1

(22 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

.

2

(22 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Jak to komu. Angolom.

3

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ale "mi si wydaji", że kolega pisze o programie a'la SIO2PC na port równoległy a nie o urządzeniu robiącym kopie dyskietek.

4

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Ciekawe jak poleci na prawdziwym sprzęcie. Bo z tego co widzę w opisie, że to leci na emulatorze hatari.

5

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A tak w ogóle to poszukać w sieci bo problem jest od lat rozwiązany. Wymaga wprawdzie trochę pracy, ale to działa.
https://www.youtube.com/watch?v=NdlSfqto_0o

6

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

https://atariage.com/forums/topic/30162 … y-pinouts/

Do goteka potrzebne tylko 5V.

7

(4 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W sumie to są nadajniki bluetooth z wejściem audio. Mam taki jeden, zewnętrzny. Ma kabelek z wtyczką minijack, "kneflik" do parowania i zasilane z akumulatorka li-po. Kupujesz takowy, "rozbrajasz" i pakujesz do środka atarki.

8

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przełączniki klejone ? Też kiedyś musiałem rozebrać (ESC nie działało). Czyszczenie czasem nic nie da, trzeba poprawić "mechanicznikę". Lekko trzeba dogiąć ten dłuższy ruchomy kontakt, bo czasem nie "dosięga" i klawisz mimo czyszczenia nie działa.

9

(4 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Bo to emulator prom. Wsadzasz do podstawki i poprzez USB pakujesz w dowolnym momencie wsad jaki ci pasuje. Bez wyciągania, bez programatora. Dobre do sprawdzania, testowania nowego softu. Z pamięcią flash jest taki problem, że trzeba ją wyjąć, zaprogramować, wsadzić do podstawki, jeszcze raz wyjąć, wyprostować pogięte nogi, spróbować jeszcze raz, wywalić bo ułamane 4 nóżki, brać nową.....

10

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kiedyś podłączałem do STE "zwykłą" stacje PCtową. Jedyne co zmieniałem to zworka D0 (trzeba było lutować). I nic więcej. Działało bez przeróbek. Zostawić jak ustawiono standardowo i sprawdzić.

11

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Można spróbować jeszcze na Hextracker'ze. Zagra na 50 kHz ale trzeba powyłączać wszystkie "bajery".

12

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Da się. Sam kiedyś naprawiałem padnięty ESC. Ale ja też rozebrałem klawisz , "poprawiłem" jeden ze styków - mozna powiedzieć, że się "wyprostował", a potem go chemią. Robiłem to jakieś 10 lat temu i do teraz działa. Generalnie ta klawiatura jest faktycznie długowieczna (czego nie mozna powiedzieć o tej na folii i sprężynkach).

13

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Małe ale.... Miałem kiedyś zipka w wersji SCSI i LPT. Napęd ZIP w wersji SCSI ma drugie złącze także SCSI. A jak drugie wyjście jest opisane jako drukarkowe (parallel, printer, lpt lub coś w tym stylu) to jest to zipek na port drukarki (lpt) w PC. Nie będzie działać z TT (ani z innym komputerem z interfejsem SCSI).

14

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Konkluzja prosta, jak chcecie PPC to se kupcie jakiegoś PowerMaca (Od G3 do G5 jest w czym wybierać) i jeszcze sporo softu można na to znaleźć. A zamiast Mint jest na to Linux.

15

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ale jakby pamięć padła to by problemy były z innymi urządzeniami. A tymczasem tylko flop sprawia problemy.
Ale gdyby to była pamięć to jest sposób by to sprawdzić ? Jakiś stkowy selftest ?

16

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak znaczy jak pisze. Zamiast pełnych 720 kilo sformatuje np. 705. Tak jakby dyskietka była walnięta. A nie jest.

17

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A wygląda to tak. Jest sobie 520ST+, który przestał współpracować z napędami dyskietek. Najpierw problemy zwaliłem na goteka (tego z softem hxc). Ale sprawdziłem z "normalną" stacją i to samo. Każda próba odczytu ze stacji kończy się bombami (czasem 2, czasem 3 lub 4). Zaznaczam, że ta sama stacja z tymi samymi dyskietkami podłączona do  innych ST (sprawdziłem z tym co mam 520, 1040, STE, Mega) działa, gotek też. Sprawdziłem też luty na płycie (złącze i okolice kontrolera), kilka poprawiłem i dalej to samo. Kłopoty występują tylko w przypadku stacji. Z dyskami współpracuje - badałem Megafile i Satandiska, wszystko gra. Z formatowaniem dyskietki też jest problem. Raz formatuje jako 711k raz jako 705k. Podłączam do innego ST i dyskietka po sformatowaniu ma 720k, na tej samej stacji oczywiście. Jest możliwe że wdek po prostu padł ???

18

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mała poprawka LVD/SE. Sprawdź też adapter 50/68. Jak masz inny to z nim spróbuj. W MSTe nie sprawdzałem, ale miałem podobny problem z SparcStation 10. Zmieniłem adapter na inny i odpalił. W niektórych adapterach górne 8 bitów "wisi w powietrzu" i stąd problem. Właściwe ustawienie terminatora czasem też pomaga.

19

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Faktycznie wygląda ciekawie. Napisał "selectable parity support" - to wygląda źe z ST poleci. Jakby produkcja ruszyła to też bym się pisał na 1 egzemplarz. Gdyby nie poszło z ST wsadzę do któregoś z LCtów albo Classica.

20

(16 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

A mnie się wydaje że sprawa jest prosta, sio2sd to nasz pomysł a sdrive to pomysł jakiegoś pepika wink. Popierajcie polską myśl techniczną big_smile.

Ja mam sio2sd bo było wcześniej niż sdrive - nie będę go raczej zmieniał na sdrive. Po za tym mnie osobiście wydaje się poroniony pomysł zmiany obrazu dysku z poziomu Atari, w sio2sd jest wyświetlacz i na bieżąco mogę zmienić obraz dysku.

21

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pierwsze - klawiatura qwertz jest z niemieckim tosem. Jak chcesz mieć qwerty to trzeba zmienić tos na innojęzyczny. Ewentualnie seltos i wczytać innojęzyczny tos.
Drugie - będą działały ale tylko te dla hires. Modulator - masz stf to go nie ma. Na wyjściu monitorowym jest wyjście compisite i rgb, trzeba zrobić kabel - rozpiska w sieci.

A sprawdziłeś co się dzieje jak wsadzisz dyskietkę do stacji, bo st trochę długo czeka zanim się zgłosi tos a dyskietka w stacji czas ten skraca smile.

P.S. Zajrzyj też do atariki...

Oczywiście sprawna.

23

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Da się to zrobić ale z drobnym wyjątkiem. W ST masz sygnały RGB + synchronizacja. A na tym schemacie tego nie widać (chyba że jest to dla SyncOnGreen). Synchronizacja musi lecieć z sygnałem Y.

Tutaj masz takie coś, tylko dla sygnału VGA http://www.freeinfosociety.com/media.php?id=5065
Do ST trzeba będzie to trochę przerobić - inne częstotliwości H i V, a po za tym nie wiem czy te sygnały mają poziomy TTL.

To wyjście +12V z ST chyba się za bardzo do zasilania nie nadaje - maks. 10 mA.

24

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W sumie ciekawe, niekoniecznie na dysk. Można zapiąć np. sieciówkę albo WiFi - mały problem, brak drivera. Pomysł nie nowy (z tą sieciówką) bo mam do Maca takie coś od Asante - SCSI na Ethernet 10.
A adapterów SD/IDE nie polecam. Mam jeden - nie testowałem z Falconem z racji nieposiadania tego - podpinałem do Amigi 600 i PCAT. Po tygodniu komputer nie odpalał z karty bo się na karcie wszystko pokopało. W czasie normalnej pracy błędy zapisu i odczytu występują nader często.

25

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeszcze tak dla wiadomości jest wersja w której SelfTest sprawdza dodatkową pamięć (to jest ta bez nadmiarowych klawiszy). W tej wersji GTIA mam dobre, to chyba dotyczyło głównie 800XE.