151

(203 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Charlie Runkle napisał/a:

460 to kosztuje Side 3.1 na stronie
Napisałem jedynie jak kształtują się ceny na stronie producenta i że różnica w cenie U1MB a Side 3.1 jest niewielka.

Chyba nie ma co porównywać tych dwóch rzeczy.  One się uzupełniają.

152

(203 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok.  Masz rację.  Wymieszałem dwie rzeczy.  Mój błąd.

Podsumowując:


1. SIDE 3.1 kosztuje obecnie 443.68 PLN (inpost + przelew bankowy)
2. U1MB kosztuje obecnie 307.23 PLN (inpost + przelew bankowy)

153

(203 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Charlie Runkle napisał/a:

Nie tak znowu tanio i przystępnie, bo Ultimate 1MB z firmwarem od FJC kosztuje ponad 4 stówki.
Side 3.1 na stronie Lotharka to 460PLN. Różnica między jednym a drugim- niewielka. 5 dyszek.

Nie wprowadzajmy ludzi w błąd..

Stale kupuję dla swoich klientów i mam jeszcze większe rabaty przez ilość, ale... Dzisiaj z inpostem za jedną sztukę z płatnością przelewem bankowym Ultimate 1MB u Lotharka kosztuje 307.23 PLN.  Ze strony FJC pobierzesz sobie udostępniony przez niego bezpłatnie najnowszy firmware.  Nie pamiętam czy kupowane płytki z firmwarem mają najnowszą wersję, ponieważ i tak zawsze je aktualizuję.

Tak więc mówimy o 310 PLN a nie 460 PLN

Czasy są trudne, ale zachęcam również do kupowania z firmwarem, lub wpłacenie FJC paypalem w późniejszym terminie fee, które pozwoli mu kontynuować projekt.

W tej cenie masz:
1. oryginalny produkt, z którego część środków przekazywana jest autorowi projektu hardwareowego
2. support firmy
3. brak wstydu, że mając 40+ (tak zakładam) kupujesz kradziony projekt, bo Cię nie stać na oryginalny za pewnie 50-100 więcej niż oferują go ludzie, którzy się postanowili dorobić na nie swojej pracy.
4. jeśli nie masz tych 300 PLN na oryginalny projekt, wiek 40+ sprawia, że jest szansa poproszenia jeszcze rodziców, Św. Mikołaj, dzieci a czasem i wnucząt o sfinansowanie U1MB :)

BTW.. Przyszedł do mnie kiedyś człowiek z Atari do naprawy, miał w niej zieloną płytkę kradzionego projektu.. Przeciąłem taśmę IDC nożyczkami i z satysfakcją wyrzuciłem kradzioną płytkę do kosza.  Człowiek musiał sobie kupić oryginalny U1MB :)

serwus,
Piotr

154

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

alex napisał/a:

Owszem :) Sprzęt już gotowy.

https://i.imgur.com/azVcXwV.jpeg

Jednakże testy z braku czasu odbędą się dopiero next week.

Daj znać czy SIDE3 działa :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

serwus,
Piotr

155

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

xxl napisał/a:

Kolega Alex na sasiednim forumie zaprezentowal prototyp zamiennika 6502.

interesujace :-)


http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =1#Item_23


Mam płytkę Teensy 4.1 pod projekt "Rapidus Again" od 1 grudnia 2022.  Płytka ta jak i kilka innych mikokontrolerów zostało sfinansowane z projektu SAVO :)

W październiku rozmawiałem o tym z ASem i Krapem, a na początku listopada z Draco. 

To tak tytułem wstępu harmonogramu projektu.

Na chwilę obecną projekt przesuwa się na wakacje ze względu na:
1. dodatkowe projektu płytek SAVO+ oraz SAVO MAX oraz dodatkowych płytek SAVO, które są w preorderze
2. laboratorium dotyczące sygnałów zegarowych na płycie Atari - bliski ukończenia
3. karta stereo dual Pokey z pełnym mikserem oparta o kontroler Atmega (lub ESP32), które są uzupełnieniem projektu SAVO

(2) i (3) są prekursorem dla projektu RapidusAgain!

W założeniu projekt RapidusAgain będzie soft-corem procesorów 6502C oraz 65C816.  Możliwe, że będzie hybryda tych procesorów, ale nie sprawdzałem dekoderów rozkazów i nakładania się ich, tak żeby np. zbudować 65C816 z illegalsami 6502C.  Mogłoby być fajne, ale nie wiem czy możliwe.

Zanim zacznę taki projekt formalnie potrzebna mi jest wiedza o stabilizacji tego co już jest. Na chwilę obecną nie znam osoby, która potrafi odpowiedzieć na pytanie co poprawić, gdy się wsadzi wszystkie możliwe rozszerzenia i zaczyna całe nowe Atari działać mało stabilnie.  Sam mam kilka pomysłów i nawet dzisiaj będę siedział nad kolejnym testem.

Docelowo takie rozszerzenie może zawierać w sobie implementację popularnych rozszerzeń pamięci.  Ze względu jednak na technologię MCU, implementacja taka nie będzie bazować na istniejącym hardwarze, zielonych klonach, albo innych wynalazkach naruszających dobra właścicielu autorskich praw majątkowych.  Taka technologia może bazować na otwartym kodzie emulatora Altirra.  Mówiąc wprost, można stworzyć na MCU rozwiązanie, w którym oprócz symulacji RT procesorów, reimplementowane będą fragmenty Altirry, bryżowane do płyty Atari.  Szykuje się niezły Frankenstein :)

Ponoć zawsze pytasz czy będzie MapRAM.  Da się zaimplementować w czymś takim, chociaż z tego co słyszałem, zaczęli ludzie używać nazwy XxlRAM, ze względu na kluczowego odbiorcę takiego rozwiązania ;) 

BTW... Twój brat mnie wciągna do testowania gierki Tony. Sporo przegadaliśmy i z tego co mówił podrzucał pod koniec roku moje pomysły z wykorzystaniem Fujinetu.

serwus,
Piotr

156

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

> Piotrek próbuje zwalczyć skutki zakładając przyczyny, których nie zweryfikował bo nie jest w stanie, jednocześnie ignorując dotychczas znane rozwiązania. Efekt jest taki, że właśnie przestało mu działać coś co mu działało wcześniej.

qbahusak napisał/a:

Jak to? Znalazł kilka kluczowych elementów wpływających na kształt tego sygnału, kilka konfiguracji kwarcu, które działają inaczej, różny układ ścieżek, porobił bypasy, eksperymenty i było lepiej. A że coś przestało działać, to może dlatego, że twórcy urządzenia dopasowali się do nędznie działającego zegara. A dotychczas znane rozwiązania to w sumie magia (wymień 7408 na inny, zmień procek etc).

@qbahusak, nie ma znaczenia co napisał @perinoid.  Możliwe, że źle przeczytał lub zrozumiał.   Nie ma obecnie znanego pewnego rozwiązania, które stabilizuje system Atari, w którym jest wiele rozszerzeń.  To, że komuś coś działa to nie znaczy, że wie dlaczego mu działa, a najlepszym dowodem jest to, że jak ma niedziałający system to nie wie jak to poprawić.  Pamiętajmy, że jest wiele osób, które uważają, że jego system jest stabilny, ale wcale to nie oznacza, że sprawdziły wszystkie rozszerzenia za sobą.

Na chwilę obecną w związku z tym co tam wcześniej Łukasz napisał i co było pisane, fakty są takie, że hipotezy postawione przeze mnie się sprawdzają, a system stał się stabilny.  Jest to jeszcze faza laboratorium, ale mam pomysł na kolejny eksperyment i potencjalnie na finalne rozwiązanie.

serwus,
Piotr

157

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ponieważ zostałem wywołany do tablicy, aktualna informacja jest taka, że wszystko zaczęło działać, chociaż jeszcze cały komputer nie został zbudowany i wszystkie problemy nie zostały usunięte.

Na chwilę obecną na płycie działają:
- SRAM 64K V3
- VBXE
- Ultimate 1MB
- Rapidus

SIDE 3.1 działa w trybie 6502C oraz we wszystkich 65C816.

W komputerze jest usunięty Freddie oraz DRAM. 

Obecnie podmieniony został 74LS08 na wersję 74F08, Pokey na PokeyMax oraz GTIA na Sophię 2.
Zmiana kolejnych elementów poprawia stopniowo stabilność systemu.

Jutro (28.04) będę pracował dalej nad maszyną i jeszcze będę testował jedno rozwiązanie.  Jeśli wynik jego będzie zgodny z oczekiwaniem opracuję trwały "workaround" stabilizujący system i działanie elementów wszystkich jednocześnie oraz mam też plan końcowego rozwiązania.  Pisałem o nim na Discordzie.

Będę dawał znać o rezultatach.

serwus,
Piotr

158

(203 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

skofrant napisał/a:

Odświeżę temat:
Mam pytanie do Ultimate 1mb.
Czy jest możliwość samemu złożenia tego rozszerzenia? Autor udostępnił może projekt? bo w sieci znalazłem tylko informacje, że można je kupić u Lotharka.
Pytam oczywiście z ciekawości...

Cześć Skofrant!

Wg oświadczenia producenta, firma Lotharek jest właścicielem autorskich praw majątkowych do projektu, które zostały mu przekazane na przez autora projektu.  Nieznane są szczegóły umowy czy jest to umowa licencyjna czy umowa o dzieło.

W świetle powyższego, mimo, że niegdyś projekt był opublikowany, autor postanowił go sprzedać, producent zakupić na wyłączność do produkcji.  Odpowiadając na Twoje pytanie, nie jest to projekt open source i nie możesz używać tego projektu na polach eksploatacji innych niż uzyskanych od obecnego właściciela majątkowych praw autorskich.

Mówiąc wprost, to że kiedyś coś zostało udostępnione, dzisiaj nie ma żadnego znaczenia.  Projekt możesz kupić na stronie Lotharka.  Jest dobrze wykonany, supportowany, serwisowany, wyprodukowany na maszynie pick&place i warty ceny, za którą jest oferowany.  Zwróć uwagę, że w ostatnim roku wszystko podrożało, włącznie z kulkami lodów, ale nie projektu u Lotharka.

Jeśli znajdziesz stare pliki, które umożliwią Ci złożenie takiego projektu samodzielnie, to w przypadku problemów z kompatybilnością z innymi rozwiązaniami (podobny temat w tym tygodniu z SIDE3), raczej nie będziesz mógł liczyć na support ze strony oficjalnego producenta.  To jest tak jak chodzenie do zegarmistrza z repliką Roleksa.  Może się skończyć nawet wezwaniem policji.

Jeśli zaczniesz budować i sprzedawać takie klony, to jest jest na to "kodeks" - nieuczciwa konkurencja i musisz dalej liczyć się z możliwymi konsekwencjami.

To jest moja interpretacja, a autor i producent U1MB mają na pewno większą wiedzę w kwestii umowy między sobą.


Osobiście zachęcam do tworzenia nowych projektów, rozwiązywania wielu jeszcze nierozwiązanych problemów.  Nie trzeba się fiksować na jednym temacie, tym bardziej, że mimo że mi wszystko w U1MB pasuje, są takie osoby, które uważają, że można taki projekt poprawić lub zrobić lepszy. 

Piotr