Temat: Świeżak z 1040 STF

Otóż napatoczył mi się w końcu ST za stosunkowo niewielką kwotę, więc zakupiłem sprzęt. Do tej pory poza chęcią go posiadania nie interesowałem się tym sprzętem. Kupiłem goły 1040STF. Monitora póki co nie zamierzam kupić, bo czasowo brak warunków lokalowych na to. Zresztą póki co nastawiam się głównie na gry, więc zrobiłem sobie kabelek RGB i całkiem nieźle to śmiga. Wiadomo, że 1040STf za przeproszeniem d... nie urywa, do tego jeszcze jest to wersja niemiecka, ale można by pomyśleć, że do grania by się nadało. Niestety kilka rozczarowań się pojawiło:
Po pierwsze jest jeden problem natury techniczo-serwisowej, mianowicie dźwięk ma wyraźne buczenie w tle.  Ponieważ chwilowe odłączenie owego kabelka RGB i podłączenie go ponownie powoduje, że na chwilę dźwięk cichnie (przez co i buczenie cichnie), i po ok. 20 sekundach wraca do pierwotnego poziomu obstawiam jakieś kondensatory. Może ktoś wie, które?
Po drugie najarałem się na grę, którą widziałem dawno temu w "Joysticku" (taki teleturniej lat 90-tych). Jest to "Sleepwalker". Jak już w końcu cudem nagrałem te 82 ścieżki za pomocą PC, to się okazało, że gra wymaga STE :) Da się to jakoś przeskoczyć?
Po trzecie to właśnie kłopoty z nagrywaniem dysków powyżej 80 ścieżek. Najlepiej, jakby te obrazy nagrywać na samym Atari. Jest do tego jakiś prosty tutorial?

dzięki

2

Odp: Świeżak z 1040 STF

zijacek napisał/a:

Po pierwsze jest jeden problem natury techniczo-serwisowej, mianowicie dźwięk ma wyraźne buczenie w tle.  Ponieważ chwilowe odłączenie owego kabelka RGB i podłączenie go ponownie powoduje, że na chwilę dźwięk cichnie (przez co i buczenie cichnie), i po ok. 20 sekundach wraca do pierwotnego poziomu obstawiam jakieś kondensatory. Może ktoś wie, które?

Jaki TV / monitor? U mnie na CRT też buczy (sprawdzone - taki urok tego modelu), na LCD jest cisza.

Kondesatorów nie dotykaj, nie widziałem jeszcze ST(e) które by wymagało wymiany choć jednego kondesatora.
Zamiast tego sprawdź gniazdo - zazwyczaj jest do przelutowania - od ciągłego wyjmowania i wkładania kabelka monitorego
pękają luty.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

3

Odp: Świeżak z 1040 STF

Do tego momentu CRT, ale przeniosłem go do LCD i jest podobnie. W międzyczasie już go rozkręciłem, luty przy gnieździe wyglądały dobrze, ale wszystkie poprawiłem. Bez zmian. Przy okazji zaobserwowałem, że jakoś tak mocno nagrzewa się zasilacz, czego nie da się wyczuć przez obudowę. Na tyle mocno, że niektórych jego elementów w zasadzie nie da się dłużej przytrzymać. Czy to normalne?

Mam jeszcze jedną zagwozdke. Naturalnym wydawałoby się, żeby ekran przewodu był podłączony do TV i ST, a w każdym schemacie kabla jaki znalazłem tego połączenia nie było.  Może ktoś sprawdzi jak to powinno być w rzeczywistości?

Ostatnio edytowany przez zijacek (2014-09-15 12:29:26)

4

Odp: Świeżak z 1040 STF

zijacek napisał/a:

...Wiadomo, że 1040STf za przeproszeniem d... nie urywa ...

miałem  wiele lat male atari i amige (kiedys , kiedys). A teraz na probe kupilem atari st(e). No niestety MI D.PE URWAŁO !!!!

.

5

Odp: Świeżak z 1040 STF

pablozp napisał/a:

miałem  wiele lat male atari i amige (kiedys , kiedys). A teraz na probe kupilem atari st(e). No niestety MI D.PE URWAŁO !!!!

Chodziło mi o konkretny model (STF) i do tego niemiecki w stosunku np. do STE Kolegi (na którym wspomniany "Sleepwalker" już zapewne śmiga). Samo 16-bit Atari jako zagadnienie ogólne zapewne nieźle by mnie pochłonęło (i może pochłonie).

Odp: Świeżak z 1040 STF

STFM NA STE nie przerobisz, tak więc Sleepwalker niestety odpada.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Świeżak z 1040 STF

Widzę, że z tym przenoszeniem z PC nie jest tak łatwo. Był już o tym wątek, ale nic konkretnego z niego nie wynika. Widzę, że Floppy Image z formatowaniem zapisuje "niby" całą dyskietkę nawet powyżej 80 ścieżek, ale ST ma problemy z czytaniem tego (choć o dziwo czasem się udaje). Flop w ST raczej jest ok, bo dyskietki zapisane do 80 ścieżek czyta bez problemów. Jak sformatuję dyskietkę w ST na 82 ścieżki i zapuszczę Floppy Image bez formatowania, to niestety wysypuje się po 80 ścieżce. Sprawdziłem to na 7 flopach z przekroju wiekowego od 10 do 20 lat i nie znalazłem żadnego, który by to zapisał.

Wnioski:
- formatowanie przez Floppy Image prawdopodobnie zagęszcza zapis ścieżek, przez co mieści ich 82, ale ST ma problemy z czytaniem tej gęstości (choć jak pisałem, czasem się to udaje).
- formatowanie przez ST robi ładne 82 ścieżki bez błędów, ale niestety 2 ostatnie zapisuje poza zasięgiem głowicy stacji PC.

Ktoś w innym wątku napisał, że miał stację PC (bodajże Alps), która była w stanie zapisać te ścieżki powyżej 80-tej. Jaki to model?

Generalnie chyba musze to przenosić innym sposobem, dlatego wspomniałem o nagrywaniu obrazów na ST a nie PC. Ale czy to w ogóle jest możliwe?

Jak Wy to najprościej przenosicie?

Ostatnio edytowany przez zijacek (2014-09-15 15:17:59)

8

Odp: Świeżak z 1040 STF

Nie ma problemu przy image-ach w formacie 9 sektorów / 8X scieżek, 10 sektorów / 8X scieżek. Problem jest jedynie z formatem 11sektorów / 8X scieżek. Znalazłeś prawdopodobnie Menu dysk-i na których jest kilka gier jednocześnie. Takie wydawnictwa przeważnie miały format dyskietki 11 sec /8X scieżek.

Zamiast tego szukaj pojedyńczych gier. Zacznij od gier ''wydawanych'' przez: Medway Boys, Lemings, Superior, FOF.

U mnie każda stacja w PC używana z FI bez problemu zapisuje do 82-83 scieżki.
Kolejną sprawą to jakość nośników na których nagrywasz, jak wywala błędy to na 90% do śmietnika.

I ostania rzecz - stacja w STF z ''dużym'' / ''szerokim'' przyciskiem w 95% przypadków jest do wymiany.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

Odp: Świeżak z 1040 STF

Sposobów na przenoszenie jest dużo. Najprościej i najszybciej to chyba jakiś rozwiązaniem typu UltraSatan lub CosmosEx.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Świeżak z 1040 STF

Floppy Image pokazuje ile jest ścieżek itp. Chyba, że to ściema. Przenoszę pojedyńcze gry, pomijając te z 11 sektorami. Te do 80 ścieżek smigają. Te powyżej nie. Ewidentnie widać, że dyskietka sformatowana w ST na 82 ścieżki zapisuje się na PC za pomocą Floppy Image (bez formatowania) tylko do 80 ścieżki, więc jest tu coś na rzeczy, że te stacje PC nie mogą tam zapisać. Inna rzecz, że moja stacja w ST ma "szeroki" przycisk, i może zwyczajnie nie radzi sobie z gęściejszym zapisem wykonanym przez formatowanie za pomocą Floppy Image.

11

Odp: Świeżak z 1040 STF

zijacek napisał/a:

Generalnie chyba musze to przenosić innym sposobem, dlatego wspomniałem o nagrywaniu obrazów na ST a nie PC. Ale czy to w ogóle jest możliwe?

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale nagrywanie obrazów na ST jest jak najbardziej możliwe. Np softem o nazwie JayMSA:
http://phoenix.inf.upol.cz/~opichals/jay/

Ostatnio edytowany przez jury (2014-09-15 16:15:51)

12

Odp: Świeżak z 1040 STF

@Jury: pobudka.

Bez hdd i/lub sieciówki jak nagrasz obraz MSA wiekszy niż 720kb i przeniesiesz go na Atari? :) To nie falcon czy sprzęt z Usatanem.

STF stacji 1.44mb też nie ma. FloIMG to najłatwiejszy w użyciu program do nagrywania dyskietek Atari na PC z obrazów.

@zijacek

Nie formatuj nic na ST, nagrywając image powinno samo się dobrze formatować.
Nie wiem co Ci poradzić bo nie mam PC z fdd pod ręką żeby testować, natomiast dam głowę że bezproblemowo nagrywałem dyskietki które miały 10 sec /82,83 scieżki. Parę demek na ST (bez E) na pewno ma taki format i chodziły.

Stacje których używałem to Alps, samsung 321, sony 920. Powinna działać każda (nowsze modele od 2005 mogą mieć problem poza 80/81 ścieżka ale też niekoniecznie)

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2014-09-15 16:53:02)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

13

Odp: Świeżak z 1040 STF

Buczenie na CRT czy jakimkolwiek innym nie jest rzeczą normalną. Najczęściej winny jest przenoszący się na linię audio sygnał synchronizacji pionowej - ma amplitudę bardzo wysoką, stąd na kilkumetrowym kabelku bez problemu przechodzi przez pojemność między przewodem audio a VSYNC.
Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka. :)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

Odp: Świeżak z 1040 STF

bartek030: można to zrobić przy pomocy Parcp albo Ghostlinka.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: Świeżak z 1040 STF

@Duddie:  A co z tym ekranem w kablu? Powinien być podłączony do ST i TV?

@bartek030: Zgadza się, to prosty program, który działa, ale jak widać albo mam dyskietki słabe, albo stację w ST, choć dyski nagrane do 80 ścieżek czyta bez zająknięcia. A to, że działa potwierdza choćby fakt, że coś tam udało się przenieść z 82 ścieżkami. Inna rzecz, że moim zdaniem te 2 ścieżki nie są tam, gdzie zrobiłby je ST. Są zagęszczone w obszarze, który obsługuje stacja PC, dlatego może być problem np. ze starymi dyskietkami. Przynajmniej tak wywnioskowałem z testów i z zachowania stacji. Oczywiście mogę się mylić.

No i jeszcze ta sprawa mocno grzejącego się zasilacza, co zaobserwowałem rozkręcająć kompa tuż po wyłączeniu. Czy to normalne? Zaznaczam, że sama obudowa ST jest tylko lekko ciepła w miejcu zasilacza.

16

Odp: Świeżak z 1040 STF

zijacek napisał/a:

Inna rzecz, że moim zdaniem te 2 ścieżki nie są tam, gdzie zrobiłby je ST. Są zagęszczone w obszarze, który obsługuje stacja PC, dlatego może być problem np. ze starymi dyskietkami.

Nie ma takiej możliwości. Stacje których możliwości kończą sie na np. 83 scieżce wydają charakterystyczny dzwięk. Poza tym na dowód tego przykład w drugą stronę: zrobienie image z dyskietki 10sec / 82scieżki było by niemożliwe - bo nie czytałby scieżki nr 81 i 82. A działa bez problemów.

I jeszcze jedno. Sam PP pisze w opisie że tylko i wyłącznie dyskietki 11 sectorów nie są obsługiwane, cała reszta MUSI działać.

Note: write or format of 11 sector/track will not produce usable floppy - reason is inability of PC's floppy controller to do it.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

17

Odp: Świeżak z 1040 STF

No fakt, argument z robieniem obrazu jest mocny i chyba nie do obalenia. Musiałbym jakoś zapisać całą dyskietkę na ST (równiez na ST sformatowaną) i sprawdzić to.

Ale z drugiej strony:

Nagrywam dyskietkę Floppy Image z formatowaniem. Cała leci jak talala bez błędów. Czasem ST ją nawet uruchomi.
Następnie tę samą dyskietkę (testowane na wielu) formatuję na ST na 82 cieżki, i robię obraz za pomocą Flopy Image. Ten dochodzi do 81 ścieżki, głowica stacji PC cichnie i wyskakują błędy.

Przypadek? Stacja ST źle formatuje dyskietkę? Dlaczego dzieje się to akurat po 80 ścieżce? Wszystkie moje stacje dziwnym trafem nie potrafią tego zapisać dobrze? Czeski film. Aczkolwiek z tego co napisałeś wynika, że Floppy Image musi potrafić zapisać te 82 sektory na większości (jeśli nie na wszystkich) stacjach PC, i tego się trzymajmy.

18

Odp: Świeżak z 1040 STF

Powiem tak: nie spotkałem stacji PC 3.5'' która by miała problem na 82 ścieżce.

83/84 tak, ale nie 82. Nie mam już pomysłu co źle robisz ale,

sprawdź stacje w atari - format 10/80
spróbuj na innym PC

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

19

Odp: Świeżak z 1040 STF

No dobra, coraz częściej udaje mi się nagrać to tak, że działa. Co ciekawe jak na ST sformatuję dyskietkę na 80 ścieżek, to na PC można ją nagrać zarówno na 80 ścieżek jak i na 82 ścieżki bez formatowania, i to przechodzi, a próba nagrania 82 ścieżek na dyskietkę sformatowaną na ST na 82 ścieżki nigdy nie przechodzi. Brak tu logiki, ale tak właśnie jest. Nie widzę też różnicy w działaniu dyskietki nagranej po sformatowaniu w ST i w PC.  Można uznać, że to działa.

20

Odp: Świeżak z 1040 STF

Przyznam że trochę nie rozumiem czemu uparcie próbujesz najpierw formatować dyskietki na ST,
ale najważniejsze że działa.

Ja zazwyczaj używam dyskietek HD, przy nagrywaniu konieczne jest zalepienie okienka.
Poza tym nie robię nic więcej poza: wybraniem image, wciśnięciem Image to floppy (opcje formatowania mam włączoną zawsze), sprawdzeniem na ST. Jeśli dyskietka nagra się bez błędów (informacja o błędzie w okienku INFO) to działa.
Dotychczas nagrane w ten sposób około 500 sztuk.

Czasami oczywiście powodem nie działania jest wersja TOS, wtedy szukamy innego źródła pożądanego programu / gry / dema. Zweryfikować można to w bardzo prosty sposób - dany obraz uruchamiamy na emulatorze (np. Hatari) z taką samą konfiguracją jak w komputerze (Tos, ram, rodzaj ST). Jeśli działa na emu a nie działa na ST to prawdopodobnie stacja do wymiany (ale to weryfikujemy za pomocą np. karta diagnostycznego).

Program jest prawie idealny. Prawie ponieważ ma problem z 11 sectorami. Ale takie dyskietki po pierwsze dłużej i wolniej się wczytują, po drugie ze względu na gęstość zapisu częściej bywają nieodczytywane w słabej stacji.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

21

Odp: Świeżak z 1040 STF

zijacek napisał/a:

A co z tym ekranem w kablu? Powinien być podłączony do ST i TV?

Tylko z jednej strony - obojętnie której. Jak podłączysz z obu mogą się tworzyć tzw. pętle masy. Jeśli w tej chwili ekran wisi luzem, to nie dziwi mnie to, że buczy :)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

22

Odp: Świeżak z 1040 STF

@Duddie: No ja go właśnie profilaktycznie podłączyłem od razu tylko od strony TV. Czyli jednak to nie to.

@bartek030: Nie upieram się :) Po prostu dla mnie to duża ciekawostka, dlaczego tak jest, choć na logiką powinno być inaczej.
Mam prośbę. Jeśli to możliwe, sformatuj dyskietkę na swoim ST na 82 ścieżki i potem za pomocą Floppy Image nagraj obraz (też 82 ścieżki) bez formatowania. Jeśli nie będziesz miał tych błędów na koniec nagrywania to zwyczajnie oznacza, że moja stacja w ST niedomaga, bo mało prawdopodobne, żeby wszystkie moje flopy PC były tak samo uwalone.

23

Odp: Świeżak z 1040 STF

bartek030 napisał/a:

Poza tym nie robię nic więcej poza: wybraniem image, wciśnięciem Image to floppy (opcje formatowania mam włączoną zawsze), sprawdzeniem na ST. Jeśli dyskietka nagra się bez błędów (informacja o błędzie w okienku INFO) to działa.
Dotychczas nagrane w ten sposób około 500 sztuk.

True. Ja też się jeszcze nie spotkałem z problemami, które wymienia zijacek. Jeśli występowały błędy to zawsze była to wina dyskietki, a nie stacji w ST, czy PC. Brałem po prostu następną dyskietkę i już ta działała.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

24

Odp: Świeżak z 1040 STF

I podobnie jest u mnie. Jak coś się nie wczytuje to biorę kolejną dyskietkę i jest ok. pod warunkiem, że sformatuje ją Floppy Image. Natomiast niezależnie od dyskietki, jeśli formatuję ją za pomocą ST (FastCopy) to przy formatowaniu na 80 ścieżek nie ma żadnych problemów (można nawet o dziwo nagrać 82 ścieżki na PC i to bez włączonego formatowania), a jak sformatuję ST'kiem na 82 ścieżki, to na PC ZAWSZE wywala mi się na dwóch ostatnich.
Problem traktuję w tej chwili wyłącznie jako ciekawostkę, bo jak napisałem, F. Image z włączonym formatowaniem na tę chwilę nagrywa mi już na tyle dobrze, ze aż zadowalająco :) (większość dyskietek jest ok).

25

Odp: Świeżak z 1040 STF

Bo na piecu to trzeba pod DOSem i z wgranym 800.com Nie szukać u gugla tego programu, bo zaraz jest fejs.

Ostatnio edytowany przez jer (2014-09-16 09:38:12)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware