1,626

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

No genialnie! Ogromne dzięki!

W międzyczasie naszło mnie tylko jedno pytanie. Napisałem powyżej o przestrzeni C000-CFFF. Według "Mapping the Atari", ten fragment jest wolny. Natomiast według Zientary "Podstawowe procedury systemu operacyjnego"  w tej przestrzeni są funkcje systemu operacyjnego i to cała masa. To jak jest z tym fragmentem w rzeczywistości?

1,627

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Potwierdźcie, jeśli dobrze kombinuję albo poprawcie, jeśli coś źle rozumiem.

Idea: Dodać do kodu Basica mały fragment, który przy Cold Start czy nawet przy Warm Start oprócz pokazania na ekranie wyłącznie READY przed tym tekstem doda jakiś napis.

Plan wykonania: oczywiście chodzi o zmianę zawartosci ROM-u tak, żeby właściwe dane się w nim znalazły a następnie użycie tak spreparowanego obrazu w prawdziwej Atarce. W przestrzeni adresowej jest co najmniej 4KB pustego miejsca (np. $C000 - $CFFF) i można tam wsadzić zarówno tekst, jak i prockę, która go wyświetli. Następnie można by to podpiąć pod procedurę startu podmieniając jeden z obecnych tam skoków na skok do mojego kodu, który następnie skoczy tam gdzie skakał oryginalny (brzydka łata ale najlepsza jaką mogę zrobić). Ma to działać wyłącznie w przypadku, gdy jest włączony oryginalny Basic.

Nie znam jeszcze odpowiedzi na pytanie, w której kości należy grzebać bo C000-CFFF to już poza Basikiem ale jeszcze przez OS.

Zakładając, że powyższy plan ma ręce i nogi, czy są jeszcze jakieś rzeczy, które należałoby uwzględnić? Przy okazji, czy jest gdzieś jakaś dokładniejsza rozpiska mapy pamięci dla interpretera Basica? Np. co robią procedury Cold Start (A000-A04C) i Warm Start (A04D-A05F) tudzież procedury, do których się w nich się skacze? Czy też jestem skazany na disassembler i dochodzenie własne, co to robi? W "Mapping the Atari - memory map" nie jest to rozpisane.  Nie jestem w tym dobry i zajmie mi trochę czasu nim się poprawię ale jeśli nie będzie wyjścia to dam radę.

@IRATA4: Chyba nie tę listę wziąłeś pomijając całą drugą stronę wątku. Popraw.

1,629

(11 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Już z zaprogramowanym GAL-em?

@grzybson: to tak jak wszyscy tutaj :D

1,631

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No to właśnie od "przedpiścy" ;-)

1,632

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak sio2sd odpaliło to powinno działać. Ale co to za zasilacz? Jakie ma parametry?

1,633

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

adamn napisał/a:

Jedno należy zaznaczyć ze kompy uszkodziły się same z siebie od stania na regale.

To wcale nie musi być RAM. Jak pisze @Sikor - sprawdź zasilacz.

1,634

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bo to nie ma przełożenia na pracę lub nie ze SIO2SD. Ma przełożenie na obraz, trochę inne kolory. Ale nie na transmisję po SIO.

1,635

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W aukcji było napisane, że jest w wersji PAL. Nawet jakby był NTSC, nie miałoby to znaczenia.

1,636

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli na XE przy uruchomieniu odpala ci się menu to i tu powinno. Jeśli SIO2SD nie zdąża zareagować to obstawiam jakieś problemy z komputerem.

Przy okazji - to ten z Wrocławia co był ostatnio na Allegro?

1,637

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To, że Notepad się wyświetla to normalne. Co znaczy, że SIO2SD sie nie uruchamia? Nie dostaje zasilania czy ekran się świeci ale nic się nie ładuje?

1,638

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli chcesz pisać/uruchamiać programy w Basicu to tak. Ale jeśli chcesz uruchamiać binarki to nie, Basic nie jest ci do tego potrzebny.

1,639

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może jedna to zwykłe XL a drugie XLF?

1,640

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

SIO2SD ruszy. Ale jeśli masz tylko podstawowe 16KB to mało co ci się uruchomi. Większość DOS-ów nawet się nie odpali. Generalnie taki config nadaje się chyba wyłącznie do odpalania rzeczy z cartów.

1,641

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakby ktoś się uparł to można wsadzić to w płytę XE opartą o kości 4-bitowe. Tylko trzeba zbudować 2 wieże po 4 kości na każdą i połączyć pozostałe 2 linie adresowe na pająka. Tylko sensu w tym wielkiego nie ma.

Natomiast możesz popytać na forum "ciemnej strony" bo te kości pasują do Commodore 16 - może ktoś tam by potrzebował do naprawy tych komputerów.

1,642

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A masz coś tam podłączone? Jesteś pewien?

1,643

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@_tzok_: Według noty katalogowej jaką znalazłem, MN4264-15 to są kości o organizacji 16Kx4bit czyli w sumie 64Kbit czyli coś co inni oznaczali jako 4416 (http://13.124.15.139/pdf/download.php?i … erm=MN4264)

1,644

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można zrobić coś co się standardowo robi w przypadku kabli RGB-SCART do Amigi czyli puścić dodatkowy sygnał na pin 16 podpinając go pod  zasilanie przez opornik 75R.

1,645

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

adamn napisał/a:

Nie to nie są 4464 , Tak jak napisałem w poście, kości różnią się tylko pierwszymi literami dla tego się pomyliłem przy zamawianiu .W opisie nie było że to DIP18 a na zdjęciu nie liczyłem wyjść .Akurat nowe MT4264-15 są trudne do dostania w PL i nie ma opcji od tak sobie ich dokupić zwłaszcza że potrzebuje dwa komplety . Znalazłem właściwe na Alix i kiedyś tam przyjadą do mnie . Z tymi co mam nie mam co zrobić , kasa wydana a użyć się normalnie nie da . Stąd moje pytanie do Atarowych mózgów elektroniki czy takie kości da się zaadaptować .

Poszukałem sobie info o tej konkretnie pamięci i to jest pamięć używana w 600XL także jakby ktoś chciał naprawiać i by zachować w stanie oryginalnym to idealna.

Nie musisz zakładać identycznych kości do tych które miałeś. Chyba, że się na to upierasz - no to inna bajka. Natomiast funkcjonalnie jest to nieuzasadnione z co najmniej dwóch powodów - po pierwsze, nie ma takiej konieczności i możesz nawet poskładać zestawy z różnych kości a po drugie - kości MT są po prostu kiepskie (i dlatego ci siadły).

1,646

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Za Pinem - monitor przełącza się z RGB na coś innego i wraca.

1,647

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jesteś pewny, że to 4264 a nie 4464? Nie ma co przerabiać, trzeba się pozbyć kości i kupić właściwe. Szkoda płyty.

1,648

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wszystko jedno - byle działało.

1,649

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Odkopuję temat - @Sikor, czy masz może jeszcze? Potrzebuję ze 3 sztuki 14.187576 MHz.

1,650

(174 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pierwsza wersja konkursowa nie była XEX-em tylko ATR-em. I jeśli taka forma edycji pozostanie to wymaga naprawy. Z XEX-em oczywiście problemu nie było.