1

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawdziłeś napięcie na n. 17 GTIA (lub suwak potencjometru R38)?

2

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@jer, jeśli nic nie załatwisz, to mogę się zamienić na płytki, ale wysyłka (przynajmniej z mojej strony) Inpostem nie wchodzi w grę.

3

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Albo te fotki (kliknij miniaturki).

https://thumbs2.imgbox.com/62/82/Ut7YMJoR_t.jpg https://thumbs2.imgbox.com/8c/bf/lL686UW1_t.jpg https://thumbs2.imgbox.com/b5/af/kGdVEfnU_t.jpg

4

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sumowanie kanałów nie jest wskazane, ponieważ bywało, że wstawiane były głowice z odrzutu produkcyjnego (skos bieguna dla lewego i prawego kanału w głowicy nadmiernie się różnił). Najlepiej przelutować przewody przy głowicy z lewego kanału na prawy (odłączając wcześniej kable od prawego) i wtedy ustawiać skos dla ścieżki danych, korzystając z toru dźwiękowego w magnetofonie.

5

(175 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Maly_swd napisał/a:

Przestańmy już pluć jadem. PROSZĘ.

Maly_swd napisał/a:

Proponuję zawiesić wojnę, zakopać topory. Poczekać do najbliższego party np SV.

Jeśli już plucie, to może konkurs w pluciu na odległość na jakimś... party place.

Może z tym masz jeszcze problem: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12300

7

(39 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No, V640 jest bardzo dobry, ale że jestem leniwy, to na co dzień używam automatu  AXIOMET AX-MS8250. Nawet nie trzeba przełączać woltów i miliwoltów (dla nieprzyzwyczajonych może to być wada). Duże cyfry, nie potrzebuje baterii 9V, więc jakby co, to wyciągam baterie z pilota i działa dalej smile . A jeśli trzeba, to można i ręcznie przełączać zakresy, i jest tani (chociaż to pojęcie bardzo względne).
Cóż, jak wspomnieli przedmówcy, kto co lubi big_smile

8

(10 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Bardziej prawdopodobne jest, że ktoś po zakupie z jakiegoś powodu podmienił klawisz. Jak zauważył Sikor, łatwo jest to zrobić. Jeśli się nie mylę, montaż klawiatur XE odbywał się automatycznie, więc pomyłka wykluczona. Jeśli już by się zdarzyła, to dotyczyłaby całej partii produkcyjnej, a wtedy wadliwa partia klawiatur zostałaby cofnięta do producenta.

9

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Już wszystko jasne. Właścicielem "Garfielda" został _tzok_. W imieniu komputera dziękuję za zakup smile. Szczegóły tradycyjnie drogą mejlową.

I to (przynajmniej na razie) wszystko, w kwestii komputerów, które miałem na sprzedaż. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w "aukcji".

10

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Ostatni z tej czwórki, to standardowy 65XE. Tylna naklejka została zerwana, więc nie posiada obecnie numeru fabrycznego, za to posiada naklejki na górze obudowy wink . I od jednej z nich nazwałem go „Garfield”.

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XEGarfield.jpg

Naprawy, jakich wymagał, to wymiana foli stykowej klawiatury i układu „Freddie”. Jeśli ktoś chciałby stać się właścicielem „Garfielda”, wystarczy niżej zadeklarować swoją cenę zakupu. Zaczynamy od kwoty 190 zł. Na oferty czekam do 30 maja 2019 roku, do godziny 20:00.
W zestawie jest zasilacz 5V, 3A. Wysyłka gratis.

11

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy po włączeniu bez wciskania klawiszy, wszystko jest w porządku, tzn. zgłasza się BASIC? Jeżeli tak, to czy wciśnięcie RESET powoduje od razu powrót do BASIC-a, czy też dzieją się dziwne rzeczy?

12

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja nie używam izopropanolu do czyszczenia płytek, bo jest średnio skuteczny i potrafi zostawić trwałe plamy na niektórych plastikach. Używam preparatu o nazwie Kontakt WL (są też odpowiedniki). Jeżeli ścieżki są "nadgryzione", to oczywiście żaden preparat czyszczący nie pomoże.

13

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Cóż, komputer  006012 nie znalazł, przynajmniej na razie, nowego domu sad . Za kilka dni będę miał czwarty i ostatni, tym razem tańszy egzemplarz.

@Mq, dzięki za fotkę smile

14

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

_tzok_ napisał/a:

wysoką rezystancję i praktycznie zerową wytrzymałość mechaniczną. W scalaku zawsze jest się do czego przylutować, nawet bez piłowania. Cynujesz powierzchnię czołową po stronie nóżki i scalaka

Chyba pomyliłeś klej elektroprzewodzący z lakierem. Owszem, tytanem wytrzymałości nie jest, ale mówienie o zerowej wytrzymałości jest grubą przesadą. Wysoka rezystancja? Naniesiona ścieżka o długości 3 mm ma rezystancję 0,4 oma.
Nie zawsze jest też do czego przylutować. Naprawę przez przylutowanie wypróbowałem jako pierwszą. Powierzchnia urwanej nogi jest wyjątkowo mała (albo też materiał użyty przez producenta taki), że lut po prostu odpada. Tę metodę skonsultowałem wcześniej z osobą, mają duże doświadczenie w serwisie, w tym telefonów, gdzie taki klej bywa przydatny i potwierdziła ona, że metoda powinna być trwała. Wcześniej kilka razy „naprawiłem” tak scalaki w innych urządzeniach i nigdy nie było problemu.
Niemniej zdaję sobie sprawę, że tak „nowatorska” metoda niesie ze sobą pewne ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

@Mq, no rzeczywiście, można pomyśleć o takim rozwiązaniu.

@pancio.net, @piwkooo, całkiem możliwe, że skorzystam z waszej oferty, ale w przyszłym miesiącu, bo w tym wyczerpałem już limit wydatków na hobby wink

15

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Według mojego rozeznania, owszem, 4,60 zł + 6,00 zł wysyłka, czyli ponad 10 zł i masz... goły GAL. Za zaprogramowany trzeba zapłacić 35-45 zł. + wysyłka. Kilkukrotnie zdarzyło mi się użyć w podobnych przypadkach kleju elektroprzewodzącego i jak na razie nic się nie urwało. Jest więc nadzieja, że i tym razem problemu nie będzie. Przylutować nie ma do czego, bo noga ułamana jest przy samej obudowie.

16

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Święta majowe za nami, więc powracam do tematu smile
Kolejny komputer ma numer fabryczny 006012 i jest najbardziej „doświadczonym przez życie” egzemplarzem w tej grupie. Początkowo nawet chciałem go przeznaczyć na części, ale ładny wygląd, praktycznie niepożółkły… Pomyślałem sobie: „Co, ja nie dam rady?! A właśnie, że go naprawię” wink . I się udało. Nie będę wnikał w szczegóły naprawy, wymienię tylko najistotniejsze problemy (za dużo by tego było), jakie pojawiły się w tym sprzęcie.
– Uszkodzony BASIC ROM.
– Uszkodzony OS ROM.
– Brak rezonatora kwarcowego PAL.
– Urwana noga od głównego rezonatora kwarcowego (wymieniony).
– Urwana noga od układu GAL (rozszerzenie pamięci). Ponieważ zaprogramowane GAL-e są raczej drogie, zdecydowałem się przykleić urwaną nóżkę. Powinno być dobrze smile .

Aktualnie, jak rzekłem, komputer jest w pełni sił i gotowy do pracy. Z zainstalowanych rozszerzeń uprzejmie zwracam uwagę na pamięć RAM – 256kB i system operacyjny TOMS OS (zamiast Atari OS).

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE006012N.jpg

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE00601235.jpg

Jak poprzednio dołączam zasilacz impulsowy 5V, 3A. Wysyłka nadal gratis. Jeśli ktoś ma pytania, proszę pytać smile .

Jako że w odrestaurowanie sprzętu włożyłem co nieco pracy, cena początkowa to 300 złotych. Jeśli są chętni, proszę składanie swoich ofert do 20 maja 2019, do godziny 20:00.

17

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zwykłe podstawki wystarczą. Jeśli scalaki są lutowane, to z wetknięciem ich w precyzyjną podstawkę może być problem. RAM najlepiej wymień w całości.

18

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

@Atari-User, niestety spóźniłeś się o 1 minutę sad . Dobra wiadomość to taka, że będę miał w ofercie jeszcze jeden komputer, a tak na 80% dwie sztuki smile .

Tak więc właścicielem drugiej w kolejności oferty  o numerze fabrycznym  006731 został Mono. Dzięki smile . Szczegóły tradycyjnie drogą mejlową.

Jak wspomniałem, będzie jeszcze przynajmniej jeden komputer, ale to po „maratonie świątecznym”, a konkretnie, jeśli wszystko pójdzie z planem, zaraz po majówce.

19

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Przypominam, że jeszcze tylko dziś do 20:00 można zostać posiadaczem tego sympatycznego Atari 65XE o numerze 006731 smile

20

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@seban, ze zrozumieniem nie ma problemu wink , tylko z czasem na odpalenie czegokolwiek poza emulatorem. Może w najbliższą niedzielę...

21

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Diody sygnalizują to samo, co na ekranie, jest jedna dioda więcej, ale co sygnalizuje, to już nie pamiętam. Jeśli uda mi się znaleźć informację na ten temat (w co wątpię), to uzupełnię opis. (2) Jeśli okaże się to możliwe bez wyciągania EPROM-u, to spróbuję.

22

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Skoro pierwszy komputer znalazł swojego nowego właściciela, to teraz nadszedł czas na drugi egzemplarz smile

Model 65XE z ECI, o numerze fabrycznym 006731. RAM 64 kB, system operacyjny TOMS OS.

Najbardziej pożółkły ze wszystkich, jakie mam, chociaż dramatu nie ma smile . Niemniej, jeśli ktoś już poddawał obudowę renowacji, to warto i tą odświeżyć.
Trafił do mnie zupełnie bez pamięci RAM. Podejrzewam, że ktoś próbował go naprawić, ale nie dał rady. Wyjął pamięci, które przez lata gdzieś się zagubiły. Przyczyną niesprawności raczej nie były RAM-y, a układ U18, 74LS08, po którego wymianie (i uzupełnieniu RAM-u), komputer odżył. Ponieważ pamięci 41464, które aktualnie posiadam, rozładowują się całkowicie po ok. 4. minutach (!), podmieniłem Atari OS na TOMS OS, inaczej po wyłączeniu komputera, aby załadować nowy program, trzeba by odczekać 4-5 minut.

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/65XE006731.jpg

Cena wywoławcza to 195 zł. Zainteresowani mogą składać swoje oferty do 7.04.2019, do godziny 20:00.
Tym razem nie ma pudełka, ale również jest zasilacz impulsowy 5V, 3A. Wysyłka gratis.

Jak zwykle można zadawać pytania dotyczące oferty.
Zapraszam!

23

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

I tak nowym właścicielem 65XE o numerze fabrycznym 164544, został koniuszko. Szczegóły wysyłki drogą mejlową.

@_kriss_ Zdjęcia kartridża z najdziesz w tym wątku.

24

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na prośbę _krissa_ wrzucam zdjęcia urządzenia zwanego TEST CARTRIDGE, wersja 1.0.

https://images2.imgbox.com/46/20/AWb7ozQX_o.jpg

https://thumbs2.imgbox.com/41/9e/G2ppK8aw_t.jpg

https://thumbs2.imgbox.com/08/db/vCWkXWG2_t.jpg  https://thumbs2.imgbox.com/c1/06/swL047VA_t.jpg

Założyłem oddzielny wątek, bo być może ktoś ma bliższe informacje na ten temat i zechce się nimi podzielić.

Z tego, co wiem, sprawności ANTIC-a jest określana na podstawie generowanych przez niego przerwań. Stan sygnalizuje ostatnia dioda LED na kartridżu. Jeśli miga, ANTIC jest sprawny.

25

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Tak, w niedzielę o 20:00