Temat: Atari 130XE i czarny ekran

Hej, zakupiłem dzisiaj rano na ryneczku dwie sztuki Atari 130xe. Po podłączeniu do monitora mam takie objawy:
W numerze 1 załącza mi się self test ale wyniki kiepskie chyba bo znaczna większość kwadracików pali się na czerwono, czyli pewnie kości ram to kosza z tego co wyczytałem na forum.
W numerze dwa po kliknięciu włącznika miga tylko prze pół sekundy obraz i ekran jest czarny, ale jak widać na zdjęciach na jego lewej połówkę pojawiają się pionowe pasy. Dalej cisza. Na zdjęciach widać że ktoś te kości już wymieniał bo są pod niektórymi podstawki wlutowane.
Dostałem jeszcze magnetofon xc11, podłączony do tego atari numer jeden, chodzi, tzn, dioda się pali, można przewijać przód/tył ale nie działa play.
Znajdzie się tu jakaś osoba która mi pomoże zdiagnozować problemy i pomóc w naprawie? Z lutownicą nie mam problemów.

1
1
1
1
1
1

2

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

Tak jak stwierdziłeś, w 1 wymiana kości pamięci na nowe. Istnieją 2 szkoły: wg jednej wymieniasz tylko te, które są "gorące", wg drugiej wymieniasz cały zestaw na nowy.

W drugiej: na pierwszy rzut sprawdź GTIA. Biorąc pod uwagę, że płyta była przelutowywana, problem może istnieć gdzie indziej, a GTIA był tylko chłopcem do bicia.

W przypadku XC11: rozbierz, zajrzyj na styki pod klawiszami. Prawdopodobnie te od PLAY są ułamane. Wymiana - albo z jakiegoś stycznika, albo... w moim przypadku wystarczyło rozebrać dwuostrzową jednorazówkę do golenia i nożyki idealnie pasowały (po przycięciu) w miejsce blaszek.

___
Press play on tape...

3

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

130-ki sprawdzę po południu, a w między czasie rozebrałem xc11 i chciałem zobaczyć te blaszki o których piszesz ale nie widze tutaj nic takiego. Mógłbyś mi zaznaczyć w paintcie gdzie to się konkretnie znajduje?

1
1
1

4

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

Najbardziej awaryjne są pamięci MT (USA). Kiedyś wymieniałem je niemal garściami. W tych 130XE bardzo łatwo rozszerzyć pamięć do 320 kB. Można to zrobić przy okazji wymiany kości pamięci, chyba, że masz inne plany. Szczegóły w Bajtku 5/1992 i 6/1992  (w tym drugim w 130XE).

Ostatnio edytowany przez Bluki (2014-03-01 14:22:35)

5

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

Dwa przewody "idą" do tych blaszek.
Naciskaj klawisze magnetofonu, zobaczysz jak przełączają.

6

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

A skąd wiesz, że Play nie działa? Jak Atarka nie startuje prawidłowo? Play działa tylko podcvzas załączenia silnika (START+OPTION, CLOAD lub POKE54018,54) - w innym przypadku nie powinien działać.

Sikor umarł...

7

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

W takim razie Sikor ma racje. Sugerowałem się tym, że na tym atari na którym odpala się self test działa przewijanie tył/przód to i play powinien działać. Dalej nie sprawdzę dopóki któraś Atarynka mi nie wstanie. Przekładałem GTIA z jednej płyty na drugą i takie same objawy. Czyli układ jest dobry. Co teraz mogę zrobić? Przelutowywać po kolei ram z tej całkowicie padniętej płyty do tej w której zapuszcza się self test? Czy to nie ma sensu bo też mogą być uwalone? Chciałbym chociaż jedną z tych dwóch płyt odpalić...

Ostatnio edytowany przez banan666 (2014-03-02 15:53:43)

8

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

Może wyjąć układ pamięci z podstawki (i założyć że jest dobry) i zakładać "na barana" w drugim kompie (jak tylko jedna pamieć padnięta) to wstanie.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

9

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

@banan666, a skąd jesteś? Bo może da się pomóc. To, co masz w podstawkach - powyciągaj, przeczyść i włóż ponownie. Może po prostu któraż zaśniedziała i nie styka?

Sikor umarł...

10

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

Kupa, Atari ta z padniętymi kościami ramu była właczona dwie godziny co najmniej i nie wyczułem żeby któraś kość była choć lekko ciepła. Wyciągnąłem też z tej drugiej płyty 4 kostki, te które siedzą w podstawkach i i wkładałem na barana w tą drugą płytę i też lipa. Czyżby wszystkie były uwalone?
Znalazłem takie kości ramu po 4,5zł/szt. Nie wiem czy nie taniej mnie wyjdzie zakup sprawnego egzemplarza na allegro. No chyba, że możecie polecić jakieś dojście gdzie sprzedają to po złotówce...

Ostatnio edytowany przez banan666 (2014-03-02 19:52:45)

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

Bardzo fajne płyty główne, kiedyś rozszerzyłem pamięć do 320 kb ,wg tego opisu http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.a … /256kb.htm  . Może spróbujesz . :)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

12

Odp: Atari 130XE i czarny ekran

4164 po 2 zł: http://radiohobby.com.pl/?8749,4164-