Temat: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Witam wszystkich,

Małym tytułem wstępu dwa słowa o sobie, jako iż jest to mój pierwszy post... na serwisie i forum, które odwiedzam tak naprawdę od lat. Wychowałem się na Atari 130XE, kupionym przez rodziców w Peweksie. Dalej były inne mniej lub bardziej ważne dla mnie konsole i komputery, które ukształtowały mnie jako gracza i pasjonata sprzętu, ale to właśnie 'małe' Atari darzę szczególnym sentymentem. Zawodowo jestem bardzo daleko od szeroko rozumianej branży, ale pasja rządzi się własnymi prawami, a ta głównie z braku czasu (praca, rodzina...) w dużej mierze zogniskowała się jakiś czas temu głównie na kolekcjonowaniu. Od dłuższego czasu chodzą mi jednak po głowie dwa pomysły, którymi chciałbym przejść na nieco bardziej czynną, niż bierną stronę hobby. Części z obecnych tu osób zdążyłem już trochę pozawracać głowę mailowo, ale mam nadzieję, że forum ułatwi nieco sprawę.

Posiadam własną kolekcyjkę gier na Atari 8-bit. Kilka z nich zostało kupionych w czasach, gdy o prawach autorskich myślano w Polsce w kategorii żartu (Vicky Tomka Liebicha był bodaj pierwszym oryginalnym kupionym produktem w moim życiu), a resztę uzupełniałem po latach. Wiedza jaką potrzebuję zdobyć do realizacji moich może nieco nazbyt ambitnych pomysłów jest znacznie większa niż ta, którą dają mi zgromadzone eksponaty. Nie chcąc wylać dziecka z kąpielą i jednocześnie zanudzać wszystkich swoimi wywodami napomknę jedynie, że pierwszy z pomysłów dotyczy dość świeżego podejścia do archiwizacji wydawnictw (w szczególności tych polskich), a drugi aspektów kolekcjonerskich.

W związku z powyższym chciałbym się zwrócić do wszystkich, którzy posiadają kasetowe wydawnictwa sygnowane logiem L.K. Avalonu, Mirage, ASF, Krysal Software, Domain Software, Sikor Soft, KAW i innych wydawców o pomoc. Być może ktoś byłby gotów sprzedać część całość swoich zbiorów za rozsądną (nie niską, ale rozsądną) kwotę. Jeśli nie to będę wdzięczny także za przesłanie fotografii/skanów tych gier. Jako nowopisząca tu osoba rozumiem, że problemem mogą być kwestie zaufania, ale równie chętnie wypożyczę zbiory, których ktoś za nic nie ma zamiaru się pozbyć. Generalnie jestem otwarty na propozycje byle jak najlepiej zgłębić wiedzę o szalonym rynku wydawniczym lat 90-tych.

Z niecierpliwością czekam na Waszą reakcję. Mam nadzieję, że może wyjść z tego coś naprawdę dużego.
Bartek

2

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

http://cas-archive.pigwa.net/index.php

Sikor umarł...

3

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Cześć Pawle,

Dzięki za linka. Miło, że to akurat Ty jako pierwszy odpowiedziałeś, bo jesteś istotną częścią tego rynku wydawniczego, o którym pisałem. Swoją drogą chętnie bym się z Tobą skontaktował, żeby omówić temat trochę szerzej.

Tę stronę podobnie jak kilka innych znam dosyć dobrze i jest świetnym źródłem informacji. Niestety nie znalazłem tam zdjęć/skanów samych nośników danych czyli kaset, które są dla mnie kluczowe. Stąd właśnie prośba o udostępnienie zdjęć kolekcji ludzi, którzy takie posiadają.

Pozdrawiam,
Bartek

4

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Pewnie jakoś da radę się spotkać, ale dopiero na jakimś party - ciężko teraz u mnie z finansami. Nie wiem nawet, czy do Grzybsona dotrę - jego przesunięcie terminu party jest dla mnie mocno nie na rękę, długi weekend był lepszy...

Sikor umarł...

5

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Hej,

Mam ich co prawda nie wiele, ale klika sztuk z nich mam podwójnych.
Nie chcę ich sprzedawać, ale mogę zrobić jakieś lepsze zdjęcia. Ewentualnie te podwójne wymienić na inne.

http://i61.tinypic.com/2di3lap.jpg

6

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

5eba napisał/a:

Hej,

Mam ich co prawda nie wiele, ale klika sztuk z nich mam podwójnych.
Nie chcę ich sprzedawać, ale mogę zrobić jakieś lepsze zdjęcia. Ewentualnie te podwójne wymienić na inne.

http://i61.tinypic.com/2di3lap.jpg

Cześć,

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Twoja kolekcja prezentuje się naprawdę okazale. Jeśli znalazłbyś trochę czasu na zeskanowanie lub sfotografowanie tych gier to byłbym niezmiernie wdzięczny (łącznie z dublami, bo one prawie zawsze czymś się różnią). W tej chwili zależy mi przede wszystkim na kasetach (przykład) i okładkach. Byłoby świetnie, gdyby udało się jedne i drugie zeskanować dwustronnie, ale to już na zasadzie wartości dodanej. Jeszcze raz dzięki za inicjatywę.

Pozdrawiam,
Bartek

7

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

BartoszPe napisał/a:

Niestety nie znalazłem tam zdjęć/skanów samych nośników danych czyli kaset,

A po co skan każdej kasety jak na niej brak jest jakiejkolwiek naklejki ?
Tam gdzie była to została zeskanowana... sama naklejka

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

stryker napisał/a:

A po co skan każdej kasety jak na niej brak jest jakiejkolwiek naklejki ?
Tam gdzie była to została zeskanowana... sama naklejka

Cześć Marcin,

Zdaję sobie sprawę, że to może nieco pokręcona logika, ale dla mnie równie cennymi danymi co poligrafia na kasecie, jest sam nośnik danych do którego została przyklejona. Również brak takiej poligrafii jest wartościową informacją, albo wiedza, które kasety miały jedynie tampodruk z logiem wydawcy bez wskazania danych na nich zapisanych. Sama poligrafia i konstrukcja kaset różniły się również często w obrębie tego samego tytułu więc mętlik jest jeszcze większy.

Stąd też powstał ten wątek, bo taka wiedza jest mi naprawdę potrzebna, a dostęp do niej niezwykle utrudniony. Wykonujecie świetną robotę z Cas Archive (jak zresztą zdecydowana większość na Pigwie), można się tam naprawdę wiele dowiedzieć, ale mi akurat potrzebne są jeszcze dodatkowo materiały, których nie udało mi się tam, ani nigdzie indziej znaleźć.

Pozdrawiam,
Bartek

9

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

zbiory na atarionline...

...i wątek na tamtejszym forum.

Zbiory na atarimania. Wpisz polski tytuł i zobaczysz co tam mają.

Dostarczam tam (NIEregularnie) skany, choć głównie dyskietek. Kaset nie zbieram, ale jeżeli któraś wpadnie w ręce to też skanuję.

Niektóre polskie firmy z '90 na koperty dyskietek naklejały wkładki z kaset - pewnie było taniej wyprodukować jeden typ poligrafii.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

A propos kaset.... Na jakiś kokretnie nośnikach nagrywał L.K. Avalon? Pytam, bo pamiętam, że były to przezroczyste kasety z charakterystycznymi żółtymi rolkami. Prąd podkładu tych nagrań też był większy od zwykłych kaset nagranych w domu na np. XC-12. I ostatnia sprawa, na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" po chyba drugim albo trzecim rekordzie. Ktoś rozgryzł ten system zabezpieczeń?

XE maniac! ;)

11

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

3M / InD napisał/a:

na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie"

Takie zabezpieczenie z pewnością będzie trudno złamać. Śmierdząca sprawa :D Rewelacyjny opis ! Dawno się tak nie uśmiałem :)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2014-10-29 13:09:44)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

12

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Cieszę się... :) Mimo wszystko ktoś spotkał się z tym rodzajem zabezpieczenia kaset w normalu produkcji Avalon?

XE maniac! ;)

13

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Jak najbardziej. Po raz pierwszy to zabezpieczenie pokazało się na kasecie z Misją i Fredem. Na Atarimanii CAS-y z tymi grami są nieprawidłowo zgrane, więc postaram się je przerobić raz jeszcze pod a8cas-convert.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

14

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

voy, ja mam sporo zgranych A8CASem z zabezpieczeniami, może wyślę Ci wieczorem listę tego co mam, żebyś nie robił dwa razy tego samego.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

15

Odp: Do wszystkich posiadających kasety z polskimi grami Atari 8-bit

Wrzuć w podkatalog CASarchive na Pigwie od razu. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie