1

Temat: TT i problem ze scsi

Witam,

Mam klopot w mojej drugiej TT w ktorej swego czasu brakowalo kontrolera a komputer bez niego z alt wstaje bez klopotu. Dostalem kontrole od kolegi bo w tej jest on w podstawce, po wlozeniu i normalnym odpaleniu pojawiaja sie 2 bombki, a jak odpalem z altem uruchamia sie normalnie probuje z dyskietki uruchomic hddrutil i wtedy niezaleznie ktory to hddriver pojawia sie komunikat TOS FEHLER 35.  Co moze byc przyczyna ?
Bledne wlozenie chociaz wydaje misie ze jest dobrze, kontroler byl sprawdzany w innej TT od kolegi co go dostalem ze u niego sie odpala prawidlowo, ma ktos jakis pomysl  ?

Pozdrawiam

Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2012-06-07 20:56:11)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

2

Odp: TT i problem ze scsi

kroll po co co Tobie 2ga tt-ka skoro masz już jedną i hades-a :P

3

Odp: TT i problem ze scsi

AS... napisał/a:

kroll po co co Tobie 2ga tt-ka skoro masz już jedną i hades-a :P

Z prostej przyczny wole sprzedac w pelni sprawna :)

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

4

Odp: TT i problem ze scsi

Stawiam na to, że coś jest upalone. Z wciśniętym altem tos nawet nie próbuje zabootować się z scsi.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: TT i problem ze scsi

sqward napisał/a:

Stawiam na to, że coś jest upalone. Z wciśniętym altem tos nawet nie próbuje zabootować się z scsi.

Wczesniej przed odeslaniem jak wlozylem ten kontroler to komp wstawal ale scsii nie widzial dlatego odeslalem go do kumpla on sprawdzi ze ten kontroler dziala u niego, pisal mi ze inaczej nie da sie go wlozyc, tu pojawia sie pytanie mozna go wlozyc inaczej czyli odwrotnie niz potrzeba ?

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

6

Odp: TT i problem ze scsi

możesz mieć uwalony kontroler dma. stacja dysków działa?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

7

Odp: TT i problem ze scsi

sqward napisał/a:

możesz mieć uwalony kontroler dma. stacja dysków działa?

Tak dziala

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

8

Odp: TT i problem ze scsi

Gdzieś, kiedyś ktoś mówił, że pewna seria TT miała ogólnie problemy z kontrolerami SCSI, np. ja miałem właśnie taką TT. Niestety nie pamiętam czy to była wadliwa seria płyt, czy kontrolerów oraz kto mi to mówił.

U mnie objawiało się to albo bombami, albo startem tak, jakby kontrolera w ogóle nie było.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: TT i problem ze scsi

TOS Fehler 35 to jest uszkodzony plik wykonywalny. Czyli albo jest rąbnięta dyskietka, albo kontroler jakoś (?) zakłóca transmisję. Albo flop w TTce rąbnięty.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: TT i problem ze scsi

WItam,

jak widac od ostatniego postu minal ponad rok i po kilku probach nawet na GLucholazach z porownaniem z inna TT wyladowala ona ponownie w szafie, cos mnie dzisiaj naszlo napisalem nawet na atari-forum.com aby ponownie sprobowac ja odpalic po wlozeniu do stacji hddrivera przynajmniej startowala bez klopotu, podlaczylem najpierw zewnetrzny CD-ROM i po wielu probach jakie bylo moje zdziwienie jak TTetka zobaczyla ten naped, a wiec kontroler ktory wydawalo sie ze jest uwalony albo cos innego, potem zaczely sie proby z kilkoma dyskami ten ktory byl w niej  zamontowany nie byl w ogole widoczny, probowalem wiec z 2 innymi i jeden z nich w koncu zostal zauwazony, skonfigurowalem hddrivera i TTetka w tej chwili widzi juz oba urzadzenia,  :) jak sie okazalo wszystko lezalo w kwesti terminacji napewno tak jest w przypadku zewnetrznego napedu CD-ROM, ten dysk ktory zostal zauwazony nie wiem w koncu czy ma terminacje zalozona czy nie nie znalazlem specyfikacji stad pytanie ?

Czy wewnetrzny naped HDD ma miec zalozona tak samo terminacje ?

Ten dysk akurat jest najmniejszy z 3 probowanych a mam jeszcze kilak innych dyskow SCSI i chcialbym podlaczyc wiekszy, nie chce rozbierac i przygladac sie tej drugiej TTetce ktora mam w Big Tower 

Jaka jest moja radosc ze TTetka w oryginalnej obudowie jest w pelni sprawna :)

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2013-09-11 23:42:04)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: TT i problem ze scsi

Terminator w SCSI musi być założony na końcu taśmy lub w ostatnim urządzeniu danego kanału jeśli taśma ma standardowe złącze SCSI na końcu - wtedy szyna SCSI jest jakby przedłużana do terminatora w urządzeniu.
Jeżeli TT ma dwa kanały SCSI (zewnętrzny i wewnętrzny) to każdy musi być terminowany.
http://www.scsi-planet.com/scsi-termination/

12

Odp: TT i problem ze scsi

Niestety ta stronma to srednio dziala a zakladka o stosowanych terminatorach w ogole sie nie laduje. W ostatecznosci dobiore sie do tej drugiej (ona jest w Big towerze na wewnetrznej tasmie jest kilka urzadzen). Czyli jesli TTetka jest w originalnej obudowie wewnatrz zmiesci sie jeden naped HDD a zatem terminacje jego zakladamy poprzez zworke na dysku ?

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2013-09-12 09:20:35)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

13

Odp: TT i problem ze scsi

@BArtoszP: z autopsji wiem, że TT-ka olewa terminatory w wewnętrznych urządzeniach (przynajmniej tak to działa w 3 TT-kach, których używałem), co do zewnętrznego - zawsze miałem zapiętą terminację.
@Kroll: co do terminatorów na urządzeniach: albo zworka przy konfiguracyjnych przy taśmmie (tam, gdzie ustalasz numer), albo na płytce drukowanej grzebyczek lub grzebyczek zworek.

Sikor umarł...

14

Odp: TT i problem ze scsi

Dzisiaj chcialem do tej TTetki ktora wczoraj udalo mi sie w koncu odpalic chcialem podpiac troche wiekszy dysk dlatego wzialem na warsztat ta TTetke w Big tower gdziem ma dwa dyski scsii i naped MO na tasmie a sa wieksze dyski dlatego zaczalem kombinowac zeby ktorys udalo sie przelozyc do TTetki oryginalnej obudowie i w sumie sie udalo i potwierdzam slowa Sikora ze w w urzadzeniach wewntrznych TTetka olewa, jedynie co zauwazylem to wlasnie ten dysk ktory byl w TTetce od czasu kiedy ja dostalem jest w niej niewidoczny wlozony do drigiej jest rozpozawalny od razu, natomiast dysk ktory w drugiej byl na tasmie jako pierwszy wlozony do tej w oryginalnej obudowie tez byl widoczny od razu. Wniosek jest taki ze ten jeden byl jakis felerny ktorego ta TTetka nie chciala rozpoznawac, ciekawostka ktorej nie rozumiem do konca.

Co do zewntzrnego napedu to TTetka w Big Tower pracuje z tym CD-Romem zarowno jak jest zaterminowany jak i nie, natomiast podlaczony naped do TTetki oryginalnej obudowie jest rozpoznawany tylko j jest zaterminowany.
Wniosek ze to byc moze takze zalezy od samej plyty glownej.

To tylko kilka moich przemyslen i doswiadczen jakie mam od 2 dni z TTetkami :)

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: TT i problem ze scsi

Terminacja służy do likwidacji efektu linii długiej. Jeżeli prędkość transmisji jest niska to efekt braku terminatora na krótkim kablu może być niewidoczny. Formalnie rzecz ujmując powinno być. Inna sprawa, że wiele urządzeń miało autoterminacje włączoną fabrycznie i to często takim płaskimi mikrozworkami.