1

Temat: Dźwięk na Atari 2600

`Przedostatnio` poruszył mnie nius traktujący o konwersjach sidków na Atari 2600. Zmusiło mnie to do zastanowienia się, jaki to chip ma rzeczona konsolka - wygląda na pewna namiastkę POKEY-a.

Mam zatem pytanko - czy wie kto może gdzie mogę znaleźć jakieś informacje na temat tego, jak wydobyć dzwięk z 2600? - jakiś prog, albo przynajmniej adres w który można wpisywać określone wartości. Pomyślałem sobie, że może wartoby było nieco poczarować. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

2

Odp: Dźwięk na Atari 2600

z tego co pamietam tam jest jeden uklad specjalizowany o nazwie ... wilma? chyba wilma.. coz z filnstonow :) ktos mial wizje, byly uklady barney, fred, wilma, pebbles, bedrock :)
tak czy inaczej ma to na pokaldze uklady odpowiedzialne za video, audio oraz jakies 2kb pamieci
ekran jest generowany na bierzaco (2kb pamieci to to cudo ma w calosci :D)  wiec na dzwiek nie zostaje za duzo czasu
mozna znalesc cale sdk do tego sprzetu

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: Dźwięk na Atari 2600

128 bajtów RAMu, 20 bitów pamięci ekranu i max. 2 KB (4 KB?) przestrzeni adresowej na ROM (który jest w całości z cartridge-a, bo wewnętrznego nie ma). Ogólnie całe 2600 to uboższa wersja 6502 okrojona o linie adresowe i przerwania + drugi scalak, który robi wszystko inne. Dźwięk to nie pamiętam, ale może 2-3 kanały ze zniekształceniami podobnymi do POKEYa. Ogólnie maksymalny hard core, w sam raz dla Mikera. :))

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

4

Odp: Dźwięk na Atari 2600

No i dobra! a jest jakieś narzędzie czy należy się bawić "z łapy". Poza tym nie wiem jak z ASM-a wypluć tego .bin-a... Jakiś nagłówek or samfink...  :?

I Ty zostaniesz big endianem...

5

Odp: Dźwięk na Atari 2600

jesli chcesz znalesc szczegoly na temat 2600 to poszukaj w SyZyGy lub Seriousie. Juz dokladne nie pamietam w ktorym z zinow dokladnie, ale mysle ze mozesz tam znalesc cos ciekawego.

6

Odp: Dźwięk na Atari 2600

http://www.io.com/~nickb/atari/
smacznego :D

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Dźwięk na Atari 2600

Dzięki... choć mam wrażenie, że ktoś tę stronę podskubał - jest niby jakiś .bin, ale jak go wskazać to - Error 404 :(

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: Dźwięk na Atari 2600

No więc 2600 ma 2 kanały, każdy ma 4 bity głośności, 5 bitów częstotliwości i 4 bity kontrolne (zniekształcenia 4-/5-/9-bitowe i wybór dzielnika). Może dałoby się podłączyć tego scalaka (Stella) do malucha?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

9

Odp: Dźwięk na Atari 2600

dac sie da, jesli ktos ma zbedne 2600..
jak jakies sobie urodze moge pomyslec

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: Dźwięk na Atari 2600

moge ci sprezentowac

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Dźwięk na Atari 2600

waldi powinien miec cos w rupieciarni... ale! nie mowie ostatniego slowa :)

przechodze na tumiwisizm

Odp: Dźwięk na Atari 2600

Witam wszystkich.
Wczoraj doszła od mnie upragniona paczka. Oczywiście, w środku Atari, 2600 "w drewnie" jak i pare gier, zasilacz itp. Czym prędzej załączyłem, jednak musiałem wyjść... I tak, z ciężkim sercem, pozostawiłem Atarynke z Space Invaders do następnego dnia...
Po powrocie ze szkoły dziś (no co, młody jestem ;) ) czym prędzej rzuciłem sie na konsole. Dorwałem sie do pada, kabel podłączyłem, wszystko już, czym prędzej podłączyłem na częstotliwości ustawionej dla A2600 Junior'a (bo mam, oczywiście).
Włączam... I jakiś szum z głośnika dziwny sie wydobywa. Zmartwiony wyłączam, cart ląduje w Junior'ze. Tu jest piękny dźwięk ... Także kolory uległy zmianie.
Sprawdziłem kilka kolejnych gier. Jest podobnie jak powyżej. Tak być powinno? Z tą wersją Atari 2600 jeszcze nigdy nie miałem nic do czynienia, jedynie z Junior'em.
Ktoś zna sposób naprawy bądź chociaż przyczyne?
Prosze o pomoc, a w zamian moge zaoferować bicie pokłonów niczym bokser (?).

13

Odp: Dźwięk na Atari 2600

Może trzeba trochę przestroić TV ? Jakość sygnału z 2600 pozostawia wiele do życzenia, mi nigdy nie udało się idealnie dostroić.

Wracając do tematu:

Bardzo ciężko zrobić wygodnego (czyt. nadającego się do użytku) trackera bezpośrednio na 2600 (w ogóle ciężko cokolwiek zrobić na 2600), więc pozostaje albo podłączenie tego scalaka do Atarki (ew. zemulowanie tego) albo coś w rodzaju RMT, tylko Stella zamiast POKEYa. Chętnie bym posłuchał, co da się z tego wydusić, bo musi to być niezły hardcore. :)

Ostatnio edytowany przez Fox (2006-05-10 17:02:30)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: Dźwięk na Atari 2600

A2600 chodzi conajmniej na 3 różnych kanałach (zależnie od wersji i od egzemplarza). Poza tym jest ten sam problem co na Jaguarze - są dwa systemy kodowania dźwięku dla PAL - niektóre telewizory mają zaimplementowany tylko jeden, i tu może być pies pogrzebany. Rada: jak nic nie da dostrojenie telewizora, spróbuj podłączyć konsolę przez magnetowid/kartę telewizyjną/dvd i zobacz wtedy. Ewentualnie - pod drugi telewizor.

Sikor umarł...

Odp: Dźwięk na Atari 2600

Dzięki dzięki za rady, pokłony bije niczym Rocky Balboa zdenerwowany na bezbronny kawał drewna (ociosanek!!?). Niestety, jednak nic nie pomogło... Wszystko stestowałem, jedynie oprócz podłączenia pod inny tv. Sprawdze dziś chyba, choć wydaje mi sie to mało prawdopodobne.
I jeszcze raz - tenks.