1

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Może niektórzy zapomnieli, ale Pantheon nadal jest rozwijany. Najnowsza aktualizacja pochodzi z 11.09.2022.

2

(16 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Pięć lat mija od ostatniego wpisu, a klub SPACE nadal działa i wydaje swój biuletyn. Przypominam, gdyby ktoś zapomniał :)

3

(31 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

"Przekroczono limit czasu połączenia. Serwer atari130xe.ddns.net zbyt długo nie odpowiada".

4

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

gkd_82 napisał/a:

Teraz dwa pytania do szanownych forumowiczów:

  1. Co do głównej intencji naprawy zasilacza Atari. Czy te napięcie maksymalne 5,20V (choć to raczej są "piki" bo oscyluje przy 5,15V) będzie bezpieczne dla komputera, czy niezbędne będzie dodanie jakiegoś "filtra". W internetach widziałem coś z diodą Zenera 5v1, tyrystorem i jeszcze kilka pomniejszych gratów w postaci rezystorów i kondensatorów. Może ktoś zaproponuje jakiś działający i skuteczny schemat takowego "filtra"?

  2. Wiem że to "side quest" do naprawy zasilacza Atari, ale te drugie nominalne napięcie nie daje mi spokoju. Czy takie "cuda" są normalne, czy ta sztuka jest raczej wadliwa? Gdy wpadł mi w ręce ten zasilacz #2 w pierwszej myśli chciałem go wykorzystać do naprawy zasilacza C64 (żebrowany ciężki "kanciak", już środek wydobyłem ale narobiłem się jak głupi co by komory bezpiecznika nie uszkodzić dłubiąc małym płaskim śrubokrętem z młoteczkiem jak dłutkiem, oraz dremelkiem z końcówkami do borowania jak dentysta w połączeniu z odkurzaczem co by pomieszczenia zbytnio nie zaśmiecić), ale teraz sam nie wiem. Czy zrezygnować, czy na drugie napięcie podłączać te 14,8V (zółty i czarny), czy to 10,8V (zółty i biały), czy może jeszcze coś innego?

Układy cyfrowe (również w Atari) projektowane są, aby nie uległy uszkodzeniu przy napięciu do 5,5 V. Jednak producent gwarantuje prawidłowe ich działanie w zakresie napięć 4,75 – 5,25 V. Czyli napięcie na płycie komputera (przy wyłączniku), gdy komputer jest włączony, nie powinno przekraczać 5,25 V. W związku z tym, że na filtrach w komputerze następuje spadek napięcia 0,05 – 0,1 V, nawet napięcie 5,30 V nie jest problemem (jednak lepiej, ze względu na możliwy błąd pomiarowy, aby było mniejsze). Nie powinno być też mniejsze niż 4,8 V (chociaż widywałem płyty działające całkowicie poprawnie przy napięciu 4,6 V).

Naprawa oryginalnego zasilacza ze względu na wiek i konstrukcję jest mocno problematyczna, a mówiąc wprost – niewarta zachodu. Nie kombinuj też z żadnymi „wynalazkami”. Mogą z tego wyniknąć duże kłopoty. Obecnie produkowane zasilacze impulsowe są na tyle dobre, że nie występuje problem zakłóceń. Przynajmniej ja się nie spotkałem. Można też dostać zasilacze impulsowe z dodatkowym filtrem na kablu. Tak więc najlepiej kupić nowy. Jednak uwaga: Ma to być zasilacz, a nie ładowarka do czegoś tam i zwróć uwagę na trzy elementy:
1. Znamionowe napięcie stabilizowane 5 V. Mierzone maksymalnie 5,35 V bez obciążenia (lepiej nie więcej niż 5,25). Pod obciążeniem powinno spaść o jakieś 0,1 – 0, 15 V.
2. Maksymalne obciążenie prądowe nie mniej niż 2 A. Zalecam 3 A. Przetwornica 1 A będzie pracowała w pobliżu swoich maksymalnych możliwości. Talie żyłowanie może nie wyjść na zdrowie ani jej, ani Twojemu komputerowi.
3. Nie kupuj zasilacza ze względu na niską okazyjną cenę. Wiadomo – co tanie, to g... warte.

5

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Vangelis Papathanassiou, lepiej znany międzynarodowej publiczności jako Vangelis, zmarł we wtorek 17 maja 2022 roku w wieku 79 lat.

https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/ne … Id,6035749

6

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

NetSerwer napisał/a:

Cześć, jak by człowiek chciał pomyśleć o przetłumaczeniu jakiejś gry na Atari 8-bit (taka lokalizacja), to jak się do czegoś takiego zabrać?

Tłumaczenie bywa problematyczne i czasami niemożliwe, nawet gier w BASIC-u. Najłatwiej, jeśli twórcy gry przewidzieli możliwość dodania innej wersji językowej. Niestety, raczej nie jest to normą.

O kwestiach technicznych wspomniał Adam Kłobukowski, a pewnie jeszcze inni głos zabiorą. Ja powiem o kwestiach lingwistycznych.

Tłumaczenie wbrew pozorom to nie taka łatwa sprawa. Wiele osób próbuje tłumaczyć tekst dosłownie, a to czasami prowadzi na manowce. Trochę zajmowałem się amatorsko tłumaczeniem, więc niewielkie, ale jakieś tam doświadczenie mam. Rzeczywiście, tak tłumacząc, polska wersja bywa często dłuższa niż oryginalna. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to samo, bywa, po angielsku powiemy przy użyciu innych słów niż po polsku. Trzeba więc tłumaczyć sens zdania, wypowiedzi, przy uwzględnieniu w miarę możliwości intencji autora (co czasami bywa trudne lub niemożliwe). W ten sposób tłumacząc, wersja polska może być nawet krótsza od oryginalnej (zawierać mniej znaków), przy zachowaniu pełnej zrozumiałości oryginału. Tu przydaje się posiadanie dużego zasobu słów i bezwzględnie słownika synonimów. Osobiście mogę polecić ten: https://www.synonimy.pl/

Oddzielnym problemem są polskie litery diakrytyczne, Nie zawsze jest na nie miejsce, a wtedy, mówiąc kolokwialnie, dupa. Tłumaczenie bez tych znaków było dobre na początku komputeryzacji kraju, ale w XXI wieku „język polskawy” jest nie do przyjęcia. Jeśli tak zamierzałeś tłumaczyć, to od razu daj sobie spokój. Szkoda czasu i pracy.

W dodatku istnieje możliwość, że Twoim tłumaczeniem zainteresują 2-3 osoby albo wręcz żadna. I wtedy okaże się, że wykonałaś kawał dobrej, solidnej roboty, tylko… nikomu niepotrzebnej.

Nie chcę Cię odwodzić od tego pomysłu, bo to fajna zabawa i ćwiczenie dla mózgu, ale jak widzisz, problemów jest dużo, jeśli chcesz to robić porządnie, a nie „na odpierdol”.

7

(57 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Całkiem możliwe.

8

(57 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

@drygol, zamierzasz raportować każdy taki post (gratuluję wytrwałości), czy tylko te, gdzie nadmiar takich głupawych rysuneczków wkurza? A przecież i tak ostateczna decyzja należy do moderatora.

Z drugiej strony, nie pomyślałeś, że przez te memy możemy pożegnać się ze starymi userami?

9

(57 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

dely napisał/a:

Ale dobra. Powiedzcie jak sobie wyobrażacie odpowiedni wpis w regulaminie i wytłumaczcie mi dlaczego tam się w ogóle powinien znaleźć? Naprawdę chcemy zakazu wstawiania obrazków do wątków, które nie dotyczą tematu? Jak sobie wyobrażacie egzekwowanie zakazu wstawiania memów i innych rzeczy, kto miałby oceniać który obrazek jest niezwiązany z tematem / działem?

"Niedopuszczalne jest umieszczanie obrazków i gifów będących komentarzem do postów, a niezwiązanych z meritum wątku. Aczkolwiek forum to "żywy organizm" i wyjątki są dopuszczalne. Jednak muszą pozostać wyjątkami, a ne zamieniać się w regułę".

A kto miałby oceniać? Użytkownicy, czy im przeszkadza (naruszenie regulaminu), czy nie przeszkadza. Jest przecież taki mały przycisk "Zgłoś". A zapis w regulaminie daje podstawę moderatorowi do ewentualnego usunięcia obrazka

10

(57 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

mgr_inz_rafal napisał/a:

Ktoś by tu kija z d*.*y może lepiej wyjął :)

Lepiej nie. będzie osrany.

Atari-User napisał/a:

Po to na forach są odpowiednie kategorie, żeby pisać posty w odpowiednich kategoriach.
Nie potrzebuję czytać, czy oglądać kiepskich żartów, kiedy mam konkretny problem ze sprzętem i szukam pomocy.

"Kiepskich" to delikatnie powiedziane.
A może rzeczywiście wystarczyłby zamiast tych wszystkich, jeden dział pod nazwą "różne duperele".

11

(57 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

To prawda. Te fotki i animacje niczego istotnego nie wnoszą do tematu wątku, czyli tylko go zaśmiecają.

No, no, taka zgodna rodzinka to skarb ;)

13

(23 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Może nie do końca na temat, ale przeczytawszy ostatnio opowiadanie hm... erotyczne, postanowiłem rozebrać bajt na bity i złożyć ponownie, przy okazji zmieniając któryś z bitów na przeciwny. Oczywiście wszystko w Atari BASIC-u.

0 DATA 128,64,32,16,8,4,2,1
50 DIM B(8)
55 REM Wartosc bajtu i numer bitu (0-7), ktory ma byc zmieniony:
60 INPUT BAJT,BIT:B(8)=BAJT
100 FOR X=7 TO 0 STEP -1
110 READ Q:BAJT=BAJT-Q
120 IF BAJT>=0 THEN B(X)=1:B(8)=BAJT:GOTO 150
130 BAJT=B(8):B(X)=0
150 NEXT X
200 B(BIT)= NOT B(BIT):BAJT=0:RESTORE
300 FOR X=7 TO 0 STEP -1:READ Q:BAJT=BAJT+B(X)*Q:NEXT X
5000 ? "---TEST---"
5010 FOR X=7 TO 0 STEP -1
5020 ? X,B(X)
5030 NEXT X
5040 ? "BAJT=";BAJT

14

(3 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ja tylko przypominam, gdyby ktoś był w pobliżu i miał zbędne 10 dolców...

https://u.cubeupload.com/MojeFotki/CORGS2022.jpg

Strona CORGS
Goście specjalni CORGS 2022

15

(23 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

drygol napisał/a:

err do zamkniecia

Tylko co ta pomyłka zamyka, bo nie jest jasne...
Może ja bym się skusił?

@Lotharek, ruszysz z produkcją?

I może jakaś ładna przezroczysta pokrywa od Retronicsa by się przydała...

16

(1 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A gdyby ktoś chciał zobaczyć zrzuty ekranu, to teraz może zrobić to na Ekranowni.

17

(33 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

@TMK, po prostu nie chcę widzieć tego wkur... wątku nawet przez sekundę, niemającego NIC a NIC wspólnego z Atari. Jego miejsce jest na jakiś onetach-sretach, a nie tutaj.

Jacques napisał/a:

Ale kluczowa tu powinna być opinia Dely'ego.

No to szefie czekamy na Twoje stanowisko w tej sprawie.

18

(33 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Zdecydowanie popieram. Ja na przykład w ogóle nie chciałbym widzieć tematu "Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej", a nawet nie chciałbym wiedzieć o jego istnieniu. Alternatywnie można by stworzyć na wzór c64scene dział "Arena", gdzie trafiałyby takie śmieciowe tematy.

19

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

donaspl napisał/a:

i co Ciekawe po tym zawsze muszę nacisnąć spację żeby ruszył

To jest ciekawe, ale jak najbardziej normalne ;) Zresztą może to być dowolny klawisz oprócz bocznych.

Podałeś za mało szczegółów, aby można było udzielić precyzyjnej odpowiedzi.
START+OPTION tak, jeśli gra nie jest w BASIC-u (również kompilowanym).
Problem z wczytywaniem może być po stronie magnetofonu  (spróbuj przeczyścić miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym, głowicę uniwersalną - mogła się przybrudzić).
Jeśli kaseta jest stara, kilkanaście lat lub więcej, obstawiałbym w pierwszej kolejności właśnie ją.

To nie jest tak prosto. Dostawiamy diodę Zenera i cyk... Jeśli to zasilacz starego typu ze stabilizacją napięcia na tranzystorze, to w ten sposób da się zrobić. Zawsze będzie się to jednak wiązać ze stratą mocy (również dostawienie 7809), czyli większym nagrzewaniem się elementów. Zasilacze nie są drogie, więc najlepiej kupić na odpowiednie napięcie i prąd i ewentualnie wymienić wtyk.

Wbrew pozorom do 2600 nie należy używać zasilacza 12VDC. Stabilizator w konsoli sobie poradzi, ale będzie się mocno grzał, co może skrócić jego żywotność.

21

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chyba że interesuje Cię oryginalny scalak BASIC-a. Jeśli tak, skontaktuj się ze mną przez mejla lub PW. Lepiej mejlowo.

22

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z podanych - bez znaczenia, który.

23

(14 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Oferta na ostatnie dwie gry jest już nieaktualna.

Proszę moderatora o zamknięcie wątku.

@krisk
Zasada 11 regulaminu:
Allegro przeglądają wszyscy, jeśli Twój pierwszy post dotyczy superokazyjnej sprzedaży sprzętu i podajesz link do aukcji na Allegro będzie on usunięty. Ogłoszenia o sprzedaży muszą mieć podaną cenę i nie mogą być linkami do Allegro.

25

(44 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

comandor77 napisał/a:

Niestety na nodze 1 Freddiego mam napięcie ok. 0,6V a na nodze 2 ok. 2,45V i w związku z tym mam pytanie: czy brak napięcia ok. 2,4V na nóżce nr 1 Freddiego świadczy definitywnie o tym, że scalak odszedł na zawsze do niebieskiej doliny krzemowej.

Tak. Odszedł na zawsze do niebieskiej doliny krzemowej.