjonalnie. To coś jak linia 0-801 zamiast 0-800. ;)

1,085

(62 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czy ktos moglby mi lopatologicznie (po polsku) wytlumaczyc jak sie robi wiecej niz 4 kolory w lini bez uzycia duszkow

Tak jak podał Cyprian_Konador, czekasz aż plamka będzie w odpowiednim miejscu linii... i bach zmiana wartości w rejestrze koloru. :D Poza tym grafike można wyświetlać w trybie tekstowym, dzięki czemu ma się dodatkowy kolor, albo w interlejsie, albo we wszystkim naraz. ;)

1,086

(62 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Co prawda już po herbacie, ale oby ten interlace nie przeszkadzał w graniu...

Czekam z niecierpliwością.

1,087

(96 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Faktycznie, strasznie nowe. Entombed brzmiał tak jak "Decoy" w pierwszej połowie lat 90-tych. Klimaty takie jak "Re evolution" nazwane zostały industrial-thrash w tym samym okresie. :evil:

1,088

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Brak ikonek może być jeszcze spowodowany brakiem informacji o nich w pliku desktop.inf.

Uruchom komputer z włożoną czystą, sformatowaną dyskietką w stacji trzymając wciśnięty Control a Shift (powoduje odczyt plików systemowych z dyskietki zamiast z dysku).

1,089

(69 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pasiu, prościej, ale gorzej. :)

marok, po wykryciu SDX uruchom moją procedurę. Pod innymi DOS-ami zrób coś takiego: ˇ odczytaj adres z ICBUFA kanału 0 ($0344) pod jakim zapisana jest nazwa (i ew. ścieżka) wpisaa przez użytkownika
ˇ odczytaj spod ICBUFL kanału 0 ($0348) ile znaków zawiera podany ciąg znaków
ˇ przeszukaj od końca (po to długość z ICBUFL) ciąg o adresie z ICBUFA na okoliczność występowania znaków ':', '>' i '<'. Te ostatni występuje w dyskowych wersjach SpartaDOS.
ˇ pierwszy napotkany znak z powyższych (patrząc od końca) jest końcem ścieżki z jakiej został wczytany program.
ˇ jeśli żaden z powyższych znaków nie występuje lub całość nie jest poprzedzona identyfikatorem urządzenia (D: lub Dn:), to jeśli DOS-em jest MyDOS wstaw przed otrzymaą ścieżkę "D:" (bez cudzysłowów), w przeciwnym wypadku "Dn:" (również bez cudzysłowów). Wartość dla 'n' znajdziesz w DUNIT ($0301).

1,090

(16 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

To nie zapomnij jeszcze dorobić konwersji znaków końca linii, zapis w formacie wybranego asemblera i uwzględnij formaty AtariDOS II, DOS II+/D, MyDOS, SpartaDOS 1 i 2. ;) Popieram Lewisa: wyświetlenie wyniku, ew. wypchnięcie jako paczka.

1,091

(36 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Może nie zmieniajmy tradycji i spotkajmy się o 17. O 18 jeszcze nie nie będziemy spać pod stołami. 8)

1,092

(96 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kierownik poleca (alfabetycznie):

Armia

Oczywiście, tylko to powyższe nie pasuje zupełnie do później wymienionych, ani muzycznie, ani ideologicznie. Wg mnir tylko 2 pierwsze płyty nadają się do słuchania.

1,093

(69 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Obecnie probuje dodac wywolanie GR.0, ale niestety nie udaje sie to z jakis powodow. Proba wywolania konczy sie powrotem z komunikatem bledu $81.

Twoja interpretacja kodu jest bezbłędna w przeciwieństwie do operacji, przy wykonywaniu której dostajesz taki błąd. :twisted: $81 - channel already open. Skorzystaj z pierwszego przykładu podanego przez drac030 - dłuższy, ale zdecydowanie najlepszy.

[ Dodano: 19.05.2005 22:56:26 ]
Ciekawostka offtopiczna odkryta przez w/w we wtorek: basicowe GR. 0 otwiera jednosześnie kanały: 0 i 6. :?

1,094

(36 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Jeśli chodzi o najbliższą sobotę (21.05), to jak wspominałem, nie będzie mnie w mieście. Środa (25.05) może ostatecznie być. ;)

1,095

(36 odpowiedzi, napisanych Zloty)

A mnie nie będzie w Warszawie.

1,096

(43 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Ale sądząc po ilości produkcji na 16/32-bit, to my mamy więcej danych. 8)

Dlaczego nie? Moje Atari pracowało kiedyś w NTSC i na telewizorze pal był obraz co prawda czarno-biały, ale był. Nie było za to dźwięku. Tzn. można go było uzyskać kręcąc gałkami odbiornika, ale obraz był wtedy lekko nieprzejżysty. ;)

BenjiAtarowiec, jeśli masz okazje kupić hurtem kartridźe, to bierz i się nie pytaj. Choćby ze względów kolekcjonerskich. A jak Ci się znudzą, to zawsze znajdziesz chętych tutaj lub Allegro. Ups! Przepaszam, teraz ibej-peel jest ziomalskie. ;)

1,098

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Co najwyżej przelatującego jumbo jeta, np. Air Force 1. ;)

1,099

(69 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ciekawi mnie jeszcze taka rzecz, a pewnie jest to ogolnie znana sprawa, jak to sie dzieje, ze bit basica (7) jest uzywany do przelaczania bankow pamieci dodatkowej w niektorych rozszerzeniach (Compo 320, 1088), a jednoczesnie dostep do niego jest mozliwy?

To proste. Gdy bit 4 PortB jest równy jeden, to bit 7 przełącza Basic, gdy bit 4 = 0, to bit 7 przełącza banki pamięci. Podobnie jest z bitem odpowiedzialym za SelfTest.

Lizard w tym watku pisal tez o swojej poprawce do Sparty w zakresie wlasciwego rozpoznawania pamieci dodatkowej dla rozszerzenia typu Compo. Domyslam sie, ze jest to najprostrze rozwiazanie zamieniajace miejscami wpisy w tablicy T_ (konkretnie T+10 i 11 na T+16 i 17). Wowczas taka poprawka oczywiscie jest zasadna i uzyteczna, ale tylko dla atarek z rozszerzeniem Compo, natomiast wykorzystywanie SDX z ta poprawka przy rozszerzeniach Rambo, powoduje ograniczenie pamieci o polowe (analogiczna sytuacje jak bez poprawki dla Compo).

Nie, moja poprawka jest uniwersalna i działa z każdym rozszerzeniem (od 128kB do 1088 kB, niezależnie od bitów przełączających). Z przyczyn technicznych testowałem ją tylko na swoim sprzęcie (320 kB CopmyShop) i wszystkich konfiguracjach pamięci emulatora Atari800Win. Dla każdego przypadku działała bezbłędnie. Nikt też nie skarżył się, że mu nie działa, więc wnioskuję, że jest ok. Program nie zamienia miejscami wpisów w tabeli, lecz tworzy ją od podstaw.

Procedury przełączające pamięć są skonstruowane, by nie trzeba było pamiętać w jakim "stanie" jest teraz pamięć. Przykład:
Włączasz bank SDX poprzez Ext_On, następnie włączasz jakiś inny bank tą samą procedurą (Ext_On). Teraz wywołanie Ext_Off nie wyłączy dodatkowej pamięci, lecz przełączy pamięć na bank SDX. Dopiero kolejne wywołanie Ext_Off odłączy dodatkową pamięć. Czyli jak słusznie zauważyłeś działa to na zasadzie stosu. Oczywiście przy odpowiednim zagnieżdżeniu wszystko się ładnie wysypie, więc bez przesady. ;)

Jak zauważyłeś w procedurze zmieniającej bank jest sekwencja: EOR; AND; EOR. To właśnie powoduje, że zmianie ulegą tylko bity zmieniające banki, a tekie coś jak Basic czy system pozostana w niezmienionym stanie.

1,100

(16 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Może lepiej wypychać jakieś archiwum do pobrania? Generujesz kod, pakujesz np. gzipem (PHP mam wbudowane funkcje) i ślesz do przeglądarki.