1

Temat: linuksowcy

Własnie instaluje na moim kompie linuksa bo juz od 2006roku jest tam stara wersja ubuntu myslę sobie zainstaluje cos nowego.
Zainstalowałem nowe ubuntu 12.04 ale mi nie podeszło to Unity, i jakoś mulił. Teraz zaczynam instalowac fedorę 17 z gnome 3.

I tu pytanie do Was jakie macie Linuksy u siebie na komputerach i co byście ewentualnie polecili?

2

Odp: linuksowcy

FreeBSD :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

3

Odp: linuksowcy

Ja na jednym serwerze mam Fedorę 10 jeszcze - nie wiedziałem że jest już 17-a :) A na serio to Ubuntu jest zgrabne i szybkie - debianowa organizacja i narzędzia, plus konfiguracja szybka i przyjemna. No ale ja patrzę z punktu widzenia serwera - okien tam w ogóle nie ma :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

4

Odp: linuksowcy

RHEL 6.2 z uwagi na posiadaną licencję.

syscall: od kiedy FreeBSD jest  "linuxem" ?

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-08-24 13:07:30)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: linuksowcy

http://pclab.pl/art48713.html

6

Odp: linuksowcy

grzeniu napisał/a:

syscall: od kiedy FreeBSD jest  "linuxem" ?

Co niektorym 'ironia' musi podejsc i dac kopa w morde zeby zajarzyli.
Mysle ze wiekszosc osob na tym forum zrozumiala, szkoda ze nie jestes w ich szeregach, mialem cie za madrzejszego.

Ostatnio edytowany przez syscall (2012-08-24 13:14:24)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

7

Odp: linuksowcy

no ja w domu mam linuksa juz od 9-10 lat
Windowsy porzuciłem. Jedyny kontakt z mikrosoftem mam w pracy.
W związku z tym moja zona tez korzysta z linuksa i muszę jej zapewnić system przyjazny dla użytkownika. Do tej pory było to Ubuntu. Żona nie narzekała nigdy używa w szkole na swoim laptopie w domu także szukam czegoś przyjemnego z oknami Gnome czy Kde, freeBSD odpada bo to chyba sam command prompt. Ale ciekawe to musi być.

BartoszP, dziękuję za link

Ostatnio edytowany przez secon (2012-08-24 13:14:55)

8

Odp: linuksowcy

Nie, np PC-BSD  to jest takie Ubuntu :) dla freebzdowców. Nawet mozna instalowac porty z paczek jak w debianowym synaptiku.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

9

Odp: linuksowcy

syscall, zajarzyłem tylko nie należę do tej loży szyderców co ty :)
no offence.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

10

Odp: linuksowcy

To nie byla szydera. Zaproponowalem zupelnie szczerze uzywanie FreeBSD zamiast linuksa.
Jak rozumiem jestes z lozy 'zrozumialem dowcip ale na wszelki wypadek napisze jaki jestem madrala' :)

Ostatnio edytowany przez syscall (2012-08-24 13:32:17)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

11

Odp: linuksowcy

No to ja na to QNX :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

12

Odp: linuksowcy

Hehe. Sam mialem podobna historie tydzien temu. Udalo mi sie wytrzymac z Unity okolo godziny. Ja osobiscie zostawilem Ubuntu i zainstalowalem po prostu gnome. Przy logowaniu mozesz wybrac czy chcesz uzywac Unity, gnome czy gnome-classic. Ja preferuje ten ostatni, chcociaz widze ze cos sie czasem chrzani w polaczeniu z compizem.
Anyway ja nadal uwazam ze stary gnome2 byl dla mnie najlepszy... No niestety Panowie z gnomea jak i Ci drudzy z Ubuntu przedobrzyli z tymi ´usprawnieniami intefejsu´ ;)

PS. Do domu polecam tez Linux Mint... oparte na ubuntu, ale ma jakies inne i w miare normalne managery okien.

Ostatnio edytowany przez mkm (2012-08-24 14:42:12)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

13

Odp: linuksowcy

secon: a kto ci kaze unity uzywac pod ubuntu? ja uzywam gnome3 pod ubuntu (w pracy) i gnome3 pod debianem (w domu).
niestety nie potrafie sie przekonac do qt, dlatego (z mala alergia) mecze sie z gnome3 (chociaz miast niego spoko mozna uzywac cinamon, tudziez mate desktop).

jak masz 'elyte' zapedy i kupe czasu na poznawanie roznic - sprobuj freebsd, ale jesli masz w miare nowe bebechy w pececie (jakies nietypowe wifi, sieciowke, czy w miare nowa karte graficzna) moga byc schody, lub czesciowa funkcjonalnosc. pytanie tez co chcesz na tym robic. do vi pewnie bedzie sie nadawac, ale z gierami 3d juz moga byc kolczaste schody.

maciekm: sprobuj mate desktop, albo cinamon - chyba oba sa w repo.

Ostatnio edytowany przez jellonek (2012-08-24 14:51:49)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: linuksowcy

moje story jest takie że po wielu podejściach do Linuxa na dłużej udało mi się zatrzymać właśnie na Unity 12.04
Dorastałem wyłącznie na GUI (Atari ST) z daleka od konsoli więc Unity bardzo mi ono podchodzi.
Dodatkowo nie trzeba tam nic grzebać

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: linuksowcy

Niech od razu spróbuje Solarisa. Jest od kilku lat wersja pod IA32. Mnie z powodzeniem udaje się pracować zawodowo od 12 lat z Solarisami na SPARcki zaczynając od wersji 2.5.1 a także Intela bodajże od wydania nr 7 :) Choć jeszcze dycha to tak naprawdę Solaris zmarł dwa lata temu, ale myślę, że warto spróbować zainstalować i poczuć smak prawdziwego "juniksa" ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-08-24 15:34:30)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

16

Odp: linuksowcy

A co Wam przeszkadza w Unity tak naprawdę? Mi się spodobało i jakoś szybciej się poruszać człowiek może - co prawda nie siedzę wyłącznie na Ubuntu, głównie w Windows, ale nie ogarniam tego dissu na Unity.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: linuksowcy

Ubuntu. Unity rulez :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: linuksowcy

jellonek napisał/a:

jak masz 'elyte' zapedy i kupe czasu na poznawanie roznic - sprobuj freebsd, ale jesli masz w miare nowe bebechy w pececie (jakies nietypowe wifi, sieciowke, czy w miare nowa karte graficzna) moga byc schody, lub czesciowa funkcjonalnosc. pytanie tez co chcesz na tym robic. do vi pewnie bedzie sie nadawac, ale z gierami 3d juz moga byc kolczaste schody.

ADVOCACY MODE ON
Taka wypowiedz mogla by byc prawdziwa w okolicach FreeBSD 5.0, ale jak widać chyba własnie wtedy przestales nadazac.

Obecnie FreeBSD nie różni się łatwoscią obsługi od linuxa, a obsluga nowego sprzętu (np WiFi) bardzo często jest szybciej w BSD niz w linuxie. A argument 3D już wogóle jest nietrafiony, bo codebase driverów nVidii generuje paczki linuksowe i porta freebsd z kazdym rilisem.  Fakt, gorzej jak masz radeona.

Nie trzeba byc ani 'elyte' ani mieć 'kupe czasu na poznawanie różnic' aby czerpać radość z BSD w obecnym stadium rozwoju. A juz PCBSD które jest dosłownie prostackie w obsludze (jak ubuntu) to wogóle :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

19

Odp: linuksowcy

grzeniu napisał/a:

ale myślę, że warto spróbować zainstalować i poczuć smak prawdziwego "juniksa" ;)

Prawdziwy 'juniks' wlasnie umiera razem z solarisem i SysV.
Jakos BSD sie rozwija, a ten skubaniec nie chce :)

MM: sorry za osobne posty,. prosze o scalenie i dobrowolnie poddaje sie karze! :)

Ostatnio edytowany przez syscall (2012-08-24 16:06:57)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

20

Odp: linuksowcy

BSD i System V to dwa przeciwstawiane sobie fronty. Wystarczy popatrzeć sobie tu aby zrozumieć o co kaman:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Unix_ … simple.svg

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Mac OS X wywodzi się właśnie z BSD i poźniejszych technologii włożonych w NeXTStepa znanego z NeXTów, komputerów Stevea Jobsa.
Tak, więc Mac OS X to system Unixowy :) a w konsekwencji prawdziwy RTOS ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-08-24 16:41:29)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

21

Odp: linuksowcy

Kurde ty masz dzisiaj cos z kumacja. solaris to sysv. i on umiera. bsd wlasnie temu przeciwstawilem.... naprawde nie wiem, czy ty chcesz zablysnac czy nie rozumiesz co ja pisze.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

22

Odp: linuksowcy

:O A gdzie ja napisałem, że Solaris to nie SVRcośtam ? Chyba czas na wódzie ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

23

Odp: linuksowcy

Nie napisales, i ja ci tego nie zarzucam. Doprawdy, jeden z nas musi wyluzowac ;P

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

24

Odp: linuksowcy

No to loozuj ;) :) :) :)

Wracając do tematu przewodniego, używałem Fedory (Core) oczywiście z KDE zanim przesiadłem się na komerchę Red Hata.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-08-24 16:58:48)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

25

Odp: linuksowcy

dely napisał/a:

A co Wam przeszkadza w Unity tak naprawdę? Mi się spodobało i jakoś szybciej się poruszać człowiek może - co prawda nie siedzę wyłącznie na Ubuntu, głównie w Windows, ale nie ogarniam tego dissu na Unity.

To wszystko pewnie zalezy od przyzwyczajenia. Mnie unity bardziej kojarzy sie z proba upodobnienia interfejsu komputera do tego co jest w tabletach, telefonach itp. Co mnie denerwuje:
- preferuje tradycyjny uklad z paskami na dole i na gorze, gdzie mam normalne menu czy widoki na virtual desktopy
- laucher jakos do mnie nie przemawia, wole ladnie skategoryzowany soft w menu
- pasek z aplikacjami po lewej stronie jest dla zbyt duzy, mozna do niego dodawac wlasne skroty, ale mialem na przyklad problemy w sytacji gdy uruchamiany program mial parametry wywolania - nie chcialo mi to do konca dzialac
- gdy mam zmaksymalizowana aplikacje to jej pasek gorny znika pod gornym paskiem unity; dla wielu osob jest to optymalizacja miejsca, mnie to jakos nie odpowiada
- no i przysicki min,max, X po lewej stronie okna... co to, Amiga?

Oczywiscie, znam osoby dla ktorych te wady sa zaletami. Moze zbyt dlugo pracowalem na gnome2. To wszystko indywidualna sprawa:)

PS.  No i to chyba nie przypadek ze jak wpisuje w google "ubuntu unity" to jedna z pierwszych podopowiedzi jest "ubuntu unity disable" ;)

@jellonek: co do Mate i Cinnamone to wlasnie je mialem na mysli piszac normalne managery w Linux Mint;) Mialem to nawet zainstalowane w domu na jednym z kompow... ktory niestety mi padl zanim zdarzylem ostro Cinnamona pomeczyc. Ale sprawial dobre wrazenie.

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF