1

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Za chwilę minie miesiąc jak wałkujecie ten temat a stan atarynki dalej się nie zmienił. W tym czasie można by tysiąc razy wylutować kostki pamięci i wstawić podstawki. Niczemu to nie zaszkodzi a mówię wam, że po zamianie kolejności kostek Selftest nagle obrodzi czerwonymi kwadratami.

2

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@seban: Czy możesz udostępnić wersję kasetową Draconus (Normal, FSK, 600 bps) w pliku cas lub wav? Kompletuję sobie gry kasetowe, które posiadają fajne loadery lub wyświetlają grafikę w trakcie ładowania.
PS: Ciągle mam nadzieję, że doczekam się kolejnego kasetowego wydania Yoomp! :)

Ogłoszenie już nieaktualne.
Do zamknięcia.

Cartridge-kit to taki zestaw PCB wraz z układami i obudową, na których można zrobić cartridge do 8-bitowych Atari. Jest takie coś na alle(dro)gro ale uprzedzę, że cart który sprzedaję nie bazuje na w/w projekcie. Podałem to tylko jako przykład.

Naprawdę nie spodziewałem się, że przez wystawienie Atari na tym forum narobię sobie takiego bigosu.
Czy ja kogoś ZMUSZAM by kupił ten komputer za 600zł? O co wam ludzie chodzi?
Mam go oddać za darmo?
Cartridge kit to często ponad 60zł, folia do klawiatury kolejne 70zł i nie mam zamiaru wymieniać dalej.
Jeśli ogłoszenie jest nadal niezgodne z rgulaminem tego forum, to skasujcie go i będzie spokój.

Nie wiem jak usunąć ogłoszenie z tego forum.
Proszę administratora by to zrobił.
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Przepraszam za zamieszanie - pierwszy raz daję ogłoszenie.
Usunąłem link z Allegro i podałem cenę.

Mam do sprzedania:
- Atari 65XE
- oryginalny zasilacz (nie zalewany żywicą)
- magnetofon XC12 z turbo Blizzard
- kabel DIN5/Chinch (Video+Audio) 5 metrów
- cartridge Blizzard Turbo 2.8
- joystick QickShot
- kaseta z grami (w Turbo Blizzard)
Wszystkie elementy sprawne, bez pęknięć czy ubytków.
Komputer ma wymienioną folię jednowarstwową pod klawiaturą.
Dodatkowe zdjęcia mogę przesłać na maila.
Cena 600zł + ewentualne koszty wysyłki.
Odbiór osobisty w okolicach Mikołowa.

Właśnie ta nieszczęsna odstająca klapka w XC-12 była przyczyną takiej podmiany. Przy okazji kolorystycznie lepiej się to zgrało z 800XL. Głowica w C2N jest mono więc trzeba ją podmienić. Czytając Twoje posty o prawdopodobnym pochodzeniu Turbo6000 i nawet Blizzarda tak mnie znowu nachodzi ochota by C2N z oryginalną elektroniką podłączyć do Atari i zobaczyc czy wczytają sie programy w turbo. FSK600 oczywiście działać nie będzie ale przy loaderze turbo z Carta to nie problem. Trochę będzie trzeba uprościć tor zapisu no i pozostanie do rozwiązania kwestia sterowania silnikiem magnetofonu. W SIO pinu Motor Control nie można obciążać bezpośrednio silnikiem więc trzeba dodac tranzystor sterujący, którego na płytce C2N nie ma.

Masz rację - ten mój interfejsik pracował poza magnetofonem więc w rzeczywistości nigdy takie warunki nie wystąpią.
Co do lokalizacji płytki w tamtym magnetofonie to mam w swoim wlaśnie tak zamontowaną ale tak jak Ty kabelka użyłem ekranowanego. Powód takiego montażu był jeden - mydelniczkowata obudowa C2N w której jest mniej miejsca po bokach oryginalnej płytki.


Niczego dłuższego niż to z drugiego filmiku nie próbowałem wczytywać ;)
Wszystko działa bezbłędnie od kilku lat :)

PS: Robisz kawał dobrej roboty i bardzo lubię czytać Twoje posty. Naprawdę zazdroszczę, że możesz odkrywać tajemnice w kolejnych egzemplarzach sprzętów które do Ciebie docierają. Sam też należę do tych co lubią trochę pomajsterkować a mało jest na forach ludzi którzy opisują tak dokładnie przebieg napraw i swoje spostrzeżenia. U mnie od jakiegoś czasu na naprawę czeka magnetofon w którym coś zjadło połowę płytki :) Myślałem już nawet by płytkę zrobić nową ale niestety wyłamany jest przełącznik więc będzie brakowało tego elementu do przeszczepu. Może kiedyś trafię na Allegro jakąś mniej uszkodzoną płytkę to złożę go do kupy.

@seban Chciałbym wrócić do kwestii umiejscowienia płytki z interfejsem Blizzard i "odporności" tego systemu na szumy.
Napisałeś: "Na zdjęciach widać miejsce które wybrał montujący ten system, niestety zupełnie nie rozumiem skąd taki pomysł. Ta lokalizacja wymagała przeciągnięcia parunastu cm kabli do płytki z interface, w tym sygnału audio o dość niskiej amplitudzie, wzmacniacz na płytce interface ma dość duże wzmocnienie, więc idealnie zbierał wszystko z okolicy, łącznie z zakłóceniami od silnika... "
Tutaj napiszę coś z mojej obserwacji kilkunastu interfejsów z Blizzardem które wykonałem. Paradoksalnie najlepiej sprawują się te, które szumią i piszę to całkiem serio. Zrobiłem kiedyś wierną kopię elektroniki magnetofonu z dodanym Blizzardem. Wszystko idealnie zaekranowałem a odpowiedniej amplitudy sygnał doprowadziłem z karty dźwiekowej by uniknąć szumów z głowicy magnetofonowej i jej przedwzmacniacza. Po podaniu sygnału audio nic przed sygnałem pilota Blizzarda nie szumiało ...i nic się nie chciało wczytać bo nie latały paseczki tylko ekran wyświetlał jeden kolor oznaczający, że nie ma losowych zer i jedynek których źródłem jest właśnie szum. Zgadzam się, że z tym szumem to oczywiście nie można przeginać bo  wtedy wzmacniacz-ogranicznik zbudowany na wzmacniaczu operacyjnym U1C i przeciwnie skierowanych diodach sobie z tym nie poradzi. Robienie jednak z toru odczytu XC-12 super HiFi przyniesie w przypadku Blizarda zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego.

12

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@ramik tylko się nie zdziw, gdy przy pierwszym użyciu magnetofon odmówi posłuszeństwa. Po tylu latach starzeje się guma i paski klinowe po prostu się rozlatują. Miałem u siebie 1010 w którym pasek zmienił się w kleistą smołę. Moje zdanie jest takie, że jeśli jesteś kolekcjonerem i chcesz na nim w przyszłości zarobić, to nie otwieraj. Jeśli otworzysz to prawdopodobnie trzeba go też będzie rozkręcić by wymienić paski.

Może to zabrzmi głupio ale poszukaj wśród gotowych pudełek na ciastka. Swego czasu szukałem czegoś na kasety i znalazłem. Całkiem idealnie nie jest bo zamiast 10 kaset mieści 11 ;)

14

(205 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@baktraaa - Czy cas2audio_1.0.1-test2.apk będzie działał na Androidzie 4.2? Mam gdzieś stary telefon ZTE V987 i nie wiem czy go szukać ;)

15

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Ralfi83 Przeczyść bolce w gnieździe SIO oraz styki we wtyczce magnetofonu. Najlepiej preparatami KONTAKT lub czymś podobnym. Po 20 latach styki będą pokryte tlenkami stanowiącymi dobrą izolację. Jeśli magnetofon jest sprawny i ma wbudowany Turbo Blizzard, to brak pasków po uruchomieniu wczytywania świadczy o braku styku na lini Data Out z gniazda SIO do magnetofonu. Linia ta uruchamia turbo w magnetofonie.

UAV Rev. D Video Upgrade kupiłem dlatego, że nie chciałem w 800XL robić drastycznych przeróbek na płycie. Z założenia każda przeróbka Atarynki ma jak najmniej ingerować w oryginał i być w miarę bezboleśnie odwracalna. CD4050 miałem w podstawce więc wystarczyło wylutować na płycie dławiki w torze wideo do gniazda DIN5, wpiąć się sygnałami z płytki pod gniazdo i wszytko zasilić z odpowiedniego miejsca.

Zamawiałem w styczniu 2018. Finalnie zapłaciłem 39$ z czego 14$ to koszt wysyłki z USA do Polski.

UAV Rev. D Video Upgrade mam w swoim 800XL. Obraz po S-Video jest ładny i bez pasków. Całą dodatkową płytkę można zasilać kabelkami z dowolnych miejsc więc jest pole do eksperymentów. Wadą rozwiązania jest niestety cena.

19

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Myślę, że dla magnetofonów przerobionych na turbo dokładna regulacja głowicy w zakresie częstotliwości wyższych niż 1kHz będzie miała znaczenie. Jak kto sobie wyreguluje głowicę to już jego sprawa.  Było na tym forum wiele tematów w których ludzie pisali jakie mają z tym problemy. Tutaj opisałem "serwisową" metodę wzorcowego ustawienia głowicy która powinna się sprawdzać w przypadku sprzętu Hi-Fi jak również sprzętów z niższej półki. W przypadku komputerów można przecież użyć kasety nagranej na sprawdzonym magnetofonie a potem przy pomocy programów do regulacji głowicy, obserwując paski na ekranie,  wyregulować skos głowicy.
Jako ciekawostkę podam metodę dla osób niemających oscyloskopu. Należy nagrać kasetę z sygnałem testowym 10kHz Stereo na wzorcowym nierozregulowanym magnetofonie. W przypadku regulacji magnetofonu komputerowego Atari, odpinamy głowicę od oryginalnej elektroniki i podłączamy ją do wzmacniacza stereo pozyskanego np. ze starego walkmana. Wyjście słuchawkowe płytki walkmana podpinamy na wejście audio komputera PC. Na komputerze uruchamiamy program VISUAL ANALYSER 2014, który dla zakresu częstotliwości do 20kHz jest doskonałym oscyloskopem dwukanałowym. W ustawieniach programu dla "Channels" wybieramy X/Y. Ustawiając głowicę dążymy do uzyskania na ekranie linii prostej jak na filmie, którego link zamieściłem wcześniej.

Z tym AtariBlast! to takie hardcore ;) Jest to gra wymagająca 1MB pamięci RAM i wczytuje się niecałe 14 minut w Blizzardzie. Jeśli w tym czasie nie wywali błędu, to można pogratulować dobrze wyregulowanego magnetofonu.

@robecc: Co do odpowiedzi o sens stosowania bardziej złożonych układów to możemy ją znaleźć w Atariki:
"Sposób wykonania interfejsu zależy od pomysłowości projektanta, jak widać z załączonych schematów tor przekształcający sygnał analogowy w cyfrowy wykonany może być na elementach dyskretnych (tranzystory) albo na układzie UL1111 zawierającym w swojej strukturze wystarczającą ilość tranzystorów. Na uwagę zasługuje różna wartość oporników podłączanych do układu, polaryzujących tranzystory w jednym i drugim modelu interfejsu. Nie ma to większego znaczenia, ważne by układ przekształcał sygnał analogowy na cyfrowy i w generowanych impulsach zbocza były strome."
Ostatnie zdanie tłumaczy wszytko - chodzi o pewność odczytu.
To, że na prostym układzie dobrze wczytasz np "River Raid" skonwertowany do Blizzarda wcale nie znaczy, że tak samo fajnie wczyta się "AtariBlast!" Radzę spróbować ;)

22

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Impuls: Skos głowicy ma niestety duży wpływ na odtwarzanie wyższych niż 1kHz częstotliwości i dlatego tak ważne jest jego poprawne ustawienie. Amplituda odtwarzanego sygnału 1kHz dla niewielkich zmian skosu głowicy nie będzie się wiele różniła. W przypadku 8kHz niewielka zmiana skosu może doprowadzić do kompletnego zaniku odtwarzanego sygnału. Zdolność przetwarzania w miarę nowej głowicy nie ma w tym przypadku znaczenia, bo każda z pasmem do 12kHz poradzi sobie dobrze. Poniżej link w którym radzę przeczytać fragment AZIMUTH.
http://www.muzines.co.uk/articles/tape-line-up/1647

Kaseta serwisowa Matsushita QZZCFM zawiera sygnały testowe do ustawienia:
- skosu głowicy 8kHz (-20dB),
- pasma przenoszenia 63Hz – 12,5kHz (-20dB),
- poziomu odczytu 315Hz ( 0 dB).

Skos głowicy ustawia się przy pomocy oscyloskopu dwukanałowego:
https://www.youtube.com/watch?v=2EwayCqoZcg

Z ustawianiem skosu głowicy "na słuch" jest jak z pewnym powiedzeniem o ustawianiu "na oko" - podobno ktoś na to umarł ;)

@robecc: Kasety chromowe wymagają poza zmianą prądu podkładu także zmiany charakterystyki wzmacniaczy zapisu i odczytu. Jeśli się tego nie zrobi, zapis może być zniekształcony, będzie za dużo lub za mało tonów wysokich i słaba dynamika. Blizzard jest na to bardzo czuły. Dlatego kasety żelazowe są najlepszym (i najtańszym) rozwiązaniem.

@seban: dzięki za kolejne obrazy cartów. Fajnie, że dzielisz to na połówki 8KB bo tylko takie kostki mam aktualnie w domu a i z płytką byłby problem. Mam nadzieję, że znajdą się chętni na płytki od @piwkoo i uda się coś kupić w cenie poniżej tych 15zł za płytkę. Mógłbym sam wytrawić sobie płytkę ale wyciągnięcie słoika z B327 albo chlorkiem skończyłoby się chyba dla mnie eksmisją z domu ;)

Ciekawi mnie tylko fakt, że pomimo tak prostego układu jakim jest T2000F wzmocnienie po pierwszym stopniu LM324 (wzmacniacz/ogranicznik) jest na tyle duże, by uzyskać poprawny prostokątny przebieg na końcowym tranzystorze sterującym SIO. W turbo 2000 prędkości i częstotliwości sygnału są dużo mniejsze niż w Blizzardzie, który jest jednym z najszybszych systemów turbo dla magnetofonów Atari.

@robecc: Jeśli możesz to zrób jeszcze jeden test. Wykonaj na Atari kopię gry wygenerowanej Turgenem. Wczytaj grę do programu kopiującego Blizzard i kopię nagraj ponownie na kasetę na tym przerobionym na T2001 magnetofonie. Spróbuj potem wczytać tak skopiowaną grę. Dodatkowo sprawdź na Decku TASCAM 130 z jakim poziomem nagrała się taśma w przerobionym na T2001 magnetofonie. Sprawdzimy jaka jest różnica w poziomach nagrania tego z Turgena i kopii wykonanej na magnetofonie Atari.