1

(40 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Space Games Pub, kiedy ostatnio sprawdzałem (we wrześniu), już nie istniał. Ale może zmartwychwstał, kto wie.

W Kuchni Żoliborskiej, czy jak się ta knajpa, gdzieśmy ostatnio byli, nazywała, wcale nie było tak znowu bardzo fajnie, że przypomnę kolegom niedobre drinki i niemożność zamówienia dobrych nawet za 2x taką cenę, bo "brakuje składnika".

2

(44 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Wprawdzie nie jest to wiadomość bezpośrednio dotycząca konkretnego sztabu, ale myślę, że mieszkańcom Warszawy, zwłaszcza tym bywającym w Środmieściu, może się w razie czego przydać:

"Setkę" zlikwidowali.

3

(345 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tebe, że zadam takie pytanie: mało Ci było, kiedy Cię Solo sponiewierał na AAge parę dni temu? Szukasz po tym nowej zaczepki czy co? Bo nie rozumiem.

4

(44 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Lizard napisał/a:

Zastanawiałem się, czy nie zaproponować sztabu w niedzielę o 10:00 w kościele s. Anny. Ładny. Obok plac Zamkowy - łatwo trafić. Można po mszy pójść w inne miejsce

... taa, np. do św. Krzyża. Też ładny :P Ale ja jednak, zanim mi to pozostanie, spróbuję poczekać jeszcze ze 30 lat :P

5

(44 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Lizard napisał/a:

Chciałbym się "wykazać realizacją rezerwacji w atrakcyjnych miejscach", ale miejsce dla mnie atrakcyjne nie musi być atrakcyjne dla Ciebie, a bardzo zależy mi na sprostaniu Twoim oczekiwaniom. Im dokładniej opiszesz swoje preferencje, tym większe szanse, że zostaną zaspokojone.

Nie zawracaj głowy - znamy się od 30 lat, wiesz świetnie, że tolerancję na warunki mam dużą. Tak długo, jak nie zarezerwujesz miejsca w kościele, gdzie z napojów będzie tylko woda święcona, a z atrakcji leżenie krzyżem w całkowitym milczeniu, myślę, że prawie każdy lokal gastronomiczny mieszczący się w miejskich standardach obleci. Zwłaszcza że nie o miejsce tu chodzi, tylko raczej o towarzystwo.

Zatem proszę tu nie próbować obracać kota ogonem, tylko skorzystać z własnych zaleceń. Dlaczego - o tym napisał już Candle: piątek jest dniem notorycznego niedoboru miejsc w lokalach, co pozwoli Ci się w praktyce zapoznać z problematyką rezerwowania miejsca na sztab dla liczby uczestników od 4 do 25 :P

6

(44 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Lizard napisał/a:

Określ, opisz "atrakcyjne miejsce", a w piątek, 5 kwietnia, będziemy się świetnie bawić.

Dlaczego JA mam to robić, skoro to TY proponujesz zrobienie rezerwacji? Nieśmiało sugerowałbym tedy, żebyś ją zrobił. I znalazł miejsce, gdzie :P Będziesz wtedy miał możliwość zdecydowania, co jest "atrakcyjne". A nie tak, "weźmy się i zróbcie".

7

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

galtron napisał/a:

W chwili obecnej w Sparta DOS X w opcji formatowania ULTRA, komputer nie rozpoznaje stacji i przełącza na HI SPEED gdzie jak nie jest ustawiony US DUBLER to przechodzi do formatowania w normalu, a jak jest ustawiony w stacji US DUBLER to Atari w Sparta DOS-ie X przy opcji HI SPEED zawiesza i stację i Atari.

No, prawie dokładnie to samo napisałem trzy dni temu, w poście nr 38 tego wątku.

Komputer się nie zawiesza, on czeka aż się skończy formatowanie, które się nie skończy, bo się nawet nie zaczęło: stacja pod komendę formatowania HighSpeed ma podłożone coś innego (słowem: nie jest w pełni kompatybilna z np. XF551).

8

(44 odpowiedzi, napisanych Zloty)

alex napisał/a:

W piątki jest najdrożej i jest nawiększy tłum.

Ja się zgadzam: piątek, kiedy chodzi o wydarzenia towarzyskie na mieście, jest obrzydliwy. We czwartki powoli też się robi problem, wyjdźcie sobie na miasto we czwartek wieczorem, będzie *trochę* luźniej niż w piątek, ale komfortu nie ma.

Koledzy (@Lizard), wybitnie niedwuznacznie słusznie proponujący rezerwacje na piątek, mogliby się wykazać ich realizacją w atrakcyjnych miejscach :P

9

(44 odpowiedzi, napisanych Zloty)

O ile dobrze zrozumiałem Nosty'ego, piątek też ma tę wadę, że ci, którzy w dni powszednie siedzą w Warszawie w pracy, ale mieszkają np. w Łodzi, lubią w piątek po robocie pojechać do domu.

Tak więc na dwoje babka wróżyła, co komu lepsze.

10

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

perinoid napisał/a:

Pytanie: czy jakby to działało "poprawnie" to byłoby lepiej?

Nie byłoby bezpośrednio "lepiej", bo stacja w odpowiedzi na komendę "?" zwraca też $0a. Więc to "niby" jest wszystko jedno, ale w rzeczywistości nie, gdyż stacja jest programowalna. W teorii możesz podmienić z jej strony obsługę komend SIO, w tym "?", żeby przysyłała "lepszy" indeks i z nim działała. Tylko że, kiedy to zrobisz, programy w ISP LightSpeed Menu v.3.0 przestaną działać (a mogłyby działać dalej, gdyby nie opisana powyżej głupota).

Dobra, teraz może plusy. Jeden już wymieniłem (programowalność). Drugim jest Fast Write, które, jak wywnioskowałem z postów w tym wątku, jest uważane za "zapis bez weryfikacji", a to na podstawie niewątpliwie mętnego opisu w manualu, który wikła się w detale techniczne zamiast napisać po prostu, o co chodzi.

Otóż Fast Write to jest zapis buforowany. Stacja ma bufor na ścieżkę, ale używa jej nie tylko przy odczycie, ale też przy zapisie. Najpierw łyka porcję sektorów, a potem, kiedy bufor się wypełni, albo, pewnie, kiedy padnie polecenie zmiany ścieżki, wypluwa go na dysk.

Efekt:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11306

Skutkiem ubocznym jest ów słynny "zapis bez weryfikacji", bo jeśli podczas tego zapisu trafi się bad sector, nie ma sposobu na powiadomienie o tym komputera (ten swoje 18 czy 26 sektorów już dawno wysłał i zapomniał o sprawie).

Niemniej, US Doubler nadal jest lepszy w te klocki, mimo że (o ile mi wiadomo) zapisu nie buforuje, a tylko formatuje dyskietki z dobrym przeplotem:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11307

Zatem pewne plusy są, ale i tak obiecywail MZ-kę, a przysłali rower "Ukraina".

PS. Wyniki są z emulatora, nawet jeśli kliknąłem na "Accurate sector timing", to i tak trzeba to brać cum grano salis.

11

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Już się miałem tym nie zajmować, ale przypadkiem zobaczyłem coś ciekawego, p. obrazek:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11305

Na obrazku jest kawałek kodu wewnętrznego SIO programu ISP LightSpeed Menu v.3.0. Czyli to musi być owo słynne "the HI-SPEED SIO", dzięki któremu stacja ma mieć "increased speed by a factor of SIX".

No, to popatrzcie na kawałek zakreślony kółeczkiem: najpierw w DCB ustawiana jest komenda $3F = "?" = GET HIGH SPEED INDEX (strzałka górna). Następnie skok pod $20AB ją wykonuje, tj. wysyła do stacji.

Wynikiem tego ma być zwrócony przez stację high speed index, a stacja go pewno nawet i nadaje, ale komputer go nie odbiera, bo w DSTATS jest ustawione $00 (linijka tuż przed skokiem JSR), czyli "brak transmisji danych". Zamiast tego - strzałka poniżej - kod sprawdza tylko status operacji, a kiedy nie było błędu, ustawia sobie w tabelce pod $2065 na sztywno wartość $0A.

Jak dla mnie to jest niezły dowód, że to turbo nigdy w życiu nie miało pracować z indeksem innym niż $0A (52 kbps) lub $28 (19200) bez całkowitego przeprogramowania stacji i napisania załączonych na dyskietkach programów od nowa. Czyli po prostu nigdy.

Nie no, najlepsze turbo na świecie. "Biez anałogow w mirie" samo się nasuwa.

12

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tymczasem przyjrzałem się programowi pt. Sector Copier, znajdującemu się na dyskietce "ISP LightSpeed Menu v.3.0".

Można byłoby się spodziewać, że jeśli "Increased drive speed by a factor of SIX using the HI-SPEED SIO" ma gdziekolwiek się ucieleśnić, to "Sector Copier" oferowany przez "LightSpeed Menu" nadaje się do tego jak nic.

Ten kopier jak najbardziej ma własne SIO. I transmisja pod nim leci, tradycyjnie, na 52 kbps (indeks 10).

Więc nie wiem, co ta stacja i w jakich warunkach ma robić sześć razy szybciej i od czego - upuszczona ma spadać sześć razy szybciej od zwykłej (nie upuszczonej)?

Albo może ma być 6x szybsza od 1541?

13

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Proszę. Na wszelki wypadek dodaję też obraz ROM-u.

14

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zdaje się, że formatowanie z szybkim przeplotem uzyskuje się przestawiając stację w tryb "emulacji US Doublera" przy użyciu programu ISP Lightspeed Menu. Próbowałem to zrobić, jakoś słabo działa na oko, ale może to kwestia emulatora.

Komendy, które rozpoznaje stacja:

1) zestaw standardowy: $52, $21, $22, $50, $53, $57 (R, !, ", P, S, W)
2) PERCOM: $4e, $4f (N, O)
3) US Doubler: $3f (?)
4) zestaw swoisty: $23, $48, $A1, $47, $A0, $72

Z tego $A0 i $A1 są opisane w manualu. $48 (H) to może Happy Config (a może nie). Reszta co robi, trudno orzec.

Za to z programu The Lighter ISM można się dowiedzieć, że przynajmniej autor jest zajebisty.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11302

15

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

perinoid napisał/a:

Zapewne dlatego zapis nie jest tak szybki

Wniosek z tego płynie taki, że pierwszy lepszy TOMS jest lepszy od tego wynalazku. Chyba, że jeszcze uda się coś znaleźć, ale już mikey powyżej wątpił w możliwość wyciągnięcia ponad 57 kbps, jeśli procesor stacji jest taktowany na 1 MHz.

16

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

perinoid napisał/a:

Aczkolwiek nie jest to cud, czego należało się spodziewać.

Program w normalu ładuje się na Twoim filmie w 9 sekund, a w turbo - w 5. Czyli 52 kbps. US *Doubler* się nazywa dlatego, że podwaja szybkość pracy stacji.

Może nie napisałem tego wystarczająco jasno, ale ja pod debuggerem sprawdzałem, jaki dzielnik jest przy szybkiej transmisji z I.S.Plate (emulowanym) ustawiony w liczniku Pokeya. Jest to $0a.

perinoid napisał/a:

przez co przeplot staje się zbędny

Przydaje się przy zapisie.

17

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

nawet w reklamie podają prędkość x2, a x6 tylko w specyficznych warunkach

Czytałem manual. I szukałem owych "specyficznych warunków". Na razie bez skutku.

Sikor napisał/a:

obstawiam podmieniony ROM kompa

To się posługuje protokołem US Doublera, cudów nie ma, ROM z patchem Hiasa albo SDX albo IDE+ powinny to obsłużyć. I obsługują - z indeksem 10.

18

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ponieważ się na tym zupełnie nie znam, tym łatwiej zatem przyjdzie mi się wypowiedzieć.

Nie mam I.S.Plate, ale Altirra to emuluje. W internecie da się znaleźć tak ROM stacji, jak i obrazy dyskietek z programami narzędziowymi. Pobawiłem się tym dzisiejszego wieczoru.

Ogólnie to działa jak podróba US Doublera: HS-index 10 ($0a), czyli 52 kbps. Odczyt leci właśnie z taką prędkością, ponieważ stacja ma buforowanie ścieżek.

Natomiast, w odróżnieniu od US Doublera i w ogóle wszystkich innych znanych mi stacji z jakimś turbo, nie znalazłem sposobu na sformatowanie dyskietki z szybkim przeplotem. Komenda formatowania z zadanym przeplotem US Doublera (f) nie działa, komenda formatowania z szybkim przeplotem XF-551 ($A1, czyli "!" w inwersie) zawiesza ten cały interes. Może istnieje jakaś specyficzna komenda tego rodzaju, ale jak dotąd jej nie znalazłem. Warp DOS 7.0 (który jest tanią przeróbką Atari DOS 2.0) też się niczym specjalnym tu nie posługuje, na polecenie "format" wydaje stacji zwykłe "!".

Obym się mylił, ale po tym, jak przez cały wieczór próbowałem się doszukać, w jaki sposób uzyskać owe mityczne 110 kbps (zakładając, że "118 kbps" oznacza w rzeczywistości HS-index 1 obliczony z jakimś niedużym błędem), zaczynam się obawiać, że zachodzi tu przypadek zupełnej pomyłki w obliczeniu szybkości transmisji.

Np. taki: bierzemy dzielnik $0A, liczymy go od 0, czyli wychodzi nam 11. W dokumentacji Pokeya wyczytujemy, że do wartości liczników należy doliczyć 4 (przegapiamy przy tym, że mamy licznik połączony, a wtedy trzeba doliczyć 7). Wychodzi nam 15. Przegapiamy też, że główny zegar trzeba podzielić przez dwa. Czyli: 1773446/15 = 118229,73 bity na sekundę. Rakieta.

W rzeczywistości zaś to jest 1773446/(10+7)/2 = 52160,17 bitów na sekundę = zwykły US Doubler.

Jak napisałem, obym się mylił :)

19

(345 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

w1k napisał/a:

reloading disks is very slow

What do you mean exactly by "very slow"? Some reference below:

https://youtu.be/l7eot0MXoKQ (VBXE)

https://youtu.be/hbvAbkDCYdQ (no VBXE)

20

(345 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

w1k napisał/a:

uh, i create new directory and directory MEDIA sorted correctly.. strange

Yup, that bug is not easy to trigger :)

21

(345 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

w1k napisał/a:

yes, i now flash sparta dos to 4.49g and same results (i tried sorting, still same)

Hmm, it seems that even 4.49g is earlier than that fix (9 January vs 16 January).

Try this: use the SDX Imager and replace the sortdir.ovl file in 4.49g with the one attached here. Then flash the resulting ROM image and see if it helped.

22

(345 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I think that he means that the left panel is not sorted.

The sorting routine checks first if the directory is already physically sorted (by the same algorithm). There was a bug in it and that check sometimes returned false positives, which resulted, obviously, in a directory not being sorted.

That bug has been already fixed, I believe, almost 2 years ago. Any SDX version later than that should sort stuff properly (the sorting module is on the CAR device, not inside the Sparta Commander).

So the resolution is: update SDX to a revision later than January 2022, then report back, if the problem persists.

23

(345 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

w1k napisał/a:

hmm, probadly i found a bug? dont know if is about sdx, or its about sparta commander

Confirmed. The real bug in the CAR: driver, but SC should not crash either.

It will get fixed for a next release. Thanks for the report.

24

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No, dobra, były dwa miesiące wakacji, to teraz...

Урок третий.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10755

25

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To wejdźmy na wyższy poziom trudności:

Урок 2. Советский Союз, страна мира и достатка.

Саша и Алёша, два храбрых красноармейца, защищали цистерну спирта. И как-то случилось так, что она пропала. Командир спрашивает Сашу:
- Где спирт?
- Продали.
- Ну, а где деньги?
- Пропили.

Урок закончился юмором.

;)