Temat: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Moze o czyms nie wiem, ale wydaje mi sie, ze interfejs KMK jest zdecydowanie lepszym rozwiazaniem - wieksza szybkosc transmisji, dyski do 8GB. Czemu zatem wszyscy pasjonuja sie tak SIO2IDE ? Gdzie jest haczyk ?

2

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Wydaje mi sie, ze KMK IDE było swego czasu owiane pewną "tajemnicą" niby istniał, ale nikt go nie robił. Pozniej sie pojawiło SIO2IDE wraz z pełnymi schematami, dokumentacją, softwarem itd. I wszyscy sie na to rzucili. A Pasiu w zaciszu swojego warsztatu wyprodukował  zminiejszoną wersję KMK IDE, która nie zajmuje prawie całej obudowy Atarki. I wg mnie to powinien być jedyny słuszny kierunek rozwoju...

3

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Z tym ze dyski do 8GB to wcale nie jezd wg mnie argument. Poniewaz w ostatnich wersjach SIO2IDE rowniez mozna miec dysk nawet i 100 Gigamega tylko nie wiem po co, poniewaz uzywalem intefejsa autorstwa Marka M (greetz) od ponad roku i zapelnilem jedna partycje (Patrycje ?) zaledwie w 60%.

Co prawda Pineiro vel. Drewniany Ludek [tm] uswiadomil mi ze przydaje sie wiecej bo mozna np. trzymac sample po kilka GigaMega, ale ja akurat z tego nie korzystam.

W kazdym razie w ostatnich wydaniach SIO2IDE wyeliminowano powazna przewage KMK w postaci mozliwosci stworzenia dowolnego rozmiaru partycji - w celu np. zrobienia sobie partycji DD i postawieniu np. Dosa II. Teraz mozna se zrobic dowolnego ATR - nawet SD jak ktos potrzebuje :)

Niestety jesli chodzi o predkosc transmisji to nie ma ch*.* we wsi - KMK rzondzi na calej dlugosci.

Wg mnie calkiem róló bajerem jest tryb pracy IDE2USB, dzieki ktoremu mozemy sobie w 3 sekundy zapelnic dysk w atarce i zapomniec o SIO2PC. Nie do pominiecia argumentem jest rowniez guzior podmieniajacy natychmiast biezacy dysk na jeden wybrany z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Poza tym w SIO2IDE odpada problem kompatybilnosci - zawsze bedzie w 100% kompatybilne z oprogramowaniem pisanym dla zwyklych FDD.

PS. Ten post nie jest w jakikolwiek sposob sponsorowany :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Poza tym w SIO2IDE odpada problem kompatybilnosci - zawsze bedzie w 100% kompatybilne z oprogramowaniem pisanym dla zwyklych FDD.

Przeciez niekomaptybilnosc KMK IDE nie wynika z jego budowy, a z jakosci oprogramowania. D1: suxxx! I SIO2IDE tu nie pomoze.

5

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Wg mnie calkiem róló bajerem jest tryb pracy IDE2USB, dzieki ktoremu mozemy sobie w 3 sekundy zapelnic dysk w atarce i zapomniec o SIO2PC.

Rozumiem, ze chodzi o mozliwosc podlaczenia SIO2IDE przez USB do PC i zgrywania danych w ten sposob na dysk ? Jest na to jakis soft ?

I pytanko: Czyli SIO2IDE tez obsluguje 24-biotwy adres sektora tak jak KMK-IDE ?

6

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

mac, nie musi byc zadnego softu do trybu USB, po prostu masz np. podlaczona atarke do grzyba przez USB i sobie na niej pracujesz. W momencie naglej potrzeby zapelnienia dysku naciskasz guziora odpowiadajacego za tryb IDEUSB i grzyb wykrywa ci kolejny dysk twardy, kopiujesz se wtedy soft i włala :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Jak na razie widze wynik 2:1 na rzecz KMK:

Przewaga KMK:
1.Szybkosc
2.Sektory adresowane 24-bitowo (czyli dyski do 8 GB)

Przewaga SIO2IDE:
1.Latwy i przyjemny sposob przenoszenia danych z PC

A jak wyglada sprawa cenowa obydwu urzadzen ? (pominmy cene samego twardziela i zasilacza)

8

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Jeżeli chodzi o sio2ide to ma przewage ze jest caly czas rozwijany, ulepszany..a co do jego ceny to kupilem zmontowany uklad w wersji 4.2 z usb od pana Marka M. za 95 zł :) wiec chyba nie dużo....

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Gdyby tak jeszcze zostal rozwiniety do 24-bitowego licznika sektorow, to bylbym w stanie skusic sie, nawet za cene mniejszej predkosci ;)

Robie fizyczna przekladke Atari do obudowy typu desktop i mam dysk 850 MB i chcialbym, aby byl z niego jakis uzytek ;)

10

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Huh, ja raczej nie przelozylbym atarki do budy desktop, to nie ten feeling ze wszystko jest w srodeczku tej pieknej malej obudowy.

A co do 24 bit licznika to tak jak ci mowilem na ircu ze jak bedzie dos obslugujacy wieksze partycje / dyski to pewnie Marek nie bedzie sie zbyt dlugo opieral :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

A co do 24 bit licznika to tak jak ci mowilem na ircu ze jak bedzie dos obslugujacy wieksze partycje / dyski to pewnie Marek nie bedzie sie zbyt dlugo opieral :)

A jezeli to ja wlasnie mam ochote stworzyc takowego DOS-a ? Mam pisac "na sucho" obsluge jakiegos urzadzenia ?

12

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Witam,

Zazwyczaj nie zabieram głosu w dyskusjach na temat SIO2IDE ale tym razem chciałbym wyjasnić parę spraw.

1) SIO2IDE pracuje z dyskami w dwóch trybach:
- CHS dyski do 512MB
- LBA wszystkie pozostałe, w tym trybie SIO2IDE używa pełnego 28 bitowego  :!:  numeru sektora (czyli max ok 120GB), właściwym ograniczeniem jest dla SIO2IDE pojemność tablicy FAT32 (partycja FAT32 może mieć max 8GB :( )
2) Co do szybkości to oczywiste jest że rozwiązanie oparte na SIO nie może konkurować z rozwiązaniem równoległym (np KMK) i nie jest to wada tylko cecha SIO2IDE.

Przy projektowaniu SIO2IDE brałem pod uwagę następujące sprawy:
- 100% kompatybilność z systemem Atari (praca ze wszystkimi OSami i DOSami)
- łatwość instalacji
- jak najwieksza funkcjonalność

Myślę, że się udało :?:

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących SIO2IDE proszę o kontakt bezpośrednio do mnie. Myślę, że szkoda czasu na spekulacje jakie czasami mają miejsce na AA.

Pozdrawiam,
Marek M

13

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

A ja powiem tak (i bedzie 2:2 :) ) SIO2IDE moge miec w postaci zewnetrznej (kto chcial to widzial) i podlaczac ja do DOWOLNEGO Atari (a podlacz KMK od 800XL do 130XE, albo do 65XE bez rozszerzonego portu carta), a do tego w takiej postaci jest to swietny zewnetrzny dysk USB do grzyba na ktorym trzyma sie ATRy (no i mamy 3:2 dla SIO2IDE) ;).

P.-S. Proponuje standard - zewnetrzne interfejsy dyskow SIO2IDE ustawiamy jako slave, a wewnetrzne jako master (i mozemy miec dwa dyski po 8GB  :P ). ..... moze 4:2 ?

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Ja bym szybkosc policzyl jako nie 1 ale ze 3 punkty.... 4:4? :D

15

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

rzecz w tym, ze KMK mozna w przyszlosci rozwinac o dodatnie cechy SIO2IDE (no, moze poza 120GB dyskami, chociaz moze gdyby spatchowac rom, to kto wie). gdyby ktos "napisal se" nowego fdiska i dosa chwytajacego FAT i wieksze partycje, KMK nie mialby konkurencji.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

16

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Przy projektowaniu SIO2IDE brałem pod uwagę następujące sprawy:
- 100% kompatybilność z systemem Atari (praca ze wszystkimi OSami i DOSami)
- łatwość instalacji
- jak najwieksza funkcjonalność

Myślę, że się udało :?:

tak udalo sie. projekt od poczatku do konca jest b.dobry. ale bylby swietny gdyby na 1 kablu mozna bylo powiesic 2 urzadzenia np. 1hdd master + cd slave.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

17

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

przecież masz zworkę ustawiającą pracę SIO2IDE (MASTER/SLAVE) więc jak zrobisz dwa układy to na jednym będzie wisiał HDD a na drugim CD

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

jest to rozwiazanie, ale jak kazde okrezne wyjscie ma wade w postaci drugiego ukladu :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Mimo wszystko zdecydowalem sie na KMK - zadecydowala ostatecznie szybkosc transmisji.

20

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

slusznie :-) swojego czasu mialem karin maxi (do 11kb/s) po jednym dniu zabawy z ta stacja juz nie wlaczalem xfki :-) jednak co speed to speed.

(z innej beczki: czy zauwazyliscie, ze przy przeniesieniu capture the flag na nosnik inny niz 5'25 i gestosc inna niz sd/ed gra zaczyna sie wieszac?  niepomaga nawet przeniesienie takiego pliku zpowrotem na sd)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

21

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Widzialem kiedys w Opalenicy (bodajze na sprzecie Pin(okia)) jak wygladalo wczytywanie jakiejs gry o dlugosci ok. 45kB - minela sekunda i juz widac typowe dla Crunchera paski depacku - praktycznie szybkosc RAM-Dysku. To naprawde zrobilo na mnie wrazenie :)

22

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

tez to widzialem (chyba Quast 96) i bylem pod wrazeniem...stacja szybsza niz proc....hehehehe... i czar amigowych dyskietek.

gep/lamers^dial

23

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

mac: KMK jest szybszy od ramdysku  :P

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

24

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

Hm... mimo wszystko RAM to RAM - zgodze sie, ze handlery do ramdyskow moga byc niezbyt optymalnie napisane, ale fizycznie glownym ograniczeniem jest przepustowosc szyny 6502, takze jezeli nie liczymy czasu dostepu do dysku, to szybkosc powinna byc zblizona.

25

Odp: SIO2IDE v$ IDE by KMK - pierwszy powazny temat ringowy ?

a moze tebe popracuje nad animkami odczytywanymi w realtimie z twardego dysku? ciekawe, czy to wogole mozliwe?

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...